Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość Rodzinka

Recommended Posts

CzarekT - wyjaśnij mi proszę, jak żółtodziobowi, w jaki sposób RC będzie bardziej oszczędniejszy do c.o., aniżeli sterowanie w układzie opisanym przeze mnie we wcześniejszych mailach. Co do c.w.u. to cyrkulacji nie potrzebuję, mam łazienki obok i nad kotłownią - max 2,5 metra odległości. Kuchnię rozwiązałem w inny sposób.

 

Dopisałem:

Nie decyduję się na Eurostery z powodu kosztów RC-ków, ale dlatego, że proponuje mi to mój instalator, twierdząc, że wtedy będę mógł precyzyjniej sterować ogrzewaniem na obu piętrach domu, a w moim odczuciu precyzyjniej oznacza oszczędniej.

 

W Twoim układzie ważniejsze od precyzyjnej stabilizacja temp. w pomieszczeniach jest temp. pracy kotła. (chyba, że to nie jest kondensat). Do czego chcesz wykorzystać tą precyzję sterowania i jakich zysków w Twoim odczuciu można się spodziewać. Istotą sterowania pogodowego jest to, że prowadzi kocioł po możliwie najniższej temp. zasilania instalacji co diametralnie przekłada się na jego sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dochodzimy jednak do sedna czyli rachunku ekonomicznego, dobitnie potwierdzonego Twoimi obliczeniami. Nawet całkiem spory procent (6,25%) okazuje się małym zyskiem z małej kwoty. Może mieć to (obniżenie o 1*C) kolosalne znaczenie w spółdzielni mieszkaniowej, która ma 1000 mieszkań

Oszczędności z obniżania temperatury lub dodatkowy koszt z jej podnoszenia najprościej jest policzyć wg wskaźnika strat systemu. Jeśli znamy koszt ogrzewania, lub ilość nośnika energii w sezonie grzewczym to wystarczy go podzielić przez różnicę średnich temperatur (wew-zew), wtedy otrzymamy koszt lub ilość nośnika energii/K, można również procentowo. Np 100% podzielone przez delta T=16 (średnia sezonu grzewczego w domu 20*, na zewnątrz 4*) oznacza stratę 6,25%/K, co oznacza że koszt lub ilość nośnika energii w tym systemie wynosi dla tych warunków dokładnie 6,25% na każdy stopień różnicy temperatur. Dodam, że tak samo możemy to policzyć dla każdego okresu np zużycie dzienne czy tygodniowe, dokładność wyniku będzie zależała od przyjętych danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decydując się na GB162, zakładam temperatury pracy 40/30, czyli zakres, przy którym kondensat osiąga sprawność rzędu 110% (katalogowo) i dla takich temperatur projektuję na podstawie nomogramów (późniejsza korekta instalatora) ogrzewanie podłogowe. Czy podpięcie RC 35 (parter) i RC 20 (piętro) spowoduje, że jeden sterownik będzie regulował pracą jednego obiegu (parteru), a drugi sterownik drugiego obiegu (piętra)? Od instalatora wiem, że nie, dlatego właśnie zaproponował mi zastosowanie dwóch obiegów zaraz za sprzęgłem, które to obiegi będą sterowane oddzielnymi regulatorami. Jestem gotów zakupić RC-ki, jeżeli będę wiedział, że przyniosą one większe oszczędności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karlsen

 

Tak przy okazji, ponieważ padały na tym wątku różne interpretacje zakresu pracy kotła kondensacyjnego z maksymalną sprawnością, w zależności od temperatury wody na wyjściu z kotła. Kocioł kondensacyjny osiąga sprawność zbliżoną do maksymalnej już dla temperatury wody wylotowej poniżej temperatury progu kondensacji dla paliwa gazowego tj. 56*C, LPG 52*C i oleju opałowego 47*C. W tym przypadku różnica pomiędzy sprawnością maksymalną i sprawnością poniżej temperatury kondensacji jest poniżej 1%. Jest ona związana ze stratą kominową wynikającą z wyższej temperatury spalin w porównaniu do normatywnej temperatury spalin wynoszącej 40*C, dla której określa się maksymalną sprawność kotła.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko

 

Czytając niektóre z twoich postów odnoszę nieodparte wrażenie, że twoje rozumienie regulacji ogrzewania podłogowego i całego układu ogrzewania łącznie ze źródłem ciepła, sprowadza się do elementarnej filozofii mafii włoskiej, która głosi, że jeżeli czegoś nie rozumiesz, to po prostu to zlikwiduj i problem przestanie istnieć.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko

 

Czytając niektóre z twoich postów odnoszę nieodparte wrażenie, że twoje rozumienie regulacji ogrzewania podłogowego i całego układu ogrzewania łącznie ze źródłem ciepła, sprowadza się do elementarnej filozofii mafii włoskiej, która głosi, że jeżeli czegoś nie rozumiesz, to po prostu to zlikwiduj i problem przestanie istnieć.

