Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

....Wymyslilem sobie ze zrobienie takiego wienca z ceramiki odetnie choc czesciowo uciekanie ciepla. Gdyby zrobic z BK to tez dobrze lecz BK jest slabe i nikt sie nie zgodzi na zrobienie wienca, a ceramika mysle ze utrzyma silikat i moze to jest ---> w 10 . :D Prosze o opinie......

I nie masz racji. Przenikalność ciplną ceramiki oblicza sie na przenikanie poziome a nie pionowe. Dlaczego? Bo kanały powietrzne są są umiejscowione pionowe i w pionie przenikanie cieplne jest o wiele większe jak w poziomie.

Co więcej. U mnie z podłogą na gruncie to wyglądało tak:

od dołu: 10-12 cm betonu B15 (zamiast chudziaku), następnie styropian 10cm i dopiero 6,5 cm posadzki i ponad 1 okładzin (glazura, panele). Na zewnątrz dałem 15 cm styropianu a na fundamenty tylko 6cm bo uważam że jest to i tak wystarczająco. Oczywiście pominołem izolacje przeciwwilgociowe a napewno je dałem.

Jeżeli to Twoje tak bardzo cenne ciepło bedzie chciało uciec pod ociepleniem 15 cm styropianu to będzie miało naprawdę długą drogę przez silikaty gdzie na samym końcu napotka jeszcze na owe 6 cm i co? Ta ucieczka będzie nieopłacalna dla ciepła - jest zbyt daleko. Więcej ciepła ucieknie przez szyby gdzie w standardzie dają U-1.1 a ramy tylko U-1.6.

Człowieku nie stresuj się takimi problemami i nie mieszaj technologii bo napewno nie bedzie to korzystne dla przyszłych tynków a lepiej pomyśl o dobrych oknach lub drzwiach zewnetrznych (czytaj dobrze ocieplonych).

 

Owszem wiem ze ceramika liczona jest na przenikalnosc pozioma lecz mam odczucie choc przyznam ze to tylko odczucie ze jednak lepsza jest jako wieniec ceramika z przenikaniem pionowym niz silikat.

Ja posiadam fundament ocieplony 10cm styropian do tego mam wiadomo izolacje pozioma i pionowa. calosc zasypana piaskiem i na to 15cm betonu B15 do tego dojdzie styropian ponad 10-12cm i dopiero posadzka z 7-8cm i wiadomo panele lub plytki. Lecz mnie nutruje problem bezposrednio pod silkatem pionowo. Po bokach owszem ocieplenie 15 welna sciany , ocieplenie fundament 10 styro. ale co z mostkiem pod silkiatem??? tam tylko jest papa lub folia i sciana fundamentowa z bloczkow betonowych ocieplonych tylko z jednej strony. Wiec energia ma gdzie uciekac w glab sciany po silikacie przez folie na bloczek betonowy i do pisku. To ze okna to jeden wielki mostek termiczny to jasne ale okien jest kilka a sciany sa wszedzie i stykaja sie z fundamentem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

..........

....

 

Owszem wiem ze ....

Tak więc kombinuj jak ... koń pod górę jak uważasz to za możliwość wyeliminowania, wielkich i bardzo znaczących dla całego domu, mostków termicznych. Ja w pomieszczeniach na parterze takich jak łazienka i kotłownia oraz kuchnia i przedsionek dałem nawet 20 cm styrop. bo ... miałem po bardzo niskich cenach (co nie znaczy, że jakiś kiepski).

Zastanów sie bardziej ile dasz ocieplenia w dach - tam to są straty energii. Ja napisałem tylko (albo aż) tyle ile sie dowiedziałem studiując wytyczne producenta Qelli oraz setki stron innych instrukcji oraz danych produktów (W sumie przez okres budowy uzbierałem i przeczytałem ponad 3000 instrukcji i mam je w wersji elektronicznej).

Pozdrawiam w miły poranek.

Za chwilę kończę pracę zawodową i jadę na moją budowę by ... kleic kolejne elementy do schodów zabiegowych. Pa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już się napatrzyłem na ściany murowane z silki na zaprawę :lol: i mam dość :lol:

 

A dlaczego masz dość????????????

