Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość Rodzinka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dwie zimy mieszkam juz na ogrzewaniu podlogowym (chwale sie) :D Założylem podlogowke w korytarzach, salonie, kuchni i lazience (wszedzie ppolozone kafle). Zaluje ze nie zalozylem w pozostalych pokojach pomimo paneli na podlogach. Tez przy budowie zastanawialem sie gdzie co i jak zrobic z podlogowka, bo wczesniej mieszkalem w bloku i nie mialem z takim czyms do czynienia. Nie zamienilbym tego na nic innego. wiosna i jesienia jak chce miec ciepla podloge po prostu zwiekszam temperature na czujniku podlogowm i podloga jest ciepla. zadowolony tez jestem ze posluchalem swojego hydraulika i nie zalozylem czujnikow czasowych, poniewaz podloga troche sie rozgrzewa i nie bylo sensu zeby niepotrzebnie wydawac na takie cos kasy. calu czas mam ustawione czujniki na wysokosci 1,5 m na 23-24 sC. Jest naprawde cieplo. Natomiast jak sie wchodzi do pokoju gdzie nie ma podlogowki od razu to czuc - niestety :( Polecam wszystkim niezdecydowanym. Ja tez za bardzo w to nie wierzylem i poprowadzilem dodatkowe przewody do podlaczenia kaloryferow tam gdzie jest podlogowka, teraz sa pod tynkiem :) Jak cos kiedys sie stanie z podlogowka zawsze moge podlaczyc grzejnik, do momentu usuniecia awarii :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie dzisiaj skułem 40m2 posadzki żeby założyć podłogówkę bo jeszcze nie miałem położonych płytek.Największym zmartwieniem jest dla mnie teraz dosyć cienka wylewka ,miejscami ma 4.5cm ale przeważnie 5-6cm.No cóż tak jest jak się czegoś nie robi od razu wtedy bym zwrócił na to większą uwagę.

Mam nadzieję że warto było kuć bo jeszcze mi ręce dygocą.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:oops: czy napelnic podlogówke wodą? ponoć trzeba pod ciśnieniem?
oczywiście chodzi o wylanie posadzki

Warto to zrobić. Zalewasz pętle wodą, odpowietrzasz i robisz ciśnienie. W czasie robienia wylewek, jeżeli fachmani niechcący zrobią dziurę to ciśnienie spadnie. Jak szybko to wyczaisz to możesz jeszcze zadziałać zanim zwiąże beton.

hydraulik twierdzi że ma to niedopuscić uszkodzeniu przewodów pod wplywem temperatury
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:oops: czy napelnic podlogówke wodą? ponoć trzeba pod ciśnieniem?
oczywiście chodzi o wylanie posadzki

Warto to zrobić. Zalewasz pętle wodą, odpowietrzasz i robisz ciśnienie. W czasie robienia wylewek, jeżeli fachmani niechcący zrobią dziurę to ciśnienie spadnie. Jak szybko to wyczaisz to możesz jeszcze zadziałać zanim zwiąże beton.

hydraulik twierdzi że ma to niedopuscić uszkodzeniu przewodów pod wplywem temperatury

Jeżeli chcesz robić teraz wylewki to jedyne źródło uszkodzenia to właśnie woda pozostawiona w rurkach (o ile nie masz innego źródła ogrzewania). Jedyna funkcja takiego napełnienia pod ciśnieniem to właśnie jak juz ktoś wcześniej napisał szybka identyfikacja uszkodzenia a nawet samego miejsca. Niby prawdopodobieństwo uszkodzenia takiej rurki przy robieniu wylewki jest niewielkie ale jak pokazuje doświadczenie fahofcy ppotrafią ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu nie chodzi o zamarzanie , tylko o uszkodzenia zwiazane z rozszerzaniem sie materialów pod wpływem wysokiej temperatury. Moim skromnym zdaniem hydraulikowi chodzilo o to , że napełniona rurka pod cisnieniem trpoche zwieksza objetość (cisnbienie 9 atm.) i po zrobieniu normalnego cisnienia 1 - 1,5 bara rura ma miejsce na ewentualne rozszerzanie, może cos w tym jest.............? :oops:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu nie chodzi o zamarzanie , tylko o uszkodzenia zwiazane z rozszerzaniem sie materialów pod wpływem wysokiej temperatury. Moim skromnym zdaniem hydraulikowi chodzilo o to , że napełniona rurka pod cisnieniem trpoche zwieksza objetość (cisnbienie 9 atm.) i po zrobieniu normalnego cisnienia 1 - 1,5 bara rura ma miejsce na ewentualne rozszerzanie, może cos w tym jest.............? :oops:

