Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gość Rodzinka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wracając do tematu postu ( nie chce mi się czytac wszystkiego bo męczą mnie dziwne dyskusje) - mam podłogówkę w całym domu. Rewelacja!! Dla alergika takiego jak ja - kurz, pleśń - lepszej opcji nie ma. Grzejniki mam tylko jako dodatek w obu łazienkach. Ciepło się równomiernie rozchodzi, podłoga po umyciu schnie błyskawicznie. Dodam, ze mam ogrzewanie gazowe, wentylacja mechaniczna, kocioł kondensacyjny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Mi na mojej podłogówce nogi marzną. Tak samo jak marzły bez podłogówki.

(...)

 

Nie spodziewałem się, że odpowiesz cokolwiek.

Myślałem, że doszliśmy do porozumienia, że na FM Twoich osobistych wrażeń roztrząsać nie należy...

Powtórzyłem pytanie z postu do Ciebie, jako przykład istotnego zróznicowania pozornie tylko podobnego stwierdzenia :

1/. zimne nogi

2/. zimno w nogi.

 

Pozdrawiam

Bogusław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich postów tu nie ma, powód jest prosty. Ci którym ta podłgówka zaszkodziła są juz na drugim swiecie lub ci którzy jeszcze zyją nie zdają sobie sprawy ze swojej choroby wywołanej podłogówką. Dlatego brak takich wpisów. Pozostaje pytanie na które nie ma odpowiedzi, ilu takich było (tych zmarłych) oraz ilu takich jest (tych zyjących, byc moze juz niedługo)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za miesiąc jestem umówiony z hydraulikiem.

Skończył Lubelską Polibudę i pozostał w swoim zawodzie, zaproponował mi podłogówkę wszędzie.

Byłem u niego w domu, też ma podłogówkę wszędzie, jest po 60-ce, bardzo dobrze się miewa.

Mam nadzieję, że w ciągu miesiąca przez podłogówkę mój hydraulik nie umrze, bo drugiego trzeba będzie szukać i o "wieszakach" mocno myśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław - Twoja teza o szkodliwości podlogowki jest nie do obrony w kontekście polskiej zimy. Przecież jeśli ktoś ma zimna podłogę, chodzi w kapciach/butach, gdzie stopy mają wyższą temperaturę, co chyba jest bardziej szkodliwe...

 

Nienawidzę chodzić w kapciach - podłogówka pod tym kątem jest dla mnie zbawieniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bogusław - napisałeś, że przebywanie w przegrzanym pomieszczenie nie jest zdrowe. Z tym chyba zgodzi się większość. Nie rozumiem tylko dlaczego przegrzane przez podłogówkę jest bardziej szkodliwe niż przegrzane przez grzejniki.

Możesz to wytłumaczyć.

Edytowane przez rafostry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Gdyby ogrzewanie podłogowe miało tylko zalety, zapewne dziś już nikt nie stosowałby grzejników. Oto zatem najważniejsze jego wady:

 

Ogrzewanie podłogowe to ograniczona wydajność cieplna. Grzejnik podłogowy może być stosowany jako jedyne źródło ciepła tylko w domach dobrze ocieplonych. Ze względu na komfort chodzących po podłodze ludzi jej temperatura nie może być bowiem zbyt wysoka (w pokojach nie powinna przekraczać 29 st. C, a w kuchniach i łazienkach - 33 st. C). Tak więc moc cieplna grzejnika podłogowego jest ograniczona fizjologią ludzkiego ciała, dla którego "zbyt ciepło w stopy" oznaczałoby dyskomfort, a nawet dolegliwości (obrzęki i bóle nóg)."

 

http://www.webwizard.com.pl/seobiblioteka/Ogrzewanie-podlogowe-czy-grzejniki-45-393.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Gdyby ogrzewanie podłogowe miało tylko zalety, zapewne dziś już nikt nie stosowałby grzejników. Oto zatem najważniejsze jego wady:

 

Ogrzewanie podłogowe to ograniczona wydajność cieplna. Grzejnik podłogowy może być stosowany jako jedyne źródło ciepła tylko w domach dobrze ocieplonych. Ze względu na komfort chodzących po podłodze ludzi jej temperatura nie może być bowiem zbyt wysoka (w pokojach nie powinna przekraczać 29 st. C, a w kuchniach i łazienkach - 33 st. C). Tak więc moc cieplna grzejnika podłogowego jest ograniczona fizjologią ludzkiego ciała, dla którego "zbyt ciepło w stopy" oznaczałoby dyskomfort, a nawet dolegliwości (obrzęki i bóle nóg)."

