Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

Wpadłem dzisiaj na to forum, a że fundament gotowy (płyta) i czas wznosić ściany intensywnie czytam wszystko co wpadnie na oko. Przymierzam się do silikatu 18 (zmiana z parothermu 30 - ale sie luz zrobił !) i z tego co widzę czeka mnie przebrnięcie przez 27 stron niniejszego forum. Na razie wyczytałem tę ostatnią i śpieszę z uzupełnieniem kilku informacji:

1. W Grecji przepisy podatkowe powodują, że mieszka się w "niedokończonych" domach.

2. Na partery z poddaszem a nawet na jednopiętrowe silka 18 w zupełności wystarcza w sensie wytrzymałościowym, a jeśli doda się do niej 12 cm styropianu to k=0,27 a z wełną k=0,28. Jak ktoś chce zejść niżej to oczywiście 15 cm, a dalszy wzrost grubości już nie jest proporcjonalny do obniżenia współczynnika przenikania.

3. Standardowe rolety (do okien) mają skrzynki 16 cm, więc mieszczą się w murze 18 cm. Gorzej z dłuższymi roletami (drzwi tarasowe, balkonowe) bo skrzynka ma większe wymiary 21 lub 22 cm. Obecnie jeden z producentów rolet uruchamia produkcję opartą na nieco innym rozwiązaniu niż spinanie rolet z oknami i wstawianie w całości.

4. Grubośc muru nie ma wpływu na jakość montażu okien, najważniejszym elementem jest tu ekipa montująca i prawidłowy pomiar, bo jak okno za duże (na wcisk), albo za mało dybli (punktów mocowań w ścianie) to powstają naprężenia i wtedy żadna regulacja nie pomoże, a najlepsze technicznie okna będą szwankować.

5. Dlaczego styropian a nie wełna ? Oddychanie ściany dwuwarstwowej przy wełnie jest mitem. Cała ściana pod wełnę jest posmarowana klejem nie przepuszczającym powietrza więc ani własciwości paroprzepuszczalne silki, ani wełny nie mogą być wykorzystane. Co najwyżej samopoczucie właściciela jest lepsze bo mu się wydaje, że ściana oddycha. No i kieszeń lżejsza.

Jeśli w sprawie wełny ktoś ma doświadczenia, że można w dwuwarswowej smarować klejem tylko pasami to bardzo proszę o opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

masz super cenę, wychodzi ci brutto 2,56. ja płaciłam miesiąc temu 2,74 brutto z transportem. uważałam, że cene mam dobrą, a tu u Ciebie taka cena. Między majem i czerwcem podrożały silikaty Białystok cos ok. 8%, my niestety kupowaliśmy już w czerwcu. Dostaliśmy ok. 20 % zniżki na wszystko, klej, pustaki wentylacyjne i ściany działowe.

Budujemy sie pod Białymstokiem, więc mamy blisko. Jesteśmy na etapie fundamentów i gdzieś za 2-3 tyg. będę mogła Ci powiedzieć jak jest z jakością. W tym wątku tylko jedna osoba budowała z Sylikatów Białystok i to juz dawno temu.

U mnie zdaje się bloczek ma 25 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie sie bloczek 25 udalo kupic za 2,60 PLN brutto z transportem. Nie wiem dokladnie z ktorej fabryki ale z grupa-silikaty. Teodory choc mam pod nosem (10 km) byly ostatnio nieosiagalne i zadnej hurtowni przez miesiac nie chcieli dac ceny.

 

Teraz w cenniku juz ceny sa sporo wyzsze. Wiec Teodory sobie darowalem z czystym sumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cena dotyczy tylko bloczków. do tego będzie trzeba doliczyć transport (białystok -> wa-wa)... wykonawca mówi, że wyjdzie max. 50 gr na sztukę (jak rozumiem wchodzi coś ok. 1200 bloczków na tira, a za jeden kurs wykonawca liczy sobie 600 zł netto, ale razem z rozładowaniem przez HDS)...

 

Razem 2.60 netto z transportem (+7% Vat), czyli 2.78 brutto.... a mam tego 7000 sztuk do kupienia. Czy mogę spać spokojnie, czy podejrzewać, że mnie rolują taką ceną, albo że sprzedadzą mi bloczki z patykami w środku...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym dostać za taką cenę. Ja za 18 płacę z transportem, rozładunkiem i vatem 2,72 za sztukę i jest to najtańsza oferta jaką znalazłem po kilku tygodniach szukania. Były hurtownie, które za silkę 18 życzyły sobie ponad 4 zł za sztukę. Niestety mieszkam w najdroższym terenie również dlatego, że na południu brak jest producentów i do fabryki dość daleko (Klucze). Zaoszczędziłem na perfekcyjnym fundamencie płytowym (legalett) więc mogę ze ścianami poszaleć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ELA i MACIEK Nikt dla Was w Sylikatach Białystok nie będzie produkować bloczków z patykami. Jesli są słabej jakości to będą i u mnie i u Ciebie. Myslę, ze to jest atrakcyjna cena biorąc pod uwagę, że transport u Ciebie jest znaczny. U mnie z 8 km. Mam tylko tą wygodę, że tyle ile będę potrzebowała tyle mi przywiozą, mogę podzielić na ileśtam transportów, by nie mniej niż 12 palet na raz. Też z HDS-em.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witajcie Wszyscy,

