Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

MarcinU niemam takiej podłogi chyba pomyliłeś gdy pisałem o szczelinie went. w murze trójwarstwowym.

Jeżeli będziecie kalkulować na klej czy na zaprawę to zauważcie że do wymurowania ściany o założonej wysokości potrzeba o 1 warstwe bloczka mniej przy zaprawie (poprostu zaprawa 1.5 cm razy 13 szycht=19 cm)

Czy na klej czy na zaprawę wymurować można jednakowo dokładnie, to zależy tylko od staranności murarza.[/u]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki tym dziurom łatwiej się muruje i pewno trochę lepszy współczynnik izolacyjności (choć to niema znaczenia przy silikatach) i lepiej bloczki są związane z zaprawą.

Gdy byłem młodszy to też wydawało mi się że jak jest dziura to trzeba w nią coś włożyć :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Dziury w bloczkach służą przede wszystkim zmniejszeniu masy samego bloczka. Otwory takie są zresztą w innych materiałach. To, czy materiał nadaje się na ściany konstrukcyjne mozna wyczytać w danych producenta. Z danych udostępnianych przez producentów wiadomo, że bloczki silikatowe o grubości 18, czy 24 cm nadają się na ściany konstrukcyjne w budynkach o wysokości do 12 kondygnacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czytam sobie ten wątek i dochodzę do wniosku po wypowiedziach w nim, że silikaty są chwalone, a jak się je ociepli to w ogóle :D

Tylko tak sobie sprawdzam wyliczenia U dla przykładowych ścian i coś mi się nie zgadza.

Silikat drążony 25 cm + FS 15, 15 cm = 0,28

Silikat drążony 25 cm + FS 15, 20 cm = 0,23

Silikat pełny 25 cm + FS 15, 15 cm = 0,29

Silikat pełny 25 cm + FS 15, 20 cm = 0,23

Silikat drążony 25 cm + FASROCK 15 cm = 0,29

Silikat drążony 25 cm + FASROCK 20 cm = 0,22

Silikat pełny 25 cm + FASROCK 15 cm = 0,28

Silikat pełny 25 cm + FASROCK 20 cm = 0,23

Jedynie w tej sytuacji : Silikat drążony 25 cm + FASROCK 20 cm = 0,22, zbliżyliśmy się do opisywanego wcześniej U "koło 0,2".

Liczone wszystko programem ze strony Rockwoola.

Wychodzi mi, ze jak się nie ociepli dobrze, to będzie chyba zimno ( kwestia umowna - w normie się mieści )

A może się mylę - w razie czego proszę o poprawkę.

Pozdrawiam i czekam na inne opinie, Majki

 

PS. dla przykładu

Silikat pełny 18 cm + FS 15, 15 cm = 0.29 ( brrr ? )

BK 500, 36 cm, ciepła zaprawa + FASROCK 15 cm = 0,21 ( ufff ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czytam sobie ten wątek i dochodzę do wniosku po wypowiedziach w nim, że silikaty są chwalone, a jak się je ociepli to w ogóle :D

Tylko tak sobie sprawdzam wyliczenia U dla przykładowych ścian i coś mi się nie zgadza.

Silikat drążony 25 cm + FS 15, 15 cm = 0,28

Silikat drążony 25 cm + FS 15, 20 cm = 0,23

Silikat pełny 25 cm + FS 15, 15 cm = 0,29

Silikat pełny 25 cm + FS 15, 20 cm = 0,23

Silikat drążony 25 cm + FASROCK 15 cm = 0,29

Silikat drążony 25 cm + FASROCK 20 cm = 0,22

Silikat pełny 25 cm + FASROCK 15 cm = 0,28

Silikat pełny 25 cm + FASROCK 20 cm = 0,23

Jedynie w tej sytuacji : Silikat drążony 25 cm + FASROCK 20 cm = 0,22, zbliżyliśmy się do opisywanego wcześniej U "koło 0,2".

Liczone wszystko programem ze strony Rockwoola.

Wychodzi mi, ze jak się nie ociepli dobrze, to będzie chyba zimno ( kwestia umowna - w normie się mieści )

A może się mylę - w razie czego proszę o poprawkę.

Pozdrawiam i czekam na inne opinie, Majki

 

PS. dla przykładu

Silikat pełny 18 cm + FS 15, 15 cm = 0.29 ( brrr ? )

BK 500, 36 cm, ciepła zaprawa + FASROCK 15 cm = 0,21 ( ufff ?)

 

A jakie lambda jest liczone dla styropianu i wełny?

Przy uwglednieniu lambdy ) 0,04 dla styropoianu i wełny (pewnie jest odchyła na poziomie +- 0,002.

