Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

anpi

Facet nie narzeka, tylko nie zauwazyl po prostu u siebie takiego efektu,o ktorym wspomnialem (przyjemny chlodek latem) a inni tak.

 

Geno

Zanim Twoje blagania zostana wysluchane: czy "termos"wymyslil balwan czy nie balwan tego nie wiem. Ale wlasnie o to chodzi aby slepo nie podazac. Wszyscy budujacy maja chyba mnostwo dylematow dotyczacych wyborow, ile ich jest wystarczy poczytac to forum.A kazdy wybor to wypadkowa wielu czynnikow,ze wspomne tylko kilka najwazniejszych: gust,cena,opinie tych co sprobowali,opinie wykonawcow,producentow itp.

Ciekaw jestem czy u siebie sprawdzasz jaka wytrzymalosc ma beton z takiej a nie innej klasy cementu, a jaka rozszerzalnosc ma stal, a ktora sciana przepuszcza wiecej pary wodnej a ktora mniej, a czy szyby maja na pewno takie U jak napisali itp itd. Nie sprawdzasz? Hmm, to skad to wiesz? Ano wiesz, i my wszyscy wiemy bo od tego sa producenci, konstruktorzy, architekci itp itd. Zgadzam sie,ze my inwestorzy nie mozemy wszystkiego przyjmowac bezkrytycznie, ale na czyms trzeba jednak bazowac. Wiec wracajac do tematu malzenstwa silki z welna czy ze styropianem, ja po prostu wypowiadam SWOJE ZDANIE ,ze welna zachowuje korzystne wlasciwosci silki, a styrpiian je niweluje. A na czym opieram swoje zdanie? No a na czymz moge? Wlasnie na opiniach "balwanow" produkujacych silke, "balwanow" produkujacych welne, "balwanow"wydajacych Muratora, i kilku "balwanow" ktorzy mieszkaja w domach z silki ocieplonych welna i z uporem godnym lepszej sprawy uznaja,ze do silki warto uzyc welny. A w sumie to i tak kazdy wybiera co chce i buduje z czego chce.

Pozdrawiam silkowiczow :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Geno

Zanim Twoje blagania zostana wysluchane: czy "termos"wymyslil balwan czy nie balwan tego nie wiem. Ale wlasnie o to chodzi aby slepo nie podazac.

Ale podążacie! Nikt nie opiera się na fyziyce tylko na sentencji niemalże brzmiącej "bo baby tak w sklepie mówiły"

Wszyscy budujacy maja chyba mnostwo dylematow dotyczacych wyborow, ile ich jest wystarczy poczytac to forum.A kazdy wybor to wypadkowa wielu czynnikow,ze wspomne tylko kilka najwazniejszych: gust,cena,opinie tych co sprobowali,opinie wykonawcow,producentow itp.

Oczywiście pewne kwestie zawierają się być może w "De gustibus non est disputandum" ale nie można własciwości fizycznych i kwestii technicznych przyjmować "ex cathedra" od jjakiegoś zwariowanego oszołoma ,który odrzuca fizykę budowli...trochę przypomina to Dziki Zachód gdzie leczono Arszenikiem....

Ciekaw jestem czy u siebie sprawdzasz jaka wytrzymalosc ma beton z takiej a nie innej klasy cementu, a jaka rozszerzalnosc ma stal, a ktora sciana przepuszcza wiecej pary wodnej a ktora mniej, a czy szyby maja na pewno takie U jak napisali itp itd. Nie sprawdzasz? Hmm, to skad to wiesz?

Ja mam ten komfort ,że po prostu to wiem :wink: ale opieram się na badaniach a nie na marketingu.

Ano wiesz, i my wszyscy wiemy bo od tego sa producenci, konstruktorzy, architekci itp itd. Zgadzam sie,ze my inwestorzy nie mozemy wszystkiego przyjmowac bezkrytycznie, ale na czyms trzeba jednak bazowac.

Nie można bazować na szarlatanach - czym ten termos jest poparty? Dziesiątki razy były cytowane badania zaprzeczające tej tezie to raz druga sprawa dziesiątki razy znamy wypowiedzi forumowiczów mieszkających w takich "termosach" i nie odczuwających takich dolegliwości. Więc o co chodzi, Matrix? Sam mieszkam w domu ze styropianem i nie czuje się jak w termosie.

