Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

szaruś i tówj znajomy zrobił coś złego???

widze jakąś dziwną złośliwośc z waszej strony, gdzie zamiast argumentów o słuszności ściany 18, są ataki personalne na mnie i po co???

 

 

Złego nic nie zrobił. Po prostu odciążył sobie trochę kieszeń. Ale jak ktoś ma dużo kasy, to czemu nie. To i tak cienka ściana nośna, bo na Węgrzech to zasadniczo budują z 38 cm.

 

Ja mam ścianę nośną 18 cm robiną na klej. W domu mam rozprowadzoną elektrykę w peszlach, rury na wodę, ogrzewanie, itp. itd. Hydraulicy kuli, elektryk kuł, na tej ścianie wisi zbiornik na wodę 300 l (waga około 350 kg) i nic. Więc argumenty, żebym miał wydawać 33% więcej kasy na ścianę 24 cm, i na dodatek zmniejszać sobie powierzchnię użytkową domu do mnie nie przemawiają ani trochę.

 

A to czy ktoś ma 2W, czy 3W to już inna para kaloszu nie mająca nic wspólnego z 18 czy 24 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość gregmena

ja za 25 zamiast 18 zapłaciłem 300 zł więcej, taka była oferta od hurtowni, jak to stwierdzili piasek nic nie kosztuje więc dlatego 15 jest nie droższa niż 18....

 

natomiast co do oszczędności to miałem robić z klejem ale rozmawiając z przedtsawicielem producenta posmiał się że głupie ludzie robią na klej bo w reklame uwierzyli.... podobnie murarz, podobnie w hurtowni..., więc mam na zaprawe i wiem ze jedni robią na zaprawe drudzy na klej... i wiadomo na klej o wiele drożej, plus jedna warstwa cegły więcej.... więc szaruś co do oszczędności to raczej postanowiłeś drogo zrobić.... owszem jest niby argument za klejem że ciepłochronny, ale prawda jest taka ze współczynnik tez przy siliktach tak naprawde zalezy nie od kleju czy zaprawy ale od grubości ocieplenia

 

no to szaruś nieźle odciążyłeś swoją kieszeń, ale jak mówie to wolny kraj każdy może wywalac kasy ile chce i w co chce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gregmena

anpi dziękuje wreszcie miło możemy porozmawiać.....

 

 

po pierwsze z moim domem ryzykowałem, bo wszyscy mówili ze silikaty są beeee. poczynając od murarzy..

 

a dziś obcy ludzie przychodzą i się zachwycają, szczególnie tą elewacją z cegły łupanej......!!!! SZOKKKKKK nikt takiej ściany w dalekiej okolicy nie ma!!! i jest mi teraz bardzo miło.. nawet ci co mają 2w i tynk teraz żałują.... to miłe, tym bardziej że jakoś mądrze zrezygnowałem z kolorowej elewacji na rzecz białej, a dzięki temu elementy kolorowej elewacji (podmurówka) i dach z ceramiki niesamowicie upiekniają ten dom, a na tle białej cegły dachówka creatona to szok tak robi wrażenie....

 

potem miałem murarza co powiedzial ze nie zrobi ściany 3w tylko 2w a potem go przegoniłem i nowy murarz rozwalił fundamenty i zrobił je pod 3w, kłopotów co nie miara, więc jestem bardzo omylny jak widzicie

 

w pewnym etapie maiłem w styczniu zamówione wszystkie do dachu materiały.... na 3w, potem je z dopłatą zmieniałem na 2w (niestety wełna na 2w jest hiper droga a tynk silikatowy też), ale na końcu znowu zmieniłem materiały z 2w na materiały na 3w i materiały na 3w były tańsze więc miałem rezerwe

 

murarz powiedział tyle samo za ściane 2w co 3w, a przeciez od razu mam ściane z ociepleniem, więc robocizna przy 3w taniej, materiały przy 3w taniej niż przy 2w..... moja ściana to dowód że sciana 3w moze wyjśc taniej niż 2w

 

ceny nie policzyłem kosztów ściany bo się nie da...

