Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość Rodzinka

Recommended Posts

....Tak samo jak w przypadku WG jak i WM czyste powietrze pochodzi z tego samego źródła, i niestety ma to do siebie, że bywa suche szczególnie jak jest mróz...

 

Ponieważ kolega Adam_MK był uprzejmy w jednym ze swoich rozlicznych referatów napisać, że w czasie mrozów powietrze jest suche, bo cała jego wilgotność leży pod naszymi stopami w postaci białego puchu, postanowiłem to sprawdzić empirycznie obserwując wskazania swojego profesjonalnego wilgotnościomierza do pomiaru m.in. wilgotności powietrza zewnętrznego. Okazało się, że nawet w największe mrozy jego wskazania nie spadały poniżej 60%. Wynika stąd, że chłop nie zawsze ma rację.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ponieważ kolega Adam_MK był uprzejmy w jednym ze swoich rozlicznych referatów napisać, że w czasie mrozów powietrze jest suche, bo cała jego wilgotność leży pod naszymi stopami w postaci białego puchu, postanowiłem to sprawdzić empirycznie obserwując wskazania swojego profesjonalnego wilgotnościomierza do pomiaru m.in. wilgotności powietrza zewnętrznego. Okazało się, że nawet w największe mrozy jego wskazania nie spadały poniżej 60%. Wynika stąd, że chłop nie zawsze ma rację.

 

nilsan

 

Co na to wykres Moliera ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie?

 

nilsan

Ty serio czy jaja sobie robisz ?

 

60% wilgotności względnej przy -20C w ciśnieniu atmosferycznym to 0,46g/m^3, ta ilość wody w powietrzu ogrzana do 20C daje nam wilgotność względna 3.2%. Minimum komfortu to 40% czyli 5.77g/m^3. Wentylując dom o 150m^2 x 2,8h z "higienicznym minimum" 0,5 objętości musisz uzupełnić 1,1 kg wody na godzinę. 26,4 kg/dobę, aby odparować taką ilość wody potrzeba 59585 kJ, czyli 16,5 kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie z tą wilgotnością to coś jest pop...

całą zimę borykam się ze zbyt niską, nawet przez tydzień próbowałem nawilżaczem ultradźwiękowym odparowując ok.14 L na dobę prawie w ogóle nie wentylując...

wyparowałem prawie beczkę wody a wilgotność podniosła się z 22 do 30%,dom wyglądał jak pobojowisko z powodu wytrącającego się kamienia więc olałem takie wyczyny, po kilku dniach wilgotność spadła z powrotem do tych 22% i tak było do nie dawna...

ostatnio coś grzebałem przy wentylacji i miałem potrzebę żeby troche popracowała z większa wydajnością, po całym dniu pompowania prawie 300m3/h wilgotność podniosła się do 28% więc teraz to ja zgłupiałem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie na zewnątrz była większa wilgotność.

 

przecież dom się cały czas wentyluje czego sie nie podnosiła wcześniej ...

a jak coś więcej zaczniesz gotować to się podnosi a po pewnym czasie znów opadnie, dlaczego opada skoro wentylacja ją podnosi ??

na zewnątrz też jest cały czas podobna pogoda i wilgotność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nilsan - a te 60% to chyba wilgotność względna? Napisz jeszcze jak się ma izolacja i szczelne okna do wilgotności. Tzn. czemu gorsze okna nawilżają powietrze.

 

Tak 60% to jest wilgotność względna powietrza w temperaturze zewnętrznej.

O ile dobrze pamiętam nie napisałem, że szczelne okna mają wpływ na wilgotność powietrza wewnątrz budynku, tylko na wymianę powietrza, ponieważ ograniczają napływ powietrza zewnętrznego do budynku na drodze infiltracji.

Izolacja termiczna ogranicza przepływ pary wodnej z wnętrza budynku na zewnątrz poprzez przegrody zewnętrzne, w związku z tym jest ona kumulowana w przegrodach zewnętrznych powodując obniżenie izolacyjności termicznej ścian. Szczególnie zjawisko to nasila się przy nieprawidłowo działającej wentylacji budynku.

Wilgotność jest produkowana głównie wewnątrz budynku poprzez mieszkających w nim ludzi i codzienne czynności przez nich wykonywane, które są związane z korzystaniem z wody. Szacunkowo przyjmuje się że średnia ilość pary wodnej wytwarzana z tego tytułu przez jednego mieszkańca, zawiera się w przedziale 200-300g/h. Ilość pary wodnej napływającej do budynku w stosunku do generowanej w jego wnętrzu jest stosunkowo niewielka i zależy od temperatury i wilgotności względnej powietrza zewnętrznego.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty serio czy jaja sobie robisz ?

