Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość Rodzinka

Recommended Posts

A niby jaką?

 

No dobra, nie będę się nad tobą pastwił. Dziwi mnie to, że po wyłączeniu reku miałeś podobne zużycie gazu. Moim zdaniem powinieneś mieć mniejsze. Tak, tak, mniejsze, ponieważ w tym momencie nie miałeś już żadnej wentylacji:) Nawet rozszczelnienie okien nie jest WG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Spróbuję oszacować koszty WG dla danych z mojego posta.

Koszt wymurowania komina o średniej długości 8m: 12szt x 8m x 15,- = 1440,-

Cena materiału kształtka went.+stal zbroj.+zaprawa: 12szt x 8m x (15,- + 0,60- + 1,00-) = 1594,-

Anemostaty (zawory regulowane) wywiewne: 12szt x 25,- = 300,-

Anemostaty (zawory regulowane) nawiewne: 4szt x 25,- = 100,-

Grzejniki konwektorowe naścienne: 4szt x 350,- = 1400,-

Kominy z klinkieru ponad dachem robocizna+materiał: 6szt x 450,- = 2700,-

Razem: 7534,-

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję oszacować koszty WG dla danych z mojego posta.

Koszt wymurowania komina o średniej długości 8m: 12szt x 8m x 15,- = 1440,-

Cena materiału kształtka went.+stal zbroj.+zaprawa: 12szt x 8m x (15,- + 0,60- + 1,00-) = 1594,-

Anemostaty (zawory regulowane) wywiewne: 12szt x 25,- = 300,-

Anemostaty (zawory regulowane) nawiewne: 4szt x 25,- = 100,-

Grzejniki konwektorowe naścienne: 4szt x 350,- = 1400,-

Kominy z klinkieru ponad dachem robocizna+materiał: 6szt x 450,- = 2700,-

Razem: 7534,-

 

nilsan

 

Po wywaleniu tych grzejników około 6000zł.

U mnie po wywaleniu reku i nagrzewnicy wychodzi podobnie. Czyli WM kosztuje niemal tyle samo co WG. Na ten temat koniec dyskusji.

Natomiast czy warto dokładać do tego reku i jaki, za jaką cenę, to można sobie właśnie podyskutować. Moim zdaniem tani tak, drogi nie. I wszystko jeszcze zależy od źródła ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nilsan, te kominky/ki dekarz obrabiał za free w cenie dachu? I pytanie do posiadaczy WG. Zakładając WG nilsana za wzorcową i podobno super działającą z możliwością jej regulacji włącznie(dalej nie do końca wiem jak to się odbywa), powiedzcie ilu z Was ma tak właśnie wykonaną instalację?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

compi

 

Jaki problem dolicz jeszcze ze 2000,- na obróbki blacharskie, odejmij od tego cenę pokrycia dachowego w miejscu komina łącznie z robocizną i w ten o to prosty, nie wymagający myślenia, sposób udowodnisz wyższość WM nad WG, bo jak na razie to nic innego nie wniosłeś do dyskusji, poza notorycznym malkontenctwem.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

compi

 

Jaki problem dolicz jeszcze ze 2000,- na obróbki blacharskie, odejmij od tego cenę pokrycia dachowego w miejscu komina łącznie z robocizną i w ten o to prosty, nie wymagający myślenia, sposób udowodnisz wyższość WM nad WG, bo jak na razie to nic innego nie wniosłeś do dyskusji, poza notorycznym malkontenctwem.

 

nilsan

 

Czyli mamy już WM z tanim reku typu Luna, w cenie WG. Blado coś wygląda twój post o drogiej WM z rekuperatorem;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja się nie znam i próbuję poznać. Powiedz czy reku wysusza powietrze czy nie wysusza, bo odnoszę wrażenie, że robi to tak jak tobie pasuje, w zależności co próbujesz udowodnić. Poza tym koniecznie znajomym dekarzom muszę wspomnieć o tym żeby z powierzchni dachu odliczali powierzchnię kominów. Jak nie pękną ze śmiechu to cię poinformuję. Ahh, zapomniałbym. Jak regulujesz wilgotność w domu na swojej instalacji? To pytanie nurtuje nie tylko mnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt wredny jestem okrutnie, a upierdliwy jeszcze bardziej.

Nie wiem co mierzą twoje przyrządy zainstalowane w fabryce na potrzeby zabezpieczenia procesów technologicznych, ale zapewne jest jak mówisz.

Ja przytoczyłem ci definicję wilgotności względnej obowiązującą w fizyce budowli i meteorologii, ponieważ w zastosowaniach domowych i bytowych ona obowiązuje.

