Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość Rodzinka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zamknij pętle całkowicie to będziesz miała tam + 10 bez żadnego dławienia przepływów :lol:

Nie bój nic, Twoje wymogi są do spełnienia !

Zaprojektuj na +35 zasilania w największe mrozy ( o ile sie da) a zapas masz na +30 w sypialni.

Teraz zamiast grzać i otwierać okno odetniesz konkretną pętle o czym pisałem wcześniej i po problemie.

Masz te +10 C.

Ściany wewnętrzne nie dopuszczą abyś zamarzła a hydraulik zajmie się większym zapotrzebowaniem za tymi ścianami :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko że teraz jak mam x lat to śpię w temperaturze +10 a jak będę mieć 78 to i 25 moze być dla mnie za mało.Oprócz tego trudno mi przewidzieć czy sypialnia pozostanie sypialnią do końca moich dni a nie np. pokojem dziecięcym.

Dlatego moje pytanie czy da się tak regulować temperaturą abym to mogła osiągnąć ?

 

Z regulacją pomieszczeń przy podłogówce są różne poglądy i wszystkie słuszne:)

Nie wiem jak przepływami można regulowac temperaturę pomieszczeń niezależnie - owszem raz na początku OK ale kiedy zajdzie potrzeba korekty?

Ja mam termostaty - pozwalają one oszczędzać również na gazie bo odcinają nagrzane pomieszczenie i kocioł ma mniej wody do ogrzewania.

Poza tym kiedy używa się kominka to odcinają sie tylko pomieszczeniaa te na które kominek ma wpływ a nie wszystkie jak przy sterowaniu na 1 termostat i pomieszczenie referyncyjne.

Temperaturę trzeba nastawiac jednak nie taką jak się chce tylko z odpowiednia korektą na minus np 2C, bo po osiagnięciu zadanej temperatury pomimo, że termostat zamknie obieg to wylewka wciąż grzeje i temperatura jeszcze się podnosi.

Wadą termostatów ograniczajcych jest to że grzanie pomieszczeń jest cykliczne tzn po pewnym czasie wylewka się wychładza dlatego jeśli chcemy mieć stałą temperaturę to pozostaje wyregulowac odpowiedni przepływ i temperaturę zasilania tak aby nie odcinac pętli a prościej to można podkręcić termostat na zakres nieosiągalny dla mocy grzewczej podłogi np łazienka.

Tu nie ma potrzeby wyłaczania bo tu może być nawet za ciepło :)

Tu trzeba mieć świadomoścć tego rodzaju, że termostatem nic nie wyregulujemy on służy tylko do ograniczenia temperatury maksymalnej gdyby za dużo energii dostarczono.

Jeżeli tej energii będzie za mało to podkręcenie go na nawet do 30C nie oznacza, że tyle uzyskamy.

Niemniej kiedy mamy już np wyregulowaną podłogówkę na np. 22C w każdym pomieszczeniu to termostatem mozemy łatwo obniżyć temperaturę np w sypialni do np 18C a w garazu do np 8C a potem szybko i prosto przywrócić 22C podczas gdy na przepływomierzach szybka regulacja jest utopią. Zasdniczo tam regulujem tak aby temperatury powrotu z każdego obiegu były w miarę te same i potem nie należy tego ruszać.

Wspomniany tu już kominek czy piekarnik też są źródłąami dodatkowej energii i tu termostaty się przydają działają automatycznie - przecież nie będziesz biegać do kotłowni zakręcać przepływ jeśli palisz w kominku lub pieczesz w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko w pytaniu chodziło o zmiane upodobań na przestrzeni ilus lat, a nie o szybkie reagowanie. Zakładanie regulacji aby móc zmienić ustawienie na starość, gdy się zmienią upodobania. ?

