Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nadzór budowlany a pieni?dze inwestora


Majka

Recommended Posts

Czytałam we wczorajszej Wyborczej wypowiedź "x", który stwierdził, że teraz nadzór będzie zmuszony do ruszenia się zza biurek i sprawdzania wszystkich budów. Na pytanie red. "kto będzie za te wizyty płacił?" padła odpowiedź, że "inwestor, to nie będa duze kwoty do 1000zł przy domach jednorodzinnych, a przecież przy kosztach budowy 300 - 400tyś.zł, to koszt nie duży".

Cholera mnie trafiła!

A Wy co na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E, to znowu ktoś bajdurzy, podał jakąś podstawę prawną? Nadzór budowlany to może przyładować karę, jeśli budowa jest niezgodna z przepisami i BHP, ale jeszcze nie słyszałam, żeby mógł wystawić inwestorowi fakturę za wizytę :smile:. Inspektorzy NB to organa administracji państwowej i są finansowani z budżetu, więc co najwyżej ogół podatników zapłaci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EEEE - właśnie Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, że rozbiórka samowoli budowlanych jest zgodna z konstytucją - co oznacza, że nie będą one legalizowane. O ile wiem wywołało to burze i próby kolejnej weryfikacji problemu (rząd próbuje zalegalizować niektóre samowole). Co do Ispektorów Nadzoru Budowlanego to w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" jest artykuł "rozbierać czy legalizować" w którym jest napisane, że nowelizacja Prawa Budowlanego wprowadza obowiązkowe kontrole Nadzoru budowlanego - ale w przypadku samowoli budowlanych - a nie każdego inwestora i faktycznie inwestor zapłaci za inspekcję i legalizację, ale to dlatego, że leży to w jego interesie. jest to ręka wyciągnięta przez ustawodawcę do tych którzy rozpoczęli samowolę budowlaną - oczywiście oprócz wpłaty należy spenić szereg innych warunków (wstrzymanie robót do momentu zakończenia postępowania w sprawie legalizacji, przedstawienie dokumentacji i oczywiście korzystny przebieg kontroli IB)

pozdrawiam

Agnicha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samowolą budowlaną o ile mi wiadomo jest nie tylko postawienie budowli bez zgody, ale także wprowadzenie zmian, np. dodatkowe okno, podwyższenie domu itp. Nie są to znaczne zmiany ale nadzór moze sie przyczepić. I co wtedy? Opłata za wizytę i kara? :eek:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samowolą będzie to jeśli zostanie uznane za znaczną zmianę i nie wiem czy czaem nie jest tak, że jeśli kierownik budowy wprowadzi, czy podpisze taką zmianę to nie ma problemu.

Jeśli jednak zmiana będzie uznana za samowolę- to odpowiedź brzmi: tak, trzeba będzie zapłacić za kontrolę i legalizację - podejrzewam jednak, że trzeba poczekać na przepisy wykonawcze ponieważ nowelizacja ustawy jest tylko zarysem, a szczegóły są zawsze w rozporządzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem tego artykułu, ale ztego co piszecie wnioskuję, ze ktoś komentował przygotowywaną nowlizację prawa budowlanego.

W nowelizacji między innymi uregulowano sprawy związane z koniecznością uzyskiwania decyzji administracyjnych od różnych organów - wojewody, starosty czy wójta. W przypadku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w stosunku do jednego kompleksu budowlanego, w którego skład wchodzą obiekty wymagające pozwoleń innych urzędów, właściwy do rozpatrzenia wniosku i wydania jednej decyzji o pozwoleniu na budowę będzie organ wyższego stopnia.

 

Rozwiązano również, występujące coraz częściej, przypadki ignorowania przez inwestorów nakazu wstrzymania budowy. W projekcie nowelizacji ustawy dodano nowy przepis umożliwiający wydanie decyzji nakazującej rozbiórkę całości obiektu lub jego części, albo doprowadzenie obiektu do stanu poprzedniego w przypadkach wykonywania robót mimo decyzji o ich wstrzymaniu.

 

Zmianie uległy również przepisy dotyczące wykonywania robót bez wymaganego pozwolenia. W takich przypadkach pozwolenie na wznowienie robót może być wydane po spełnieniu przez inwestora określonych czynności, które doprowadzą do stanu zgodnego z prawem lub po sporządzeniu i przedłożeniu projektu zamiennego. W projekcie przewidziano również nowe rozwiązania, zmierzające do zasadniczego ograniczenia "samowoli budowlanych" i realizacji obiektów budowanych niezgodnie z przepisami prawa. Projekt wprowadza obowiązek dla nadzoru budowlanego odbycia kontroli każdej budowy przed oddaniem wybudowanego obiektu do eksploatacji.

 

Jednocześnie ustawa dopuszcza w szczególnych wypadkach legalizację obiektów wybudowanych bez pozwolenia na budowę Celem tej zmiany jest umożliwienie odstąpienia od obowiązku bezwarunkowej rozbiórki obiektu który swym istnieniem nie narusza przepisów. Warunkiem legalizacji obiektu jest przedstawienie przez inwestora wszelkich dokumentów potwierdzających zgodność z prawem i wniesienia wysokiej opłaty sankcyjnej.

S-O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znając radosną twórczość Ustawodawcy zrobią to tak jak się boi Majka. Po prostu urzędnicy sobie zinterpretują to jak im się spodoba, a Ty ganiaj i udowadniaj, że nie jesteś słoniem. Kiedyś wydawało mi się, że przepisy podatkowe są mi znane, teraz wiem jak się myliłem - nie przewidziałem myślących inaczej w MF i US. Tak jak to ktoś (chyba Luśka) pisze w innym wątku - 60% ludzi ine rozumie tego co czyta, a pewnych przepisów nie rozumie nawet 100% czytających. Czuj duch i jak ustawa będzie miała wejść - ganiajmy do architekta by podpisał przesunięcie okna o 5cm, bo udowodnienie, że to nie jest samowola zabierze 2 lata.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...