 

U mnie ściany wew i zew z SILIKATÓW już się skończyły budować i Panowie Murarze ciagną kominy. Wieniec po całości został wylany 1 sierpnia betonem B-20, podlewałam go dzielnie, a dzisiaj firma od wiązarów kratownicowych zaczyna stawić konstrukcję dachową. Od 14 sierpnia wchodzą dekarze a w tzw. międzyczasie będą się robić instalacje CO i elektryka. Około 20 sierpnia tynki wewnętrzne, a do 10 września OKNA... nie wiem czy to nie będzie za szybko i czy tynki zdążą mi wyschnąć :roll:

Około 10 września bedzie montowana pompa ciepła. Ufff, zobaczę gdzie będzie obsuwa czasowa, bo że będzie to pewnik :wink:

 

Pozdrawiam Wszystkich!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to nie będzie za szybko i czy tynki zdążą mi wyschnąć :roll:

 

Lepiej, żeby wysychały za wolno niż za szybko. Przecież okna można uchylić. A u mnie tynkowanie wypadło w największe upały, nie było jeszcze okien i efekt jest taki, że są pęknięcia, szczególnie od południa, tam gdzie najbardziej grzało. Gdybym miał tynkować jeszcze raz, najpierw zamontowałbym okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to nie będzie za szybko i czy tynki zdążą mi wyschnąć :roll:

 

Lepiej, żeby wysychały za wolno niż za szybko. Przecież okna można uchylić. A u mnie tynkowanie wypadło w największe upały, nie było jeszcze okien i efekt jest taki, że są pęknięcia, szczególnie od południa, tam gdzie najbardziej grzało. Gdybym miał tynkować jeszcze raz, najpierw zamontowałbym okna.

 

dzięki anpi, przemyślę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętaj, że okien trzeba pilnować, szczególnie zaraz po zamontowaniu kiedy pianka jest świeża, a glify nie zatynkowane - wtedy najłatwiej je ukraść! Ja spałem na budowie w pierwszą noc po zamontowaniu okien (teraz też śpię od 2 tygodni - pilnuję instalacji CO i wod-kan, na szczęście jutro robią wylewki i wreszcie będę spał w normalnych warunkach :D).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętaj, że okien trzeba pilnować, szczególnie zaraz po zamontowaniu kiedy pianka jest świeża, a glify nie zatynkowane - wtedy najłatwiej je ukraść! Ja spałem na budowie w pierwszą noc po zamontowaniu okien (teraz też śpię od 2 tygodni - pilnuję instalacji CO i wod-kan, na szczęście jutro robią wylewki i wreszcie będę spał w normalnych warunkach :D).

 

anpi, nie uwierzysz, ale my z mężem mamy identyczne plany... tez będziemy spać na budowie, mam nadzieję, że wrzesień będzie ciepły... Mieszkamy 3 km od budowy, więc na zmianę będziemy jeździć do mieszkania, aby wziąć kapiel a potem z powrotem na budowę i ziuziu-aa... 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anpi, nie uwierzysz, ale my z mężem mamy identyczne plany... tez będziemy spać na budowie, mam nadzieję, że wrzesień będzie ciepły... Mieszkamy 3 km od budowy, więc na zmianę będziemy jeździć do mieszkania, aby wziąć kapiel a potem z powrotem na budowę i ziuziu-aa... 8)

 

Niestety, ja mam aż 15 km :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałaby się nowa ankieta: wpływ odległości od domu do działki na wybór materiału. Obstawiam wyniki:

 

Poniżej 350 m - beton komórkowy

350m - 15 km - silikaty

16 i powyżej - ceramika*

 

* jak widać - niektórzy się nie dostosowują do większości ankietowanych

 

(opracowane na podstawie źródeł własnych - czyli postów powyżej :wink: )

 

:lol: :lol: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wentylacja mechaniczna z reku, więc w ogóle nie robię kanałów wentylacyjnych, odpadły mi dwa kominy, został tylko ten do kominka (też oczywiście bez kanału wentylacyjnego).

 

Jeszcze chciałam dodać komentarz na temat silikatów z Jedlanki - zamówiłam bloczki 25 cm (pierwszy transport), ale ekipa stwierdziła, że wolą większe (te długości 0,5 m), więc drugi transport był już tych. Chłopaki mówią, że te większe lepsze i równiejsze, z małymi trochę ciężej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...