Wiec wracajac do tematu malzenstwa silki z welna czy ze styropianem, ja po prostu wypowiadam SWOJE ZDANIE ,ze welna zachowuje korzystne wlasciwosci silki, a styrpiian je niweluje. A na czym opieram swoje zdanie? No a na czymz moge? Wlasnie na opiniach "balwanow" produkujacych silke, "balwanow" produkujacych welne, "balwanow"wydajacych Muratora, i kilku "balwanow" ktorzy mieszkaja w domach z silki ocieplonych welna i z uporem godnym lepszej sprawy uznaja,ze do silki warto uzyc welny. A w sumie to i tak kazdy wybiera co chce i buduje z czego chce.

Pozdrawiam silkowiczow :wink:

Ale te argumenty są czysto abstrakcyjne - czy jak nagle miliard ludzi zacznie mówić ,że 2x2 jest 5 to tak będzie rzeczywiście? Przeciez to czysty "Rok 1984"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduje sie kolejny fan silki :) Start -mam nadzieje tuz tuz, czekam jak na zbawienie na pozwolenie na budowe. Domek bedzie parterowy, do wysokosci parapetu 3W (silka 24+welna12+klinkier) powyzej parapetow 2W (silka 24 + welna18). W sumie decyzje o budowaniu z silki podjalem szybko. Po potwierdzeniu pozytywnych cech silki zarowno na tym forum jak i u kilku juz zasiedlonych rodzin -decyzja juz byla latwa. Domy ciche, zdrowy klimat w srodku, jak juz ktos wczesniej napisal - taka niby klimatyzacja, zima trzyma dobrze cieplo a latem przyjemny chlodek - ludzie u ktorych bylem to potwierdzili,za jednym wyjatkiem ( ale ten gosc zrobil termos dajac na silke 15cm styropianu).

A jak wyjdzie ? o tym napisze za jakies 3 lata :D

 

Wow, nie pomyślałam o takim rozwiązaniu, że od dołu ściana 3W wykończona klinkierem a potem przechodzi w 2W wykończoną tynkiem, w sumie niezły pomysł Tylko się zastanawiam :o jak to w praktyce ?

Rydzu, Marcin U i inni - co myślicie o takim rozwiązaniu, jak ma się to od właściwości cieplnych ściany???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduje sie kolejny fan silki :) Start -mam nadzieje tuz tuz, czekam jak na zbawienie na pozwolenie na budowe. Domek bedzie parterowy, do wysokosci parapetu 3W (silka 24+welna12+klinkier) powyzej parapetow 2W (silka 24 + welna18). W sumie decyzje o budowaniu z silki podjalem szybko. Po potwierdzeniu pozytywnych cech silki zarowno na tym forum jak i u kilku juz zasiedlonych rodzin -decyzja juz byla latwa. Domy ciche, zdrowy klimat w srodku, jak juz ktos wczesniej napisal - taka niby klimatyzacja, zima trzyma dobrze cieplo a latem przyjemny chlodek - ludzie u ktorych bylem to potwierdzili,za jednym wyjatkiem ( ale ten gosc zrobil termos dajac na silke 15cm styropianu).

A jak wyjdzie ? o tym napisze za jakies 3 lata :D

 

Wow, nie pomyślałam o takim rozwiązaniu, że od dołu ściana 3W wykończona klinkierem a potem przechodzi w 2W wykończoną tynkiem, w sumie niezły pomysł Tylko się zastanawiam :o jak to w praktyce ?

Rydzu, Marcin U i inni - co myślicie o takim rozwiązaniu, jak ma się to od właściwości cieplnych ściany???

 

Jak zostałem wywołany to napisze co o tym sądzę. - według mnie to przekombinowane będzie trochę.

No ale to moje prywatne zdanie.

Skoro ma być klinkier i wełna w cześci trójwarstwowej to pewnie i szczelina wentylacyjna.

Jak ta szczelina będzie zakończona?

Jak będzie rozwiązane przejście tynku w klinkier? - cegłą klinkierową pełną murowaną

z minimalnym spadkiem czy jakimiś kształtkami?

Pomijam fakt, że 12 cm wełny to troche liche ocieplenie w dzisiejszych czasach :-? . A jakby nie było 1/3 ściany będzie zimniejsza.