Dla ścisłości - pytanie brzmiało :

Na pietrze raczej bede mial zwykle grzejniki bo sterowac podlogowka to chyba ciezko duza bezwladnosc po drugie do spania nizsza temp. prosze o sugestie

 

Ja mam również termostaty i sobie chwalę, jak wyjdzie słonko, jest gotowanie, odpali się kominek - co tu mają do rzeczy przepływy ? No chyba nikt nie biegnie zamknąć zaworu na rozdzielaczu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko w pytaniu chodziło o zmiane upodobań na przestrzeni ilus lat, a nie o szybkie reagowanie. Zakładanie regulacji aby móc zmienić ustawienie na starość, gdy się zmienią upodobania. ?

Dla ścisłości - pytanie brzmiało :

Na pietrze raczej bede mial zwykle grzejniki bo sterowac podlogowka to chyba ciezko duza bezwladnosc po drugie do spania nizsza temp. prosze o sugestie

 

Ja mam również termostaty i sobie chwalę, jak wyjdzie słonko, jest gotowanie, odpali się kominek - co tu mają do rzeczy przepływy ? No chyba nikt nie biegnie zamknąć zaworu na rozdzielaczu :wink:

 

ale inne, późniejsze pytanie brzmiało:

Tak, tylko że teraz jak mam x lat to śpię w temperaturze +10 a jak będę mieć 78 to i 25 moze być dla mnie za mało.Oprócz tego trudno mi przewidzieć czy sypialnia pozostanie sypialnią do końca moich dni a nie np. pokojem dziecięcym.

Dlatego moje pytanie czy da się tak regulować temperaturą abym to mogła osiągnąć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już zajdzie słońce i zgaśnie w kominku to Ci się 15 godzin podłoga nagrzewa jak u mnie ? :wink:

Droczysz się ... może masz kiepsko zrobioną podłogówkę :p

Wahania temp. są minimalne po wyłączeniu się dodatkowego źródła ciepła. Poza tym obaj dobrze wiemy, że podłoga przez godzinę czy dwie nie straci nic ze swojej temp. bo jest wewnątrz cieplej więc nie oddaje tyle ile normalnie.

 

Ale pytam jeszcze raz : jak przepływ steruje temp. w pomieszczeniu ? Pomijam elementy grzejne ale np. przyjdzie kilka osób albo odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już zajdzie słońce i zgaśnie w kominku to Ci się 15 godzin podłoga nagrzewa jak u mnie ? :wink:

Droczysz się ... może masz kiepsko zrobioną podłogówkę :p

Wahania temp. są minimalne po wyłączeniu się dodatkowego źródła ciepła. Poza tym obaj dobrze wiemy, że podłoga przez godzinę czy dwie nie straci nic ze swojej temp. bo jest wewnątrz cieplej więc nie oddaje tyle ile normalnie.

 

Ale pytam jeszcze raz : jak przepływ steruje temp. w pomieszczeniu ? Pomijam elementy grzejne ale np. przyjdzie kilka osób albo odwrotnie.

 

I tu jest sedno sprawy, skoro w pomieszczeniu mamy nagle cieplej niż temp. podłogi to mimo że woda płynie w podłogówce to się nie wychładza. Czyli nie trzeba jej podgrzewać a tym samym ogrzewanie się nie załącza.

Termostat zbędny. To nie kaloryfer w którym jest 40, 50 czy więcej i nawet jak w pokoju mamy już 30stC to nadal podgrzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już zajdzie słońce i zgaśnie w kominku to Ci się 15 godzin podłoga nagrzewa jak u mnie ? :wink:

Droczysz się ... może masz kiepsko zrobioną podłogówkę :p

Wahania temp. są minimalne po wyłączeniu się dodatkowego źródła ciepła. Poza tym obaj dobrze wiemy, że podłoga przez godzinę czy dwie nie straci nic ze swojej temp. bo jest wewnątrz cieplej więc nie oddaje tyle ile normalnie.

 

Ale pytam jeszcze raz : jak przepływ steruje temp. w pomieszczeniu ? Pomijam elementy grzejne ale np. przyjdzie kilka osób albo odwrotnie.

