Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jaka roślina w takie miejsce ???


Recommended Posts

witam

 

jestesmy swiezo w trakcie robienia kostki i przed domem mamy taki

okrag o srednicy okolo 3 metrow w ktory chcielismy poczatkowo wsadzic

jakiegos fajnego swierka srebrzystego lub cos podobnego

 

jednak po pewnym namysle stwierdzilismy ze za dobrych pare lat takie drzewo

bedzie ladnie korzenie w bok puszczac i w pewnym momencie zacznie podnosic

kostke na sciezkach a to mi sie wcale nie usmiecha ... i wiem ze to bedzie

mialo miejsce pewnie dopiero za 10-20lat ale chce tego uniknac

 

co wobec tego mozna zasadzic co nie ma powierzchniowego systemu korzeniowego

a raczej taki ktory skupiony jest na palu idacym w glab gleby?

co mozecie zaproponowac? moze jakies lisciaste drzewo

i generalnie sklanialbym sie za czyms co mi nie bedzie roslo na 10 m w gore ;)

 

chetnie zobaczylbym jakies fotki proponowanych drzewek

z gory serdecznie dziekuje za porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zalezy też od tego jaką glebę tam masz, bo nie każdy gatunek sprawdzi się wszędzie ;-)

 

z takich typowych małych liściastych drzew alejowych to np. te o naturalnie kulistych koronach:

 

klon 'Globosum'

 

http://www.szkolkarstwo.pl/images/article/2004/02/380/drzewa_02.jpg

 

robinia akacjowa 'Umbraculifera'

 

http://www.profizahrada.cz/images_data/2789-robinia-pseudacacia-trnovnik-akat-1.jpg

 

albo może coś z kwitnących wiosną np. wiśnia piłkowana 'Kanzan' (szczepiona na pniu - tzw. sheraton tree) - wiosną ma piękne różowe kwiaty, a jesienią jej liście przebarwiają sie na pomarańczowo-różowy kolor

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a2/Prunus_kapteynlaan.jpg/799px-Prunus_kapteynlaan.jpg

 

http://www.keele.ac.uk/university/arboretum/trees/cherries/images/prunus%20kanzan3s.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym świerki mają palowy system korzeniowy. Kupcie mniejszą odmianę, np. Białobok, Maigold.

 

Rozbawiłaś mnie do łez ,,Najlepsza" ogrodniczko na Forum Muratora :lol: :lol:

Jak świerki mają system korzeniowy palowy to ja jestem Papierzem !!! :wink:

 

Polecam poniższy link :

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awierk#Sekcja:_Omorica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuna - zamiast czytać wikipedię, po prostu kiedyś wykopałbyś świerka kłującego. Ja takowe przesadzałam, a ty?

 

Swoją drogą info na wiki - swierk jako rolina cienioznośna? W taki sposób to i sosna jest cienoznośna bo czasem potrafi wegetować w zacienieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sadziłem i przesadzalem dużo świerków , jednak nie zauważyłem aby miały korzeń palowy , mysle jednak że oboje możecie mieć racje gdyż rosliny te mogą wytwarzać korzeń palowy w cieżkich warunkach wodno glebowych np. na piaszczystym gruncie , świerki sadzone przez nas są specjalnie szkółkowane i rosną na dobrych glebach lub w torfie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świerk pospolity posiada płytki system, zaś wyjątkową cechą w ramach rodzaju (Picea) jest stosunkowo głęboki system korzeniowy świerka kłującego.

..

O widzisz Pinus mądrego to i przyjemnie poczytać . I z tym się zgadzam - ,, stosunkowo głęboki " czyli najgłębszy z całego rodzaju.

 

W stosunku do innych drzew np. sosny nawet świerk kłujący nie ma głębokiego systemu korzeniowego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuna - zamiast czytać wikipedię, po prostu kiedyś wykopałbyś świerka kłującego. Ja takowe przesadzałam, a ty?

 

Swoją drogą info na wiki - swierk jako rolina cienioznośna? W taki sposób to i sosna jest cienoznośna bo czasem potrafi wegetować w zacienieniu.

 

Powiem tak - zajmuję się hodowlą i szkółkarstwem w tym świerka kłującego . Na studiach miałem dendrologię i generalnie zgadzam się z tym co napisano w wikipedi . Poza tym dendrologia to moja pasja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuna - zamiast czytać wikipedię, po prostu kiedyś wykopałbyś świerka kłującego. Ja takowe przesadzałam, a ty?

 

Swoją drogą info na wiki - swierk jako rolina cienioznośna? W taki sposób to i sosna jest cienoznośna bo czasem potrafi wegetować w zacienieniu.

 

Ta informacja jest jak najbardziej poprawna. Oczywiście w odniesieniu do P. abies.

Kłujący oczywiście jest rośliną nie znoszącą ocienienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te które wykopywałam, kłujące, jak dla mnie miały korzeń palowy a nie wiązkowy. Natomiast przesadzałam sosny i one miały wiązkowy, płytko rozłożony a nie palowy.

Podaje informacje zgodne z moim doświadczeniem, a nie definicjami z wikipedii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głęboki system korzeniowy, to nie to samo co korzeń palowy.

każde z Was ma troszkę racji.

system palowy występuje u wszystkich drzew i krzewów rozmnażanych z nasion. w większości przypadków ulega deformacjom na skutek uszkodzeń przez szkodniki lub np. przy przesadzaniu w szkółkach, ewentualnie przy wysokim poziomie wód gruntowych i tworzy się w ten sposób system korzeniowy poziomy.

Napisz aladin07, jakie kryterium jest dla Ciebie najważniejsze -drzewko ma szybko urosnąć, ładnie kwitnąć, mieć ozdobne, długo pozostające na drzewie owoce, może jadalne do tego, czy może coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny spór. Po części każdy z aws ma rację. Wszystko zalezy od siedliska. Jeżeli świerk będzie rósł na czystym piasku np; na glebie bielicowej w warunkach silnego nasłonecznienia, jego system korzeniowy będzie penetrował glebę w poszukiwaniu wody. Wtedy wytworzy się system korzeniowy zbliżony do palowego. Ten sam gatunek rosnąc na żyznej, wilgotnej glebie wytworzy system korzeniowy wiązkowy charakterystyczny dla świerków. Zawsze przy sadzeniu roślin bierzmy pod uwagę siedlisko i specyficzne warunki glebowe oraz klimatyczne danego miejsca.

Generalnie świerk wytwarza rozgałęziony sytem wiązkowy, sosna- system palowy. Wynika to właśnie ze specyfiki siedlisk jakie zajmują w naturalnych warunkach oba gatunki. Świerki tworzą żyzne, wilgotne lasy, sosny preferują gleby piaszczyste, bielicowe i w tych warunkach nie mają większej konkurencji, własnie dzieki zdolności wytwarzania silnego, głęboko penetrującego warstwy gleby systemu palowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...