Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość Rodzinka

Recommended Posts

rurki w podłogówce

 

Pytanie do tych, co mają lub się znają: jakie rurki są najlepsze do podłogówki??

Znajomy facet od ogrzewań polecił firmę WIRSBO, znalazłam trochę w necie: http://systemlodz.pl/wp-content/themes/system/pdf/wirsbo-poradnik.pdf

 

A może to nie ma znaczenia??

I tak większość to chińszczyzna - te markowe możliwe że lepsze ceny mają dość wysokie . Zważywszy na znaczną ilość metrów ( u mnie około 1300 m w całym domu ) ja wybrałem takie w cenie około 6 zł/m i są chińskie ) .

Ciekawe czy od tych po 2-3 zł ( supermarketowych ) różnią się tylko napisami - czy rzeczywiście są lepsze .

Czas pokaże - tymczasem podłogówka działa , nie przecieka . I mam nadzieję , że będzie tak przez wiele lat .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Byłem ciekaw jaki "oręż" wytoczą zwolennicy jedynego słusznego ogrzewania podłogowego.

Żeby nie było przypomnę, że podłogówka podoba mi się jako jeden z elementów całego ogrzewania domu (kuchnia, łazienka), i nic nie mam do ludzi, ani nawet im nie współczuję którzy założyli jas w całym domu (niektóży nawet na tarasie i w garażu).

Nie przytoczę cyfr no nie mam takiej pamięci, ale oglądałem kiedyś program oparty na badaniach w stanach nad tym ogrzewaniem i podawali jego zalety i wady.

Wadami było właśnie ograniczone możliwości materiałowe wykończenia podłogi (jak ktoś nie wierzy bez cyfr, że ubranie np. grzejnika w drewno lub dywan nie pogorszy sprawności to trudno), problem z lokalizacją i naprawą awarii (jednak się zdarzają bo dom się używa dziesięciolecia) oraz ograniczona cyrkulacja powietrza która jest bardzo korzystna dla samopoczucia( powietrze stoi co pokazywali jakimś doświadczeniem.

Mi się też podoba to ogrzewanie ale nie zaklinajmy rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wadami było właśnie ograniczone możliwości materiałowe wykończenia podłogi (jak ktoś nie wierzy bez cyfr, że ubranie np. grzejnika w drewno lub dywan nie pogorszy sprawności to trudno), problem z lokalizacją i naprawą awarii (jednak się zdarzają bo dom się używa dziesięciolecia) oraz ograniczona cyrkulacja powietrza która jest bardzo korzystna dla samopoczucia( powietrze stoi co pokazywali jakimś doświadczeniem.

Mi się też podoba to ogrzewanie ale nie zaklinajmy rzeczywistości.

Ani kaloryfery, ani podłogówka nie robią cyrkulacji powietrza - to robi wentylacja. :lol: Tak przynajmniej jest w Europie.

Oczywiście, że materiały, którymi pokrywa się podłogę powodują straty - problemem jest ich wielkość. I tak dla delty 5 stopni - w uproszczeniu:

- kafle 5mm posiadają współczynnik przenikania ciepła 6,06 W/m2k co daje 30,3w/m2

- panele 5mm do ogrzewania podłogowego 5,84W/m2k - co daje 29,2W/m2

- panele drewniane 5mm 5,30W/m2k - co daje 26,5W/m2

- deska drewniana sosnowa 15mm 4,93W/m2k - co daje 24,65W/m2

Łatwo obliczyć jakie straty w pomieszczeniu 30m2 dają poszczególne materiały:

panele do kafli - 30W

drewno 5mm do kafli - 114W

drewno 15mm do kafli - 170W

 

Ps.

Zarówno przy ogrzewaniu podłogowym jak i kaloryferami "powietrze stoi" tylko inaczej, w obu przypadkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno przy ogrzewaniu podłogowym jak i kaloryferami "powietrze stoi" tylko inaczej, w obu przypadkach.
:o :o

 

oj sSiwy, sSiwy !!

Stoi inaczej........ :lol: Tak lekko w bok.... (przy podłogówce).

A może jednak leży? W bezruchu?

 

Proste pytanie do wszystkich: kiedy powstaje ruch powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Proste pytanie do wszystkich: kiedy powstaje ruch powietrza?

 

Wtedy, kiedy będzie istniała różnica temperatur tego powietrza wynikająca z

różnego ogrzania się powietrza w kontakcie z rodzajem powierzchni.

