Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

10 grzechów głównych projektowania wnętrz


2112wojtek

Recommended Posts

Znajomość materiałów, sprzętów, technik i technologii należy do obowiązków projektującego.

Nie mam zamiaru też tu mentorować , każdy projektant ma swój sposób dochodzenia do celu.

Jeśli tak to zabrzmiało , to przepraszam.

Nie każdy też ma umiejętność myślenia równoległego czy globalnego, kontrolującego całość. Śmiem przypuszczać , że taką umiejętność nabywa się z czasem. Większość samodzielnie projektujących swoje wnętrza robi to pierwszy, góra drugi raz w swoim życiu. Stąd tylko ta próba usystematyzowania tego zajęcia, które dla inwestora jest niezwykle stresujące, bo wymagające myślenia wielotorowego nad projektem , łącznie z wykonawstwem i trzymaniem kasy na sznurku.

Stąd też moja skromna propozycja, żeby podzielić pracę na etapy - od problemów przestrzeni, ergonomii i światła do estetyki wraz z buchalterią.

I na koniec.

Określenie ilości niezbędnej przestrzeni wcale nie jest łatwe a jej swobodny nadmiar często wręcz przeszkadza bardziej niż niedobór 8)

Najwięcej problemów z kuchniami i łazienkami mają ci, którzy mają te pomieszczenia bardzo duże i przenoszą do nowych domów swoje nawyki z bloków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zauważyłam, że niektóre mamy pokazując pokoje swoich dzieci na forumowym wątku, wstydzą się koloru różowego i zaznaczają, że to był wybór pociechy. Zastanawia mnie, dlaczego? Czy różowy pokój dziecięcy to jakiś grzech? :)

Ciekawe, jakie kolory były w pokoju małego Karima Rashida - jednego z najlepszych i najbardziej popularnych ostatnio projektantów...

 

http://www.karimrashid.com

 

p.s. Karim Rashid już wkróce w Poznaniu, 27 maja

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
No wlasnie... Podobnie jak wstydliwym stal sie kolor bezowy. ;)

Faktycznie coś w tym jest;)

Ale zawsze tak było, że coś co długo modne, staje się "obciachem". Boimy się kolorów i jesteśmy konserwatywni, podobnie zresztą jak ze wzornictwem w naszych wnętrzach. Wniosek stąd chyba prosty, że mimo wszytko staramy się urządzać wnętrza, uwzględniając mocno opinie innych.

Wciąż uważam , że nie ma złych czy wstydliwych kolorów. Raczej brak nam nadal wiedzy i wyobraźni o tym jaki efekt da zastosowanie określonych barw.

 

Odnośnie Rashida , miejmy nadzieję , że zawita w końcu w Polsce i oprócz odczytu ( 200 rocznie:D )będzie jakaś jego wystawa. Przełożone już zostało spotkanie na Wybrzeżu w marcu, on sam nie może latać samolotami. To niezwykle modny ale i bardzo ciekawy projektant - warto chociaż pooglądać.

Uważam jednak , że całe wnętrze podporządkowane jego pracom może być dosyć męczące i wymaga olbrzymiej odwagi.

Sam Rashid raczej wnętrzami się nie zajmuje , jest typowym "przemysłowcem" chociaż trzeba przyznać , że jego prace są tak dominujące że i we wnętrzarstwie mówi się o jego stylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nużące? Myślę, że niekoniecznie(choć to oczywiście kwestia gustu) :)

 

http://www.furniturestoreblog.com/image/2010/01/neo%20set%20karim%20rashid%20kids%20furniture.jpg

 

 

http://www.furniturestoreblog.com/image/2010/01/modern%20bunk%20beds%20and%20childrens%20furniture.jpg

 

 

 

 

*kolekcja dla greckiej firmy Neoset

Edytowane przez piu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Świetny wątek.Pewnie trochę potrwa zanim przegryzę się przez całość a nie chcę tego zrobić po łebkach bo można się tu naprawdę sporo nauczyć. Jednak zaintrygował mnie wpis mówiący coś o ciekawych rozwiązaniach przedszkolnych - jako dosyć ciekawska osoba (choć osobiście wolę określenie "lubi być dobrze poinformowana" :)) chętnie bym zobaczyła o czym mowa.Jeśli ktoś może mnie oświecić to z góry dziękuję. Dla ścisłości chodzi o ten wpis :

 

Zupełnie niepotrzebna Twoja skromność 8)

Oby wszyscy , dla których "projektowanie wnętrz, to nie do końca ich dziedzina" mieli takie podejście i stosunek do projektowania jak Twoje/Wasze.

Żeby Ci zbytnio nie kadzić ( a mógłbym długo i to szczerze) powiem tylko tyle, że Wasze rozwiązania wnętrz węzłów,mogą być traktowane jako modelowe w kraju brzydoty zwłaszcza obiektów wstydliwych.

Jestem fanem Waszego rozwiązania przedszkolnego i zazdrość mnie bierze, że nie wpadłem nigdy na taki pomysł.

Czapka z głowy Robert za odwagę formy wnętrz ,zastosowanie kolorów oraz fantastycznych rozwiązań plastycznych, które, te ostatnie zwłaszcza ,nie zawsze są mocną stroną architektów.

