Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość Rodzinka

Recommended Posts

instalację (podłogówkę) zaprojektuj jako niskotemperaturową pod parametry zasilania z PC, może ciut wyższy koszt wykonania, ale za to w późniejszym czasie masz możliwość podłączenia prawie każdego źródła ciepła (PC, kolektory, gaz czy paliwo stałe)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy ktoś z Was grzeje właśnie takim paliwem - czy jest to ekonomiczne??? boimy się, że koszta nas zjedzą a mamy jeszcze czas aby zaplanować alternatywną metodę.

 

W domu w którym obecnie mieszkam jest ogrzewanie podłogowe od ponad 12 lat - kocioł niskotemperaturowy budynek o przeciętnej izolacji. Kocioł zasilany gazem ziemnym - koszty są znośne - ponoć niższe jak u sąsiada w Kanadyjczyku -:D ale jak wiadomo tego nie da się porównać (nie ten dom nie to miejsce nie ten sposób życia)

Generalnie polecam fajna sprawa i ekonomiczna - porównuje z 2 budynkiem - co prawda gospodarczym ale wykonanym w podobnej technologi Źródło ciepła o podobne z tym że są tu grzejniki płytowe Purmo C11 - koszty są średnio o 15-20% wyższe w jednostce powierzchni (ale pamiętajcie Nie Da się tego dokładnie porównać - wyższe pomieszczenia , inna eksploatacja)

Ps

po dość długiej eksploatacji polecam jednak zastosować dodatkowe źródła ciepła w postaci elementów wysokotemperaturowych typu drabinka w łazience + kominek. Ogrzewanie podłogowe w połączeniu z wentylacją grawitacyjną to pewnego rodzaju niewielka pomyłka - kiepsko osusza pomieszczenia szczególnie w okresach przejściowych (+5; -2) warto wówczas "przepalić " aby dom przesechł

W każdym razie polecam i w domu który obecnie buduje też instaluje to ogrzewanie (zainstalowałem tęż reku i kominek - za kilka lat okaże się czy to rozwiąże te drobne problemiki)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że tu cały czas krąży się dookoła zagadnienia... :-?

 

justyna_m

JEŻELI

Postawisz sobie chałupę z blachy falistej I DO TEGO zażądasz, aby było w nim +20stC w mrozy - to "zeżrą" Cię koszty ogrzewania nawet wtedy, jak połowę paliwa dostaniesz gratis!

JEŻELI postawisz sobie dobrze otulony domek, to nawet grzejąc go najdroższymi nośnikami - dasz radę go utrzymać!

 

NIE MA znaczenia dla ilości potrzebnej energii CZYM się grzeje!

WAŻNE JEST - CO SIĘ OGRZEWA!!!

 

Zbuduj coś, co da się ogrzać byle czym!

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie podłogowe w połączeniu z wentylacją grawitacyjną to pewnego rodzaju niewielka pomyłka - kiepsko osusza pomieszczenia szczególnie w okresach przejściowych (+5; -2) warto wówczas "przepalić " aby dom przesechł

W każdym razie polecam i w domu który obecnie buduje też instaluje to ogrzewanie (zainstalowałem tęż reku i kominek - za kilka lat okaże się czy to rozwiąże te drobne problemiki)

pozdrawiam

 

Coś w tym chyba jest, podłogówka wystartowała 3 tygodnie temu - dom był zimny i dodatkowo mokry (świeże tynki, posadzki). Podłogówka grzała, a wilgoć wydostawała się na zewnątrz poprzez kanały grawitacyjne i lekko uchylone okna połaciowe na poddaszu. Gdy wchodziło się do domu czuć było nieprzyjemny zapach i wilgoć (podobnie jak w łazience po wziętym prysznicu). Po zainstalowaniu i uruchomieniu reku pozamykałem okna, pozatykałem kratki i.... cud. Charakterystyczny zapach wilgoci zaczął znikać, ściany zaczęły w przyśpieszonym tempie schnąć - z reku woda lała się na potęgę.