jak już coś, to próbę robi się półtorakrotnym ciśniemiem roboczym czyli 4,5 bar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwie zimy mieszkam juz na ogrzewaniu podlogowym (chwale sie) :D Założylem podlogowke w korytarzach, salonie, kuchni i lazience (wszedzie ppolozone kafle). Zaluje ze nie zalozylem w pozostalych pokojach pomimo paneli na podlogach. Tez przy budowie zastanawialem sie gdzie co i jak zrobic z podlogowka, bo wczesniej mieszkalem w bloku i nie mialem z takim czyms do czynienia. Nie zamienilbym tego na nic innego. wiosna i jesienia jak chce miec ciepla podloge po prostu zwiekszam temperature na czujniku podlogowm i podloga jest ciepla. zadowolony tez jestem ze posluchalem swojego hydraulika i nie zalozylem czujnikow czasowych, poniewaz podloga troche sie rozgrzewa i nie bylo sensu zeby niepotrzebnie wydawac na takie cos kasy. calu czas mam ustawione czujniki na wysokosci 1,5 m na 23-24 sC. Jest naprawde cieplo. Natomiast jak sie wchodzi do pokoju gdzie nie ma podlogowki od razu to czuc - niestety :( Polecam wszystkim niezdecydowanym. Ja tez za bardzo w to nie wierzylem i poprowadzilem dodatkowe przewody do podlaczenia kaloryferow tam gdzie jest podlogowka, teraz sa pod tynkiem :) Jak cos kiedys sie stanie z podlogowka zawsze moge podlaczyc grzejnik, do momentu usuniecia awarii :)

Kolumbiku pochwal się czym ogrzewasz swój dom, proszę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Można też drogo zapłacić, tylko po co?

Pół grubości drogiego materiału to pół masy, pół objętości, CAŁA przy nim robota , więc cena zwykle mniejsza...

Adam M.

Czy te panele maja jakieś specjalne oznaczenia? I skoro sa cieńsze - czy trzeba rzeczywiście gęściej układać rurki od ogrzewania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też drogo zapłacić, tylko po co?

Pół grubości drogiego materiału to pół masy, pół objętości, CAŁA przy nim robota , więc cena zwykle mniejsza...

Adam M.

Czy te panele maja jakieś specjalne oznaczenia? I skoro sa cieńsze - czy trzeba rzeczywiście gęściej układać rurki od ogrzewania?

Radzę poszukac sobie na internecie programu do obliczania -np Ovplan. Wpisujesz wielkośc pomieszczenia, na ilu metrach będą meble, czy to piętro czy parter, i co będzie na podłodze -glazura, parkiet? (są różne opcje grubości -od 10mm do 14mm) -program wylicza Ci ilośc pętli, ich długośc i "zagęszczenie" -u nas przy desce 3warstwowej (gr 14mm) wychodzi że trzeba dac co 15cm (pod glazurą -20cm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram.

Ale...

Jak stawiasz dom pasywny, to może wyjść "normalnie".

Wszystko zależy od wielkości potrzebnego strumienia ciepła.

Ten program (i kilka podobnych) właśnie to liczy dając receptę na ilość, gęstość itp. (tych rurek).

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też drogo zapłacić, tylko po co?

Pół grubości drogiego materiału to pół masy, pół objętości, CAŁA przy nim robota , więc cena zwykle mniejsza...

Adam M.

Czy te panele maja jakieś specjalne oznaczenia? I skoro sa cieńsze - czy trzeba rzeczywiście gęściej układać rurki od ogrzewania?

Panele mają oznaczenia (różne zaleznie od producenta). Dzisiaj widziałem gr. 8mm właśnie na podłogówkę, podali, że U=0,12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. I dzisiaj pytam :)

Czy można zrobić podłogówke w następujący sposób?

Mam parter 60 mkw , półpiętro 20 mkw i piętro(poddasze)60 mkw.

Na każdym poziomie chcę zainstalować rozdzielacz z tym że na parterze i poddaszu po 2 sztuki w sumie będzie ich 5 w każdym rozdzielaczu po 4 żyły do ogrzewania.

Na parterze w salonie bedzie jedna płyta grzejna powierzchni 38 metrów kw a w niej 4 oddzielne pętle z jednego rozdzielacza każda z nich po niespełna 50 metrów. Czy można to tak rozdrabniac? Jeżeli nie to dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...