 

http://www.webwizard.com.pl/seobiblioteka/Ogrzewanie-podlogowe-czy-grzejniki-45-393.html

 

Piszesz o wadach a wymieniłeś 1 wadę.

Oczywiście prawda. A w zasadzie truizm.

W nowo budowanych domach, wypełniających normę, można śmiało montować podłogówkę.

Mieszkańcy paliwożernych smoków budowanych za Gierka czy starszych ani myślą o takich wynalazkach. Dla nich najważniejsza jest cena węgla. Podłogówka to najczęściej abstrakcja z kosmosu. Nie interesują ich takie fanaberie.

W nowych domach, ogrzewanie grzejnikami, to dzisiaj także fanaberia i nieracjonalny pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o wadach a wymieniłeś 1 wadę.

Oczywiście prawda. A w zasadzie truizm.

 

W tytule wątku jest słowo "zdrowie", więc o tym zacytowałem. O innych wadach (i zaletach) możesz poczytać pod wskazanym linkiem.

Chyba że temat tak oklepany, że rzeczywiście nie ma co pisać i czytać.

 

Jeszcze inny link:http://www.zdrowebiuro.pl/ogrzewania_podlogowego_w_budynku_biurowym.php

 

Ale jak się śledzi podobne dyskusje w necie to można trafić na takie i podobne kwiatki:

"Kochani, napiszcie mi, co robić- podłogówka chodzi na 40*C, ale ciągle odczuwamy zimno?"

 

Pozdrawiam (szczęśliwy bez podłogówki)

(jakoś nieswojo czuję się po wejściu do domu z takim ogrzewaniem, chociaż oczywiście jest miło).

Edytowane przez hes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym temacie nigdy i nikt nie dojdzie do konsensus. Gdyby temat brzmiał spieprzona podłogówka a zdrowie lub poprawnie wykonana podłogówka a zdrowie to wtedy i owszem. A tak to przeciwnicy myślą o spieprzonej i o niej piszą a zwolennicy o poprawnej i o niej piszą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że 99% użytkowników to samo może napisać. I teraz pytanie, są na forum jakieś posty negatywne na temat OP?

 

Ostatnio był jeden... Użytkowniczka była rozczarowana, że mimo podłogowki ma chlodne podłogi, myślala ze będzie miec cieplutko pod nogami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto zatem najważniejsze jego wady

ad1. artykuł na który się powołujesz pochodzi z 2009r zawiera masę nieścisłości, przekłamań i kompletnie nie ma żadnego przełożenia na nową normę WT-2014 (ściany U=0,35 oraz okna U=2,0 to nawet na WT-2008 się nie łapią)

ad2. dla przykładu wyjaśnij proszę co to za jednostka bo ja tego kompletnie nie rozumiem ??

Jeśli zatem dom jest słabiej ocieplony i jego zapotrzebowanie na ciepło jest większe - np. na poziomie 100-120 W/(m kw.K)

ad3. pewnikiem anonim co pisał ten artykuł nie miał pojęcia o czym pisze i pomerdał jednostki, powinno być domek 12 litrowy czyli 120 kWh/m2/a

ad4. wracając do sedna podłoga rozgrzana do +29 albo +33 to wydajność grzewcza w okolicach 200W/m2 czyli w praktyce 2 razy więcej niż standardowy dobór kaloryferów

ad5. boję się zapytać skąd autor tego artykułu wziął poniższą bzdurę ??

