Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

No dobra. Kumam te magapaskale, ale jaki to ma wpływ na budowę domu? Czy chodzi o to, ze np. M18 klasy 20 ma wytrzymałość zblizoną do M24 klasy 15? Jest jakaś metoda obliczeń, jakiej klasy należy użyć?

 

Marzek - masz ściany nośne z M18 czy M24? Jak duży (czyt. wysoki) dom masz? Czym pokryty (dachówka czy blacha)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No dobra. Kumam te magapaskale, ale jaki to ma wpływ na budowę domu? Czy chodzi o to, ze np. M18 klasy 20 ma wytrzymałość zblizoną do M24 klasy 15? Jest jakaś metoda obliczeń, jakiej klasy należy użyć?

 

Marzek - masz ściany nośne z M18 czy M24? Jak duży (czyt. wysoki) dom masz? Czym pokryty (dachówka czy blacha)?

Do domu jednorodzinnego - najsłabszy silikat gr 18 cm wystarczy. Jest on i tak 3 razy mocniejszy niż najmocniejszy beton komórkowy!

Obliczenia tak czy inaczej powinien zrobić konstruktor - doradzanie na forum takich rzeczy jest niebezpieczne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z poprzednikiem, obliczenia robi kontruktor. Prawda też jest taka, że najgorszy silikat jest wielokrotnie wytzrymalszy od betonu komórkowego. Nasz domek to dom z poddaszem uzytkowym. Wysokość kalenicy coś ok. 8 m, a więc przecietna. Na dom jednorodzinny wystrczy 18, a nas częściowo jest 24, ale jak już pisałem poszło to rozpędem, bo zmienialiśmy technologię, a na rysunkach były ściany wraz ociepleniem o grubości 44 cm (MAX 29 + 15 styro). Więc biorąc silkę 24 + 20 wełny otzrymaliśmy to samo. Jednak mogliśmy zrobić z 18. Wtedy powierzchnia domu by wzrosła i koszty byłyby mniejsze. Lecz zbyt późno się zorientowaliśmy.

Co do pokrycia dachu. Mamy dachówkę ceramiczną karpiówkę WIEKOR. A więc jest to jedno z najcięższych pokryć. Waga ok. 70 kg/m2. Ale tak było w projekcie, więc niczego nie musieliśmy zmieniać. Dom stoi w stanie surowym juz ponad rok i niczego złego nie widać. Ścainy jak stały tak stoją i jest OK!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nic takiego nie zauważyłe, a dom stoi (patrz kilka postów wyżej). Jeśli miało by to zachodzić to będzie chyba wynikało z samego ciężaru bloczków. Ale aby tego nie było musi być dobrze zaprojektowane posadowienie domu, fundament. To jest zadaniem projektanta, ew, osoby dostosowującej projekt gotowy lub dokonujacej w nim przeróbek. Zależy od gruntu na działce.

A tak na marginesie, może warto zrobić analizę gruntu (skoro masz takie obawy). Ja tak zrobiłem. Kosztowało to kilkaset złotych, ale teraz śpię spokojnie, bo wyniki wziął pod uwagę projektant, który dostosowywał projekt i udzielił, mi rad jak wykonać fundamenty. Teren był niestety trochę piaszczysty, a troche gliniasty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wakmen, jak tam poszukiwania bloczków fundamentowych? U mnie najlepsza oferta to 2,20 zł za bloczek 12x24x38 (z dowozem i rozładunkiem). Odczuwam niedosyt.

Ja jak na razie byłem tylko w Almaresie w Wejherowie ale z lokalnej oceny jest to najbardziej korzystna i ugodowa hurtownia. W cenniku są dwie firmy produkujące bloczki fundamentowe (z dwoma rozmiarami bloczków). Te co mnie interesują (12x24x49 B15) to cena 2,94 KOMBETu i 2,40 FABRUKu oczywiście przed upustami a transport i rozładunek (24 km) gratis.

... Do tego klej w workach po ok. 16 zł brutto za worek. Poszło chyba ze trzy palety.