Różnicę gęstości powietrza, która odpowiada za przemieszczanie się

jego warstw, tworzy odmienny stopień jego wilgotności- powietrze

wilgotne jest zawsze lżejsze od suchego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno przy ogrzewaniu podłogowym jak i kaloryferami "powietrze stoi" tylko inaczej, w obu przypadkach.
:o :o

 

oj sSiwy, sSiwy !!

Stoi inaczej........ :lol: Tak lekko w bok.... (przy podłogówce).

A może jednak leży? W bezruchu?

 

Proste pytanie do wszystkich: kiedy powstaje ruch powietrza?

Witam, witam.

Na czysto naukowy wywód poparty przeprowadzonym doświadczeniem, odpowiedziałem również czysto naukowym stwierdzeniem :lol: A lekko w bok, to akurat przy kaloryferach :o

Proste pytanie - prosta odpowiedź; różnice ciśnień lub temperatury. Przy czym teza, że podłogówka nie wywołuje ruchu powietrza, a kaloryfery i owszem, uważam za tak samo uprawnioną, jak teza, że podłogówka szkodzi zdrowiu, a kaloryfery nie :lol: Już widzę ten ruch powietrza spowodowany przez kaloryfery i przeziębionych (od wiatru) "delikwentów", którzy zdecydowali się na kaloryfery :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cytat "Zarówno przy ogrzewaniu podłogowym jak i kaloryferami "powietrze stoi" tylko inaczej, w obu przypadkach."

ech... szkoda gadać, niektórzy uwierzą tyko jeśli zobaczą no a powietrze za przeźroczyste do oglądania.

 

:o :roll: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cytat "Zarówno przy ogrzewaniu podłogowym jak i kaloryferami "powietrze stoi" tylko inaczej, w obu przypadkach."

ech... szkoda gadać, niektórzy uwierzą tyko jeśli zobaczą no a powietrze za przeźroczyste do oglądania.

 

widze ze skupiles sie na najmniej istotnej sprawie...

moze jednak jakies przemyslenia na temat danych zaprezentowanych przez sSiwego? ktore wyreczyl zreszta Ciebie w tym temacie, bo oprocz tego ze izoluje i ze to wg Ciebie nieekonomiczne, niedobre, nie przemyslane, nienadajace

nic nie potrafiles wiecej podac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość obecnie budowanych pomieszczeń mieszkalnych nie posiada kratek wentylacyjnych.

----------------------------------------

Proszę sobie przypomnieć rozkład temperatury przy podłogówce- najwyższa przy posadzce, malejąca ku górze.

Gdyby było tylko promieniowanie - najcieplejszy bylby sufit.....

Najrzadzsze powietrze musi być przy posadzce - najwyższa energia kinetyczne cząsteczek powietrza, przekazywana w skutek zderzeń (ruchy Browna)warstwom wyższym i wyższym.

(Taki sposób grzania może podniecać tylko tych, ktorzy całe dotychczasowe życie marzli w nogi).

 

A propos ruchu powietrza przy podłogówce. Proponuję proste doświadczenie:

poproście jakiegoś palacza by przy dłużej zamkniętych drzwiach do pomieszczenia ogrzewanego w ten sposób, wydmuchnął większą ilość dymu papierosowego na jednym poziomie np. na wysokości jednego metra nad poziomem podłogi.

Dym ułoży się warstwą na tym poziomie a nie przemiesza się z resztę powietrza w pomieszczeniu........ Założymy się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę sobie przypomnieć rozkład temperatury przy podłogówce- najwyższa przy posadzce, malejąca ku górze.

Gdyby było tylko promieniowanie - najcieplejszy bylby sufit.....

 

Dym ułoży się warstwą na tym poziomie a nie przemiesza się z resztę powietrza

w pomieszczeniu........ Założymy się?

 

założe sie, że u mnie sie nie ułoży bo go zaraz wywieje wentylacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby być dokładnym - mówimy tu o ogrzewaniu stosunkowo małych pomieszczeń. W budynkach i halach o bardzo dużych powierzchniach, faktycznie, powstaje zjawisko ogrzewania konwekcyjnego, w który to ciepłe powietrze jest unoszone ku górze, po czym schładza się i opada w dół. Powtarzający się proces tworzy właśnie taką cyrkulację powietrza, która jest zjawiskiem niekorzystnym, gdyż jest marnowana przez to ogromna ilość energii, potrzebna do ogrzania powietrza, które i tak uchodzi do górnych części budynku. Powoduje to nadmierne straty ciepła i pogorszenie się komfortu cieplnego, wśród przebywających w budynku ludzi. W zależności od wysokości budynku, różnica temperatury może sięgać nawet 15’C.

