Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

MarcinU

czy możesz cos więcej powiedzieć, tzn jaką masz grubośc bloczka na ściany zewnetrzne , ile cm ocieplenie (wełna czy styropian), jaką masz powierzchnię domu użytkową, czy parterowy czy pietrowy

będziemy wdzięczni, sami na razie jesteśmy na etapie projektu, i w zasadzie chyba nasza decyzja że budujemy z silikatów sie nie zmieni, ale ciagle szukamy informacji , najlepiej jak sa one już od kogoś kto mieszka, dodatkowo chcemy ogrzewać kominkiem i pradem(wszyscy pukaja sie w głowe) i zastanawiamy sie czy to dobry wybór przy silikatach, ale pytań :o

Twoje doświadczenia sa na wage złota :D

 

pozdrawiamy

Pixi i Dixi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Marcin,

 

pięknie dziękuję za odpowiedź. Im więcej takich, tym bliższy jestem ostatecznej decyzji.

 

Teraz pytanie techniczne - czy myślisz, że konstruktor musi przeliczać ławy fundamentowe ze względu na zmianę materiału przewidzianego w projekcie (max U220) na silikaty? Działkę mam raczej piaszczystą...

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarcinU

czy możesz cos więcej powiedzieć, tzn jaką masz grubośc bloczka na ściany zewnetrzne , ile cm ocieplenie (wełna czy styropian), jaką masz powierzchnię domu użytkową, czy parterowy czy pietrowy

będziemy wdzięczni, sami na razie jesteśmy na etapie projektu, i w zasadzie chyba nasza decyzja że budujemy z silikatów sie nie zmieni, ale ciagle szukamy informacji , najlepiej jak sa one już od kogoś kto mieszka, dodatkowo chcemy ogrzewać kominkiem i pradem(wszyscy pukaja sie w głowe) i zastanawiamy sie czy to dobry wybór przy silikatach, ale pytań :o

Twoje doświadczenia sa na wage złota :D

 

pozdrawiamy

Pixi i Dixi

 

Ściany mam z bloczków Silka 18 cm, ocieplenie 15 cm wełny mineralnej. Powierzchnia domu 125 m2, parterowy. Poddasze jest, ale nieużytkowe. Ocieplona jest podłoga (20 cm wełny) i strop (równiez 20 cm wełny). Dach jest nieocieplony z racji nieużytkowego poddasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin,

 

pięknie dziękuję za odpowiedź. Im więcej takich, tym bliższy jestem ostatecznej decyzji.

 

Teraz pytanie techniczne - czy myślisz, że konstruktor musi przeliczać ławy fundamentowe ze względu na zmianę materiału przewidzianego w projekcie (max U220) na silikaty? Działkę mam raczej piaszczystą...

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

Wątpię. Wprawdzie silikat jest znacząco cięższy, ale moje fundamenty nie różnią się od innych - bloczek betonowy K15 i ławy lane z betonu B-15 wg projektu (dałem B-20 wg. zalecen kierownika). Być może z uwagi na obciążenia trzeba by było zwiększyć szerokość ław, ale to powinien architekt adaptując uwzględnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarcinU,

 

zastanawiam się nad tym ciężarem silikatów. U mnie w projekcie oryginalnym ławy mają na większości obwodu tylko 45 cm szerokości i tylko w niektórych miejscach rozszerzają się do 60 cm... ściany z bloczków betonowych o szerokości 25 cm.

 

Chyba lepiej będzie porozmawiać z architektem na temat planowanej zmiany materiału...?

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarcinU,

 

zastanawiam się nad tym ciężarem silikatów. U mnie w projekcie oryginalnym ławy mają na większości obwodu tylko 45 cm szerokości i tylko w niektórych miejscach rozszerzają się do 60 cm... ściany z bloczków betonowych o szerokości 25 cm.

 

Chyba lepiej będzie porozmawiać z architektem na temat planowanej zmiany materiału...?

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

Niewątpliwie architekt musi się wypowiedzieć. Ja mam ławy zewnętrzne boczne 40 cm, zewnętrzne przednie i tylnie 50 cm a wewnętrzne 80 cm. Szersze są dlatego, że opierają sie na nich stropy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarcinU

czy możesz cos więcej powiedzieć, tzn jaką masz grubośc bloczka na ściany zewnetrzne , ile cm ocieplenie (wełna czy styropian), jaką masz powierzchnię domu użytkową, czy parterowy czy pietrowy

będziemy wdzięczni, sami na razie jesteśmy na etapie projektu, i w zasadzie chyba nasza decyzja że budujemy z silikatów sie nie zmieni, ale ciagle szukamy informacji , najlepiej jak sa one już od kogoś kto mieszka, dodatkowo chcemy ogrzewać kominkiem i pradem(wszyscy pukaja sie w głowe) i zastanawiamy sie czy to dobry wybór przy silikatach, ale pytań :o

Twoje doświadczenia sa na wage złota :D

 

pozdrawiamy

Pixi i Dixi

Wpradzie pytanie było skierowane do MarcinU, ale mogę się również wypowiedzieć w tej kwestii.