Zużycie gazu też poszło w dół, mimo że temperatura w domu z 18C doszła do 21-22C. Hydraulik mówił, że pozbycie się wilgoci to spory wydatek na ogrzewaniu, ciekawe ile czasu pozbycie się wilgoci technologicznej potrwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tematu wątku... ja jestem niezadowolony bo sobie przewierciłem parę dni temu rurkę w podłodze przy montażu obudowy GK do geberita :(

 

musiałem rozkuć podłogę i dać tam złączkę skręcaną i teraz mam zgryza czy można to lepiej zabezpieczyć... może oblepić tą złączkę jeszcze dookoła poksyliną?

 

w tej chwili nie cieknie ale nie wiem jak będzie dalej...

 

parę lat temu zaczęło mi kapać koło jednego kaloryfera z lutu przy kolanku a ponieważ była zima zakleiłem to poksyliną do czasu remontu.... no i ponieważ nic się z tym nie dzieje zostało tak na stałe... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

 

musiałem rozkuć podłogę i dać tam złączkę skręcaną i teraz mam zgryza czy można to lepiej zabezpieczyć... może oblepić tą złączkę jeszcze dookoła poksyliną?

 

w tej chwili nie cieknie ale nie wiem jak będzie dalej...:

 

 

Nie kombinuj. Przejrzyj dzienniki budowy i zobacz jak ludzie (a racej instalatorzy) robią ogrzewanie z kaloryferami, gdzie alupexy czy inne rurki są łączone w wielu miejscach, a wszystko potem zabetonowywane - i jakoś nikt nie ma obiekcji..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OGC dzięki - kiedyś czytałem jeden z tamtych wątków ale nie udało mi się go teraz znaleźć.

 

niestety sam to naprawiałem na szybko i zastosowałem taki patent jak dagulka (złączka skręcana) - ona przy skręceniu też zaciska te rurki na takich wpuszczanych nyplach z podwójną uszczelką...

 

ja to sobie zrobiłem obok zabudowy geberita więc nie będę tego zalewał betonem tylko zrobię rewizję w zabudowie - najbardziej mnie martwi że jak kiedyś to zacznie ciec to zaleje mi pod podłogą te styropiany i potem będzie problem znowu z suszeniem dlatego myślałem żeby tą skręcaną złączkę (wraz z kawałkiem rurki z obu stron) okleić poksyliną :cry: - w te zaciskane złączki nie wierzę - a w zasadzie nie wierzę fachowcom (niestety straciłem zaufanie do wszystkich jak leci po paru babolach które miałem okazję zobaczyć) i wolę chyba tą złączkę skręcaną którą sam założyłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja użytkuję dom o pow. 170m2, podłogówka na całym parterze plus u góry łazienka i hall. Dom z betonu komórkowego 24cm ocieplony styropianem 12cm.

Gazu (zmieny) zużywam w graniach 9-13m3 na dobę co przekłada się na rachunki od 500 do 750 zł miesięcznie w miesiącach grudzień- luty. Temperatura ustawiona na 23 stopnie. Piec mam jednofunkcyjny ale nie kondensacyjny. Ogrzewa też wodę użytkową. Podane opłaty uwzględniają także gotowanie na gazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość justyna_m
ja użytkuję dom o pow. 170m2, podłogówka na całym parterze plus u góry łazienka i hall. Dom z betonu komórkowego 24cm ocieplony styropianem 12cm.

Gazu (zmieny) zużywam w graniach 9-13m3 na dobę co przekłada się na rachunki od 500 do 750 zł miesięcznie w miesiącach grudzień- luty. Temperatura ustawiona na 23 stopnie. Piec mam jednofunkcyjny ale nie kondensacyjny. Ogrzewa też wodę użytkową. Podane opłaty uwzględniają także gotowanie na gazie.

 

:o strasznie duże rachunki :o u nas 150mkw i tak samo 24 beton komórkowy i 12 styropian. Piec co prawda będzie kondensacyjny. Mam nadzieję, żę max 400zł u nas będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja użytkuję dom o pow. 170m2, podłogówka na całym parterze plus u góry łazienka i hall. Dom z betonu komórkowego 24cm ocieplony styropianem 12cm.