 

60% wilgotności względnej przy -20C w ciśnieniu atmosferycznym to 0,46g/m^3, ta ilość wody w powietrzu ogrzana do 20C daje nam wilgotność względna 3.2%. Minimum komfortu to 40% czyli 5.77g/m^3. Wentylując dom o 150m^2 x 2,8h z "higienicznym minimum" 0,5 objętości musisz uzupełnić 1,1 kg wody na godzinę. 26,4 kg/dobę, aby odparować taką ilość wody potrzeba 59585 kJ, czyli 16,5 kWh.

 

Jaja mam od urodzenia, więc po co miałby je sobie robić?

 

Prawidłowe wyniki dla parametrów, które przyjąłeś do obliczeń wyglądają następująco:

kubatura budynku 420m3

temperatura zewn. -20*C

temperatura wewn. +20*C

wilgotność wzgl. pow. zewn. 60%

wilgotność wzgl. pow. wewn. 40%

wymiana powietrza ze względów higienicznych n=0,5/h

Stąd:

masa pary wodnej dostarczanej do budynku na jeden cykl wymiany na h - 16,4 g

energia potrzebna do podgrzania pary wodnej dostarczonej do budynku na jeden cykl wymiany na h - 1227 J = 0,34 Wh

energia potrzebna do podgrzania pary wodnej dostarczonej do budynku w cyklu wymiany na h24 - 8,16 Wh

masa pary wodnej usuwanej z budynku na jeden cykl wymiany na h - 902 g

masa pary wodnej usuwanej z budynku w cyklu wymiany na h24 - 21,65 kg

masa powietrza suchego dostarczanego do budynku na jeden cykl wymiany na h - 182,2 kg

energia potrzebna do podgrzania powietrza suchego dostarczanego do budynku na jeden cykl wymiany na h - 7331,5 kJ = 2,037 kWh

energia potrzebna do podgrzania powietrza suchego dostarczanego do budynku w cyklu wymiany na h24 - 48,888 kWh

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Problem z nadmiernym wysuszaniem powietrza masz dzięki przesadnej termoizolacji, zbyt szczelnym oknom i WM+R.

Takie problemy nie występują w budynkach z prawidłowo wykonaną WG (wentylacją grawitacyjną), normalną izolacją termiczną i normalnymi oknami.

(...)

O ile dobrze pamiętam nie napisałem, że szczelne okna mają wpływ na wilgotność powietrza wewnątrz budynku, tylko na wymianę powietrza, ponieważ ograniczają napływ powietrza zewnętrznego do budynku na drodze infiltracji.

LOL. Chyba mocno przesiąknąłeś marketingowym bełkotem, który serwujesz klientom.

Chcesz powiedzieć, że im szczelniejsze okna, tym wymiana powietrza jest mniejsza więc - zmniejsza się wilgotność powietrza?? Tak wynika z pierwszego zdania.

Sądzisz, że 'normalne' okna są mniej szczelne, niż te cieplejsze?

Reszta jeszcze gorsze bzdury, logika nie jest Twoją mocną stroną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owp

 

Chcę powiedzieć, że rekuperatory osuszają powietrze doprowadzane z zewnątrz do wnętrza budynku.

Powietrze doprowadzane do budynku na drodze infiltracji nie jest osuszane, choć ilość pary wodnej jaka tą drogą jest dostarczana jest silnie zależna od temperatury zewnętrznej i jego wilgotności względnej. Dla średniorocznej temperatury zewnętrznej i wilgotności względnej powietrza, ilość pary wodnej dostarczanej do budynku jest wielokrotnie większa od tej policzonej przeze mnie dla konkretnych parametrów narzuconych przez Teves'a i w naturalny sposób reguluje wilgotność wewnątrz budynku. Szczelne okna ograniczają napływ powietrza na drodze infiltracji.

Zamiast swój wywód oprzeć na konkretnych obliczeniach, łatwiej napisać że to wszystko o czym piszę to bzdury.

I to jest właśnie objaw marketingowego bełkotu.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

[...]

masa pary wodnej dostarczanej do budynku na jeden cykl wymiany na h - 16,4 g

[...]

masa pary wodnej usuwanej z budynku na jeden cykl wymiany na h - 902 g

 

nilsan

 

Wiesz co wyliczyłeś ?

 

Skąd masz zamiar dostarczyć do domu 885,6 g H20 na godzinę ? Troje stałych mieszkańców, co najmniej kilka godzin poza domem (szkoła, praca), jak śpisz też 300g nie produkujesz. Przemyśl to, co piszesz bo będę musiał zgłosić się, żeby oddali mi za buty te co zdarłem chodząc do podstawówki. Bo tamta fizyka ma się nijak do Twojej.

Mój rekuperator działa, w oparciu o te stare zasady, nic nie osusza po stronie nawiewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...