Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość Rodzinka

Recommended Posts

No właśnie tak myślałem, żeś nie regatowy tylko bardzo, bardzo turystyczny...

Ciepłe kapcioszki i letnie życie w swoim osobistym inkubatorze.. Też tak można.

Myślisz, że na tobie świat się skończy, że już wszystko zostało wymyślone?

===

Kontynuując, aby nadal było miło...

 

Pisząc o zabawie przez dzieci na ciepłej podłodze w sypialni, miałem na myśli każdą temperaturę wyższą od otoczenia w kontekście potencjalnej alergizacji.

Im suchsze resztki roztoczy i ich wydalin, tym łatwiej ulegają rozdrobnieniu przez co są bardziej lotne a zatem łatwiejsze do zaaspirowania.

Roztocza są odpowiedzialne za 90% alergii. Łóżko stanowi ich podstawową niszę ekologiczną, zatem obok łóżek znajdzie się najwięcej ich pozostałości.

===

 

Rozmawiając z inwestorami na temat podłogówki słysze czesto pytania/zarzuty na temat podnoszenia sie kurzu w pomieszczeniach i zawsze mam na to jedną odpowiedz, trzeba sprzątac, podłogówka nie jest generatorem kurzu, zmniejszenie jego ilosci jest zalezne od czestosci i starannosci sprzątania, jakosci odkurzacza i ewentualnie szczelnosci okien oraz rodzaju wentylacji. Skoro juz tak sobie gawedzimy o kurzu to przy okazji nasuwa sie pytanie, czy ruch powietrza wywolany dzialaniem grzejnika konwekcyjnego nie powoduje unoszenia kurzu?, jezeli nie to jak to się dzieje, jezeli tak to czy takie unoszenie kurzu jest mniej szkodliwe od unoszenia kurzu przez podłogówkę. Ja wiem ze to pytania bardzo szczególowe, ale nadmiar wiedzy raczej nikomu nie zaszkodził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Podziwiam Panowie, że Wam się tak chce. Głównie to podziwiam boguslawa, który pragnie udowodnić, że podłogówka szkodzi zdrowiu. Mam nadzieję, że ludzie stający przed wyborem potrafią wyłuskać z dyskusji tylko te wartościowe wpisy.

 

Podzielę się swoim doświadczeniem. Mieszkam prawie 5 lat, dom w 100% w podłogówce. Grzejników nie mam żadnych. Mam natomiast od niedawna pirometr, którym zmierzyłem temperaturę podłogi na płytkach - dziś rano podłoga miała temperaturę 21,6 - 21,9 st. W domu 20,5, w nocy na zewnątrz ok. zera Czy to boguslawie jest temperatura podłogi szkodliwa dla zdrowia przy długotrwałym przebywaniu? Odpowiem, bo wielu odpowiedzi unikasz - NIE, to nie jest szkodliwe.

 

Latem temperatura u nas w domu wynosi ok. 25-26 stopni. Baaa, było takie lato, że doszło do 29 st. Zgaduję (bo nie miałem wtedy takiego termometru), że wtedy temperatura podłogi mogła mieć i 26-27 stopni. Bogusławie, czy na ten czas powinienem, dla dobra mojego zdrowia, wyprowadzić się z domu?

 

Podkreślę po raz kolejny - prawidłowo wykonana podłogówka będzie super komfortowa i zupełnie zdrowa. Będzie zdrowsza niż grzejniki wysuszające powietrze i powodujące krążenie kurzu.

 

Miłego dnia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez względu na sposób ogrzewania pomieszczenia czym wyższa temperatura elementu grzejącego (PODŁOGA, GRZEJNIK) tym szybszy ruch powietrza tym większa ilość "alergenów" w powietrzu. Grzanie - szybkie to zgoda na większe zapylenie powietrza. Przy podłogówce - szybkie grzanie?

Grzejniki wysokotemperaturowe = dla użytkownika zakaz uczulenia na alergeny, ten sposób ogrzewania może być o wiele groźniejszy dla zdrowia niż ciepła podłoga. Znam jeden przypadek, gdy lekarz konkretnej osobie (zdiagnozowanej) na piśmie "zakazał" dłuższe przebywanie na gorącej podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam jeden przypadek, gdy lekarz konkretnej osobie (zdiagnozowanej) na piśmie "zakazał" dłuższe przebywanie na gorącej podłodze.

 

Czy ten lekarz podał jaką max temperaturę ma miec ta goraca podłoga?, powinien to podac bo czym sie to rózni od zalecen w dawkowaniu leków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie zdrowsza niż grzejniki wysuszające powietrze i powodujące krążenie kurzu.

 

Miłego dnia :)

 

Zarówno podłogówka jak i grzejniki nie wysuszaja powietrza, nie pochłaniają wilgoci z powietrza, za przesuszanie jest odpowiedzialna wentylacja a dokladniej ilosc wymian powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno podłogówka jak i grzejniki nie wysuszaja powietrza, nie pochłaniają wilgoci z powietrza, za przesuszanie jest odpowiedzialna wentylacja a dokladniej ilosc wymian powietrza.

 

Asolt, masz rację, metalowy grzejnik nie absorbuje wilgocie, tak samo jak i nie robi tego betonowa podłoga. Może tak zadam pytanie: Czy gorący grzejnik, powodujący większą cyrkulację powietrza nie przyczynia się do nadmiernego odprowadzania wilgoci wentylacją? Dlaczego w mieszkaniach z grzejnikami wiesza się na nich nawilżacze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asolt, masz rację, metalowy grzejnik nie absorbuje wilgocie, tak samo jak i nie robi tego betonowa podłoga. Może tak zadam pytanie: Czy gorący grzejnik, powodujący większą cyrkulację powietrza nie przyczynia się do nadmiernego odprowadzania wilgoci wentylacją? Dlaczego w mieszkaniach z grzejnikami wiesza się na nich nawilżacze?