 

I tu jest sedno sprawy, skoro w pomieszczeniu mamy nagle cieplej niż temp. podłogi to mimo że woda płynie w podłogówce to się nie wychładza. Czyli nie trzeba jej podgrzewać a tym samym ogrzewanie się nie załącza.

Termostat zbędny. To nie kaloryfer w którym jest 40, 50 czy więcej i nawet jak w pokoju mamy już 30stC to nadal podgrzewa.

i uważasz, że na zasilaniu i powrocie będzie identyczna temp. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego przykładu: grzeje podłogówką (pompa ciepła) tylko w 2 taryfie. Miedzy cyklami stabilna temp. (wahania maks 1-1,5 stopnia). Czym miałoby regulować sterowanie?

No ta II taryfa to drobny szczegół :roll: Zawsze można dołożyć warunków do tezy ale tak można w nieskończoność.

Nie można twierdzić, że sterowanie jest zbędne skoro są osoby u których zdaje to egazmin, podobnież jak nigdzie nie twierdzę, że sterowanie przepływem jest złe tylko pytam jak to steruje temp.

 

A 1,5 st wahania to jest całkiem sporo, jeśli weźmiesz pod uwagę tem 19,5 - 21,0. W pierwszej mnie jest zimno, w drugiej nie - dla mnie subiektywnie to już nie jest komfort. I jeszcze jedno o czym nikt nie wspomniał, jeśli źródło ciepła grzeje tylko podłogówkę to inaczej niż jeśli w obwodzie są i podłogówka i grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już zajdzie słońce i zgaśnie w kominku to Ci się 15 godzin podłoga nagrzewa jak u mnie ? :wink:

 

Ty masz podłogówkę o małej mocy.

Jeśli chcesz ją zwiększyć to niestety musisz podnieść TZ aby skrócić czas nagrzewania wylewki.

Ja mam strefy podokienne co 10cm i mieszkalne co 15cm i nie muszę zwiększać TZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu jest sedno sprawy, skoro w pomieszczeniu mamy nagle cieplej niż temp. podłogi to mimo że woda płynie w podłogówce to się nie wychładza. Czyli nie trzeba jej podgrzewać a tym samym ogrzewanie się nie załącza.

Termostat zbędny. To nie kaloryfer w którym jest 40, 50 czy więcej i nawet jak w pokoju mamy już 30stC to nadal podgrzewa.

 

No właśnie, żze sie wychładza bo płynie do kotłowni i racji samego krąażenia apo rurkach oddaje ciepło. Zamknięta zaworem na rozdzielaczu przestaje płynąć i stygnie sobie w wylewce jednak wolniej.

Owszem przy nagrzaniu powietrza w pomieszczeniu znacznie spowalnia się oddawanie ciepła z podłogi ale to przecież tu jest korzystne. ciepło "siedzi" w podłodze i czeka kiedy będzie mogło powędrować w górę a to się stanie kiedy wygaśnie kominek i pomieszczenie się wychłodzi.

 

Porównuję zachodzące zjawiska w różnych pomieszczeniach z wyłaczaniem przepływu i bez owszem można tak i tak ale termostaty i zawory dają oszczędności przynajmniej tym co zasilają układ kotłem gazowym nie mówiąc o babolach regulacyjnych poza tym osoby nie znające sie na przepływach itd itp mogą w prosty sposób ograniczyć temperaturę pomieszczenia obrotem pokrętła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego przykładu: grzeje podłogówką (pompa ciepła) tylko w 2 taryfie. Miedzy cyklami stabilna temp. (wahania maks 1-1,5 stopnia). Czym miałoby regulować sterowanie?