Mamy dom z użytkowym poddaszem 230 m2, ściany z SILKI 24 (parter) i 18 poddasze. Całość ocieplona wełną 20 cm (kiedy kładliśmy wszyscy pukali się w głowę), na parterze, w podłodze 16 cm styropianu, poddasze 27 cm wełny (dodatkowo 12 - 15 na nieużytkowym strychu, bo tam jest rekuperator). Dom ogrzewany kominkiem i kozą (bo na parterze jest dodatkowe mieszkanie) oraz prądem z kabli grzewczych. W tym sezonie (a jest to pierwszy sezon) i przy braku jeszcze kozy w drugim mieszkaniu, całe zużycie prądu (wraz z wodą użytkową i innymi potrzebami - oświetlenie, lodówka, RTV) wyniosło ok. 800 - 900 zł miesięcznie średnio za okres listopad - luty. Myślę, że przy tej powierzchni to nie jest źle. Dodam jeszcze, że nie bawiliśmy się w większe eksperymenty z ustawianiem ogrzewania na sterownikach. Może teraz spróbujemy, a na pewno w kolejnym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzek,

 

mam kilka pytań:

 

1. jak mieszka się w SILCE w takie mrozy, jakie mieliśmy tej zimy?? Wszyscy mi mówią, że to strasznie "zimny" materiał, że trudno go nagrzać (wymaga długiego czasu), że przereklamowany. Gwoli wyjaśnienia: do "wszystkich" zaliczam panią architekt adaptującą projekt, budowlańsców startujących w konkursie na wykonanie domu, a nawet profesora od budownictwa z uczelni technicznej. "Wszyscy" mówią: nie ma jak ceramika = ciepło, zdrowo, taniej niż silka.... mam mętlik w głowie okropny. A kusi mnie ten piasek z wapnem strasznie (bo grzyby się nie robią, bo nie promieniuje, bo przyjemnie latem, bo...).

 

2. czy liczyłeś o ile drożej wyszło 20 cm wełny na elewacji od 15? zastanawiam się nad podobnym rozwiązaniem... Czy uważasz, że dzięki dodaniu tych 5 cm dom będzie wyraźnie cieplejszy (czytaj: będzie potrzebował WYRAŹNIE mniej gazu na ogrzanie)? Jakiej wełny używałeś (Rockwool / ISOVER / inna?)? Jak układałeś (jedna warstwa o grubości 20, czy płyty na zakładkę w 2 warstwach, czy jeszcze inaczej)?

 

3. czym uzasadnione jest dodanie kolejnej warstwy ocieplenia (jak zrozumiałem z twojego posta, dodałeś 12 - 15 cm na podłodze strychu nieużytkowego do przewidywanych 15 cm) w przypadku, gdy rekuperator wędruje pod dach nad poddaszem?

 

4. też planuję rozprowadzenie ciepła z kominka - dom będę budował o podobnej wielkości do twojego. Czy uważasz, że takie rozwiązanie z kominkiem sprawdza się w codziennej eksploatacji?

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem w przede dniu wybrania materiału na dom i mam pytanie co Was skłoniło do wyboru tego materiału w porównaniu z betonem komórkowym
.

 

Zastanawiałem się nad BK lub silką. Wybrałem silkę. Z informacji zebranych od ludzi, którzy mieszkają w BK wynika, że wielu osobom pękają ściany (drobne rysy, podobno błąd w budowie, ale coś dużo tych błędów statystycznie rzecz ujmując).Silka jest bardziej wytrzymała, o wiele mniej akustyczna. To, że jest "najzdrowsza" akurat nie ma dla mnie dużego znaczenia (za długo by tłumaczyć, inne materiały pod tym względem też są ok). Wstępny kosztorys ścian dla domu z Archon + "Dom w truskawkach 2" wersja z garażem: BK ok. 12 tys., silikat 24 cm. grubości ok. 19 tys., Ytong niecałe 30 tys. Różnica w cenie pomiędzy BK a silką (w Warszawie chyba tylko grupa Xella jest dostępna) nie jest na tyle duża, żebym miał budować z BK (z powodu finansów zamierzam budować tanio bez "wodotrysków"). Na razie jestem na etapie adaptacji gotowego projektu, ale może już niedługo moje peregrynacje się zakończą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tym razem ja na pytanie do Marzka:-)

 

1. jak mieszka się w SILCE w takie mrozy, jakie mieliśmy tej zimy?? Wszyscy mi mówią, że to strasznie "zimny" materiał, że trudno go nagrzać (wymaga długiego czasu), że przereklamowany. Gwoli wyjaśnienia: do "wszystkich" zaliczam panią architekt adaptującą projekt, budowlańsców startujących w konkursie na wykonanie domu, a nawet profesora od budownictwa z uczelni technicznej. "Wszyscy" mówią: nie ma jak ceramika = ciepło, zdrowo, taniej niż silka.... mam mętlik w głowie okropny. A kusi mnie ten piasek z wapnem strasznie (bo grzyby się nie robią, bo nie promieniuje, bo przyjemnie latem, bo...).

