Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy jest sens stosować klej "ciepłochronny" jako zaprawę do silki gdy ociepla się ją styropianem? Budowlaniec mi mówi, że stypopian zapewni wystarczającą izolację, nie ma po co przepłacać na lepszym kleju.

 

Będzie to ścian 2 W, silka 24 cm + styropian 15 cm (co w ogóle myślicie o takim zestawieniu?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Przegladajac dlugi watek zauwazylem, ze kilka osob ma sciany 3w posadowione na fundamentach 3w, ale nie znalazlem informacji jak zachowac ciaglosc ocieplenia.

W planach ma silikat 24 + 12 ocieplenia + oslonowa postawione na

bloczkach betonowych 24+8ocieplenia+12.

 

Jak laczyliscie ocieplenie fundamentu i scian?

Czy kladliscie izolacje poziome na fundamencie niezaleznie na sciane nosna i oslonowa fundamentu a styropian na styk, a moze na zakladke (tylko wtedy trzeba sztukowac z cienszego).

 

Niektorzy robili wieniec, ale to chyba dla scian 2w, bo dla 3w zrobi sie wtedy mostek i nie pomoze nawet zaizolowanie od wewnatrz na podbetonie, bo silikaty maja maly opor cieplny.

 

Wlasnie jestam na etapie konczenia scian fundamentowych i zastanawiam sie jak to sie robi i jak je ochronic przed zima.

 

Patrzę na te różne rysunki w czasopismach a tam wszystko ładnie wygląda nośna i osłonowa fundamentów ma taką samą wysokość, łączenie styro na styk. A gdzie warstwa zaprawy pod pierwszym bloczkiem ściany, itp.?

 

Jak to robiliście u siebie?

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedlanka wrescie uruchomila swoja strone internetowa. Mam pytanko, czy ktos cokolwiek wie o ich silikatach (jakos, czy wymiary trzymaja itp)??

chce budowac z silikatow, a jedlanka jest najblizej mnie. ale nic kompetnie nie wiem o firmie

Jak ktos, cos wie, to by bylo milo :D

 

 

a może jakiœ link do nich? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W planach ma silikat 24 + 12 ocieplenia + oslonowa postawione na

bloczkach betonowych 24+8ocieplenia+12.

Mam analogiczne rozwiązanie - 7 ocieplenia

Jak laczyliscie ocieplenie fundamentu i scian?

Ocieplenie fundamentu przechodzi w ocieplenie ściany (styropian/wełna), oddzielone izolacją poziomą

Czy kladliscie izolacje poziome na fundamencie niezaleznie na sciane nosna i oslonowa fundamentu a styropian na styk, a moze na zakladke (tylko wtedy trzeba sztukowac z cienszego).

Izolacja szeroka na całość ściany (nośnej i osłonowej) w jednym kawałku

Niektorzy robili wieniec, ale to chyba dla scian 2w, bo dla 3w zrobi sie wtedy mostek i nie pomoze nawet zaizolowanie od wewnatrz na podbetonie, bo silikaty maja maly opor cieplny.

Wieniec mam na części nośnej, oddzielony od części osłonowej styropianem. Chodzi oczywiście o poziom bloczków fundamentowych - na części nośnej wieniec, a na osłonowej dodatkowa warstwa bloczków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedlanka wrescie uruchomila swoja strone internetowa. Mam pytanko, czy ktos cokolwiek wie o ich silikatach (jakos, czy wymiary trzymaja itp)??

chce budowac z silikatow, a jedlanka jest najblizej mnie. ale nic kompetnie nie wiem o firmie

Jak ktos, cos wie, to by bylo milo :D

 

 

Rzeczywiœcie jest niedaleko W-wy, można się tam przejechać i naocznie sprawdzić :roll:

 

A coœ wiesz na temat cen? rozmawiałeœ z nimi? Szkoda, że na stronce nie ma cennika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wełna 20 cm wydaje mi się trochę "na wyrost". W kilku wątkach prowadzono analizy o ile to zwiększa rzeczywiste oszczędności na cieple i wynikało z nich że dalsze inwestowanie w warstwę ocieplenia powyżej 15 cm. zwraca się po bardzo długim czasie (z racji utraty ciepła przez okna i wentylację). Policz ile tu mozna zaoszczędzić.

 

Natomiast wytrzymałośc elewacji z 3w jest faktycznie dużo większa. I tu nie ma co gadać. Tylko nie jestem przekonany do końca czy z 2w nie jest wystarczająco duża - za rok bedę pewnie wiedział więcej. Wtedy mogę doradzić. :wink:

 

IMHO akurat tu warto dać na wyrost. Teraz jest to 5-20zł z m2 (koszt samego materiału), a za 5-10-20 lat będzie to (licząc po dzisiejszych cenach) 80-100zł z m2 za kompleksową termomodernizację.

Ceny energii rosną dużo szybciej niż infalcja.

O ile stosunkowo łatwo i względnie tanio będzie można za te 5-10-20 lat wymienić okna, czy wstawić rekuperator, to już tak łatwo z izolacją ścian nie będzie.

W kwestii grubości ścian i izolacji. Rozśmieszę tu co poniektórych do łez, ale mam w planach 15cm + 20cm +6cm na dom partertowy z poddaszem uż, o ile tylko konstruktor to zatwierdzi (a wstępnie nie ma przeszkód). Owszem te 6cm ściany elewacyjnej wyjdzie pewnie drożej niż 9cm ze względu na stalowe wzmocnienia konieczne do zachowania stabliności, ale IMHO warto się bić o te centymetry. Ściana 42-43 cm to jest dla mnie maksimum na co chciałbym się godzić by dom nie był bunkrem. Ostetecznie może jeszcze zjadę te 2cm na ociepleniu jeśli znajdę materiał o nieco lepszym współczynniku oporu cieplnego.

Cóż taką mam wizję na tę chwilę. Myślę że jest to najlepszy kompromis pomiędzy kosztami, solidnością (trwałoscią) oraz izolacyjnością, a łupana silikatowa elewacja mi się podoba.

Jeśli ktoś ma lepsze propozycje to chętnie wysłucham.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytania dotyczące silki minaowice:

Jakie są koszty nadrpoży (nośna 18, wew. 12)?

Czy są jakieś gotowe, czy wykonuje się je tradycyjnie? (szalunek i zalewanie) :oops:

Co to są kotwy i do czego się je stosuje?

Podliczając koszty "ścian" o czym muszę pamietać? (poza oczywiscie bloczkami na mury zew./wew., klej, nadproża, kotwy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie były nadproża wylewane na budowie (czyli musisz policzć szalunek, zbrojenie i wylanie betonem).

 

Kotew nie stosowałem (jak murowali ściany to je "zazębiali" bloczkami, kotwe nie trzeba było dawać).

 

A więc u mnie koszt ściany to:

 

bloczki,

klej

szalunek do nadproży

zbrojenia do nadprozy

beton do nadprozy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukam firmy, ktora umie budowac silikatami z minska mazowieckiego lub okolic. jezeli macie kogos to podeslijcie mi na maila.

 

w piatek spotkalem sie z czlowiekiem, ktory mial mi budowac dom. oto moja rozmowa:

 

- ... no i chce budowac z bloczkow silikatowych

- z czego??

- z bloczkow silikatowych

- aaaaa, Panie z tego to sie budowal 30 lat temu, ja polecam u220 i z tego buduje, silikaty sa do d..py, zimne sa

- a budowal Pan kiedys z silikatow?

- no, nie

 

no i dalej juz mi sie nie chcialo rozmawiac

 

jak macie jakis rozsadnych ludzi do budowy (firmy) to poratujcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...