Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

.... mi klej odradzal spec z pcmb niemce......., odradzil spec z mojej hurtownii, odradzil murarz.....,

 

Hmmmm ... :-? przed budową rozmawiałem z przedstawicielem handlowym Silki, doradcą technicznym silki, murarzem, inwestorami budującymi z silikatów zarówno na klej i na zaprawę i wszyscy jednym głosem mówili że lepiej na klej. Widać w każdym regionie jest inaczej ...

 

P.s. Silka nie produkuje kleju więc nie ma w tym interesu aby polecać klej jako metodę.

 

P.s.2 Podobnym technologicznie w budowie jest gazobeton i także polecaną metodą jest na klej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

.... mi klej odradzal spec z pcmb niemce......., odradzil spec z mojej hurtownii, odradzil murarz.....,

Z tego co mowil nam producent w Teodorach to np klej firmy Alpol AZ-110 byl

wlasnie "robiony" we wspołpracy/zaleceniami wlasnie z Xellą (Silka), więc nie wiem czemu inni go tak tobie odradzali :o

(zwłaszcza murarz, dla niego chyba lepiej murować na kleju

- chociaz zgodze sie ze wymaga to od niego większego reżimu przy poziomym układaniu bloczków ;) )

i nie chodzi mi o aspekt ekonomiczny kupowania kleju zamiast robienia zaprawy...

 

Wojty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gregmena,

 

jestem obiektywny.

 

Zgadza się, że w ścianie 18 cm są trochę większe ograniczenia odnośnie bruzd poziomych niż w ścianie 24 cm. Podałem nawet linka do wyciągu norm DIN zajmującego się tym tematem z tabelkami i odpowiednimi rysunkami co można, a co nie można. U jednego kolegi to był problem, u innych nie, bo rozprowadzaliśmy instalację zasadniczo w stropie/wylwece.

 

Natomiast ściana 18 cm na klej jest tańsza niż ściana 24 cm na zaprawę (te dodatkowe 6 cm grubości bloczka to u mnie 10 zł/m2, klej to około 5 zł/m2, zaprawa około 3 zł/m2 - czyli u mniej 18 cm na klej jest około 10+3-5 = 8 zł/m2 tańsza niż 24 cm na zaprawę).

 

Na dodatek, ściana 18 cm na klej jest mocniejsza od ściany 24 cm na zaprawę, lżejsza (mniej obciąża fundamenty) i "zabiera" mniej powierzchni użytkowej niż ściana 24 cm. I to nie jest moje widzimisię, ale jest zgodne z normami na podstwaie których konstruktorzy projektują budynek.

 

Jeżeli masz jakieś normy, które mówią co innego, podaj linki, to pooglądamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gregmena

ja nie powiedzialem w zadnym miejscu ze klej jest gorszy, odradzano mi ze wzgledów ekonomicznych, zyski "klejowe" nie potwierdzają zwiększonego wydatku finansowego

 

może jak z prockiem w kompie, można dac za procek 3.2 wiecej o 100 zl niz za procek 3.0 ale zysk ze dziala szybciej o 0,000001 sekundy, warto???

marketing i nic więcej

 

podkreslam ze ja jestem tradycjonalista, na wsi mego dziadka są domy 20,30,40 letnie z silikatów na zaprawe, nawet jak to mówia na wsi metodą bezcementową (ale wapnem gaszonym, bo za komuny naprawde cementu mozna bylo niekupic, ja pamietam, mlodsi chyba nie) i domy stoją i nic sie nie sypie z fug......., co ciekawe nawet są nieogrzewane i wcale nie jest w nich tak zimno.... a jest tak samo zimo jak w domach z ceramiki które mają 40 lat i nei mają ocieplenia

 

więc doszedl mi argument ze zaprawa sprawdzona, postoji na pewno 40 lat a klej po prostu nie wiem, chyba ze ktos zna przyklad domu co na kleju stoi 40 lat???, chętnie zobaczę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gregmena

za cegle 24 zaplacilem 300 zl drozej od 18, za klej zaplacilbym 700 zl wiecej niz za zaprawe, czyli za 18 na kleju ja zaplacilbym 400 zl wiecej, obliczenia w hurtowni, pod warunkiem ze kleju murarze nic by nie spaprali.... oczywiście co to jest 400 zl, ale szarus, ja ci nie zabraniam przeplacac, tu 400, tam 200, tam 500

 

powierzchni uzytkowej nic nie stracilem, murarz juz i fundamenty i sciane tak robil "na zewnatrz" ze biorąc projekt to o dziwo zyskalem metrazu

ale biorąc taki argument to nalezy budowac tylko 1w

 

w ogóle dochodzimy do makabrycznego stwierdzenia ze na klej jest taniej....