 

Mieszka się super. Materiał jest "zimny" tzn. słabo izoluje, ale jest też ciężki i ma dużą akumulacyjność cieplną. Po wprowadzeniu około 2 dni trwało zanim się mury nagrzaly, ale potem nawet jak wygaśnie kominek pół dnia jest ciepło. Z ceramiką mam doświadczenia z poprzedniego mieszkania - też było ciepło, ale niestety ciepło również latem. Po wyłączeniu ogrzewania po godzinie byo już chłodno.

 

2. czy liczyłeś o ile drożej wyszło 20 cm wełny na elewacji od 15? zastanawiam się nad podobnym rozwiązaniem... Czy uważasz, że dzięki dodaniu tych 5 cm dom będzie wyraźnie cieplejszy (czytaj: będzie potrzebował WYRAŹNIE mniej gazu na ogrzanie)? Jakiej wełny używałeś (Rockwool / ISOVER / inna?)? Jak układałeś (jedna warstwa o grubości 20, czy płyty na zakładkę w 2 warstwach, czy jeszcze inaczej)?

 

Analizowałem przed budową i wyszło mi że nie warto dodawać tych 5 cm. W kosztach to jedynie wzrost ceny wełny o 1/3. Chyba że dasz w 2 wastwach wtedy pewnie trochę więcej skroją cię za robotę. Ale dalej nie wypowiadam się Marzek tak mach niech skomentuje.

 

3. czym uzasadnione jest dodanie kolejnej warstwy ocieplenia (jak zrozumiałem z twojego posta, dodałeś 12 - 15 cm na podłodze strychu nieużytkowego do przewidywanych 15 cm) w przypadku, gdy rekuperator wędruje pod dach nad poddaszem?

 

Nie wypowiem się. O ile zrozumiałem chodzi o ocieplenie strychu aby nie tracić ciepła z reku.

 

4. też planuję rozprowadzenie ciepła z kominka - dom będę budował o podobnej wielkości do twojego. Czy uważasz, że takie rozwiązanie z kominkiem sprawdza się w codziennej eksploatacji?

 

Sprawdza się jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie,

 

twoja odpowiedź była tym, czego od dłuższego czasu szukałem (a przebiłem się przez wszystkie posty na ponad 20 ekranach tego wątku)!! Dzięki.

 

Postawiłeś sprawę tak jasno, że w końcu do mnie dotarło. Nie mam więcej pytań.

 

Teraz jeszcze tylko mam nadzieję, że Marzek odpowie w kwestii wełny i jej grubości.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebrnalem do konca tego watku.

Nie liczylem godzin ale zabralo mi to 3 dni.

Bedzie silka bo mamy uczeszczana droge przy dzialce.

Jezscze nie jestem pewny czy 18, czy 24 /25/.

Beda prawdopodobnie Niemce poniewaz budowa w okolicach Lublina.

Licze, ze pomoze mi facet od adaptacji w podjeciu decyzji 18-24, pelna czy z dziurami?. Myslalem o 3W ale przeraza mnie grubosc sciany i straty pow. uzytkowej.

Budujemy na odleglosc bedac kompletnymi laikami. Budowe beda nadzorowac tesciowie z kierownikiem i oni beda w tym domu mieszkac.

Wasza wiedza przerasta mnie i niestety nie wiem jak to wszystko wyjdzie.

 

Budujemy kornelie z archipelagu. Moze ktos z Was poleci ekipe z okolic Lublina, lub dobrego goscia do prowadzenia naszej budowy.

 

Dziekuje wszystkim za ten watek.

 

Pozdrawiam,

 

Kazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licze, ze pomoze mi facet od adaptacji w podjeciu decyzji 18-24, pelna czy z dziurami?. Myslalem o 3W ale przeraza mnie grubosc sciany i straty pow. uzytkowej.

 

Grubość ściany może Cię przerażać, ale dlaczego starta powierzchni.

Mój gotowiec był 2w. Przy adaptacji doszła na zewnątrz ściana osłonowa.

Tak jest najłatwiej, bo nie zmienia się ścian konstrukcyjnych, stropu.

 

pozdrawiam

filipek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...