Generalnie - ja bym się na cos takiego nie pisał.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci którzy budowali z Silki. Powiedzcie proszę co z tą jakością? Podobno nie jest najlepiej. Gałęzie, nietrzymanie wymiarów, obtrzaskane bloczki... Potwierdzacie czy obalacie ten mit? :-?

 

Raczej obalam. Bloczki równe, pęknięcia zdarzają się sporadycznie, podobnie z gałęźmi (w zasadzie to patyczki długości max. 5 cm, myślę, że nie mają wpływu na wytrzymałość bloczków), obtłuczonych bloczków nie zauważyłem. Generalnie - jestem zadowolony. No i ta cena 8)

do mojego ulubionego kolegi krytykanta- budowalem dom z silikatow ludynia i teraz buduje dom z silki z wieliszewa. roznica w jakosci kolosalna- polskie silikaty przyjechaly potluczone, popekane, tzw. klient service w tych firmach chyba nie istnieje, . odwrotnie silka- na caly dom , czyli jakies 300m2 scian czyli jakies 80 palet na jednej, slownie jedenj palecie bylo z 5 popekanych bloczkow.

polecam inwestowanie w krzyżacka jakość:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z roznych postow wynika ze ekipom nie mozna wierzyc (moje zdanie zreszta jest podobne) i najlepiej wszystko robic samemu bo i tak czas sie traci na pilnowanie

 

 

oboje pracujemy w ogromnych firmach... w biurze od 9 rano do późnych godzin nocnych praktycznie każdego dnia.... :-? (dla mnie "wcześnie" to wyjść z pracy ok. 20.00 ...)

 

w soboty i niedziele śpię do południa, bo czasem muszę.... :oops:

 

jeżeli pojawię się na budowie częściej niż raz w tygodniu, to będzie to ogromny sukces... I na pewno nic nie zrobię sam przy budowie - choćbym bardzo chciał. :(

 

 

Czy w takich warunkach, my w ogóle możemy myśleć o budowie?? :o czy raczej o wygodnym mieszkaniu w bloku??? Ale marzy nam się pies, i ogródek, i ławeczka pod drzewem, i....

 

pls. poradźcie..

 

jest na to rada- zainwestuje w dobrego inspektora budowy, podpisz umowe na nadzór na okreslony czas- np 6 miesiecy bez ilosci wizyt.

u mnie tak bylo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już rozmawiam z jednym, który ma być generalnym wykonawcą (z polecenia, jako b. dobry fachowiec od znajdowania dziur w cudzej robocie i znawca ekip, które przy pracy "myślą, o tym co robią) i drugim, który ma tego pierwszego pilnować...

 

może coś z tego wyjdzie. Mam tylko nadzieję, że nie okaże się, że panowie mieli już wcześniej ze sobą przyjemność...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alison- powodzenia i szczescia do ludzi, bo tylko oni moga zmacic spokoj grabarza. :lol:

ps dlaczego nie wstawisz od razu szamba albo nie zainwestujesz w tojtojke, bo z moich obserwacji tzw slawojki to syf - co zrobisz z kupa kupy jak skonczy sie budowa , nie szkoda przyrody??? :lol:

 

71kkk Może źle się wysłowiłam - wstawiam coś takiego jak TOI-TOI ale znacznie tańszej firmy :wink: Wygląda tak samo, tylko nazwa na drzwiczkach jest inna :D

 

Rydzu - serdeczne dzięki za opinię w sprawie 3W silka/wełna/klinkier + 2W silka/wełna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zostałem wywołany to napisze co o tym sądzę. - według mnie to przekombinowane będzie trochę.

No ale to moje prywatne zdanie.

Skoro ma być klinkier i wełna w cześci trójwarstwowej to pewnie i szczelina wentylacyjna.

Jak ta szczelina będzie zakończona?

Jak będzie rozwiązane przejście tynku w klinkier? - cegłą klinkierową pełną murowaną

z minimalnym spadkiem czy jakimiś kształtkami?

Pomijam fakt, że 12 cm wełny to troche liche ocieplenie w dzisiejszych czasach :-? . A jakby nie było 1/3 ściany będzie zimniejsza.