 

szarus ale widze ze musisz udowodnic ze ty masz racje i koniec.... ja juz mówie kolejny raz dyskusja nic nie wnosi... szarus tylko ty masz racje i wakeman który mówi ze nigdy nie bedzie kul

 

może po prostu ja nie chce miec w ścianie zadnych DIN0wych ograniczeń co do bruzd poziomych a ty się na nie zgadzasz OKOKOKO, wolny kraj

 

argument ze alpol jest robiony z wspólpracy z xella i brawo mamy odpowiedź dlaczego kleje są reklamowane i marketingowo wmawiane ludziom że są ok.... ehheheeheh, to jak z muratorem, kto da kase to akurat sie pisze ze to i to jest najlepsze... a za 2 lata pisze się odwrotnie

 

 

jak z tym domem co 40 lat stoi na kleju????

zawsze mi mówiono cokolwiek budujesz sprawdź jak to stoi w użyciu, nie wierz nikomu, reklamie ale to zobacz po latach, nowości nei zawsze po 10 latach są rewelacją

 

a koncząc dyskusje, ponieważ wiem ze tylko szarus ma racje

z dzisiejszego forum argument 1warstwowca do szarusia

 

A nie szkoda kasy na:

klej,

styropian,

kołki,

klej,

siatkę,

klej,

tynk cienkowarstwowy,

robotników, którzy to wszystko złożą do kupy?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi klej odradzal spec z pcmb niemce......., odradzil spec z mojej hurtownii, odradzil murarz....., ale ja ci nie moge zabronic budowac drożej...... :lol:

 

Gregmena = widzę, że jesteś otoczony samymi "fachowcami" ;)

Mur 18 ci odradzili, klej ci odradzili, co bedzie nastepne? - izolacja pozioma?

(w końcu to tez znaczne koszty) :D :p :lol:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki, że nie mogę po prostu położyć kabli na stropie i zalać wylewką. Mam belki drewniane w odstępie co 65 cm i na to przyjdzie deska podłogowa 28 mm. Aby kłaść kable w stropie musiałbym po pierwsze kłaść je w rurach, po drugie przewiercać je i przeciągać przez belki. Dużo więcej roboty i koszt też większy. Dlatego poszły ścianami. I dlatego był problem.

ja mam zamiar dac kable w stropie bo i tak bede przykrecal od dolu nide tak wiec mam nadzieje ze robiac niewielkie przerwy miedzy profilami jakos sie to uda ale sie okaze jak to bedzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za cegle 24 zaplacilem 300 zl drozej od 18, za klej zaplacilbym 700 zl wiecej niz za zaprawe, czyli za 18 na kleju ja zaplacilbym 400 zl wiecej, obliczenia w hurtowni, pod warunkiem ze kleju murarze nic by nie spaprali.... oczywiście co to jest 400 zl, ale szarus, ja ci nie zabraniam przeplacac, tu 400, tam 200, tam 500.

 

U mnie (i mogę się założyć, że u większości inwestorów) bloczki 24 cm są około 30-35% droższe od bloczków 18 cm, bo o tyle miej więcej jest więcej materiału w takich bloczkach. U mnie to jest około 10 zł drożej. Daj telefon do swojej hurtowni, to się podpytam, jak tam u nich.

 

Przy takiej reclacji cenowej (bloczki 24 cm droże o 1/3 od 18 cm), jabyś nie liczył, ściana 18 cm na klej jest tańsza od 24 cm na zaprawę.

 

w ogóle dochodzimy do makabrycznego stwierdzenia ze na klej jest taniej....

 

18 cm na klej jest taniej niż 24 cm na zaprawę. Dlaczego to makabryczne? Oczywiście 24 cm na klej jest droższe od 24 cm na zaprawę (jakieś 2-4 zł/m2, w zależności od cen za jakie inwestor może dostać materiały).

 

może po prostu ja nie chce miec w ścianie zadnych DIN0wych ograniczeń co do bruzd poziomych a ty się na nie zgadzasz OKOKOKO, wolny kraj

 

Tu się z tobą częściowo zgodzę, DIN-we nie, ale PN-owe. :D A w ścianie 24 cm też są ograniczenia odnośnie bruzd pioziomych. Tylko że trochę mniej restrykcyjne.