 

No bo jak się patrzy na nie prawie codziennie od ponad roku :D tym bardziej, że murarz się specjalnie nie popisał. Na szczęście od wewnątrz już mam tynk - widok o wiele przyjemniejszy. Od zewnątrz też będzie wkrótce styropian i tynk. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bruce,

 

Witam! Mam takie pytanie do tych ktorzy juz budwali z silki i do tych co chca dopiero budowac .

Wiadomym jest ze silka jest materialem zimnym i trzeba ja dobrze ocieplic ale co zrobic z problemmem uciekania ciepla do podloza jak ta sprawe wyeliminowac. ??? Zastanawiam sie czy takim dobrym sposobem dla silki nie bedzie obmurowanie na scianach fundamentowych wienca z np. cegly czy z ceramiki ktora ma duza lepsza izolacyjnosc......Czy ktos moze przerabial juz ten temat na wlasnej skorze lub tylko na kartce ???

Mysle ze takie rozwiazanie jest mozliwe i zmniejszy mostek termiczny miedzy silkikatem a scianami fundamentowymi

 

Ten mostek jest niesistotny w całkowitym udziale straty ciepła, jak wielu przedmówców już pisało.

Nie rozpraszaj energii własnej na nieistotne relatywnie sprawy. Zwróć uwagę, że fachowcy zalecają np. izolowanie 50 cm płyty balkonowej ze względu na istotność mostka cieplnego, ale ze względów estetycznych wszyscy izolują całą płytę ( chyba , że płyta < 50cm). więcej energii stracisz przez kominy, wentylację, okna. Też na początku budowy miałem różne dziwne pomysły "Dobromira". Weź pod uwagę, że przed Tobą budowało wieeeeele osób, które nie były lekko upośledzone i wiedziały co robią. Gdyby to była istotna droga ucieczki ciepła, fachowcy już by ją rozpracowali, zapewniam.

( Ja kombinowałem :oops: dać warstwę bloczków keramzytowo-styropianowych Sukiennika, ale nie dałem. Uspokoiłem pomysły.)

Twój entuzjazm jest sympatyczny, ale przyda Ci się później. Ukierunkuj lepiej :wink:

 

Be cool

holikk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam;

My jestesmy po wstepnych negocjacjach ceny z Jelanka i Niemcami.

 

Z Jedlanki podano mi cene 1 szt bloczka juz z transportem - 3,3 zl brutto

 

Z Niemiec wychodzi po dodaniu transportu i palet - 3,25 zl brutto

 

Czy to dobre ceny?

Jakie ceny udalo sie wam wynegocjowac na Silce E24 Xelli ? Podobno ceny teraz poszly w gore i Silke Xelli ciezko dostac w skladach :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam;

My jestesmy po wstepnych negocjacjach ceny z Jelanka i Niemcami.

 

Z Jedlanki podano mi cene 1 szt bloczka juz z transportem - 3,3 zl brutto

 

Z Niemiec wychodzi po dodaniu transportu i palet - 3,25 zl brutto

 

Czy to dobre ceny?

Jakie ceny udalo sie wam wynegocjowac na Silce E24 Xelli ? Podobno ceny teraz poszly w gore i Silke Xelli ciezko dostac w skladach :?

 

Xella nie zmieniała cen od maja. Ja dostałem cene 4 zł brutto z transportem za E24. Kłopot jest - mój transport jedzie zawsze z fabryki.

Kiedyœ wieczorem mogłem dotknšć jeszcze ciepłych bloczków przywiezionych rano.

Z Jedlanki zamawiałeœ bezpoœredni czy przez dystrybutora?

Ja dostałem niższš cenę przez dystrybutora (znalazłem go na Allegro). 2,6 brutto + transport co da pewnie 3-3,1 (dla Warszawy).

Nie zdecydowałem się bo nie mieli akurat bloczka o szer. 24.

