Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

Czy Junkers Smart 14-3C posiada w menu możliwość szybkiego wyłączenia grzania CWU ?

Taki tryb "urlop"

 

Lubię palić w kominku, w sezonie grzewczym palę od piatku do niedzieli. W nowym domu chciałbym wypróbować nasadke wodną na kominek, aby grzać sobie CWU w zasobniku.

W tym celu chciałbym mieć możliwość szybkiego wyłączenia funkcji grzania CWU, kiedy rozpalam i włączenia jej , kiedy kończę palić w kominku.

 

Witam, w sterowniku kotła istnieje możliwość ustawienia czasu pracy oraz temperatury w wybranych przedziałach czasowych w ciągu doby. Po podgrzaniu wody w zasobniku do ustawionej temperatury, sterownik wyłączy obieg zasilania zasobnika, a obieg centralnego ogrzewania będzie działał dalej. W przypadku gdy chce Pan, aby zasobnik był zasilany z innego źródła, w tym z kominka, może Pan ustawić w automatyce kotła minimalną temperaturę ciepłej wody, co spowoduje niezałączenie się układu c.w.u aż do spadku temperatury poniżej zadanej wartości.

 

Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.

Pozdrawiam,

 

Rafał Cichocki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Posiadam zbiornik 120l Biawar do CWU podpięty do kotła JCS ZSB 14-3C. Ciepła woda niezbędna w godz. 6-7 oraz 19-21. Trzy osoby. Jedna łazienka z prysznicem. Cyrkulacja wyłączona.

Jakie ustawienia kotła będą optymalne względem zużycia gazu do grzania CWU:

1. Utrzymywanie stałej temperatury w zbiorniku przez całą dobę ok. 40C..

2. Grzanie wody tylko przed korzystaniem, z minimalną mocą przez dłuższy czas.

3. Grzanie wody tylko przed korzystaniem, z maksymalną mocą przez krótszy czas.

4. Inne ustawienie - jakie?

Edytowane przez miplomar
korekta postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namawiano mnie na Immergasa, lecz zaufałem bardziej niemieckiej technologii..

Ha ha ha... niemiecka technologia, za komuny w Polsce zawsze co było Niemieckie albo Amerykańskie to było uważane za najlepsze. Od tego czasu wiele (niestety) się zmieniło... nastąpiła globalizacja produkcji . Kolejny aspekt sprawy: technologia to jedno, a polityka sprzedaży i serwisowania, w szczególności jeśli chodzi o dostępność i ceny komponentów, to druga strona medalu. Wszyscy tną koszty i trzymają ceny finalnego produktu na podobnym poziomie. Niektórzy za to odbijają sobie na cenie części zamiennych, oferując pakiety modułowe za horrendalne kwoty. Poczytaj sobie (taki pierwszy post "z brzegu" a jest ich więcej na forum) o tej niemieckiej technologii, a w szczególności posty użytkownika Ketiw, w tym poście>> http://forum.muratordom.pl/showthread.php?196946-Serwis-Viessmann-tragedia . Dobrzy serwisanci którzy od lat serwisują wiele marek powiedzą Ci, że dzisiaj jakość u większości producentów jest na podobnym poziomie, a części z których składają swoje kociołki biorą często z tych samych fabryk (nierzadko z Chin)

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrzy serwisanci którzy od lat serwisują wiele marek powiedzą Ci, że dzisiaj jakość u większości producentów jest na podobnym poziomie, a części z których składają swoje kociołki biorą często z tych samych fabryk (nierzadko z Chin)

Czyli jest dokładnie tak jak z samochodami.

Zerknij pod maski różnych marek,

a znajdziesz części od tych samych poddostawców.

Globalizacja i walka o najniższą cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
A tak z innej beczki ;)

JUNKERS CERAPUR ACU smart ZWSB 30-4A i

Junkers Cerapur Acu ZWSB 24/28-3A.

 

Czym się różnią poza pojemnością zasobnika?

Różnica cenowa jest ogromna...

 

 

Nie jestem pewien ale sprawdź zasobnik czy jest warstwowy czy z wężownicą.

 

Różnica kolosalna (ponoć )

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
wczoraj podłączono mi piec junkersa 14 kwh. jedynie co mnie zdziwiło to że instalator dorzucił do zestawu naczynie wzbiorcze. w domu mam po całości podłogówkę. z tego co do czytałem w instrukcjach junkersa naczynia nie daje się przy ogrzewaniu podłogowym. jak to u Was wygląda

 

To nie podłogówka jest kryterium tylko objętość instalacji, jej wysokość (ciśnienie statyczne) oraz maksymalna temperatura pracy kotła. W instrukcji masz stosowny wykres przy pomocy którego ocenisz czy naczynie wbudowane w kocioł jest wystarczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 weeks później...

Witam,

 

Przede mną zakup pieca. Jestem zdecydowana na piec Junersa, model jak w temacie :) Domek parterowy, po całości zrobione jest ogrzewanie podłogowe. Pow. użytkowa 125 mkw + kotłownia 14 mkw (również ogrzewana).

 

Zdecydowałam, że piec kupię na własną rękę, bowiem instalator krzyknął mi niezłą sumkę za taki sam piec.

 

Będę wdzięczna za podpowiedź: czy oprócz pieca i zasobnika powinnam jeszcze o czymś pamiętać?