 

a koncząc dyskusje, ponieważ wiem ze tylko szarus ma racje z dzisiejszego forum argument 1warstwowca do szarusia

 

A nie szkoda kasy na:

klej,

styropian,

kołki,

klej,

siatkę,

klej,

tynk cienkowarstwowy,

robotników, którzy to wszystko złożą do kupy?

 

A kto ci powiedział, że uważam że ściana 3W jest gorsza od 2W? :o Albo, że uważam iż ściana 2W jest tańsza od 3W? :o :o

 

Ja zabierałem głos tylko i wyłącznie odnośnie grubości warstwy konstrukcyjnej. To czy ściana nośna jest 18 cm czy 24 cm nie ma ŻADNEGO związku z tym, że ściana jest 2W, czy 3W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gregmena

ależ rydzu.... czytaj posty..... zanim cos napiszesz, przeciez jestem atakowany bo 24 jest droższe..... więc sam przyznasz skoro wydaem 300 z wiecej to nie dlatego by cos taniej

 

spec 1 i 2 i 3 zdecydowanie doradzili mi dachówke ceramiczną, uzasadnienie tylko i wylacznie ekonomiczne, to się przy dzisiejszych cenach i dziś i za 20 lat OPLACA, a ja mając dzieci musze patrzec na kieszen i dzis i za 20 lat, argument gont, blacha jest dla ludzi rozrzutnych....

 

spec 1, 2 i 3 doradzili mijak widzisz co najmniej kilka elementów droższych, rydzu jak masz iśc w strone tylko niepotrzebnych uszczypliwości i zlosliwosci, to ja juz proponowalem zakonczenie tej dyskusji wokol 18 a 24, 2w czy 3w

 

i ja juz nie mam zamiaru pisac, dziekuje anpiemu, któremu nieslusznie zarzucilem atak na mnie a jako jedyny dyskutowal merytorycznie podajac argumenty i nie pisal w stylu tylko ja mam racje a jakis gregmena to gluptak

 

i brawo dla marcinau malo jest osób które potrafi przyznac że ktoś inny moze miec racje, a co do reszty TAK MACIE RACJE I TYLKO WY MACIE RACJE, koniec wątku

 

bo widac tylko zlosliwości, a jak zapytalem jak i czym zaimpregnowac to nikogo to nie zainteresowalo

cieszę się że za 15 lat gdyby przyszlo mi jednak kuc w scianie to PN normy sa mniej restrykcyjne i moze mnie glowa nie zaboli jak przyjdzie mi jakąś super nowośc w ścianie robić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi klej odradzal spec z pcmb niemce......., odradzil spec z mojej hurtownii, odradzil murarz....., ale ja ci nie moge zabronic budowac drożej...... :lol:

 

Gregmena = widzę, że jesteś otoczony samymi "fachowcami" ;)

Mur 18 ci odradzili, klej ci odradzili, co bedzie nastepne? - izolacja pozioma?

(w końcu to tez znaczne koszty) :D :p :lol:

 

Pozdrawiam

 

Był tu ostatnio wątek, w którym grupka "fachowców" twierdziła, że ocieplanie styropianem i izolowanie przeciwwilgociowe fundamentów nie ma sensu i że to jest tylko marnotrawstwo :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gregmena

ja robilem z kleju bo:

a) po co przeplacać za klej???

b) widze domy 30-40 z silikatów piętrowe domiska ciężkie jak cholera stoja na zaprawie i zaprawa trzyma jak nic,

c) spotkalem sie z przypadkiem gdzie 7 lat temu facet zrobil na klej a potem burzyl dom bo klej okazal sie super rakotwórczy i go zaraz wycofali z produkcji, ale powiem jako plus że dostal facet i inni uzytkownicy zwrot kosztów, firma byla jakaś super niemiecka i kiedys bylo o tym glosno w mediach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z kleju 18 cm.

 

"nawet nie za bardzo kumam po co mialbym za zaprawę + 24 cm przeplacać....., poza więszym zarobkiem hurtownika "

 

Każdy robi tak, jak uważa za stosowne. Myślę, że próby przekonywania kogoś do zaprawy lub kleju nie mają sensu. To samo tyczy się grubości ściany nośnej i ilości warstw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...