 

najmdrzejsze że gross materiałów zapłaciłem z góry w styczniu, za cegłe 25 6nfd czyli pw miałem 1.90 brutto (cegła 18 była za 1.80), teraz brakło mi 3 palety a cena płacę 3.10.... brakło mi tez pare palet wełny i zapłaciłem chyba 60% niż w styczniu, za cegłe łupaną biała w styczniu zapłaciłem 50 groszy (ludzie elewacja za 50 groszy cegła!!!!) teraz na stronie jest po 80 groszy i niestety też musiałem domówić 4 pately... ale jest to wynik także podniesienia poddasza o 2 cegły, miałem robić na klej ale wszyscy poczynając od producenta mi odradzili, mówiąc że koszt ma się nijak do ekonomiki i zysku, że sens jeśłi już to ma ale predzzej przy 2w...

nie wiem chyba mi koszt ściany wyszedł około max 110-130 zł (liczę w to cegłe nośną, wełne, elewacje plus robocizne i oczywiście zaprawe), ale w zimie znajde i dokładnie to policze i na pewno sie tym podziele, gdyby nie kilka bledów wyszłoby taniej....bo teraz wiem że można było taniej!!!!! ale ciesze sie że silikaty wybrałem....

 

wkrótce więżba

 

potem dekarz, podeśle anpi ci dalsze zdjęcia....

 

 

ściany 2w nigdy nie chciałem i styropianu też ja mieszkam na wsi, myszy szybko zamieszkuja w styropianie i nie jest to miłe, czy 2w czy 3w wybór każdy jest dobry (oby nie 1w, ja wybrałem 3w bo myśle że trwalsza.... i a także z powodu forum muratora bo w zimie czytając pamietam dyskusje ludzi jak powiesic kosz na ścianie 2w i porady wcale nie były proste, nie mówiąc o rozmowach by nie opierac roweru o ściane 2w, grubośc nośnej to wg też kwestia wyboru, jeśłi ktoś daje sobie reke uciąć jak wakeman że nigdy niuc nie pokuje w ścianie przez cały żywot domu, zwracam honor 18 to doskonały wybór.... ja pewnie bede kuł, np sejf......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gregmena, zgadzam się, że ściana 3W jest trwalsza. Jednak tańsza jest tylko w Twoim przypadku, bo kupowałeś materiały poza sezonem.

 

Ja buduję także z silikatów, co prawda 2W, materiały kupowałem w sezonie, ale dostałem spory rabat. Poza tym murują mi to na zaprawę cementowo-wapienną, więc tu też dodatkowa oszczędność.

 

Bloczki 18 cm kosztowały mnie ok. 38 zł za metr kwadratowy.

Do tego dojdzie prawdopodobnie styropian 15 cm, koszt ok. 24 zł za metr, tynk nie wiem ile jeszcze, ale mam nadzieję, że zmieszczę się poniżej 100 zł za metr kwadratowy ściany (same materiały bez robocizny).

 

Ciekaw jestem jeszcze ile policzył Ci murarz za metr kwadratowy ściany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gregmena

fakt jest taki ze w styczniu w hurtowni zostawilem prawie 40 000 zl to i ceny byly idealne, zwlaszcza teraz gdy braklo paru rzeczy to widzer roznice ogromna, )teraz cegla 3.10 zl a ja placilem 1.90...

 

a jak sie liczy ile wychodzi murarz za metr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt jest taki ze w styczniu w hurtowni zostawilem prawie 40 000 zl to i ceny byly idealne, zwlaszcza teraz gdy braklo paru rzeczy to widzer roznice ogromna, )teraz cegla 3.10 zl a ja placilem 1.90...