Na bieżąco śledzę internet aby złapać dobrą okazję. Ale może macie jakieś sprawdzone i godne polecenia miejsca gdzie można w dobrej cenie kupić Junkersa?

 

I jeszcze jedno pytanie na koniec, bo mam mały dylemat. Piec planowałam zamontować już w gotowej "opłytkowanej" kotłowni (płytki mają być na podłodze i na ścianie do wysokości 1,50 m). Jednak aby położyć płytki, najpierw powinnam wygrzać posadzki, do czego jednak przydałby się piec ;) Fliziarz wspominał kiedyś, że płytki zaczyna się kłaść od podłogi, a nie odwrotnie.

 

Jakieś rady jak to rozwiązać?

 

Pozdrawiam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa teoria z tym kładzeniem płytek od podłogi, uzasadniał to jakoś? Bo dla mnie brzmi to jak dorabianie sobie dodatkowej i całkowicie niepotrzebnej roboty...

 

Tak czy tak, niech zapłytkuje tą ścianę, na której ma wisieć kocioł, a po jego instalacji i wygrzaniu wylewki niech robi resztę w takiej kolejności, jak Ci pasuje.

 

J.

 

'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Będę wdzięczna za podpowiedź: czy oprócz pieca i zasobnika powinnam jeszcze o czymś pamiętać?

 

Jak zasobnik obcego producenta to jeszcze to jest potrzebne: Czujnik temperatury zasobnika z wtyczką Junkers SF3

Na pewno też warto od razu kupić sterownik pokojowy/pogodowy.

 

Instalator uczulał mnie też by sprawdzić czy w komplecie z kotłem będzie mosiężna listwa zaworowa, bo kupowana osobno jest dość droga.

 

Ja kupiłem ten kocioł przez internet prawie 1000zł taniej niż chciał instalator. Na końcu sam stwierdził, że nawet przy jego rabatach w zaufanych hurtowniach taka cena była by niemożliwa do osiągnięcia.

Także polecam zakupy na własną rękę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad przewodem koncentryczo-spalinowym do Cerapur Smart, który będzie wychodził przez ścianę: stal-stal czy stal-tworzywo? Jakie są plusy a jakie minusy? Wydaje mi się, że lepszy będzie z zewnętrzną rurą z tworzywa, bo mniej będzie przewodził zimno z zewnątrz do domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

potrzebuje malej podpowiedzi. Jestem obecnie na etapie zakupu pieca. Moj wybor padl na piec marki Junkers. Nie wiem tylko jakiej mocy powinien byc.

Obecnie moja instalacja wygląda w ten sposób iz na całym parterze + górna łazienka bedzie na ogrzewaniu podłogowym ok. 100m, pomieszczenia na poddaszu i garaż będzie na kaloryferach ok. 80 m. Na pewno bede chcial wykorzystać serownik FW 200.

Fachowiec w sklepie wycenil mi Junkersa Cerapur Smart ZSB 22-3C ... pytanie czy nie jest to za duzy piec ? moze jednak lepiej wziac wersje 14-3C ?

Z gory dziekuje za wyczerpująca odpowiedz.

 

Witam

Kiedyś poruszyłem ten temat z moim hydraulikiem na temat różnicy tych dwóch piecy. Ja mam z zasobnikiem a mój sąsiad bez zasobnika. Hydraulik powiedział, że praktycznie nie ma żadnej różnicy, piece te stosuje się w małych pomieszczeniach. Minus jest taki, że może wystąpić tzw niedobór ciepłej wody (kiedy jest dosyć duże zużycie wody podczas mycia i ogrzewania domu w jednym momencie. Drugi minus to chyba temperatura na piecu musi być wyższa w momencie dużego poboru ciepłej wody, bo jednak zbiornik 40 l nie jest zbyt pojemny i szybko musi dogrzać wodę do zbiornika, w celu komfortu cieplnego, czyli może wystąpić większe zużycie gazu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad przewodem koncentryczo-spalinowym do Cerapur Smart, który będzie wychodził przez ścianę: stal-stal czy stal-tworzywo? Jakie są plusy a jakie minusy? Wydaje mi się, że lepszy będzie z zewnętrzną rurą z tworzywa, bo mniej będzie przewodził zimno z zewnątrz do domu.

 

Z pieca kołnierz wylotowy spalin jest plastikowy. U mnie cały system wylotowy jest z PCV firmy Bosch, tzw system dla junkersa wpięty do komina wentylacyjnego, jakieś dobre 6-9 metrów w górę. Nigdy, ale to nigdy temperatura spalin nie będzie większa niż 90 stopni, powyżej tej temp., piec się wyłączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po krótkiej nieobecności na forum. Mogę, śmiało napisać, wybór pieca był trafiony w 100%, Obecnie jestem po tak zwanym pierwszym pełnym sezonie grzewczy. Od sierpnia 2012 r. do sierpnia 2013 r. dla 3 osobowej rodziny z cyrkulacją (w końcu naprawioną - źle kable podpięli w piecu) zużyłem 1150 m3 gazu. Oczywiście program do wygrzewania jastrychy użyłem, temperatura w domu parter 21-22 (czasami i 24 jak kominek się porządnie nagrzał), poddasze 18-21. Polecam ten piec, mam nadzieję że posłuży jak najdłużej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...