Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość Rodzinka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rozdział o biologii mieszkania, na który się powoływałam, mówiący o szkodliwości wszelakich kabli, został dopisany do aktualnego wydania Neuferta.

 

Przepraszam, bo nie rozumiem, o jakich kablach mówimy? Może chodzi Ci o kable od sterownika? Jaki to może mieć wpływ na zdrowie :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam książkę z 1972 r. ( tłumaczenie z 57 wydania niemieckiego ) " Ogrzewanie i klimatyzacja" aut. Recknabel- Sprenger, w której piszą, że powierzchnia podlogi w pomieszczeniach przeznaczonych do przebywania ludzi nie może przekraczać 25- 28 st. C. bo (cytat): "wyższe temperatury podłogi, zgodnie z wynikami doświadczeń, są przyczyną wystąpienia dolegliwości nóg".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W latach już obecnego wieku lub na przełomie (tego nie jestem pewien) na podstawie "różnistych" badań przeprowadzonych w europie, opracowano normę - wcześniej nie istniała, która przyjeto i u nas. Określa ona (norma) własnie zakres max. tem. podłogi (nie czynnika) na 29 stopni.

Znasz sie na tym, wiec bez trudu odpowiesz sobie na pytanie dlaczego kilka lat temu nie zalecano ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach gdzie "stale przebywają ludzie" powołujac sie na wymieniane wcześniej argumenty.

Dzisiaj wobec mozliwości "nieprzegrzewania" podłogi, te argumenty przestały być rzeczowe, bo dotyczyły znacznie wyższych temperatur podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wobec mozliwości "nieprzegrzewania" podłogi, te argumenty przestały być rzeczowe, bo dotyczyły znacznie wyższych temperatur podłogi.

 

Znając nasze realia, nie byłbym taki pewien, że WSZYSCY przestrzegają

tych maksymalnych wartości. Ale z drugiej strony, to nie moje zmartwienie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przepraszam, bo nie rozumiem, o jakich kablach mówimy? Może chodzi Ci o kable od sterownika? Jaki to może mieć wpływ na zdrowie"

 

 

Nie będę przepisywać Neuferta, bo każdy może sięgnąć, jak będzie miał ochotę. Z kablami chodzi generalnie o to, że zwłaszcza prąd, ale także rury z wodą emitują promieniowanie, które nie ogranicza się do rury ale ma wpływ na otoczenie. W nowym rozdziale dotyczącym biologii mieszkania jest informacja, żeby wszystkie kable i rury sytuować w jednym pionie, jak najdalej na przykład od łóżka i minimalizować wpyw tego promieniowania na miejsca, w których stale przebywają ludzie.

 

W dziele starszym, dotyczacym ogrzewania podłogowego, napisane jest natomiast że podłogówka powoduje niewłaściwy dla człowieka rozkład tempera,tur i obieg powietrza. Nie chodzi o samą temperaturę podłogi, którą przezd 1986 rokiem też można było regulować, ale o krążenie powietrza, które zdaniem Neuferta najkorzystniej odbywa się przy klasycznym grzejnikowym układzie.

 

Po drugiej stronie jest komfort podłogówki.

Co, kto lubi. Ale nie jest tak, że informacje o szkodliwości podłogówki rozpowrzechniane są jedynie przez prodcentów grzejniików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zakładam podłogówkę tylko w łazienkach i w kuchni, ale dopiero się przekonam jak to ustrojstwo działa, jak je zaczne używać :wink: Wtedy wejde jeszcze raz na forum i obiektywnie się wypowiem :wink:

 

Mogę się wypowiedzieć, bo używam podłogówki już drugi sezon. Też się naczytałem o kurzu, szkodliwości, itd. M.in. dlatego zrobiłem podłogówkę tylko w łazience, kuchni i holu. I żałuję. Żałuję, że nie zrobiłem podłogówki w całym domu :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zakładam podłogówkę tylko w łazienkach i w kuchni, ale dopiero się przekonam jak to ustrojstwo działa, jak je zaczne używać :wink: Wtedy wejde jeszcze raz na forum i obiektywnie się wypowiem :wink:

 

Mogę się wypowiedzieć, bo używam podłogówki już drugi sezon. Też się naczytałem o kurzu, szkodliwości, itd. M.in. dlatego zrobiłem podłogówkę tylko w łazience, kuchni i holu. I żałuję. Żałuję, że nie zrobiłem podłogówki w całym domu :-?

Anpi -ja planowałam tylko w kuchni i łazienkach. Po lekturze forum, Muratora i opiniach znajomych -podłogówka będzie wszędzie oprócz sypialni na poddaszu. Nawet w salonie pod parkietem -a co! :wink: A jaki masz piec anpi? My planujemy gazowy kondensacyjny +kominek z płaszczem. Mam nadzieję na symboliczne rachunki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm termoregulacji organizmu i możliwe negatywne interakcje przy ogrzewaniu podłogowym starałem się objaśnić w wątku:

http://forum.muratordom.pl/podlogowka-kaloryfery,t84616.htm?

okolice strony 5.