W warunkach rzeczywistych istnieją sytuacje w których na skutek szybkie procesu ochładzania powietrza para wodna kondensuje w powietrzu np. mgła i wtedy wilgotność względna przekracza 100%. U siebie w chałupie udaje mi się czasem osiągnąć mgłę w łazience jak mam ochotę wziąć długi bardzo gorący prysznic, tym niemniej nie są to warunki normalne, ale szczególne i tyle w tym temacie.

 

nilsan

 

Ponieważ jesteś upierdliwy to specjalnie dla Ciebie się pofatygowalem:

http://ocean.am.gdynia.pl/student/meteo1/wilg_1.htm

 

Szczególnie polecam fragment:

 

Przedstawiony przykład oczywiście upraszcza rzeczywistość. W przypadku bardzo szybkiego spadku temperatury powietrza może zaistnieć sytuacja, że wilgotność względna będzie wyższa od 100%, co można wytłumaczyć "nienadążaniem" procesów kondensacji za spadkiem temperatury powietrza. Z takim procesem mogli spotkać się Panowie, którzy mieli szczęście być w dobrych szkołach średnich, w których równie dobrzy nauczyciele fizyki demonstrowali doświadczenie z komorą Wilsona. W komorze Wilsona, po zsunięciu tłoka w dół, w wyniku gwałtownego rozprężenia powietrza temperatura powietrza równie gwałtownie spada i wilgotność względna osiąga wartości kilkuset %. Podobne procesy występują również czasami w atmosferze.

 

Jeszcze tylko zaznaczę, że podałem to w mojej wypowiedzi jako ciekawostkę, zaś Twoja odpowiedź:

 

Co do reszty twojego wywodu zgodnie z definicją wilgotności względnej opartej na zjawiskach fizycznych, jej wartość nie może być większa niż 100%.

Dla danej temperatury powietrza i ciśnienia barometrycznego ciśnienie maksymalne pary nasyconej przyjmuje określoną wartość, powyżej której następuje wytrącanie się pary wodnej w formie roszenia i szronienia. Stąd maksymalne ciśnienie pary wodnej jest wartością graniczną odpowiadającą wilgotności względnej równej 100%.

 

świadczy o tym, że czasami lepiej żebyś ograniczył swoje wypowiedzi do zagadnień na których się znasz. A nie powiem znasz się jak mało kto i żeby był już rozejm to Ci napiszę, że lubię ludzi którzy podchodzą do tego co robią z pasją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beata&Sławek

 

Bodajże w tym wątku napisałem, że trudno jest tłumaczyć pewne zjawiska w sposób prosty, bez używania terminologii specjalistycznej i posługiwanie się skomplikowanymi formułami. Dlatego staram się nie rozwodzić na temat przypadków szczególnych, żeby nie robić z dyskusji jarmarku ciekawostek, tylko możliwie najkrótszą drogą dojść do celu. Przeczytawszy jeszcze raz twój post o wilgotnościach względnych ponadnormatywnych, muszę przyznać ci rację, że twoja wypowiedź nosiła charakter ciekawostki przyrodniczej potwierdzającej ogólną zasadę, czego wcześniej nie dostrzegłem.

Tak przy okazji, to również miałem przyjemność uczęszczać do dobrego liceum, w którym na czwartym roku wykładany był materiał na poziomie akademickim, zarówno z fizyki jak i z matematyki. Stąd na brak wykształcenia przygotowującego do studiów politechnicznych nie mogę narzekać.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to zgoda a żeby wrócić już do tematu. Myślisz, że dałoby się tak zaprojektować ogrzewanie aby jedna z pętli bądź to rura miedziana była doprowadzona do miejsca wlotu powietrza tak aby je wstępnie ogrzewać? Powiedzmy, że mamy dom w układzie podłogówka + grzejniki, w którym prowadzimy rurka miedzianą z układu grzejnikowego ciepłą wodę do ściany gdzie mamy otwór z podwójnym zaizolowanym od ściany płaszczem gdzie na zewnątrz przepływa gorąca woda a środkiem napływa powietrze do mieszkania. Na ile zdołalibyśmy nagrzać wtedy wlatujące powietrze, jaki byłyby dodatkowe straty energii, zakładając, że musielibyśmy wykonać kilka takich wlotów o odpowiedniej średnicy aby powietrze odpowiednio dogrzać? Bo myślę, że koszt takiego rozwiązania byłby mały w porównaniu do reku.

 

Coś takiego:

http://images50.fotosik.pl/1443/187eded4ee3014bbm.jpg

 

Nawietrzak z grzałką to 300 zł, maksymalna moc 200 W, przy 4 takich dla budynku mamy koszt 1200 zł i około 600 W poboru przy temperaturze wlatującego powietrza poniżej 8 stopni.

