Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak budować SILKĄ?


Recommended Posts

Witam

Mam dylemat,póżną wiosną zaczynam budowe,

ze względu na ciągle rosnące ceny silikatów chciałbym

dokonać zakupu pustaków już teraz i magazynować je na działce(oczywiście palety są ofoliowane,dodatkowo zabezpiecze je jeszcze grubą folią) czy mimo tak zabezpieczonych pustaków mogą im zaszkodzić warunki atmosferyczne(wilgoć,mróż).Proszę o radę.

Pozdr.

 

Ja kupuje w grudniu, myślę a nawet jestem pewiem że ceny zejdą do normalnego poziomu.

 

Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Mam dylemat,póżną wiosną zaczynam budowe,

ze względu na ciągle rosnące ceny silikatów chciałbym

dokonać zakupu pustaków już teraz i magazynować je na działce(oczywiście palety są ofoliowane,dodatkowo zabezpiecze je jeszcze grubą folią) czy mimo tak zabezpieczonych pustaków mogą im zaszkodzić warunki atmosferyczne(wilgoć,mróż).Proszę o radę.

Pozdr.

 

Ja kupuje w grudniu, myślę a nawet jestem pewiem że ceny zejdą do normalnego poziomu.

 

Co Wy na to?

 

Ceny Silikatów z Leżajska (grupa Silikaty) w najtańszej hurtowni w okolicy (Dom-Bud Żołynia) - konkretnie pustak 25x25x22 (na piór-wpust):

 

- 05 października - jak byłem tam pierwszy raz, to 2.60 brutto z transportem (ok. 20 km) i rozładunkiem,

- 23 października - zamówiłem 36 palet po 2.80 za sztukę

- po 1 Listopada Gościu mi powiedział, że będą po ok 3.00zł.

Aż nie chce mi się myśleć co będzie w grudniu !?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o silkę to najtaniej było w tym roku w czerwcu, były promocje, upusty, transport gratis. Teraz jest drogo, nigdzie jej nie ma i nikt nie chce rozmawiac o upustach.

Silki już nie będę kupować :lol: , a żałuję, że latem nie zwiozłam jej całej w tamtej cenie. Nie zrobiłam tak bo uznałam, że jeśli hurtownia będzie przywozić materiał partiami będzie wygodniej, po zalaniu stropu wstawią palety na dach. Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie to, że silka w pewnym momencie znikła i trzeba było kupować z innych źródeł po wysokiej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pyanie do budujących "dwuwarstwowców"

 

czy wybrać silkę 18 czy 25 oraz jakie do każdej z nich ocieplenie

 

A moze ktoś z pobudowanych podpowie z jakiego materiału by budowali , budując drugi domek :roll:

To ja odpowiem, że buduję z 18, ale drugi raz wybrałabym 24. Przy cieńszych ścianach nasza (kiepska) ekipa miała problem z wieńcem. I nadproża do cieńszych ścian też jest trudniej dostać. 24 to taki standardowy wymiar bloczków, do których można łatwo dopasować inne materiały i elementy.

a ja powiem tak nigdy w zyciu wiecej silki 18 cm

wlasnie wybudowalem z tego materialu parter

kierownik budowy przy kazdej wizycie strasznie marudzi, ze boi sie ze sciany sie nie nadaja

rzeczywiscie sa bardzo wiotkie i po prostu strach je ruszac

jedna scianka miedzy oknami mi sie oderwala po lekkim puknieciu

teraz nadal stoi ale juz sie chwieje

w ogole kuc teraz praktycznie nie moge, bo juz i tak jest chude

Ee...no, aż tak źle to nie jest. Ściany się nie chwieją, opierać się można. Mam też część ścian z 24 i różnicy w stabilności nie widać. Tylko fachofcy sobie z nimi gorzej radzą, co ze względu na znane powszechnie trudności ze znalezieniem dobrej ekipy budowlanej, może mieć niebagatelne znaczenie. Przy dobrych murarzach 18 jest ok. Pozwala uzyskać większą powierzchnię mieszkalną, jest tańsza niż 24, a różnica we współczynnikach U jest niewielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silka E18 to dobry materiał, ma wszystkie atesty, także wytrzymałościowe. Ograniczeniem, może być mniejsza głębokość możliwego do wykonania bruzdowania, niż przy E24 (np. przy podejściach dla kaloryferów) - ale jak ekipa dobra, to nie zrobi otworu większego niż potrzeba i będzie ok.

Samo odczucie "chwiejności" to chyba kwestia stereotypów. Ktoś przyzwyczajony do domów z grubymi ścianami, może nie mieć odrazu przekonania do cieńkich ścian 18cm. Taki porotherm 44, a silka 18 rzeczywiście nieprzystają do siebie. Jak majster ma wątpliwości, to znaczy to tylko tyle, że wcześniej nie robił w tym materiale - a szkoda, bo lepszy byłby człowiek z doswiadczeniem w murowaniu tym materiałem.

