Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy POLSKIE NORMY obowi?zuj??


aandrzejek

Recommended Posts

Czy POLSKIE NORMY obowiązują, albo inaczej, czy są aktem prawnym obowiązującym?

Czy możliwe jest np. wypowiedzenie umowy o roboty budowlane, z powodu wykonania tych robót niezgodnie z PN?

Czy PN są "dobrem publicznym", jak np ustawy i można je do woli kopiować i rozpowszechniać, czy też są "czymś komercyjnym" i ich treść podlega ochronie przez ustawę o prawie autorskim?

Czy jakieś prawo (ustawa rozporządzenie) to reguluje?

Pytam bo potrzebuje kilku norm, a nie mam zamiaru za nie płacić jesli to niekonieczne.

W sieci znalazłem sprzeczne informacje na ten temat, np tutaj dowodzą, ze to "dobro publiczne" i są za darmo. Natomiast na stronie polskiego komitetu normalizacyjnego twierdzą, że PN chroni ustawa o prawie autorskim.

Jak to naprawde jest? Kto ma rację?

Czy ktoś wie, gdzie w sieci można znaleźć teksty norm?

pozdrawiam Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawy, o które pytasz reguluje Ustawa z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (Dz.U. Nr 169, poz. 1386)

Polska norma nie jest przepisem. Zgodnie z Rozdział 3

Polskie Normy i inne dokumenty normalizacyjne Art. 5.:

1. Polska Norma jest normą krajową, przyjętą w drodze konsensu i zatwierdzoną przez krajową jednostkę normalizacyjną, powszechnie dostępną, oznaczoną - na zasadzie wyłączności - symbolem PN.

2. Polska Norma może być wprowadzeniem normy europejskiej lub międzynarodowej. Wprowadzenie to może nastąpić w języku oryginału.

3. Stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne.

4. Polskie Normy mogą być powoływane w przepisach prawnych po ich opublikowaniu w języku polskim.

5. Polskie Normy korzystają z ochrony jak utwory literackie, a autorskie prawa majątkowe do nich przysługują krajowej jednostce normalizacyjnej.

6. Przepis ust. 5 stosuje się odpowiednio do norm europejskich i międzynarodowych, z zachowaniem porozumień międzynarodowych.

7. Ochrony Polskich Norm, o której mowa w ust. 5, nie narusza ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. Nr 112, poz. 1198).

Stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne, ale jak w ustawie stwierdzono: Polskie Normy mogą być powoływane w przepisach prawnych po ich opublikowaniu w języku polskim. Jeżeli Polska norma została powołana w obowiązującym przepisie, to można uznać, ze jest ona obowiązująca w takim zakresie w jakim została powołana.

Polskie Normy korzystają z ochrony jak utwory literackie, a autorskie prawa majątkowe do nich przysługują krajowej jednostce normalizacyjnej. Jednak jak już wcześniej pisałem http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=177237&highlight=normy#177237

NSA rozszerzył dostęp do Polskich Norm.

Precedensowy wyrok NSA w sprawie dostępu do norm.

Przyjąłem to nie bez emocji, ponieważ problem dostępu do norm i przepisów był jednym z powodów dla których powstał ten wątek na forum.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 2 lipca 2003 r. uznał, że Polskie Normy są dokumentem urzędowym i można je kopiować do celów prywatnych.

Skargę wpłynęła w styczniu 2003 r. Złożyła ją Anna Ogonowska, powołując się na ustawę o dostępie do informacji publicznej. Żądała od Polskiego Komitetu Normalizacyjnego wydania kopii normy określającej kształt butelki szklanej. Prezes PKN odmówił argumentując, że Polskie Normy chronione są prawem autorskim.

Pani Ogonowska uzyskała poparcie Rzecznik Praw Obywatelskich, według którego PKN musi kserować normy, bo jest finansowany z budżetu państwa.

NSA przyznał rację Pani Ogonowskiej i Rzecznikowi Praw Obywatelskich i uchylił decyzję odmawiającą wydania kopii. Sąd uznał, że prezes PKN podlega ustawie o dostępie do informacji publicznej, a Polskie Normy są dokumentem urzędowym. Można je jednak kserować tylko wtedy, gdy będą przeznaczone do użytku prywatnego, a nie gospodarczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co w takim razie z załącznikami do rozporządzeń które nalezy nabyć za niebagatelne czasem sumy przykładem może być załącznik z cenami do kosztorysów inwestorskich lub nowy!! załącznik do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach

pomyślcie 260.-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...