Mamy wyniki z programu OCR

silikat 18cm + styropian 10cm 0,284

silikat 18cm + styropian 15cm 0,209

silikat 18cm + styropian 20cm 0,166

 

Dla BK odm 500 przyjąłem podawany przez producentów wsp. 0,14 (dla całej ściany 0,17)

mamy więc odpowiednio:

BK 500 36cm + styropian 0cm (ściana jest i tak grubsza niż silikat 18cm+styr 10cm) u=0,343

BK 500 36cm + styropian 8cm u=0,208

Tak więc dokładając do sililkatów 8cm styropianu więcej mamy ścianę o identycznym parametrze U, a sumarycznie znacznie cieńszą (dodatkowe metry w domu). Koszt 8cm styropianu to w najgorszym wypadku 12zł (na 1m2) Czy BK odm 500 gr. 36cm jest droższy od najdroższych silikatów o 12 zł na metrze kwadratowym? Nie - jest droższy o kilkadziesiąt zł, a do tego ma większośc parametrów dużo gorszych - choćby wytrzymałośc 3 razy mniejszą niż silikat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czytam sobie ten wątek i dochodzę do wniosku po wypowiedziach w nim, że silikaty są chwalone, a jak się je ociepli to w ogóle :D

Tylko tak sobie sprawdzam wyliczenia U dla przykładowych ścian i coś mi się nie zgadza.

Silikat drążony 25 cm + FS 15, 15 cm = 0,28

Silikat drążony 25 cm + FS 15, 20 cm = 0,23

Silikat pełny 25 cm + FS 15, 15 cm = 0,29

Silikat pełny 25 cm + FS 15, 20 cm = 0,23

Silikat drążony 25 cm + FASROCK 15 cm = 0,29

Silikat drążony 25 cm + FASROCK 20 cm = 0,22

Silikat pełny 25 cm + FASROCK 15 cm = 0,28

Silikat pełny 25 cm + FASROCK 20 cm = 0,23

Jedynie w tej sytuacji : Silikat drążony 25 cm + FASROCK 20 cm = 0,22, zbliżyliśmy się do opisywanego wcześniej U "koło 0,2".

Liczone wszystko programem ze strony Rockwoola.

Wychodzi mi, ze jak się nie ociepli dobrze, to będzie chyba zimno ( kwestia umowna - w normie się mieści )

A może się mylę - w razie czego proszę o poprawkę.

Pozdrawiam i czekam na inne opinie, Majki

 

PS. dla przykładu

Silikat pełny 18 cm + FS 15, 15 cm = 0.29 ( brrr ? )

BK 500, 36 cm, ciepła zaprawa + FASROCK 15 cm = 0,21 ( ufff ?)

Niw wiem jak to liczyłeś, ale pobrałem program ze strony Rockwool i wyszły mi zupełnie inne wyniki niż Tobie.

Silikat drążony 24 cm + FASROCK-L 20 cm = 0,18

Zresztą taki wynik jest podany w katalogu Rockwool, który opisuje sposób montażu wełny (znalazłem taki w hurtowni).

Jesli policzysz sam metodą uproszczoną:

U = wpółczynnik lambda / grubość materiału, czyli:

0,039 / 0,20,

dla wełny o grubości 20cm otrzymasz U=0,195.

To przy założeniu, że jedyną warstwą jest wełna mineralna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podane przeze mnie wartości były juz końcowe : U dla mur + ocieplenie + poprawka na mur z otworami na okna i drzwi.

Więc albo źle liczę ( może źle wpisuje dane ) albo dla np. tych parametrów wychodzi mi silikat 18cm + styropian 10cm = 0.375 :o

"Dla BK odm 500 przyjąłem podawany przez producentów wsp. 0,14 (dla całej ściany 0,17) mamy więc odpowiednio:

BK 500 36cm + styropian 0cm (ściana jest i tak grubsza niż silikat 18cm+styr 10cm) u=0,343 ( u mnie 0,471 ... )

BK 500 36cm + styropian 8cm u=0,208 ( u mnie 0.278.... )"

Chyba już głupi jestem :o

Rozumiem tak : najpierw w programie określam "cechy przegrody - komponentu". Usytuowanie przegrody - komponentu - wewnątrz, typ przegrody - ściana. Potem przechodze do "podział komponentu" i wybieram rodzaj materiału i jego grubość. Dodatkowo zaznaczam "dodatki" określając, że ściana jest z otworami na drzwi i okna.

Nie chodzi mi o dyskusje co lepsze, ale żeby sobie na własne oczy porównać jakieś materiały i sam dojść do jakiś wniosków.

Tylko żeby to dobrzez zrobić :)

Majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzek - ok, ale ja dodałem do tego

"Silikat drążony 24 cm + FASROCK-L 20 cm = 0,18 " jeszcz etzw. dodatki, czyli że ściana jest z otworami na okna i drzwi - dochodzi dodatkowo 0,05 do U. Ale moze robię tu błąd, może nie trzeba tego dodawać ( chociaż to jest logiczne, bo nikt bunkru nie buduje ... )

Majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podane przeze mnie wartości były juz końcowe : U dla mur + ocieplenie + poprawka na mur z otworami na okna i drzwi.