 

Ilosc wymian jest uzalezniona od wsp. infiltracji (szczelnosci budynku - wsp n50), rodzaju wentylacji (naturalna vs mechaniczna) nastawy sterownika (dla wm), stopnia rozszczelnienia okien i drzwi (dla natulanej) Co do nawilzaczy to nie spotkałem sie z nimi w nowych lub modernizowanych budynkach budynkach gdzie nie ma wm, tam na ogól jest zbyt duza wilgotnosc, nawilzacze są stosowane tam gdzie jest zbyt duza wymiana powietrza i trzeba wilgotnosc zwiekszyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Co do nawilzaczy to nie spotkałem sie z nimi w nowych lub modernizowanych budynkach budynkach gdzie nie ma wm, tam na ogól jest zbyt duza wilgotnosc,

 

Kłania się "oddychająca" ściana, budowla. Ten bardzo wyśmiewany termin pierwotnie dotyczył transportu wody (pary wodnej) poprzez przegrody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilosc wymian jest uzalezniona od wsp. infiltracji (szczelnosci budynku - wsp n50), rodzaju wentylacji (naturalna vs mechaniczna) nastawy sterownika (dla wm), stopnia rozszczelnienia okien i drzwi (dla natulanej)

 

OK, ale odpowiedz jeśli możesz, bo zwyczajnie nie wiem - czy gorący grzejnik, w odróżnieniu od chłodnej podłogówki, nie spowoduje w przypadku wentylacji grawitacyjnej, jej intensyfikacji, co za tym idzie, większej wymiany powietrza, a zatem spadku wilgotności, wysuszenia powietrza? Przecież powietrze przepływające przez żeberka grzejnika to tak jakby do pokoju wstawić mały wentylatorek, farelkę.

 

Ja to widzę tak - jest ruch powietrza (grzejnik), rzeczy wysychają szybciej. Jest promieniowanie (podłogówka) - rzeczy wysychają wolniej.

 

Nie chcę spamować wątku - moja konkluzja była taka, że podłogówka jest super ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłania się "oddychająca" ściana, budowla. Ten bardzo wyśmiewany termin pierwotnie dotyczył transportu wody (pary wodnej) poprzez przegrody.

 

Termin był wysmiewany, slusznie zresztą, opracowania podają ze transport wilgoci przez sciany to max 3% całej wilgoci usuwanej z pomieszczenia i to w starym budownictwie, w nowym to wielkosc pomijalna (< 1%)

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ale odpowiedz jeśli możesz, bo zwyczajnie nie wiem - czy gorący grzejnik, w odróżnieniu od chłodnej podłogówki, nie spowoduje w przypadku wentylacji grawitacyjnej, jej intensyfikacji, co za tym idzie, większej wymiany powietrza, a zatem spadku wilgotności, wysuszenia powietrza? Przecież powietrze przepływające przez żeberka grzejnika to tak jakby do pokoju wstawić mały wentylatorek, farelkę.

 

Ja to widzę tak - jest ruch powietrza (grzejnik), rzeczy wysychają szybciej. Jest promieniowanie (podłogówka) - rzeczy wysychają wolniej.

 

Nie chcę spamować wątku - moja konkluzja była taka, że podłogówka jest super ;)

 

Nie wydaje mi sie aby goracy grzenik miał wpływ na wielkosc wymiany powietrza przy wentylacji naturalnej bo w przypadku wm na pewno nie ma. To czy co s wysycha szybciej czy wolniej uzaleznione jest w głownej mierze od wilgotniosci wzglefnej w pomieszczczeniu, ruch powietrza intensyfikuje szybkosc wysychania ale nie jest jedynym warunkiem tej szybkosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3% w skali roku, czy np: godziny. Jak "opracowania" usuwają resztę 97%:o. Czyli w starych budynkach ściany oddychały na 3 % a w nowych przestały.

 

Jak ? to proste, nieszczelne okna i drzwi, ewentualnie nawiewniki podokienne, w skrajnych przypadkach cofka kanałami wentylacyjnymi, a takze zwykłe otwieranie okien w celu przewietrzenia. Nie mówie ze w nowych przestały, w starych tez nie były wielkie. Termin oddychania scian kojarzy mi sie z jedną z tzw. mądrosci ludowych. Za usuwanie wilgoci jest odpowiedzialna wentylacja jaka by ona nie była plus infiltracja, oddychanie scian na pomijalny wpływ na poziom wilgotnosci w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że sformułowanie "oddychanie" jest nieadekwatne do istoty zjawiska. Oddychamy, czyli wdychamy i wydalamy powietrze z tego samego miejsca - ustami. Tu oddychanie możemy kojarzyć z pochłanianiem i oddawaniem wilgoci przez przegrody we wnętrzu budynku.

Natomiast przenikanie wilgoci przez ściany można porównać do puszczania bąków, zarówno co do sposobu przemieszczania jak i ilości względem sorpcji i desorpcji wilgoci z wewnętrznej powierzchni higroskopijnej przegrody.

To tak na marginesie i poza głównym tematem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roztocza są odpowiedzialne za 90% alergii. Łóżko stanowi ich podstawową niszę ekologiczną, zatem obok łóżek znajdzie się najwięcej ich pozostałości.

===

 

Jestem wyrodnym ojcem. Co wieczór zostawiam synka w lozku na pastwe roztoczy.

Chyba będzie musiał zrezygnować z łóżka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...