A co się tyczy kleju do silikatów - biały ale firmy nie pamiętam to za worek 25kg 13zł. Wydaje mi się, że dość mało ale za inny ale szary to chcieli gdzieś około 19 zł :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marzek za szybkie i cenne wiadomości.

Powiedz mi jeszcze czy jesteś zadowolony z ekipy, która postawiła Ci ściany. Czy są jakieś odchyły od pionu (a raczej muszą być) i jak bardzo duże? Zależy mi na szczerej opini inwestorów abym mógł wystrzec się podobnych błędów. Tak jak Ty chcę bloczki kleić a tzw "nadrabianie kątów" jest raczej niemożliwe przy cieniutkiej warstie kleju.

Kiedyś widziałem porażkę budowlaną z Silki (gdzieś w moich postach jest opisana). Mianowicie ze ściany 2-warstwowej musiał zrobić 4-warstwową. Ściany były tak krzywe, że głowa boli.

 

 

Witam :D

Cieszy mnie, że grono zwolenników silikatów rośnie.

Ja wybudowałem dom z silikatów z Leżajska więc daleko od 3miasta.

Moje ściany poza jedną są odchylone od pionu nie więcej niż 0.5 cm.

Sciany murowane na zaprawę idealnie równe (murowałem sam), ta jedna ściana odchylenie 1.5 cm pojechała dlatego że zbyt szybko murowana i jedna strona w winklu a drugi koniec niezwiązany pojechał.

Uważam, że kupowanie na ściany nośne silki to niepotrzebne podnoszenie kosztów, nasze silikaty mają tą samą klasę, tak samo dokładne a tańsze.

Zwróćcie uwagę na zużycie na 1m2 (silka jest niższa)

Grubość ściany zewnętrznej to u mnie 18 cm i nie polecam cieńszych 15 poniewaz trudno poprawnie zazbroić wieniec na takiej ścianie.

Rozładunek 1 tira (ok.32 tony) silikatu to u mnie 45 min w 6 facetów ale trzeba mocno popracować. W 3 osoby około 2 godzin (efekt zmęczenia).

Polecam bloczek o długości 50 cm (szybkość murowania podobna do BK) ale murarz musi mieć "krzepe" :lol: :lol:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jeszcze dodać, że przekonałem sie do silikatów pracując w Niemczech. Standardowa ściana u ludzi zamożnych to trójwarstwowa z silikatem od środka i klinkierem od zewnątrz z wełna w środku.

Piszę o tym tylko dlatego, że u nas silikat kojarzy się ze śmietnikami i budynkami gospodarczymi bo "zimny".

Dodam tylko, że zalecałbym stosowanie styropianu (lepiej polistyren) do wysokości 50cm na cokole ze względu na "ewentualne" zawilgocenie.

Następnie izolacja przeciwwilgociowa i dopiero wełna i kratki wentylacyjne na wysokości 50 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety takie bloczki o dlugosci 50 cm sa tylko w lezajsku a co do silki i innych producentow to jak ostatnio bylem na Budmie to widzialem tam ze jest ccs takiego jak Polskie Silikaty taka grupa w ktorej sa skupione firmy takie jak Teodory , Lezajsk, Olkusz i pare jeszcze innych natomiast wlascicielem jest jedna firma nie bardzo polska wiec juz sam nei wiem czy sa polskie firmy jeszcze u nas :-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety takie bloczki o dlugosci 50 cm sa tylko w lezajsku a co do silki i innych producentow to jak ostatnio bylem na Budmie to widzialem tam ze jest ccs takiego jak Polskie Silikaty taka grupa w ktorej sa skupione firmy takie jak Teodory , Lezajsk, Olkusz i pare jeszcze innych natomiast wlascicielem jest jedna firma nie bardzo polska wiec juz sam nei wiem czy sa polskie firmy jeszcze u nas :-(

 

Pisząc nasze nie miałem na myśli "polskie" poprostu silka jest bardzo mocno reklamowana a "nasze" bronia się ceną i jakością.