------------------------

Wchodzą przepisy wspólnotowe, które zobligują projektantów do oceny projektowanej instalacji pod względem dynamiki jej pracy - szybkości inicjowania procesu ogrzewania i skutków bezwładności cieplnej - czyli skupieniu się na początku i końcu ogrzewania.

 

Oznacza to, że dostrzeżono, iż kilku- kilkunastoprocentowe różnice w efektywności procesu ogrzewania, na niekorzyść układów grzewczych słabo sterownych w skali regionu, państwa, kontynentu to gigantyczne straty energii.

Wprowadzanie modyfikacji powinno uwzględnić rożnice klimatyczne pomiędzy np. północą kontynentu a jego południem.

-------------------------

Niektore zmiany anatomiczne wynikające z przeciążeń np. w układzie kostnym powstałe w przeciągu kilku lat, odwrócić można poprzez ciężką pracę przez taką samą ilość czasu, co jest praktycznie niewykonalne.

Zmiany w hemodynamice układu krążenia również nie powstają w przeciągu roku, dwóch, lecz będą to zmiany utrwalone, praktycznie rzecz biorąc nieodwracalne.

Nie można się miotać z jednej krańcowości do drugiej...

Podłogówka tak -lecz rozważnie i nie wszędzie i nie zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry @Badija ale troszke zalewasz, ale tylko troszke :wink:

Krazenie powietrza zapewnione moze byc przez wentylacje mechaniczna wiec nie potrzebne sa do tego grzejniki "tradycyjne". Jezeli chodzi o rozklad temperatur to podlogowka jest wskazana i najlepiej dziala na czlowieka - gdzies tak wyczytalem. Ja zamierzam robic wszedzie podlogowke, po to sa regulacje w czasie zeby pracowaly :wink: i zmniejszaly temp. np. w nocy etc.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To poczytaj Bogusława z linka, do którego odsyła i wyczytasz co innego. Ja wiem jedno, że jak mieszkałam w domu, który był ogrzewany kominkiem (bez płaszcza, z nawiewem), to temperatura wynosiła wieczorem 20-22 C, rano i w południe spadała nawet do 16. Mięliśmy piec ale go nie używaliśmy praktycznie, no chyba, że mężowi strasznie nie chciało się palić. Mieliśmy malutkie dziecko (pół roku), chodziliśmy ubrani w parę skórek i byliśmy ZDROWI.

Problemy zaczęły się, zarówno w dzieckiem jak i z nami, jak się przeprowadziliśmy do kamienicy, która pochodziła z lat 50 i nie miała regulacji na grzejnikach. Było sucho, ale za ciepło. Temperatura utrzymywała się w granicach 23-24 C. Dziecko przechorowało całą pierwszą zimę, my też chorowaliśmy.

Dlatego dla mnie to rozsądnie postawiona alternatywa: albo komfort (w kamienicy biegaliśmy w t-shertach i było milutko) albo trochę surowości i znacznie lepsze ogólne samopoczucie.

Ale ja anty-mieszczuch jestem i w ogóle takie przedobrzanie cywilizacyjne mnie mierzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może poczytaj wszystkie wypowiedzi Bogusława, ale nie zapomnij i również o wypowiedziach kilku innych lekarzy w tym temacie (podpowiem - zdecydowanie innych). Tak, Tak. Na forum jest lekarzy wielu :lol:

Dobrze i prawidłowo wykonana podłogówka jest równie bezpieczna jak kaloryfery. Źle wykonana istalacja grzewcza w oparciu o kaloryfery stwarza dokładnie takie same skutki, co "przegrzanie" podlogowką.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę przytoczyć (wskazać) wypowiedzi tych innych lekarzy. :roll:

A najlepiej naczyniowcow lub kardiologów a nie stomtologów czy też dermatologów.

------------------------------------------------------------------------------------------

Wchodzą przepisy wspólnotowe, które zobligują projektantów do oceny projektowanej instalacji pod względem dynamiki jej pracy - szybkości inicjowania procesu ogrzewania i skutków bezwładności cieplnej - czyli skupieniu się na początku i końcu ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowym rozdziale dotyczącym biologii mieszkania jest informacja, żeby wszystkie kable i rury sytuować w jednym pionie, zgodnie z zasadami feng shui :lol: jak najdalej na przykład od łóżka i minimalizować wpyw tego promieniowania na miejsca, w których stale przebywają ludzie.