I nie ma żadnego problemu z nadprozami dla E18, bo to dokładnie 2xL19. Przy E24 trzeba wypełniać betonem.

 

Producent Silki podaje, że już z E15 można ściany zewnętrze wykonywać 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam dylemat,póżną wiosną zaczynam budowe,

ze względu na ciągle rosnące ceny silikatów chciałbym

dokonać zakupu pustaków już teraz i magazynować je na działce(oczywiście palety są ofoliowane,dodatkowo zabezpiecze je jeszcze grubą folią) czy mimo tak zabezpieczonych pustaków mogą im zaszkodzić warunki atmosferyczne(wilgoć,mróż).Proszę o radę.

Pozdr.

 

Ja kupuje w grudniu, myślę a nawet jestem pewiem że ceny zejdą do normalnego poziomu.

 

Co Wy na to?

 

Ceny Silikatów z Leżajska (grupa Silikaty) w najtańszej hurtowni w okolicy (Dom-Bud Żołynia) - konkretnie pustak 25x25x22 (na piór-wpust):

 

- 05 października - jak byłem tam pierwszy raz, to 2.60 brutto z transportem (ok. 20 km) i rozładunkiem,

- 23 października - zamówiłem 36 palet po 2.80 za sztukę

- po 1 Listopada Gościu mi powiedział, że będą po ok 3.00zł.

Aż nie chce mi się myśleć co będzie w grudniu !?

 

Od 1 listopada będzie podwyżka bloczków z Grupy Silikaty. A poza tym też ich zaczyna brakować. Jeszcze we wrześniu wystarczyło zamawiać 18 z tygodniowym wyprzedzeniem, a teraz i dwa tygodnie - to tak na styk. Poza tym okazało się, że nie ma 18 w najbliższym mi zakładzie w Przysieczynie i muszę ściągać z Ostrołęki = wyższe koszty transportu. Echchch! :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jednak upieram się że w grudniu/styczniu cena będzie najniższa,

ja pamiętam w grudniu zeszłego roku z Ludyni przed negocjacjami bloczek 24 kosztował 2,1 netto.

 

Skończy sie sezon budowlany, zaczną się martwe miesiące, hurtownicy ochłoną i zejdą z cenami na ziemię. Producenci nie będą przecież zatrzymywać produkcji na zimowe miesiące a magazynować takich ilości też nie mają gdzie.

 

Ja spokojnie czekam grudnia/stycznia.

Jak zamówię to napisze po ile

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja muszę kupić już. Chciałam budować z Silikatów Klucze 18, pełnych na pióro i wpust, ale po telefonie dzisiejszym do Kluczy jestem załamana. Nie produkują już bloczków pełnych, jedynie na zamówienie, na koniec listopada. Dostępne na dzień dzisiejszy są jedynie bloczki drążone, wytrzymałość 15. Jak myślicie, czy na ściany 18, wystarczą bloczki drążone (parter, piętro i poddasze)? Czy szukać gdzieś indziej bloczków pełnych? I gdzie najbliżej do Krakowa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Helou,

 

dostałem dziś ofertę z hurtowni na bloczki:

505x250x220- 5,33 brutto

255x250x220- 2,66 brutto

+ 24 zł za paletę za transport z HDS. Czas realizacji - 2 tygodnie.

 

Czekam jeszcze na ofertę od producenta. Producent twierdzi że w okresie listopad-luty nie spodziewa się podwyżek ani spadku cen - bo jest duuuuży popyt. Za to proponuje mi poczekać z zakupem sturopianu - bo to spadnie w styczniu.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Helou,

 

255x250x220- 2,66 brutto

+ 24 zł za paletę za transport z HDS. Czas realizacji - 2 tygodnie.

 

Czekam jeszcze na ofertę od producenta. Producent twierdzi że w okresie listopad-luty nie spodziewa się podwyżek ani spadku cen - bo jest duuuuży popyt. Za to proponuje mi poczekać z zakupem sturopianu - bo to spadnie w styczniu.

 

ta cena to nie jest taka zła

 

a co do spodziewania się producenta, to powiem tak,

bum jaki obserwujemy w budownictwie spowodował niestety ostre podwyżki cen, podwyżki te nie są jednak w dużym stopniu odzwierciedleniem podwyżek cen surowców, niestety są to podwyżki sztucznie nadmuchiwane przez hurtowników, którzy mają w tej chwili swoje 5 minut.

Niestety to pięć minut spowoduje, że wzrośnie pułap cen na wiosnę 2007 - ale myślę że tylko w ciężkiej budowlance.

Choć bum w budowlance powinno też przełożyć się na wykończeniówkę, (czego na razie nie widać ani w obrotach ani w cenach) - ale w przyszłym roku pewnie też zdrożeje - módlmy się, aby nie było to takie przyrosty jak na ciężkiej budowlance.