Pisałem o mat. na ściany nośne, bo elewacyjnej łupanej nieporównywałem ta z silki jest chyba bardziej śnieżnobiała, ale ja niewiem.

Nie wiedziałem też że tylko leżajsk robi 50cm bloczki, widocznie uznali że na podkarpaciu murarze to niedźwiedzie :lol: :lol: bo w tym roku rozszerzyli ofertę o bloczek 25*22*50 :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja przynajmniej nie znalazlem innej furmy ktora produkuje takie duze bloczki ale moze sa natomiast u mnie czyli w Poznaniu silka nie wypada tak super drogo bo od innych producentow trzeba dowiezc towar a silka jest prawie na miejscu jezeli bym mieszkal np kolo Olkusza (niestety nie jest mi to dane) to bym kupil z tamtej wytworni a tak to nei bardoz jest wybor i do tego jeszcze wiekszosc hurtowni ma w ofercie tulko silke ( bo najbilzej). Tak czy inaczej roznica nei jest az taka duza szczegolnie w calej inwestycji jaka jest budowa domu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek Winiarski - Ja też decydyje się na "polskie" silikaty. Z tego co przeglądałem storny producentów to bloczki o dł. 50 cm można zamówić.

Obawiam się jedynie ceny transportu. Chyba że hurtownie (słyszałem, zę PSB mają Teodory) beda miały takowy.

 

Witaj :D

Ja znalazłem firmę która wozi zakładom w Leżajsku węgiel i w rozliczeniu bierze silikaty. Kupiłem od tej firmy o 10% taniej niż w cenniku pełny asortyment razem z transportem (facet gwarantował dowiezienie bez dopłaty jeżeli ilość będzie większa niż 1 paleta) Wszystko z fakturą.

W hurtowni PSB czy u producenta dostawałem najwyżej 10% pod warunkiem że wziąłbym na cały dom i musiałbym płacić transport.

Fabryka jest 100 km od miejsca budowy, hurtownia 25km a cenę transportu dawali taką samą .

Pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafalg ja kilka dni temu dzwoniłem do producenta Silki i ... ceny przed negocjacja takie same jak u hurtownika 24 km od mojej przyszłej budowy. Producent nie gwarantuje transportu ani rozładunku a najblisze miejsce odbioru dla Trójmiasta to ... Iława :o :o . Straszne. Koszt transportu a tymbardziej rozładunku tylu bloczków jest, co tu duzo mówić, zbut wysoki aby wykonać kolejny numer telefonu w sprawie upustu. U lokalnego hurtownika mam transport gratis, rozładunek to samo a jeszcze będę negocjował upusty. A co jest dla mnie najwazniejsze to to, ze płacę w marcu/kwietniu a odbieram (tzn. dostarczaja sami) w terminie pózniejszym tj. w lipcu/sierpniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek WIniarski - z Twojego opisu wynika mi iż masz tzw. podłogę nad gruntem zwaną podłogą na legarach mam rację? Jeżeli tak to miałbym parę pytań.

 

Nie psioczcie tak na Silkę - grupa kapitałowa to faktycznie spoza Polski, ale fabryki są w Polsce. Pozostałe wytwórnie zapewne jakby tak się zagłębić w prawa własnościowe to też są spoza Polski. To tak jak "polskie" piwa - Żywiec czy EB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wracam do swoich informacji. Uzupełniam dane kleju, o którym pisałem. Był to klej biały AZ 110, specjalny do silikatów. Producent chyba Alpol.

Też myslę, że ma co psioczyć na SILKĘ. Wlee takich przykładów znajdziemy, że polskie to tylko dlatego, że w Polsce produkowane. A teaki jest dzisiejszy swiat. Wielkie koncerny ponad narodowe, globalne. Globalizacja i jeszcze raz globalizacja. Dobrze, że chociaż w Plosce robione. Poza tym każdy bierze tam gdzie taniej jeśli jakość ta sama. Nieprawdaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...