 

pozdrawiam

filipek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

negocjacje cenowe zamknięte

 

teodory bloczek 24*24*22 - cena brutto 2.43 za szt w szpatlach

jutro dostawa 300 zł za transport - 4 kursy razem 1200zł

 

no i rozładunek - znajomi i rodzina :lol:

tylko wykonawca nam sie załamał jak sie dowiedział że nie dostanie bloczków na paletach podstawionych na fundament

ale nikt mu nie obiecywał że bedzie lekko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Dopiero dziś przebrnąłem przez wszystkie wypowiedzi w tym temacie. Zajęło mi to chyba ze trzy tygodnie.

Też zamierzamy (ja i mama :D ) budować z silikatów. W tym roku to chcielibyśmy zrobić fundament (wraz z małą piwnicą). Na wiosnę/lato planujemy stan surowy zamknięty.

W czerwcowym muratorze był krótki artykuł o nowej izolacji termicznej – VAPOTHERM XR. W tym wątku nigdzie nikt nie pisał o tym. Ten materiał posiada najniższą wartość lambda=0,023. Wg reklamy, aby uzyskać dla warstwy termoizolacji wartość U=0,23 trzeba użyć:

VAPOTHERM XR 10cm,

wełna lub styropian 17cm (lambda=0,040W/mK).

Ten materiał nadaje się do stosowania w murze szczelinowym. Natomiast w ścianie dwuwarstwowej bardziej zalecany jest VAPOTERM MG (lambda=0,027). Rozmawiałem z przedstawicielem w sprawie ceny. Powiedział, że odpowiednik tego materiału (vapotherm MG) dla 17cm wełny kosztuje 60zł netto/1m^2 a dla 15cm wełny – 55zł netto/1m^2.

Co o tym sądzicie? Myślę, że nie namotałem zbytnio :D.

Więcej: http://www.ecotherm-pl.com/toepassingsgebieden.asp?pmc=5

 

Nasz projekt domu to Libra ( http://www.dobredomy.pl/?id_project=21&infopage=4 ). Przy adaptacji wydłużyliśmy garaż o 2,3m i zrobiliśmy podpiwniczenie (pod ź powierzchni domu) a w wolnym miejscu zrobiliśmy łazienkę.

 

Pozdrawiam

eudajomonion

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

W czerwcowym muratorze był krótki artykuł o nowej izolacji termicznej – VAPOTHERM XR. W tym wątku nigdzie nikt nie pisał o tym. Ten materiał posiada najniższą wartość lambda=0,023. Wg reklamy, aby uzyskać dla warstwy termoizolacji wartość U=0,23 trzeba użyć:

VAPOTHERM XR 10cm,

wełna lub styropian 17cm (lambda=0,040W/mK).

Ten materiał nadaje się do stosowania w murze szczelinowym. Natomiast w ścianie dwuwarstwowej bardziej zalecany jest VAPOTERM MG (lambda=0,027). Rozmawiałem z przedstawicielem w sprawie ceny. Powiedział, że odpowiednik tego materiału (vapotherm MG) dla 17cm wełny kosztuje 60zł netto/1m^2 a dla 15cm wełny – 55zł netto/1m^2.

Co o tym sądzicie? Myślę, że nie namotałem zbytnio :D.

Więcej: http://www.ecotherm-pl.com/toepassingsgebieden.asp?pmc=5

 

Pozdrawiam

eudajomonion

Cześć

Myślę, że to drogo. Styro kosztuje 158 brutto (bez rach 140) za m3.

Stąd 20 cm styro na 1m2 daje 30 zł, czyli połowe ceny VAPOTHERM-u.

 

Pozdr

filipek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że nie ma sensu kombinować. Styropian to sprawdzone i tanie ocieplenie. A porównywanie tego cuda do wełny nie ma sensu, to jest produkt bardziej zbliżony do styropianu i z nim trzeba go porównywać.

 

Ja za styropian frezowany zapłaciłem 145 zł za metr sześcienny, co daje 21 zł brutto za metr kwadratowy przy grubości 15 cm. Ściana z silki 18 cm ocieplona takim styropianem ma U=0,24. Myślę, że to wystarczy, żeby było bardzo ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...