Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wilgotno?? posadzki a parkiet


Recommended Posts

Pomocy! Kiedy można kłaść parkiet na posadzki. Ostatnio pewien domowy omnibus budowlany mówił, że tylko wtedy gdy posadzka ma wilgotnośc 30%, bo parkiet sie wypaczy! Co robić bo właśnie wylewają mi posadzki i chcę w styczniu zacząć wykończeniówkę? Czy muszę poczekać a może suszyć? A jak suszyć i czym? A w ogóle to jak się mierzy wilgotność betonu na posadzce?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówi się o 12% max, są specjalne wilgotnościomierze które dobry fachowiec od parkietu winien mieć.

ale domowym sposobem też można. połóż kawałek folii (20x20) alu na wylewkę jak na drugi dzień jest rosa na spodniej stronie folii to wilgotna, jak nie ma rosy to można kłaść parkiet

ale w zimie to raczej wolno schnie. :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Do wypowiedzi Januszka dodam jeszcze ze folie (ALU lub np. ogrodnicza)poloz w rogach pomieszczenia (nie na jego srodku). W rogach wilgoc odparowuje najdluzej. Folie oklej naokolo tasma. Gdzies na forum czytalem opinie by parkiet klasc conajmniej po roku mieszkania i ogrzewania budynku, z czym sie zgadzam.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak ja Januszek napisał 12%.

Ale nie jest to ostateczna wilgotność.

Wszystko zależy od wilgotności również parkietu.

A co jeśli parkiet ma 8% a posadzka rzeczone 12% - katastrofa szpary murowane.

Lepiej to wszystko ustalić z wykonawcą, który najlepiej jak współpracuje z producentem klepki.

UWAGA: najlepiej klepki przetrzymać w pomieszczeniu, w którym mają być układane ok. tygodnia, rozszczelnione, w celu zrównania wilgotności.

 

Mam przyjaciela, który od początku naszej znajomości zajmuje się podałogami i trochę się tego osłuchałem.

Namiar => http://www.gajewski.com.pl

(to nie reklama, moja branża to zupełnie inna para kaloszy)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spieszcie się z układaniem drewna na podłodze. Znam już 3 przypadki kiedy wylewki były robione pod koniec lata a deski ukladane po 2... 3 miesiącach. Efekty były opłakane. Podłoga się podniosła i pofalowała. Te 12% wilgotności powyżej to dotyczy parkietu/desek natomiast 3% to wilgotnośc podkładu betonowego (wylewki). Sposób z kawałkiem folii taki jak podany przez was to chyba raczej dotyczy sprawdzenia wilgotnosci jastrychu przed uruchamianiem ogrzewania podłogowego. Myślę, że najlepiej zaczekać z układaniem parkietu co najmniej do wiosny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas wylewki były robione po koniec czerwca, parkiet był układany w połowie października, i przez jakiś tydzień kręcił się w domu osuszacz ( koszty trochę się podniosły: wynajm + zużyty prąd ), ale na razie ( ffu tfu ) nic się złego nie dzieje. Potwierdzam: wilgotność wylewki powinna wynosić do 3%, wilgotność parkietu: 8-10%.

U nas parkieciarz mierzył wilgotność wylewki 1 miesiąc po wylaniu i wynosiła 8%. W dniu układania parkietu nie mierzyliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak suszyć i czym? A w ogóle to jak się mierzy wilgotność betonu na posadzce?

My za wynajem osuszcza płaciliśmy 40pln/dobę. Namiarem mogę posłużyć, ale do Zielonej Góry trochę daleko :(. No i strasznie dużo prądu to zżera. Ale za to w domu cieplutko :lol:

A wilgotność betonu parkieciarze mierzą podobno omomierzem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zajrzyj na http://www.parkiet .pl posadzka musi miec wilgotnosc 1,8 % mierzy sie pobierajac probke przekroju wylewki- metoda karbidowa najbardziej wiarygodna;co do paneli wszelkiego rodzaju ukladanych plywajaco mozna stosowac izolacje zaporowa w postaci, foli papieru olejowanego ;drewno zwieksza lub zmniejsza swa objetosc w zaleznosci od wilgotnosci powietrza ,podloza itd;optymalna wilgotnosc to 50% przy 20 st C im nizsza temp tym zawartosc wody w powiertrzu jest mniejsza i w okresie grzewczym dobrze jest kontrolowac wilgotnosc powietrz-samo wietrzenie nie wystarczy(niska temp-niska wilgotnosc) zbyt suche powietrze to "murowane" fugi ,zbyt wilgotne to łódkowanie lub wybrzuszenia podlogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...