Generalnie - ja bym się na cos takiego nie pisał.

 

Pozdrawiam

 

W pierwszym czytaniu nie zaskoczyłem o co chodzi. 8)

 

Wydaje mi się to trochę przekombinowane podobnie jak pisze Rydzu - ja bym raczej w tej sytuacji dał na dole 15 cm wełny i położyl płytki klinkierowe zamiast ściany 3W. Wentylacją bym się nie steresował - wystarczy dać w górnym rzędzie w pionowych spoinach puszki wentylacyjne. Co do przejścia klinkieru w tynk to nie mam pomysłu. Może po prostu na końcu klinkieru akryl i tynk na styk do klinkieru? Ale i tak mam wrażenie, że to na złączeniu będzie pękać. Jedyna sensowna metoda to wypuścić wełnę poza klinkier i zrobic jakiś kampinos. Ale przy różnicy 6 cm w wełnach to raczej klinkier wyjdzie przed wełnę :o. Nie kumam tego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

śledzę z uwagą wątek już od jakiegoś czasu.

 

Na jesieni chcemy ruszyć z budową domu, oczywiście z silikatów (2W: silka 18 + 15cm ocieplenia). Mam pytanie:

 

Czy dom z silki nadaje się do przezimowania w stanie surowym zamkniętym, bez tynków zewnętrznych czy też z uwagi na jej właściwości higroskopijne dać sobie spokój z budowaniem przed zimą ścian zewnętrznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich silikatowców. Do tej pory wyłącznie uważnie śledziłem wypowiedzi innych.

 

Sam jestem mocno zainteresowany kwestią zabezpieczenia silikatów na zimę.W maju ruszam ze ścianami 2W (silikat+wełna 15). Zarówno mój inspektor jak i wykonawca są zdania, że ściany należałoby ocieplić i położyć przynajmniej siatkę na klej.

 

Trochę mnie to zmartwiło, bo etap ocieplenia chciałem trochę odłożyć w czasie (finanse). Nie wiem też czy po ewentualnym ociepleniu nie ma potrzeby zagruntowania kleju z siatką.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te argumenty są czysto abstrakcyjne - czy jak nagle miliard ludzi zacznie mówić ,że 2x2 jest 5 to tak będzie rzeczywiście? Przeciez to czysty "Rok 1984"

 

To nie rok 1984 a zasada Gebbelsa - faceta od propagandy - "Nawet największa bzdura powtarzana z dużą częstotliwością staje się najświętszą prawdą".

 

A do rzeczy to też jestem członkiem stada baranów podążających za bałwanem. Dlaczego? Ano fizyka fizyką i te procenty wymiany przez wentylacje i przez sciany to prawda. Tylko czy aby na pewno tych kilka (lub ułamek) procenta NIE MA ZNACZENIA???

 

I pewnie można długo udowadniać i dyskutować. W zasadzie to jest tylko jedna metoda sprawdzenia - ocieplic dom wełną (lub styropianem) pomieszkać co najmniej 2 sezony, zerwać ocieplenie, ocieplić materiałem odmiennym, znowu pomieszkać i określić (niestety subiektywnie) czy jest lepiej, gorzej czy tak samo. I to podkreślam subiektywnie - różny jest poziom wrażliwości ludzi na mikroklimat i żadne normy i pomiary tego nie zmienią. Może dla niektórych ten procent czy kilka stanowi dokładnie to czego im brakuje (lub jest za dużo), a może psychiczna świadomość "termosu" wpływa na takie odczucia. Kto wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te argumenty są czysto abstrakcyjne - czy jak nagle miliard ludzi zacznie mówić ,że 2x2 jest 5 to tak będzie rzeczywiście? Przeciez to czysty "Rok 1984"

 

To nie rok 1984 a zasada Gebbelsa - faceta od propagandy - "Nawet największa bzdura powtarzana z dużą częstotliwością staje się najświętszą prawdą".

 

A do rzeczy to też jestem członkiem stada baranów podążających za bałwanem. Dlaczego? Ano fizyka fizyką i te procenty wymiany przez wentylacje i przez sciany to prawda. Tylko czy aby na pewno tych kilka (lub ułamek) procenta NIE MA ZNACZENIA???