Edytowane przez Beata&Slawek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja się nie znam i próbuję poznać. Powiedz czy reku wysusza powietrze czy nie wysusza, bo odnoszę wrażenie, że robi to tak jak tobie pasuje, w zależności co próbujesz udowodnić... Jak regulujesz wilgotność w domu na swojej instalacji? To pytanie nurtuje nie tylko mnie.

 

Skoro tak zrozumiałeś mój przekaz, to znaczy że będę musiał jeszcze trochę popracować nad jego formą.

Rekuperatory wysuszają powietrze o czym możesz się przekonać czytając wątki poświęcone tej tematyce, ale nie w takim stopniu żeby robić z tego od razu główną wadę WM+R.

Nawet poprzez super szczelne okna i drzwi do wnętrza budynku przedostaje się powietrze na drodze infiltracji, zarówno w warunkach statycznych tj. w bezwietrzne dni, jak również w warunkach dynamicznych tj. podczas wiatru, kiedy to natężenie strumienia powietrza infiltrującego rośnie. W pierwszym przypadku (warunki statyczne) czynnikiem napędowym jest różnica ciśnień wywołana różnicą gęstości powietrza zewnętrznego i wewnętrznego, zależna od temperatury powietrza. W drugim przypadku (warunki dynamiczne) dodatkowe ciśnienie wywołane naporem wiatru. I nie ma tu znaczenia rodzaj wykonanej w budynku wentylacji. W obu przypadkach strumień infiltracji jest co najmniej na poziomie ok. 11% kubatury budynku.

Wraz z powietrzem infiltracyjnym do budynku dostarczana jest również para wodna w ilościach zależnych od wilgotności powietrza oraz temperatury panującej na zewnątrz budynku. Jest to pierwsze źródło uzupełniające odpływ pary wodnej z budynku razem z usuwanym powietrzem.

Drugim źródłem uzupełniającym wilgotność wewnętrzną jest para wodna zakumulowana w konstrukcji budynku. Ponieważ masa budynku jest bardzo duża, to i ilość zakumulowanej pary wodnej również. Jest to naturalny stabilizator wilgotności wewnętrznej w budynku, zarówno przy WM+R jak i WG.

Największym źródłem pary wodnej jest człowiek i codzienne czynności bytowe wykonywane przez niego.

Zadaniem wentylacji jest usuwanie nadmiaru pary wodnej oraz zużytego powietrza z budynku i dostarczanie nowych porcji czystego powietrza.

W przypadku WG z regulowanym dopływem powietrza zewnętrznego, oprócz tego napływającego na drodze infiltracji, nie występuje zjawisko zmniejszania ilości napływającej pary wodnej do budynku, bo nie istnieje element na którym owa para mogła by kondensować. Jeżeli napłynie jej więcej niż potrzeba, to częściowo zostanie ona zakumulowana w powietrzu wewnętrznym podnosząc wilgotność względną, a częściowo w konstrukcji budynku. Jeżeli zaś mniej zostanie uwolniona z konstrukcji budynku. Wynika z tego, że sam budynek ma właściwości regulujące poziom wilgotności wewnętrznej.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beata&Sławek

 

O swoim rozwiązaniu napisałem tu:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?195149-Ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych&p=5188095&viewfull=1#post5188095

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?195149-Ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych&p=5191396&viewfull=1#post5191396

 

Oczywiście można rozważyć każde inne, ale potrzeba zapewnić odpowiednią powierzchnię wymiany.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beata&Sławek

 

O swoim rozwiązaniu napisałem tu:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?195149-Ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych&p=5188095&viewfull=1#post5188095

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?195149-Ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych&p=5191396&viewfull=1#post5191396

 

 

 

Oczywiście można rozważyć każde inne, ale potrzeba zapewnić odpowiednią powierzchnię wymiany.

 

nilsan

 

Genialne. Pamiętam gdzieś czytałem Twój post gdzie pisałeś, że promujesz grzejniki konwektorowe, czy tylko z tego względu czy ogólnie?

Edytowane przez Beata&Slawek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beata&Sławek

 

Ja nie promuję konkretnych grzejników tylko wskazuję w jakich sytuacjach moim zdaniem takie czy inne grzejniki były by najlepsze.

Do osuszania dużych powierzchni przeszklonych polecam grzejniki kanałowe. Jak okna są na 30-40cm podmurówce wtedy konwektorowe naścienne.

W sypialniach płytowe lub panelowe. W łazienkach drabinkowe. Ostatnio furorę robią grzejniki kamienne. Nie w każdym miejscu domu stosowanie podłogówki ma sens. Dlatego raczej preferuję ogrzewania mieszane. Tam gdzie się da podłogówka, a w pozostałych miejscach grzejniki.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak zrozumiałeś mój przekaz, to znaczy że będę musiał jeszcze trochę popracować nad jego formą.

