Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Welna czy styropian - inne podejscie.


szczukot

Recommended Posts

Witam

Nie mam zamiaru zaczynac tematu co lepsze: styro czy welna.

Zastanawia mnie tylko czasami chec kladzenia welnyc przez niektorych, gdzie glownym powodem ma byc slynne oddychanie.

 

Chcialbym tylko potwierdzic dla siebie kilka tematow :

- czy to prawda, ze tynki gipsowe maja duz nizsza przenikalnosc pary niz tradycyjne (cementowa wapienne) ?

- czy to prawda, ze cegla wypalana (porotherm itp) ma duzo nizsza przenikalnosc pary niz cegly biale (gazobetony, silka itp)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam...

 

tez tak slyszalem, ze tynk gipsowy ma inna przenikalnosc niz cementowo wapienny.

 

Jest jeszcze razna rzecz w wyborze welny zamiast styropianu...

 

Jesli welna to TYNK tylko oddychajacy.

Niestety wiekszosc ludzi daje welne by sciany oddychaly a tynk daje akrylowy jak i fabry akrylowe do malowania wnetrz tworzac calkowicie szczelna przegorde. Wiec po co przeplacac na welnie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat tynku wogole pominalem, bo jest to rzecz raczej znana. Mnie bardziej wlasnei interesuja parametry samej sciany nosnej i tynku wewnetrznego.

Bo tak sobie szukam i patrze, i dochodze do wniosku, ze sciana z porothermu + tynk gipsowy = zerowe oddychanie sciany :) I jedynym plusem welny jest to, ze myszy nie zjedza (ale jak za kilka lat zmutuja to kto wie).

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dzisiaj byłem w hurtowni i pan sprzedawca wyjaśnił mi że styropian na ściany jest be :o .Tylko wełna bo styropian się kurczy bo jak na ścianę grzeje słoneczko to temperatura pod tynkiem jest oooooooooooooo.Dodał że ostatnio był na szkoleniu (chyba u producentów wełny) i tam o tym mówili :wink:

Ten sam gość twierdził że styropian na fundamenty przykleja się na świeży dysperbit bo później klejąc na placki będą szczeliny pomiędzy murem a styropianem :( więc wybór należy do inwestora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kkdarch

 

Masz racje, ze styropian moze sie kurczyc pod wplywem sloneczka kotre grzeje na sciane. Ale....

 

 

No wlasnie - o tum trzeba juz pamietac - jesli chcemy kolor tynku ciemny to KONIECZNIE welna. Jesli jasny nic nie stoi na przeszkodzie aby byl styropian.

Styropian jest dobry a welna be - bo jest droga - takie gdybania mozna wlozyc za piec.

Kazdy produkt jest dobry, jesli jest uzyty z godnie z jego przeznaczeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da mi ktos odpowiedz na moje dwa pytanka ??

przecież dostałeś odpowiedź już 2 posty temu dyfuzja pary wodnej przez ściany jest tak mała że nieistotna bez względu na rodzaj ściany czy ocieplenia

 

Ale ja nie o to pytalem. To, ze oddychanie domu przez sciane praktycznie nie wystepuje to ja wiem. Pytania byly troche inne.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak będziesz miał okazję to uświadom hurtownika że styropian klei się na wianki, i jest to jedyna poprawna metoda, a świeży dysperbit rozpuszcza styropian, na każdym pudełku jest wzmianka żeby odczekać kilka tygodni zanim się go położy

 

Jak to jest na wianki ? :roll:

 

Dysperbit jest na bazie wody , to co za bzdury z tym rozpuszczaniem styro :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym tylko potwierdzic dla siebie kilka tematow :

- czy to prawda, ze tynki gipsowe maja duz nizsza przenikalnosc pary niz tradycyjne (cementowa wapienne) ?

- czy to prawda, ze cegla wypalana (porotherm itp) ma duzo nizsza przenikalnosc pary niz cegly biale (gazobetony, silka itp)

To nie są prawdziwe tezy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysperbit jest na bazie wody , to co za bzdury z tym rozpuszczaniem styro :o

na moim było nabazgrane takie coś:

 

To pewnie był DYSPROBIT a nie DYSPERBIT

 

- rozpuszczalnik organiczny zawarty w masie rozpuszcza styropian

czyżby ostatnio zmienili technologię produkcji ??

 

To DYSPROBIT jest na rozpuszczalnikach, a DYSPERBIT na wodzie, która nie szkodzi styropianowi..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie mam zamiaru zaczynac tematu co lepsze: styro czy welna.

Zastanawia mnie tylko czasami chec kladzenia welnyc przez niektorych, gdzie glownym powodem ma byc slynne oddychanie.

 

Chcialbym tylko potwierdzic dla siebie kilka tematow :

- czy to prawda, ze tynki gipsowe maja duz nizsza przenikalnosc pary niz tradycyjne (cementowa wapienne) ?

- czy to prawda, ze cegla wypalana (porotherm itp) ma duzo nizsza przenikalnosc pary niz cegly biale (gazobetony, silka itp)

 

Fantom

 

Wybrałem tynki gipsowe bo są dużo bardziej przepuszczalne dla pary niż cement.

 

Na pewno są higroskopijne, czyli piją wodę (później ją oddając), z tego powodu zresztą nie wolno ich dawać do łazienek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wianki czyli klej naokoło płyty po krawędzi i placki w środku - tak najprosciej

 

dysperbit faktycznie jest na bazie wody - sprawdzałem i styropianu nie "jadł"

 

co do "wyłącznie" wełny pod ciemne tynki to dla mnie novum - używajac eufemizmu. Rozumiem, że "hurtownik" sprzedawał tzw. system ,czyli klient wybrał sobie tynk ciemny (czyli drozszy) to jeszcze go w kanał wpuscili że koniecznie pod to wełna bo "inaczej" się nie da

 

ja wole Boże Narodzenie a moja żona Wielkanoc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...