 

Niczym - masz po prostu możliwość łatwego obniżenia temperatury wybranych pomieszczeń bądź po prostu wyłączenia ich ogrzewania bez rozregulowywania żmudnie ustawionych przepływów w obiegach..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra to jak to jest rozwiazane w praktyce załozenia, salon i pokoj,

np. chce miec w salonie i pokoju 20 stopni w salonie zapalam kominek i wzrasta temperatura powyzej 20, co zastosowac zeby mi automatycznie wylaczylo obwod w salonie a w pokoju nadal grzalo, i ewentualnie w pokoju chcialbym regulowac temperature bez wchodzenia do rozdzielni. jak to wykonac w praktyce co zastosowac jakies zawory czy co jak to sie robi doradzcie mi (dokladnie) forumowicze i ile to kosztuje pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko że teraz jak mam x lat to śpię w temperaturze +10 a jak będę mieć 78 to i 25 moze być dla mnie za mało.Oprócz tego trudno mi przewidzieć czy sypialnia pozostanie sypialnią do końca moich dni a nie np. pokojem dziecięcym.

Dlatego moje pytanie czy da się tak regulować temperaturą abym to mogła osiągnąć ?

 

Da się. Właśnie tak zrobiliśmy, bo nie wszystkie pomieszczenia będą, jak piszesz, w ciągłym użytku. No i działa (fakt, że kosztowało, ale za komfort trzeba zapłacić :roll: ).

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra to jak to jest rozwiazane w praktyce załozenia, salon i pokoj,

np. chce miec w salonie i pokoju 20 stopni w salonie zapalam kominek i wzrasta temperatura powyzej 20, co zastosowac zeby mi automatycznie wylaczylo obwod w salonie a w pokoju nadal grzalo, i ewentualnie w pokoju chcialbym regulowac temperature bez wchodzenia do rozdzielni. jak to wykonac w praktyce co zastosowac jakies zawory czy co jak to sie robi doradzcie mi (dokladnie) forumowicze i ile to kosztuje pozdrawiam

 

Musi być termostat który przy określonej temperaturze rozłączy obwód i zamknie zawór na rozdzielaczu.

Czasem to ten termostat daje sygnał bezpośrednio na zawór ale co jeśli na salon masz 2 obwody?

Ja np. mam pod oknami 1 obwód i potem drugi obwód o innych rozstawach. Zastosowanie jednego obwodu nie było możliwe bo przekroczyłbym maks. dopuszczalną długość pętli.

Wówczas stosuje się np listwę sterującą, która może "zamykać" 2 zawory naraz.

Koszty moga być różne w zależności od osprzętu i czy to przewodowa czy bezprzewodowa instalacja niemniej nie są aż tak duże jak się sądzi zwłaszcza, że ludzie wydają sporo więcej kasy za gadżety przy kotłach gazowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra to jak to jest rozwiazane w praktyce załozenia, salon i pokoj,

np. chce miec w salonie i pokoju 20 stopni w salonie zapalam kominek i wzrasta temperatura powyzej 20, co zastosowac zeby mi automatycznie wylaczylo obwod w salonie a w pokoju nadal grzalo, i ewentualnie w pokoju chcialbym regulowac temperature bez wchodzenia do rozdzielni. jak to wykonac w praktyce co zastosowac jakies zawory czy co jak to sie robi doradzcie mi (dokladnie) forumowicze i ile to kosztuje pozdrawiam

 

Musi być termostat który przy określonej temperaturze rozłączy obwód i zamknie zawór na rozdzielaczu.

Czasem to ten termostat daje sygnał bezpośrednio na zawór ale co jeśli na salon masz 2 obwody?

Ja np. mam pod oknami 1 obwód i potem drugi obwód o innych rozstawach. Zastosowanie jednego obwodu nie było możliwe bo przekroczyłbym maks. dopuszczalną długość pętli.

Wówczas stosuje się np listwę sterującą, która może "zamykać" 2 zawory naraz.

Koszty moga być różne w zależności od osprzętu i czy to przewodowa czy bezprzewodowa instalacja niemniej nie są aż tak duże jak się sądzi zwłaszcza, że ludzie wydają sporo więcej kasy za gadżety przy kotłach gazowych.

Można dać bezpośrednio jeden termostat do dwóch elektrozaworów, tak mam i działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...