Aby zlikwidować tego rodzaju skutki stosuje się specjalne wentylatory mieszające.

W pomieszczeniu mieszkalnym (no chyba że salon z wysoka antresolą, ale wtedy podłogówka rozwiązuje ten problem :lol: ) to zjawisko jest marginalne.

Co do dymu papierosowego - dokładnie w takich samych warunkach, przy ustabilizowanej temperaturze pomieszczenia dym też nie będzie się przemieszczał - no chyba, że w okolicach kaloryfera (to "lekko w bok" :o ).

 

Ps. Boguś, tak ładnie wytłumaczyłeś, że ogrzewanie podłogowe może być szkodliwe dla zdrowia, to może dla równowagi (wszak Jesteś bezstronnym lekarzem - w tym przypadku) podaj w jakich przypadkach może być szkodliwe ogrzewanie kaloryferami - bo chyba tez nie jest idealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Boguś, tak ładnie wytłumaczyłeś, że ogrzewanie podłogowe może być szkodliwe dla zdrowia, to może dla równowagi (wszak Jesteś bezstronnym lekarzem - w tym przypadku) podaj w jakich przypadkach może być szkodliwe ogrzewanie kaloryferami - bo chyba tez nie jest idealne.

 

ja w dzieciństwie rozwaliłem głowe o kaloryfer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy głównego krytyka ogrzewania podłogowego po ponad 2 tygodniach nieobecności na Forum :).

kosmo77. Zapomnij o "persach". o pięknych parkietach, o kwiatach w donicach stojących na posadzce i o innych pięknych anachronizmach.........

Masz mieć podłogowkę wszędzie, albo jesteś zdaniem wielu obecnych w tym wątku, skończony dupek.

Czy oferując grzejniki rozczulasz się też nad tym, że w domu, w którym one będą skutecznie pracowały właściwie zbędne są piękne piece kaflowe, kominki?

Czy posiadacz nowoczesnego samochodu tęskni za misternie zdobioną lektyką noszoną przez 4 niewolników?

Czy w domu z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła będziesz rozczulał się nad brakiem "pięknych" kominów wentylacyjnych?

 

No ale mając samochód fajnie przejechac się dorożką (oczywiście od czasu do czasu), za lektykę i tych niewolników też bym się nie obraziła - to tak a propo kominka.

A parkiety i kwiatki wcale się nie kłócą z podłogówką (parkietu nie miałam wprawdzie tylko panele, a kwiatkom nic nie było). Przecież ta podłogówka grzeje praktycznie niewyczuwalnie.

Dodam, że mieszkając w domu z ogrzewaniem podłogowym mniej puchły mi nogi (mam niewydolnoś żylno-limfatyczną), niż teraz w czasowym mieszkaniu w bloku z kaloryferami. Wiążę to oczywiście nie ze szkodliwym wpływem kaloryferów i leczniczym podłogówki (proszę jak łatwo o błąd w mysleniu klinicznym - Panie Doktorze), ale raczej z innym trybem życia (mniej chodzę, bo brak schodów, winda, mniejsze przestrzenie, brak ogrodu do uprawiania i podjazdu do odśnieżania w zimie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pytanie z innej beczki moze.Czy na ogrzewanie podlogowe jest jakas specjalna fuga do plytek?Nie moge sie jakos doszukac :oops: .Moze wiecie?

 

Ps.Co Wy z tymi dywanami?! :o .Jak sie chce jedno i drugie to chyba mozna.Ot,wystarczy zwinac dywan i w sezonie grzewczym schowac gdzies.I przy okazji jakies urozmaicenie jest.No,chyba ze ktos preferuje dywanowe kolosy :D ,albo przykleja je do podlogi :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przewrotnie 8)

Jak świat światem dywany miały za zadanie ochronę nóg (stóp) przed zimnem "promieniującym" z podłogi. Również wszelkiego rodzaju wykładziny miękkie (dywanowe) w większości kładzione były również z tym zamysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...