Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

Może jeszcze jedno putanie: Jak, albo czym mocowaliście szalunek wieńca do ściany? To nie jest BK aby można było wbić gwóźdź.

U mnie szalunki wieńca mocowane były do pionowo ustawionych krawędziaków, które do ściany poniżej wieńca dociskały stalowe śruby (wcześniej w Silce były wiercone otwory mniej więcej 1,5m). Rozbijanie dość świeżej fugi gwoździami to chyba nie najlepszy pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Skonsultowałem się jeszcze z kilkoma osobami z poza Forum i ... coś z tego wyjdzie. Na pewno będę testował sposób z gwoździami ale nie jako jedyne rozwiązanie ale wspomagające. Jak zrobię to popstrykam zdjęcia i umieszcze w moim albumie dla tych co też nie mogą sobie tego wyobrazić jak to zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Wracając do wbijania gwożdzi w spoiny to niestety chyba dałem za małe gdyż tylko 1 na 5 gwożdzi stalowych wchodzi ale za to kupiłem specjalne hartowane i te to dopiero wchodzą. W jednym przypadku wbijałem 3 cm od krawędzi i ... obdłupałem krawędź :x .

 

W tym miejscu napiszę o moich spostrzeżeniach na temat jakości silikatów na mojej budowie:

1. Zbyt małą dokładność w wymiarach. Przy moich umiejętnościach i rozprowadzaniu zaprawy o grubości 2 mm jest to odczuwalne.

2. Jakość wykonania bloczków ma sporo do życzenia. Są palety idealne ale są i tak kiepskie jakby zbieranina bloczków z obłupanymi krawędziami i rogami.

3. Zauważyłem, że niektóre bloczki są jakby pęknięte przez otwór do wkładania chwytaka od strony wpustu. Wszystkie takie bloczki wykorzystuję (do cięcia) i sztukowania zakończeń murów.

 

Nadmieniam, że jestem bardzo surowy w swojej ocenie i też chcę mieć domek bardzo dobrze wykonany i bardzo dobrych materiałów.

Jeżeli macie jakieś uwagi to napiszcie jeszcze coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja buduję z silki z fabryki w Radomiu.

Moje spostrzeżenia:

-dobra dokładność wymiarów ,raz tylko zaobserwowałem różnicę ok.3-4mm

-bardzo dużo zanieczyszczeń organicznych(korzenie,patyki,szyszki),praktycznie co drugi bloczek "zainfekowany"

-dużo bloczków popękanych do głębokości kilku cm.Wydaje mi się,że przyczyną mogą być zbyt wiotkie palety-bloczki pękają w trakcie ich przenoszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... dobra dokładność wymiarów ,raz tylko zaobserwowałem różnicę ok.3-4mm...

Dla mnie tolerancja +- 1 mm jest jeszcze w normie ale jak trafię jedne bloczek o jeden mm wyższy a drugi o 1 mmm niższy to w sumie to daje 2 mm a ja mam spoiny o grubości 2 mm i ...

... dużo bloczków popękanych do głębokości kilku cm.Wydaje mi się,że przyczyną mogą być zbyt wiotkie palety-bloczki pękają w trakcie ich przenoszenia.

Do takich wniosków też doszedłem. Miałem palety z KOMBETu - były o wiele masywniejsze niż te z Silki. A szkoda - powinno być na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do wbijania gwożdzi w spoiny to niestety chyba dałem za małe gdyż tylko 1 na 5 gwożdzi stalowych wchodzi ale za to kupiłem specjalne hartowane i te to dopiero wchodzą. W jednym przypadku wbijałem 3 cm od krawędzi i ... obdłupałem krawędź :x .

 

W tym miejscu napiszę o moich spostrzeżeniach na temat jakości silikatów na mojej budowie:

1. Zbyt małą dokładność w wymiarach. Przy moich umiejętnościach i rozprowadzaniu zaprawy o grubości 2 mm jest to odczuwalne.

2. Jakość wykonania bloczków ma sporo do życzenia. Są palety idealne ale są i tak kiepskie jakby zbieranina bloczków z obłupanymi krawędziami i rogami.

3. Zauważyłem, że niektóre bloczki są jakby pęknięte przez otwór do wkładania chwytaka od strony wpustu. Wszystkie takie bloczki wykorzystuję (do cięcia) i sztukowania zakończeń murów.

 

Nadmieniam, że jestem bardzo surowy w swojej ocenie i też chcę mieć domek bardzo dobrze wykonany i bardzo dobrych materiałów.

Jeżeli macie jakieś uwagi to napiszcie jeszcze coś.

 

Ja już pisałem o podobnych problemach. U mnie potrafiły z jednej palety trafic sie bloczki różniące się o ... 0,5 cm :o (np. 18,7 i 19,2). Co do pęknięć to kazałem takie bloczki odstawiać (charakterystyczne pęknięcia w 1/3 i 2/3 bloczka dokładnie w miejscach otworów "na wylot") i zadzowniłem z reklamacją do Silki. Po napisaniu faxu do hurtowni 3 palety tak zebranego szmelcu wymienili na nowe. Polecam tego typu działanie - buble należy reklamować. Najgorsze, że faciowie z Silki wyraźnie maja tego typu bubli swiadomość i nawet nie przyjechali tego obejrzeć ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[/b]Wakmen

 

O ile temat jest jeszcze aktualny to u mnie szalunek do wieńca był wykonany z płyty OSB a co do mocowania to już wyższa szkoła.