Podłoga nie może bowiem dostarczać więcej ciepła niż 80 W/(m kw..K).

ad6. jedyna prawda w tym artykule warta zacytowania poniżej

Z grzejnikami jest odwrotnie - chociaż mogą współpracować z każdą instalacją grzewczą, lepiej stosować je w instalacjach wysokotemperaturowych. Podłączone do instalacji "chłodniejszych" (o niższej temperaturze wody zasilającej) muszą być odpowiednio większe: około 1,5 raza, gdy działają w temperaturze 75st./60st./20st. C,

2,5 raza, gdy działają w temperaturze 55st./45st./20st. C

A większe grzejniki są nie tylko droższe, ale i zajmują więcej miejsca

choć ja osobiście jestem zdania że grzejnik trzeba przewymiarować co najmniej 4-5 razy do prawidłowej współpracy z PCi, buforem czy też kondensatem (35/30/20)

 

PS twój drugi link dużo trafniejszy, zacytujmy najważniejsze

Praktycznie ogrzewanie podłogowe stanowi w większości przypadków lepsze rozwiązanie aniżeli zastosowanie typowych grzejników

 

Dr inż. Zbigniew Jóźwiak

Zakład Fizjologii Pracy i Ergonomii

Instytut Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera

Edytowane przez mxxxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad4. wracając do sedna podłoga rozgrzana do +29 albo +33 to wydajność grzewcza w okolicach 200W/m2 czyli w praktyce 2 razy więcej niż standardowy dobór kaloryferów

 

 

choć ja osobiście jestem zdania że grzejnik trzeba przewymiarować co najmniej 4-5 razy do prawidłowej współpracy z PCi, buforem czy też kondensatem (35/30/20)

 

ad 4.

Łau !! Sporo.

100 m2 - to około 20 ton betonu o temp. 33 oC - zaiste potęga !! 20 kW!

Po takiej posadzce przez kilka dni trzeba przemykać w butach o specjalnej grubej podeszwie - dla hutników..

A ile ciepła należy tam wpakować..? Ile paliwa zużyć?

Ciekawe czy dałoby się tak rozgrzaną podłogówkę wykorzystać np. w inkubatorach dla kurcząt?

 

ad druga konina..

Czyli, idąc za twoim zdaniem, pane doradco, co do przewymiarowywania grzejników rozumiem, że zamiast grzejnika metrowego należy przy PC zamontować jeden pięciometrowy lub 5 jednometrowych?

 

===

Edytowane przez boguslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bogusław - napisałeś, że przebywanie w przegrzanym pomieszczenie nie jest zdrowe. Z tym chyba zgodzi się większość. Nie rozumiem tylko dlaczego przegrzane przez podłogówkę jest bardziej szkodliwe niż przegrzane przez grzejniki.

Możesz to wytłumaczyć.

 

Poczytaj moje wypowiedzi w tym i w innych wątkach, pomyśl i sam sobie wytłumacz...

 

Ponadto.

Przegrzać dom grzejnikami o krótkim czasie reakcji (regulusy), jest możliwe, lecz wyłącznie jako działanie celowe, świadomie zrealizowane.

Tymczasem przegrzać pomieszczenie pracującą "podłogówką", szczególnie w taki dzień jak dzisiaj, jest nie do uniknięcia a to oznacza dyskomfort oraz stratę ciepła czyli stratę kasy.

===

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj moje wypowiedzi w tym i w innych wątkach, pomyśl i sam sobie wytłumacz...

 

Ponadto.

Przegrzać dom grzejnikami o krótkim czasie reakcji (regulusy), jest możliwe, lecz wyłącznie jako działanie celowe, świadomie zrealizowane.

Tymczasem przegrzać pomieszczenie pracującą "podłogówką", szczególnie w taki dzień jak dzisiaj, jest nie do uniknięcia a to oznacza dyskomfort oraz stratę ciepła czyli stratę kasy.

===

 

może w końcu przelicz te stratę kasy w stosunku do straty kasy dla pompy ciepła pracującej akumulacyjnie w taniej taryfie z buforem niskotemperaturowym jakim jest wylewka. cały czas pomijasz tę kwestię w celu sprzedania kaloryfera czy w jakimś innym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przegrzać budynek podłogówką o temperaturze 23 "C (temperatura powietrza 22)

 

Bogusławie jak to zrobić .

Ja tak mam .I żyje

 

Jak temperatura wzrośnie o 0,1 C to mam 2 godzina na wyłączenie bo i tak w tym czasie nie drgnie.

 

Pragnę zauważyć ,że ciepło płynie z ośrodka cieplejszego do chłodniejszego proporcjonalnie do różnicy temperatur.

Jeżeli temperatura powietrza wzrośnie do 23 = temperaturze podłogi to podłoga przestanie grzać.

Są oczywiście stany posrednie

Edytowane przez fachman19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...