Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jaka roślina w takie miejsce ???


Recommended Posts

no to jeszcze raz :)

 

chodzi mi o drzewo iglaste ktore mimo wszystko nie wyrosnie mi za

20-30 lat na 20 i wiecej metrow

cos takiego co bedzie mialo max 10m i zeby w jak najkrotszym okresie

czasu siegnelo 3-4metrow

jesli chodzi o srednice to 3-5m

 

moja gleba jest wybitnie gliniasta wiec w nawiazaniu do poprzednika

wniosek z tego ze nawet sosna moze mi tu robic system powierzchniowy

wiec moze jest jakis sposob by troche go oszukac? jakas opaska plastikowa

czy metalowa (wiadro, miska bez dna) tak zeby korzenie same sie kierowaly

przynajmniej na poczatku wzrostu w dol - wiadomo ze pozniej to juz rozsadzi

taki kolnierz ale moze przez pierwszych kilka lat zda to jakis egzamin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przy glebie gliniastej mamy do czynienia z różnymi warunkami siedliskowymi w ciągu roku. Wiosną i zimą ziemia jest bardzo wilgotna, natomiast latem staje się sucha. Pojawiają się liczne spękania co nie sprzyja rozwojowi szerokiego systemu korzeniowego. Z doświadczenia wiem, że rośliny kopane, rosnące na podłozu gliniastym wytwarzają dosyć głębokie korzenie. Drobne boczne, wiotkie po prostu przesychają i pękaja razem z bruzdami spekanej gleby latem.

 

Osobiście na takie stanowisko posadziłbym Robinie akacjową 'Umbraculifera' lub którąs z ozdobnych jabłoni- 'Ola', lub 'Royality'- szerokość 4-6 m (zawsze jednak możesz przcycinać pędy i kontrolować pokrój drzewa). Ich zalety to efektowne purpurowe ulistnienie, piekne kwiaty wiosną, oraz długo utrzymujące sie na krótkopędach owoce ''rajskie jabłuszka'', będace przysmakiem ptaków.

Z iglastych; Pinus nigra 'Pyramidalis'-kolumnowy pokrój, max wys.6m, szer około 3 metrów. Jeśli chiałbys się pobawić w uszczykiwanie, to każda z sosen-pospolita, czarna nadaje sie na taki sposób formowania w celu kontroli wzrostu i nadania- ,,bonsajowgo''pokroju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edytowałem w trakcie jak pisałeś post więc, pisząc dalej:

Z iglastych; Pinus nigra 'Pyramidalis'-kolumnowy pokrój, max wys.6m, szer około 3 metrów. Jeśli chiałbys się pobawić w uszczykiwanie, to każda z sosen-pospolita, czarna nadaje sie na taki sposób formowania w celu kontroli wzrostu i nadania- ,,bonsajowgo''pokroju. Wszystkie system palowy- w takich warunkach na mur beton;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Nie wiem czy temat jest jeszcze aktualny, ale jeśli ... to ....

Żona chce świerk i na tym moglibyśmy zakończyć dyskusję :D lub ewentualnie podywagować na temat odmiany :wink: Jednocześnie piszesz, że drzewo nie ma być wyższe niż 10 m a i to jest za wysoko. No to masz chłopie problem :D Bez względu na system korzeniowy, choineczka przerośnie twój dom.

Kulminacja przyrostów dla świerka kłującego przypada na okres 25-40 lat i wtedy potrafi w sezonie wegetacyjnym podskoczyć o ok 20 cm.

Z liściastych nie radzę sadzić robini popularnie zwanej akacją, jest bardzo ekspansywna i ona pierwsza rozsadzi kostkę.

Jeśli ma być świerk, to zainteresowałabym się odmianami karłowatymi, a może cis. Jeśli zdecydujecie się na liściaste, to może migdałek albo głóg szczepione na pniu. Pięknie kwitną wiosną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zona chce choinke :) niekoniecznie swierka ;)

 

ale mniejsza o to

tez sie nad cisem zastanawialem ale bardzo krotka chwilke - powod to owoce

na drzewie wygladaja ladnie ale jak spadnie to to na chodnik to niedosc

ze dosyc skutecznie brudzi sam chodnik to buty sa poklejone niczym po cukierkach

takze w tym wypadku odpada

 

sklaniam sie coraz bardziej ku sosnie - skoro system palowy i ladnie mozna to prowadzic

u sasiada widzialem - ma moze z 2,5-3 m jest bardzo gesta a w srodku pien

jak u kilkudziesiecioletniego drzewa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...