 

a jak sie liczy ile wychodzi murarz za metr

 

Ja płacę za murowanie od metra. Za inne prace - dniówkę. Plus pomocnik. Rozumiem, że Ty podpisałeś umowę na całość? W takim przypadku rzeczywiście ciężko policzyć koszt murowania metra ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gregmena

murarz za cały dom, od fundamentów (no nowo robionych) robiąc ściane 3w, czyli już ocieploną, i robiąc elewacje z cegiełki bierze 10 000 zł, cena wydaje mi się wysoka, ale poprzedni murarz mial wziąśc 6000 zl, za ściane bez ocieplenia czyli 2w i go wyrzuciłem po fundamentach, więc już wziąółem naprawde najlepszego fachowca w okolicy i sprawdziłem go na wielu budowach i mysle że warto było nie osdzczędząć, aczkolwiek nie obyło sie bez opierdolu..... murarzy jest 2 plus 3 pomocników

 

podkreślam dziś gdzy w sezonie ceny są 2 razy droższe niż w styczniu, naprawde warto utopić kase i zapłacić za materiał z góry, ja tak miałem zaplacone za wszystko, ściany stropy itd........... jedyne czego nie kupiłem do dachówki i tobył strzał w 10 bo okazało się że w wrześniu na dachówki są takie promocje że taniej niż za blache.... dachówka któraja kupiłme wyszła 35 zlza metr a w styczniu kosztowąła 50 zł

szwagier za to kupił na jesieni cegłe ceramike hadykówke po 2.00 zł, a w lutym u mnie w hurtowni była po 1.40 brutto

 

gdyby cholera człowiek kupował materiałyzawsze gdy są najtańsze..........

ale reasumując materiałyn są o niebotańsze niż w 2004 i liczę ze gdybym się budował w 2004 to bym zapłacił lekko 20 000 złwiecej za dom... w 2004 r. w zwiazku z unią był owczy pęd do kupowania wszystkioego, w hurtowni opowiadają ze była kolejka i ludzie się prosili o co kolowiek, tą samą ceramikę co na wiosne sprzedawali po 1.40 przed unią i w 2004 sprzedawali po 3.40, hehehehhe a ludzie brali bo tanio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gregmena
trudno to wylioczyć, zalezy od czystopści ekipy ile wykapie im na ziemie, ale każdy zmarnowany cm3 boli kieszeń o niebo bardziej niż zmarnowana zaprawa.... a pozostaje pytanie czy wydatek jest warty??? pamiętaj także że będezie 1 warstwa cegł6y wiecej gdy robisz na kleju...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zużyłem 2 palety kleju (w sumie 2460 kg) na 76 palet bloczków.

 

Czyli średnio około 7,2 kg/m2 ściany (z tym że miałem ściany 12 cm i 18 cm, nie wiem dokładnie ile poszło na 12 cm, a ile na 18 cm) . Miałem klej po 0,68 + VAT, czyli wyszło około 5 zł + VAT /m2.

 

Budując na zaprawie zużyłbym o średnio o pół bloczka mniej na m2 (budowałem z Ludynii 500x220x180 mm - na klej wychodzi 9 bloczków przy fudze 2 mm, na zaprawę 8,5 bloczka przy fudze 10 mm na m2) - koszt mniejszy o koszt pół bloczka - w moim przypadku o 3,38/2 + VAT = 1,7 zł +VAT /m2.

 

Natomiast na m2 ściany potrzebowałbym około 14,5 litra zaprawy ("na czysto" przy fudze 10 mm wychodzi około 11 litra, ale mniej więcej 30% dodaje się na straty).

 

Ile kosztuje litr zaprawy (piasek, cement, itp.)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gregmena

chyba jakieś grosze :) w porównaniu z twoją ceną, ale chyba policze w weekend zimowy

 

mnie mówiąc szczerze od kleju odżegnal przedstawiciel producenta, pytając a po co mi dodatkowe koszty i pytając jaki niby jest zysk??? oczywiście mowa o mojej ścianie 3w, marketing i nic więcej, to jak z zaprawą do klienkiru na wiosce obok facet wpakowal w zaprawe do klienkieru chyba z 8000 tysiecy i ma potezne wykwity, a gośc ma zwykla zaprawe i zero wykwitów... a budowali w tym samym czasie......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gregmena

mówiac szczerze to chyba wiedza murarze

 

ale np. elewacja jest chyba robiona na cemaplascie, wiec zamiast 350 zl za wapno chyba 15 zl

 

uczeleni są tez by cementu bylo jak najmniej, z wiadomych wzgledów

 

moge to zasadniczo latwo sprawdzic liczac kosztyy zakupionego piachu, cementu, cemaplastu, wapna dzielac przez sume metrów kwadratowych sciany ;)

ale to mam w domu sprawdze...., chociaz zasadniczo to nei da rady policzyc ptrzeciez ja buduje 3w, wiec 2 sciany a ty jedną, w hurtowni mi liczyli ze jezeli bede mial bardzo czysta ekipie to klej bedzie tylko 3 razy drożej, zasadnioczo im wierze,kazdy woli zarobić wiecej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie jest skład zaprawy (ile czego potzreba na litr) to policzę po "moich" cenach?