Gazu (zmieny) zużywam w graniach 9-13m3 na dobę co przekłada się na rachunki od 500 do 750 zł miesięcznie w miesiącach grudzień- luty. Temperatura ustawiona na 23 stopnie. Piec mam jednofunkcyjny ale nie kondensacyjny. Ogrzewa też wodę użytkową. Podane opłaty uwzględniają także gotowanie na gazie.

 

:o strasznie duże rachunki :o u nas 150mkw i tak samo 24 beton komórkowy i 12 styropian. Piec co prawda będzie kondensacyjny. Mam nadzieję, żę max 400zł u nas będzie.

 

Kolega podał bardzo dobre zużycie-bo faktyczne i ja myśląc o podobnym sposobie ogrzewania liczę się z podobnymi kosztami :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie to ja nie jestem do końca zadowolony z podłogówki !

Mam 3 pętle - kuchnia 40 m i pozostałe 2 po ok. 60 m. Czytałem uważnie forum i nie jest to za dużo.

Mam jedno podejrzenie, ale nie jestem fachowcem w tej dziedzinie więc pytam.

Cała instalacja chodzi na jednej pompie. Czy powinna być osobna pompa do podłogówki ?

A może jest zapowietrzona ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Dom będzie ogrzewany gazem, piec kondensacyjny z zasobnikiem - MOJE PYTANIE:

czy ktoś z Was grzeje właśnie takim paliwem - czy jest to ekonomiczne??? boimy się, że koszta nas zjedzą a mamy jeszcze czas aby zaplanować alternatywną metodę.(...)

PC odpada :( za drogo - 60tyś :roll:

Jak tanio to może tak:

http://forum.muratordom.pl/eko-groszek-czy-gaz,t147706.htm

ttp://forum.muratordom.pl/ekogroszek-nie-lepiej-gaz,t144990.htm

...a jak jeszcze taniej to zwykły węglowiec, albo miałowiec (ale oponentów będzie jeszcze więcej :wink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o strasznie duże rachunki :o u nas 150mkw i tak samo 24 beton komórkowy i 12 styropian. Piec co prawda będzie kondensacyjny. Mam nadzieję, żę max 400zł u nas będzie.

i cytat z Waszego Dziennka Budowy

POMPA CIEPŁA ODPADŁA W PRZEDBIEGACH

 

Mój mąż już zaliczył firmęw Koszalinie ... powalił nas koszt 65tyś :o KIEDY TO SIĘ ZWRÓCI???????? nawet jak gaz podrożeje ... NIE NIE NIE dla tak wysokich kosztów :-?

 

Zostaje gaz i piec kondensacyjny :D

Nadzieję oczywiscie możesz mieć, ale obawiam się, że przy Waszym domu (parterowy, rozbudowana bryła budynku, wiele mostków cieplnych, standardowe ocieplenie ścian - 12cm) zmieszczenie się w takiej kwocie przy gazie będzie trudne. Parę decyzji, które mogą zmienić zapotrzebowanie na ciepło w waszym budynku jeszcze przed Wami - grubość ocieplenia w posadzce i na stropie. Akurat w waszym domu są to bardzo istotne elementy (budynek parterowy).

Podejmowanie decyzji na podstawie oferty cenowej z jednej firmy to zły pomysł. Jeżeli mielibyście oferty od minimum 5 wykonawców, prawdopodobnie zupełnie inaczej by to wyglądało (poszukajcie na Forum - instalację z pompą ciepła dla domu podobnego do Waszego można spokojnie wykonać za kwotę 30 - 50% niższą).

Druga sprawa, że zmiana decyzji odnośnie ogrzewania na tym etapie nie jest najlepszym pomysłem (wykonane przyłącze gazowe, wykonany komin do pieca gazowego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 180 m2 - parter podłogówka, piętro grzejniki. Stare ściany z czerwonej cegły + 8 cm styropianu; poddasze izolacja 25 cm ISOMATA. Kocioł Junkers Cerrapur kondensat jednofunkcyjny + kominek z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepła. Suma rachunków X2007-X2008 = 1600 zł gaz + 6m drewna( (600 Zł)

Temperatura w domu w granicach 21-22 oC

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...