 

I pewnie można długo udowadniać i dyskutować. W zasadzie to jest tylko jedna metoda sprawdzenia - ocieplic dom wełną (lub styropianem) pomieszkać co najmniej 2 sezony, zerwać ocieplenie, ocieplić materiałem odmiennym, znowu pomieszkać i określić (niestety subiektywnie) czy jest lepiej, gorzej czy tak samo. I to podkreślam subiektywnie - różny jest poziom wrażliwości ludzi na mikroklimat i żadne normy i pomiary tego nie zmienią. Może dla niektórych ten procent czy kilka stanowi dokładnie to czego im brakuje (lub jest za dużo), a może psychiczna świadomość "termosu" wpływa na takie odczucia. Kto wie?

Poziom wrażlwiości - oczywiście , różnice w odczuciu - owszem mogą być ale nie na tyle aby to nazwać termosem bo wtedy nie sposób byłoby w tym mieszkać - różnica może byc subtelna ale ale nazewnictwo i pejoratyw z tym związany to gruba przesada i czysta propaganda.

 

P.S. Napisałem celowo "Rok 1984" tam rzeczywistość zmieniała się z dnia na dzień w zależności od zachcianki Wielkiego Brata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przezimowałem nawet bez zamknięcia (tzn. otwory zabite dechami). Nic się nie stało. I nie wydaje mi się aby mogło się stać.

 

P.s. Ja bym przed zimą okien nie wstawiał.

 

Ja zostawiłem na zimę ściany z Silki przykryte tylko stropem. Żadnych zniszczeń nie zaobserwowałem. Tylko ściana od północy była mokra, bo gdy topniał śnieg na stropie, to wszystko płynęło po ścianach. Teraz jest już praktycznie sucha.

 

Okien też nie zabijałem dechami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

śledzę z uwagą wątek już od jakiegoś czasu.

 

Na jesieni chcemy ruszyć z budową domu, oczywiście z silikatów (2W: silka 18 + 15cm ocieplenia). Mam pytanie:

 

Czy dom z silki nadaje się do przezimowania w stanie surowym zamkniętym, bez tynków zewnętrznych czy też z uwagi na jej właściwości higroskopijne dać sobie spokój z budowaniem przed zimą ścian zewnętrznych?

 

spoko, da rade, tylko zrob szeroki okap- min 40 cm, zeby z gory nie zacinalo,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te argumenty są czysto abstrakcyjne - czy jak nagle miliard ludzi zacznie mówić ,że 2x2 jest 5 to tak będzie rzeczywiście? Przeciez to czysty "Rok 1984"

 

To nie rok 1984 a zasada Gebbelsa - faceta od propagandy - "Nawet największa bzdura powtarzana z dużą częstotliwością staje się najświętszą prawdą".

 

A do rzeczy to też jestem członkiem stada baranów podążających za bałwanem. Dlaczego? Ano fizyka fizyką i te procenty wymiany przez wentylacje i przez sciany to prawda. Tylko czy aby na pewno tych kilka (lub ułamek) procenta NIE MA ZNACZENIA???

 

I pewnie można długo udowadniać i dyskutować. W zasadzie to jest tylko jedna metoda sprawdzenia - ocieplic dom wełną (lub styropianem) pomieszkać co najmniej 2 sezony, zerwać ocieplenie, ocieplić materiałem odmiennym, znowu pomieszkać i określić (niestety subiektywnie) czy jest lepiej, gorzej czy tak samo. I to podkreślam subiektywnie - różny jest poziom wrażliwości ludzi na mikroklimat i żadne normy i pomiary tego nie zmienią. Może dla niektórych ten procent czy kilka stanowi dokładnie to czego im brakuje (lub jest za dużo), a może psychiczna świadomość "termosu" wpływa na takie odczucia. Kto wie?

 

otoz jest prostszy sposob, bo generalnie sie co do zasady zgadzam- wybudowac dwie psie budy z silki - jedna ocieplic stryro, druga welna, i wpuscic jednego psa. wtedy zobaczymy co lepsze.

tak na serio to ja sie nataki eksperyment pisze i moge go wam przeprowadzic- zrobmy zrzute - koszt pewnie jakies 1000 zeta i ocenimy co jest lepsze. kto sie na to pisze - zrzuta po 50 zeta, wystąp :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...