 

U mnie robią zaprawę cementowo-wapienną. Wapno jest bardzo ważne w przypadku silikatów. Do tej pory zrobili połowę ścian parteru (ok. 70 m kw.) i poszło na to 10 worków cementu i 5 worków wapna. Piasek mam za darmo. Czyli zaprawa kosztuje mnie ok. 2 zł za metr kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale np. elewacja jest chyba robiona na cemaplascie, wiec zamiast 350 zl za wapno chyba 15 zl

 

Zamiast wapna plastyfikator?

 

uczeleni są tez by cementu bylo jak najmniej, z wiadomych wzgledów

 

Jak dają mało cementu, to zaprawa będzie słaba i się zacznie kruszyć pod wpływem ciężaru silikatów. To pozorna oszczędność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie robią zaprawę cementowo-wapienną. Wapno jest bardzo ważne w przypadku silikatów. Do tej pory zrobili połowę ścian parteru (ok. 70 m kw.) i poszło na to 10 worków cementu i 5 worków wapna. Piasek mam za darmo. Czyli zaprawa kosztuje mnie ok. 2 zł za metr kw.

 

Worek workowi nie równy. Ile poszło kilogramów cementu, wapna i piasku (ja piasku nie mam za darmo) to bym sobie policzył ile by mnie wyniosło na zaprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Worek workowi nie równy. Ile poszło kilogramów cementu, wapna i piasku (ja piasku nie mam za darmo) to bym sobie policzył ile by mnie wyniosło na zaprawie.

 

Cement: 10 worków po 25 kg = 250 kg = 80 zł

Wapno: 5 worków po 30 kg = 150 kg = 61 zł

Piasek: nie wiem ile, bo u mnie są potężne pokłady piasku na działce :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gregmena

wiecie z tym cementem to ja sam nie wiem o co chodzi, ale mój dziadek jest murarzem, mają potęzny dom piętrowy z silikatów stoi ponad 20 lat(mój przy nim to kruszyna) i jak to on mówi nie ma tam grama cementu....(wierzę bo za komuny bywal nieosiągalny zwlaszcza w latach 80) i podkreśla że po tym pozna dobrego murarza... i absolutnie nic się nie kruszy...., mój murarz też to potwierdza ze cement ma być minimalnie dawany... ale i tak dostal ochrzan że za dużo go używa.... wieczorem jak go zlapie bo chodzi na baby zapytam, bo sam zaczynam sie zastanawiac o co chodzi i co to za herezja ;)

 

u mnie wiadomo wapno, piasek, woda, cement, i wychodzi jak mi liczyli w hurtowni i potwierdzają to koszty porówniania szaruś anpi, klej wychodzi minimum 3 razy drożej, oczywiście nie dla wszystkich ważne są koszty budowy, ale ja jak zawsze podkreslam buduje oszczędnie, a czy warto wydac za coś 3 razy więcej gdy nawet producent silikatu mi nie zaleca kleju??? (choć mają go w ofercie)

cement 1 bezpopiolową mam po 320 zl tona, troszku taniej jak anpi, ale to efekt ze wszystko kupuje w jednej hurtowni a dwa opieprzylem ich jak chcieli mi sprzedawac po 340 a u konkurencji bylo po 330 oczywiście brutto

 

plastyfikator używali na pewno do bloczków fundamentowych, do ścian ostatecznie go chyba nie używali.... ale byla taka koncepcja by robić z niego elewacje, ale nie ściane nośną, potwierdzam duża znajomośc tematu u anpiego wapno jest bardzo ważne, i nie żadne gotowe, ale robia go już 2 dni conajmniej wczesniej... brakuje mi slowa jak sie to nazywa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...