Niestety uważam, że tak duży wzrost cen obserwujemy tylko, w tzw detalu myślę że nie dotknęło to tak bardzo dużych inwestycji (czyli np deweloperów czy przetargów) uważam że nadmiar pieniądza na rynku głównie z kredytów spowodował dobrą sytuację ale jak to bywa w Polsce każdy chce ją wykorzystać jak najszybciej a to duży błąd.

 

Tak, więc na dziś każdy producent powie, że nie obniży ceny, ale jak każdej zimy da większy upust hurtowni za zakupy w martwym sezonie i pewnie jeszcze wydłuży termin płatności.

 

Podsumowując:

W budowlance zawsze była sezonowość i zawsze będzie (z wyjątkami, kiedy to państwo coś nam likwiduje wtedy grudzień jest inny) a tak to grudzień czy już koniec listopada to inwentaryzacje, podwójny podatek i przede wszystkim święta, a potem styczeń luty to już tylko oczekiwanie na wiosnę. A dla producentów rosnące stany magazynowe, a każdy z niż woli mieć należności i wykonanie sprzedaży niż zamrożoną w magazynie kasę.

 

PS. moi informatorzy z północy donoszą o spadkach cen styropianu, mało tego uważają że to początek większych spadków związanych z końcem sezonu na ten towar i tak będzie ze wszystkim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drążony bloczek ma jednak lepsze właściwości izolacyjne dzięki komorom powietrznym. Przy silikatach nie ma to może aż takiego znaczenia, ale zawsze ...

 

Jak zgłębiałem temat na wiosnę, to Xella zalecała gdzieś w katalogach na ściany piwnic bloczki pełne (wytrzymałość) a powyżej drążone.

 

U mnie stoją już zadaszone i "zaoknione" ściany z drążonych polskich silikatów 24.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja muszę kupić już. Chciałam budować z Silikatów Klucze 18, pełnych na pióro i wpust, ale po telefonie dzisiejszym do Kluczy jestem załamana. Nie produkują już bloczków pełnych, jedynie na zamówienie, na koniec listopada. Dostępne na dzień dzisiejszy są jedynie bloczki drążone, wytrzymałość 15. Jak myślicie, czy na ściany 18, wystarczą bloczki drążone (parter, piętro i poddasze)? Czy szukać gdzieś indziej bloczków pełnych? I gdzie najbliżej do Krakowa?

 

WYSTARCZĄ !

Czy Wy nie czytacie atestów, ulotek?

Jest napisane, że do 4 kondygnacji można stawiać.

Kierbud jak zobaczy, że jest 15-stka na ściskanie to nie będzie miał żadnych przeciwskazań - chyba, że matoł jakiś.

Ja mam z 18-stek drążonych.

Super sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja muszę kupić już. Chciałam budować z Silikatów Klucze 18, pełnych na pióro i wpust, ale po telefonie dzisiejszym do Kluczy jestem załamana. Nie produkują już bloczków pełnych, jedynie na zamówienie, na koniec listopada. Dostępne na dzień dzisiejszy są jedynie bloczki drążone, wytrzymałość 15. Jak myślicie, czy na ściany 18, wystarczą bloczki drążone (parter, piętro i poddasze)? Czy szukać gdzieś indziej bloczków pełnych? I gdzie najbliżej do Krakowa?

 

WYSTARCZĄ !

Czy Wy nie czytacie atestów, ulotek?

Jest napisane, że do 4 kondygnacji można stawiać.

Kierbud jak zobaczy, że jest 15-stka na ściskanie to nie będzie miał żadnych przeciwskazań - chyba, że matoł jakiś.

Ja mam z 18-stek drążonych.

Super sprawa.

 

Myślisz,ze jedynym czynnikiem decydującum o wytrzymałości ściany jest wytrzymałość na ściskanie? Daruj sobie teksty o matołach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem jedynym??

MATOŁY MATOŁY MATOŁY są kierowinikami budów - oczywiście nie generalizuje.

Spotkałem kierownika (pani mgr inż.) MATOŁA nad MATOŁAMI.

Dostała się do architektury, zrobiła uprawnienia za PRL-u, 3ma się stołka naście lat i chodzi z głową tak wysoko, że jak pada to jej do nosa woda kapie.

Zaprojektowała w taki sposób strop, zbrojenie w ławach, że ręcę opadają.

Musiałbym pokazać rysunki, mało tego pracuje w architekturze !

Jak to zobaczyli ludzie co się znają to się za głowę łapali - kto jej dał uprawnienia.

Ta pani "kierownik" nie wiedziała co to są obliczenia statyczne, nie wiedziała, że wogóle można stawiać z 18-stek, w projekcie byk na byku i byka popędza.

Kasę bierzę olbrzymią za "kierowanie" budową, adaptacje itp.

 

Są też kierownicy - z wykształceniem technicznym, co czapkę z głowy przed nimi ściągam.

Podkreślam MATOŁY są kierownikami budów. Nie mylić z "wszyscy kierownicy to MATOŁY"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...