 

nilsan

 

Jestem praktykiem i wiem co mówię. Przy ogrzewaniu gazowym zrobił bym identycznie. Gdybym miał kopciucha dołożył bym sprzęgło. Tylko po co komu kopciuch w dzisiejszych czasach? Natomiast o sterownikach w przypadku podłogówki nie chcę nawet słyszeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karlsen

 

Tak przy okazji, ponieważ padały na tym wątku różne interpretacje zakresu pracy kotła kondensacyjnego z maksymalną sprawnością, w zależności od temperatury wody na wyjściu z kotła. Kocioł kondensacyjny osiąga sprawność zbliżoną do maksymalnej już dla temperatury wody wylotowej poniżej temperatury progu kondensacji dla paliwa gazowego tj. 56*C, LPG 52*C i oleju opałowego 47*C. W tym przypadku różnica pomiędzy sprawnością maksymalną i sprawnością poniżej temperatury kondensacji jest poniżej 1%. Jest ona związana ze stratą kominową wynikającą z wyższej temperatury spalin w porównaniu do normatywnej temperatury spalin wynoszącej 40*C, dla której określa się maksymalną sprawność kotła.

 

nilsan

 

Wszystkie wykresy jakie udało mi się znaleźć w sieci pokazują, że bardziej istotna jest tu temp. powrotu. http://www.rvr.ie:900/images/e/e0/BoilerEfficiency.jpg

Róźnica pomiedzy 20C a 55C temp. zasilania kotła to jakieś 10% efektywnosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko

 

O ile wiem, to cała twoja praktyka sprowadza się do obserwacji funkcjonowania twojej instalacji OP napędzanej pompą ciepła z gruntowym wymiennikiem poziomym, z jednorazowo wykonaną regulacją przepływów wody w poszczególnych wężownicach.

Wobec powyższego, twoja opinia w tym wypadku raczej nie jest miarodajna.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wykresy jakie udało mi się znaleźć w sieci pokazują, że bardziej istotna jest tu temp. powrotu. http://www.rvr.ie:900/images/e/e0/BoilerEfficiency.jpg

Róźnica pomiedzy 20C a 55C temp. zasilania kotła to jakieś 10% efektywnosci.

 

Wykres na który się powołujesz został sporządzony w funkcji temperatury wody powrotnej do kotła, w celu zobrazowania jej wpływu na sprawność pracy kotła z temperaturą wody wylotowej powyżej progu kondensacji, czyli np. powyżej 56*C. Jeżeli temperatura wody wylotowej z kotła będzie zawsze niższa od temperatury progu kondensacji, to sprawność kotła będzie bliska maksymalnej, bez względu na to jaka będzie temperatura wody powrotnej o kotła.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podanym przeze mnie zakresie temperatur zasilania poniżej progu kondensacji, to w niczym.

W jednym i drugi przypadku można takie same temperatury zasilania osiągnąć bez większych problemów.

 

nilsan

 

Więc w czym problem?

Dobrze położyć rurki, podpiąć do rozdzielacza i do kotła, zalać rurki betonem, przez pierwsze tygodnie polatać z imbusem i zapomnieć o sterowaniu. Tanio, miło i przyjemnie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli temperatura wody wylotowej z kotła będzie zawsze niższa od temperatury progu kondensacji, to sprawność kotła będzie bliska maksymalnej, bez względu na to jaka będzie temperatura wody powrotnej o kotła.

 

nilsan

 

Czyli sterowanie pogodowe przestaje byc istotne, jeśli nie grzejemy powyzej punktu kondensacji, bo walczymy o jakieś drobne procenty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inwestowanie w automatyke moze nam dać co najwyzej klika procent oszczednosci, czyli spłaci się w następnym pokoleniu.

Jeśli inwestor ma chęć zainwestować w automatykę bo poprawi sobie komfort - to czemu nie? Przy tym nakręci się koniunktura, wzrośnie PKB, trochę kasiorki skapnie fiskusowi, może nie będzie już tak pazerny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...