Pisz, my też się chcemy czegoś nauczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny wątek.Pewnie trochę potrwa zanim przegryzę się przez całość a nie chcę tego zrobić po łebkach bo można się tu naprawdę sporo nauczyć. Jednak zaintrygował mnie wpis mówiący coś o ciekawych rozwiązaniach przedszkolnych - jako dosyć ciekawska osoba (choć osobiście wolę określenie "lubi być dobrze poinformowana" :)) chętnie bym zobaczyła o czym mowa.Jeśli ktoś może mnie oświecić to z góry dziękuję. Dla ścisłości chodzi o ten wpis :

 

Wejdz na strone rs+ to zobaczysz o co chodzi. ;)

Edytowane przez malgos2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malgos2-dzięki, znalazałam i poogladałam sobie.

Jako była nauczycielka w przedszkolu (co prawda w Anglii ale to akurat niewiele zmienia) przyznam, że rozwiązania są bardzo oryginalne i dla dzieci na pewno intrygujące. Fajnie, że dzięki ciekawemu pomysłowi nawet łazienka może nabrać wyrazu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 3 weeks później...

Fakt! Może pozgrzytać.

Kontrasty powinny być stosowane z niezwykłym umiarem i wyważonych proporcjach, pełniąc raczej funkcję gadżetu niż pełnoprawnej części całego wystroju

Elementy stanowiące detal architektoniczny powinny być jednak z tej samej bajki.

W pomieszczeniu loftu można np, umieścić kawałek klasycznej kolumny lecz nie powinna ona spełniać swojego tradycyjnego przeznaczenia ale być dla całości unikatem - meblem , rzeźbą itp.

W pełni zgadzam się też z bielą. Będzie o niebo lepsza od beżu, da lepszy kontrast i wyczyści bogactwo obu faktur a poza tym w obecności tych materiałów w jej pobliżu spowoduje , że wcale nie będzie "biała". W zależności od stylistyki pomieszczenia można ew na białe powierzchnie położyć delikatną patynę pod warunkiem , że podłoże będzie chropowate i niezbyt równe a użytkownik odważny i zdeterminowany. Nieźle wyjdzie też połączenie z jasną szarością , która jak już wcześniej mówiliśmy, podobnie jak biel nie jest stricte barwą.Dużo jednak będzie zależeć od kolorystyki cegły i drewna, więc biel będzie nie tylko pasować, ale będzie także "bezpieczna".

Edytowane przez 2112wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rade :D

 

Biały u mnie odpada bo mam małe dziecko z podejrzeniem ADHD ;) i zamiast białego koloru wszedzie bym miała odsłonieta cegłe, ja + szmata w rece :yes:

 

Macie na mysli bardzo delikatne szarosci (jakas nazwa moze z nobilesa by sie znalazła lub śniezki?)... mi się kolor Jaśmiowej Alei ze Śniezki podoba:bash:

 

Jaki kolor podłogi wyjdzie, okaze sie w praniu - ponoc to stary modrzew jest, a cegła tez stara poniemiecka, jej dokładny kolor poznam juz za ok tygodzien bo wtedy bedziemy skuwac tynki :) Na podłoge niestety ok 1-2 m-cy poczekac musze - kolejnosc prac remontowych. Aktualnie wysmarowana jest olejnym badziewiem wiec nic powiedziec sie nie da :bash:

 

Ja głownie k-g chciałam na sufity, bo to stara kamiennica i sufity raz dwa w pajaczki się zrobią ... moze jednak pasował by jakis podwieszony kwadrat w kochnio-jadalnio-salonie ok 38m (halogeny te wystajace bardziej old schoolowe i proste szklane waskie lampy zwisy)

 

Podpowiedzcie mi jeszcze jedno :D lakierowana decha + polerowana płytka czy lakierowana decha + szorstka płytka? Płytki czy chce czy nie chce musze wrzucic na kawałek przedpokoju i kuchni, cykliniarz potrzebuje troszke desek na ubytki po wyburzaniu scian i na wymiane przegniłych itd, a twierdzi ze nowe-kupne sie nie nadaja, kolor bedzie drastycznie rózny, wiec sie głowie nad płytkami ... ich wielkoscia itd ;)

Edytowane przez Gormiti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważaj na gotowe szarości, bo one zwykle wpadają w fiolet, zieleń, róż lub błękit. Wybierz coś z mieszalnika - zerknij do tego wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?156794-Be%C5%BCowo-szara-farba&p=4063442#post4063442

 

K-g nadal mnie nie przekonuje :)

 

Olejowana decha + szorstka płytka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważaj na gotowe szarości, bo one zwykle wpadają w fiolet, zieleń, róż lub błękit. Wybierz coś z mieszalnika - zerknij do tego wątku :)

O właśnie ! Kolejny grzeszek.:D

Zbytnie zaufanie gotowcom bez znajomości składu pigmentów , jak ma to miejsce w NCS.

Efekt wychodzi zawsze w praniu, po wyschnięciu farby i zestawieniu z innymi barwami.

 

Elfir , to Twoja ta "pokładówka" ? Pięknie obrobiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...