Więc albo źle liczę ( może źle wpisuje dane ) albo dla np. tych parametrów wychodzi mi silikat 18cm + styropian 10cm = 0.375 :o

"Dla BK odm 500 przyjąłem podawany przez producentów wsp. 0,14 (dla całej ściany 0,17) mamy więc odpowiednio:

BK 500 36cm + styropian 0cm (ściana jest i tak grubsza niż silikat 18cm+styr 10cm) u=0,343 ( u mnie 0,471 ... )

BK 500 36cm + styropian 8cm u=0,208 ( u mnie 0.278.... )"

Chyba już głupi jestem :o

Rozumiem tak : najpierw w programie określam "cechy przegrody - komponentu". Usytuowanie przegrody - komponentu - wewnątrz, typ przegrody - ściana. Potem przechodze do "podział komponentu" i wybieram rodzaj materiału i jego grubość. Dodatkowo zaznaczam "dodatki" określając, że ściana jest z otworami na drzwi i okna.

Nie chodzi mi o dyskusje co lepsze, ale żeby sobie na własne oczy porównać jakieś materiały i sam dojść do jakiś wniosków.

Tylko żeby to dobrzez zrobić :)

Majki

Ale te dodatki oddziaływują w sposób jednakowy dla ściany zbudowanej z dowolnego materiału - po co więc mieszać? Skoro porównujemy ściany, to nie dodawajmy dodatkowych elementów - równie dobrze moglbysmy oprócz otorów okiennych dodać U stropu i obliczać U dla całego domu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem się z obliczaniem U dla ścian z dodatkami (okna, drzwi). To inna kategoria obliczania U. O ile mi wiadomo, powszechnie porównuje się ściany zewnętrzne (sprawdź, czy wpisywałeś ściany zewnętrzne), pełne, bez otworów. Tak jest łatwiej. To co napisałeś może służyć innym celom. Np. obliczaniu strat ciepła. Ale programy do tego i sposoby obliczania są też inne. Tam osobno podaje się współczynniki okien, czy drzwi. Dlatego, że każdy dom ma inna liczbę i klasę otworów (okna mogą mieć inne U, niz drzwi). Czyli dla każdego domu U gotowej ściany wyjdzie inne!

Poprzestań na obliczaniu U dla sciany pełnej, jeśli chcesz porównywać parametry różnych przegród budowlanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Dziury w bloczkach służą przede wszystkim zmniejszeniu masy samego bloczka. (...)

 

Przy tych długich bloczkach (50 cm) są przy końcach też takie półokrągłe wgłębienia, które po zestawieniu bloczków na styk, dają okrągłą dziurę. Czy to znaczy, że podczas murowania trzeba te bloczki zestawić na styk, i do tę dziurę zalać zaprawą (zamiast spoiny pionowej). A przy kładzeniu bloczków na klej, jak się je skleja w pionie (też tę dziurę się zalewa klejem)?

 

Czym można ciąć bloczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Szarusia

Masz rację te otwory trzeba wypełniać zaprawą.

W przypadku kleju nie należy tego robić (klej ma duży skurcz) smarujemy

pionową powierzchnię bloczka (tak jak przy komórkowym)

Bloczki można ciąć taką piłą ze spiekami jak do Ytonga lub przecinarką kątową.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam projekt robiony od razu pod Silkę. Z tego co wiem przy przejściu na Silkę trzeba sprawdzić wyliczenia wytrzymałościowe stropów, bo silikaty są b. ciężkie i jeśli masz dużo ścian działowych na stropie to jest on bardziej obciążany niż przy ścianach z BK. Poza tym trzeba przeliczyć izolację cieplną (wełna mineralna), bo same silikaty mają marną.

Innymi słowy - lepiej żeby jakiś architekt-konstruktor sprawdził czy przejście na silikaty nie wymaga korekt w projekcie. Zresztą zależy na jaką technologię jest nastawiony projekt którym dysponujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Szarusia!

Ja budowałem z Silki i materiał miałem dostarczany na paletach.

Do MarcinU!

Jeśli chodzi o ilość zamiawianych bloczków, to najlepiej przeliczyć ją razem z wykonawcą, znając ile bloczków potrzeba na m2 ściany (lub wymiary poszczególnych bloczków). Znając ile wchodzi na paletę można ustalić ile palet potrzeba. Mając projekt można samemu przeliczyć potrzebną liczbę bloczków (ja tak robiłem, dla kontroli tego co podał wykonawca). U mnie błędy były niewielkie. Z czasem nabiera się wprawy, obserwując budowę. Poza tym dostawy były cząstkowe, czyli za każdym razem uzgadniałem z hurtownią ile trzeba przywieźć. Ostatni transport był uzupełnieniem i nie opiewał na cały samochód. Dodatkowo u mnie wstępnego przeliczenia materiału dokonał producent - miałem szacunek ile będzie potrzeba, aby móc negocjoiwać z hurtownią ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...