 

W dziele starszym, dotyczacym ogrzewania podłogowego, napisane jest natomiast że podłogówka powoduje niewłaściwy dla człowieka rozkład tempera,tur i obieg powietrza. Nie chodzi o samą temperaturę podłogi, którą przezd 1986 rokiem też można było regulować, ale o krążenie powietrza, które zdaniem Neuferta najkorzystniej odbywa się przy klasycznym grzejnikowym układzie.

powiem tak,

naczytałaś się, :roll:

ilu chcesz autorów czy też lie opracowań na temat różnic pomiędzy ogrzewaniem grzejnikowym a podłogowym?

z ilu źródeł chcesz mieć profile temperatur poszczególnych rodzajów ogrzewania, wystarczy poszukać w necie,

deklarujesz się, że jesteś tradycjonalistką,

i co?,i

nie wiesz że nasze babcie i lekarze którzy rozpoczynali praktyki w okresie mojego dzieciństwa, ( a żyję już parę lat na tym łez padole :lol: ) mówili zawsze,

chcesz być zdrowy to trzymaj główę w zimnym a nogi w ciepłym,

jaki rodzaj ogrzewania Ci to zapewni?,

grzejniki :o

najfajniejsze jest to, że to Ty będziesz musiała podjąć decyzję

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak...zaiste niestety wszystkie systemy ogrzewania domu wady posiadaja.wydaje sie więc że należałoby zmienić podejscie do tego tematu. po głłebokim przemyśleniu dochodzę do wniosku, że najbardziej korzystne byłoby zainstalowanie systemu do ogrzewania" wewnętrznego"koszty w sumie nieduże(czas "grzania", tylko 3-4 miesiące),optymalny rozkład temperatur,brak odczuwania dyskomfortu w jakiejkolwiek częsci ciała(oczywiscia przy stosowaniu scisłego reżimu" grzania")pozostaje co prawda problem ogrzewania nieletnich ale jak sadze odpowiedni zespół fachowców opracowałby iedealną recepturę zaakceptowaną pózniej przez odpowiedni organ unijny. 8)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak...zaiste niestety wszystkie systemy ogrzewania domu wady posiadaja.wydaje sie więc że należałoby zmienić podejscie do tego tematu. po głłebokim przemyśleniu dochodzę do wniosku, że najbardziej korzystne byłoby zainstalowanie systemu do ogrzewania" wewnętrznego"koszty w sumie nieduże(czas "grzania", tylko 3-4 miesiące),optymalny rozkład temperatur,brak odczuwania dyskomfortu w jakiejkolwiek częsci ciała(oczywiscia przy stosowaniu scisłego reżimu" grzania")pozostaje co prawda problem ogrzewania nieletnich ale jak sadze odpowiedni zespół fachowców opracowałby iedealną recepturę zaakceptowaną pózniej przez odpowiedni organ unijny. 8)

ale głowa boli :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950, podziwiam, że chciało ci się przewertować forum i odszukać wszystkie wpisy, chyba nie mam równie wnikliwych czytelników. :wink:

Co innego luźna uwaga rzucona na marginesie - może być Neufert skrzyżowany z feng shui, co innego jak się powołuję na konkretne źródło. Jak tak czytasz to poczytaj \neuferta i tam wynotuj że nabajdurzyłam. A nie idx na łatwiznę używając wyszukiwarki na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950, podziwiam, że chciało ci się przewertować forum i odszukać wszystkie wpisy, chyba nie mam równie wnikliwych czytelników. :wink:

Co innego luźna uwaga rzucona na marginesie - może być Neufert skrzyżowany z feng shui, co innego jak się powołuję na konkretne źródło. Jak tak czytasz to poczytaj \neuferta i tam wynotuj że nabajdurzyłam. A nie idx na łatwiznę używając wyszukiwarki na forum.

 

a ja uważam, że jak mogę sobie pomóc i ułatwić życie, to trzeba z tego korzystać,

wolny czas można przeznaczyć na przyjemniejsze rzeczy,

nie będę czytał Neuferta na którego się powołujesz i jak sądżę uważasz za pewnego rodzaju guru,

jak zauważyli to już moi przedmówcy, książka była pisana bardzo dawno, nie było jeszcze nas na świecie,:lol:

od tego czasu wszystko poszło do przodu, taki znak czasu, :roll: i zarówno Ty jak i ja nic na to nie poradzimy,

ale z podłogówką jest dokładnie tak jak z tą wyszukiwarką, Ty uważasz, że to łatwizna, a ja, że ułatwienie sobie życia,

podobnie brzmi, ale znaczy nie to samo,

wprawdzie ja też uważam, że też jestem tradycjonalią i że nie wszystko co nowe jest the best, ale co do podłogówki to nie masz racji,

oczywiście dobrze wykonanej podłogówki,

ale jak wyżej napisałem to Ty będziesz musiała podjąć decyzję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...