Płyty były przewiercone na wylot, przez nie przełożony pręt (może 6 mm), z jednej strony pręt miał dospawany poprzeczny pręt (czyli taki krzyż)żeby nie wypadł. Po dostawieniu drugiej części szalunku i dociśnięciu deski przyspawywano poprzeczkę z drugiej strony. I tak cały szalunek wisiał na prętach położonych na ostatniej warstwie silki. Po związaniu betonu pręty odcięto i zdjęto szalunek.

 

Jeżeli nie jest to jasne to napiszcie - spróbuję to naszkicować

 

Z poważaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam tego typu działanie - buble należy reklamować. Najgorsze, że faciowie z Silki wyraźnie maja tego typu bubli swiadomość i nawet nie przyjechali

Również reklamowałem silkę.Bloczki ,które odrzuciliśmy wymieniono nam na nowe.Te z mniejszymi pęknięciami dałem do analizy (kilka wybranych przeze mnie sztuk) wytrzymałościowej.Wyszło,że wytrzymały bodaj 17-18 kPa czyli OK.Mam to wszystko na piśmie.A co do zanieczyszczeń...Nie da się reklamować połowy bloczków.Poza tym przecież widzę tylko to co na zewnątrz wystaje.Bez sensu,lepiej materiał zmienić.Ale zażądałem rekompensaty i dostałem dodatkowy rabat na wszystkie M24 jakie kupiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, niniejszym dołączam do grona SILKOWCÓW/SILIKATOWCÓW (chyba RYDZU ma w tym największą zasługę :wink: ).

 

Czytam właśnie wasze uwagi co do jakości bloczków i chciałabym zapytać, czy ktoś ma może doświadczenia z silikatami z Białegostoku. U nas sporo się z tego buduje budownictwa wielorodzinnego (albo ja teraz wszędzie widzę silikaty :D ), więc może nie jest źle, moja architekt też ma dobre zdanie o silikatach. Ciekawam mimo wszystko opinii inwestorów indywidualnych

 

Zofija

z coraz większymi perspektywami na budowlaną wiosnę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Wejherowie (miasteczko 50 tyś na pł. od Gdyni) firma ORLEX buduje z silikatów całe osiedla i z tego co widziałem i słyszałem to ludzie sobie chwalą te mieszkania.

Co do wymiarów bloczków mogą być mało znaczące dla osób, które budują na tradycyjną zaprawę lub naprawdę nie żałują kleju. Ja robię to dozownikiem (bardzo równo i nieobsypuje się na boki) więc wysokość spoiny wynosi 2 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Stanąłem dziś przed problemem jak zabezpieczyć przed zimą budowę, czyli jak zabić okna. Czy gwoździe do betonu dają się wbijać w silkę? czy też lepiej wiercić otwory fi 6 i dać kołki szybki montaż.

Zamierzam zbić ramę i obić ją folią i wtedy przymocować przy otworach okiennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Czy gwoździe do betonu dają się wbijać w silkę? ...

W silkę (bloczek) na pewno nie. W zaprawę tradycyjną lub klej - tak z tym, że musi być grubości powyżej 2 mm. U mnie jest zbyt cieńka więc stosuję gwoździe hartowane.

 

... czy też lepiej wiercić otwory fi 6 i dać kołki szybki montaż.

...

Uważam, że to zbyt dużo roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, niniejszym dołączam do grona SILKOWCÓW/SILIKATOWCÓW (chyba RYDZU ma w tym największą zasługę :wink: ).

 

No nie przesadzaj.... :oops:

 

Czytam właśnie wasze uwagi co do jakości bloczków i chciałabym zapytać, czy ktoś ma może doświadczenia z silikatami z Białegostoku. U nas sporo się z tego buduje budownictwa wielorodzinnego (albo ja teraz wszędzie widzę silikaty :D ), więc może nie jest źle, moja architekt też ma dobre zdanie o silikatach. Ciekawam mimo wszystko opinii inwestorów indywidualnych

 

Zofija

z coraz większymi perspektywami na budowlaną wiosnę

 

No to gratulacje! Jak idzie bieganie z papierkami? Chyba nieźle skoro piszesz o wiosennych perspektywach...?

 

Pozdrawiam

(wybudowany na surowo z silikatu) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Stanąłem dziś przed problemem jak zabezpieczyć przed zimą budowę, czyli jak zabić okna. Czy gwoździe do betonu dają się wbijać w silkę? czy też lepiej wiercić otwory fi 6 i dać kołki szybki montaż.

Zamierzam zbić ramę i obić ją folią i wtedy przymocować przy otworach okiennych.

 

Jak masz gwoździe hartowane - wbijaj - tylko w spoiny a nie w bloczki bo te popękają.

A jak masz kołki to wierć dziury w bloczkach i wsadzaj kołki. Robota wcale nie trudniejsza, wiertarka w silikat wchodzi bardzo sympatycznie.

Innymi słowy - jak zrobisz - będzie dobrze ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...