Rekuperatory wysuszają powietrze o czym możesz się przekonać czytając wątki poświęcone tej tematyce, ale nie w takim stopniu żeby robić z tego od razu główną wadę WM+R.

..............................

nilsan

 

Napisałeś raz że wysuszają, raz że nie robią tego. I nawet nie wyrwałem Twoich zdań z kontekstu. Reszta wykładu jest być może dla kogoś cenna, to ukłon za poświęcony czas, ale wybacz, nie widzę tej teorii 11% wymiany bokiem powietrza w przypadku domu nawet średnio energooszczędnego, już o pasywniaku nie mówiąc. W wątkach o takim budownictwie wywołałbyś chyba popłoch. Ja teraz nie wiem po co mi była stolarka 3-szybowa, dbanie o montaż itd.

Właśnie na Podlasiu temperatury wzrosły do kilkunastu stopni w słońcu w ciągu dnia, a teraz mam 4,5 stopnia za oknem. I wiesz co? Wilgotność wzrosła z 41% do 45 i dalej idzie w górę. Jak minie 50% to pójdę i sobie podkręcę wymianę. Twój dom jak rozumiem zacznie tę wilgotność akumulować, aby ją oddać latem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś raz że wysuszają, raz że nie robią tego. I nawet nie wyrwałem Twoich zdań z kontekstu. Reszta wykładu jest być może dla kogoś cenna, to ukłon za poświęcony czas, ale wybacz, nie widzę tej teorii 11% wymiany bokiem powietrza w przypadku domu nawet średnio energooszczędnego, już o pasywniaku nie mówiąc. W wątkach o takim budownictwie wywołałbyś chyba popłoch. Ja teraz nie wiem po co mi była stolarka 3-szybowa, dbanie o montaż itd.

Właśnie na Podlasiu temperatury wzrosły do kilkunastu stopni w słońcu w ciągu dnia, a teraz mam 4,5 stopnia za oknem. I wiesz co? Wilgotność wzrosła z 41% do 45 i dalej idzie w górę. Jak minie 50% to pójdę i sobie podkręcę wymianę. Twój dom jak rozumiem zacznie tę wilgotność akumulować, aby ją oddać latem?

 

Jeżeli możesz, to pokaż mi w którym miejscu napisałem, że rekuperatory nie wysuszają powietrza.

Czym innym jest przewodnictwo cieplne okna, a czym innym jego szczelność.

A o tym, że reklama czyni cuda, to już chyba zdążyłeś się przekonać.

Ja zrobię to samo, tylko wykorzystując w tym celu napęd grawitacyjny, i na dodatek za darmo.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

............ Powietrze dostarczane poprzez WM nie jest osuszane poprzez rekuperator. Poza tym oprócz usuwania nadmiaru pary wodnej wymiana powietrza ma na celu dostarczenie niezbędnej ilości tlenu dla funkcjonowania człowieka. .................

 

nilsan

 

"Ja zrobię to samo, tylko wykorzystując w tym celu napęd grawitacyjny, i na dodatek za darmo"

 

Opisz dokładniej ten etap bo zaraz faktycznie poczuję się jak Grek. A i ważne info. Popękali ze śmiechu dekarze. Nie przypominają sobie takiego klienta, który ustalając cenę za dach nie przyjąłby do wiadomości pozycji typu obróbka komina, okien itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i ważne info. Popękali ze śmiechu dekarze. Nie przypominają sobie takiego klienta, który ustalając cenę za dach nie przyjąłby do wiadomości pozycji typu obróbka komina, okien itp.

 

Masz wyjątkowy dar do przedstawiania faktów w wygodny dla siebie sposób.

Próbowałeś najpierw:

 

Nilsan, te kominky/ki dekarz obrabiał za free w cenie dachu?

 

Ja ci odpowiedziałem:

 

Jaki problem dolicz jeszcze ze 2000,- na obróbki blacharskie, odejmij od tego cenę pokrycia dachowego w miejscu komina łącznie z robocizną...

 

Więc wytłumacz mi, w którym momencie nie uwzględniłem kosztu obróbek blacharskich, co ponoć wzbudziło takie rozbawienie wśród dekarzy?

Podobnie próbujesz mi wmówić, że raz piszę, że rekuperatory nie osuszają powietrza, a za chwilę, że odwrotnie.

Myślę, że to nie jest w porządku, a ponieważ nie grasz fer, to odpowiedzi na swoje pytania odemnie nie uzyskasz.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...