Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

Jeśli przegrzewa przy dodatnich temp.zewnętrznych to zmniejsz początek, poczekaj poczekaj dobe i zobacz jaki dałoto skutek.

Gdy będą temp. ujemne i nie będzie trzymać temp. wewnątrz to zmieniaj koniec krzywej, natomiast gdy nie trzyma temp. w okolicy 0 st. trzeba zmienić początek i koniec. To jest jedyny sposób ustawienia krzywej, obserwować temp. wewnątrz i na zewnątrz i odpowiednio korygować temp. pocz. i końcową krzywej. Po miesiącu krzywa powinna być ustawiona prawidłowo.

 

obniżyłem początek krzywej o 2 stopnie i teraz ładnie trzymało zadaną temperaturę... wieczorem wyskoczył mi błąd H16. Czy to możliwe, że od zmiany tych ustawień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

obniżyłem początek krzywej o 2 stopnie i teraz ładnie trzymało zadaną temperaturę... wieczorem wyskoczył mi błąd H16. Czy to możliwe, że od zmiany tych ustawień?

Z powodu zmiany nachylenia krzywej żaden błąd nie powinien się pojawić.

Nie wiem co oznacza błąd ponieważ takiego błędu nie ma na liście błędów, czy błąd spowodował zatrzymanie pracy kotła?

Edytowane przez mariuszwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oliwka - kiedy piec dawał 45 stopni, czy podłoga była wyczuwalnie ciepła?

Na który bieg masz ustawioną pompę CO w kotle (trzeba zdjąć obudowę i zobaczyć z boku pompy ustawienie biegu).

Jakie masz średnice rur dochodzących do rozdzielaczy oraz czy rozmawiałaś o sytuacji ze swoim hydraulikiem?

Bo my tu w sumie możemy tylko gdybać, a on ma największe szanse sprawdzić cokolwiek na miejscu...

 

IMO, podłoga była ciepła, wiadomo że nie parzyła ale płytka (w kotłowni na małym kawałku mam już wypłytkowane pod piec) była w dotyku przyjemnie ciepła (tylko że w kotłowni jest pętla która nie idzie do rozdzielaczy, tylko wchodzi przez jakieś tam trójniki do pieca bezpośrednio, jest zawór, aby móc regulować ew. podgrzewanie w kotłowni).

Pompa ponoć na najwyższym biegu (tak rzekł dziś hydraulik co mi piec montował).

O średnice mnie nie pytaj, bo nie wiem :( Patrzę na zdjęcia z kotłowni i tak na moje oko to 32 mm, ew. 25.

Z hydraulikiem rozmawiałam, i to nie jednym, i tu tkwi problem, bo każdy mówi co innego :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w tym kotle można bez obaw przesuną sterowanie "ochrony przeciwzamrożeniowej" polegającej na włączaniu się pompy CO bez pracy palnika z domyślnej temperatury +5C na np. -5C? Denerwuje mnie jak kocioł buczy (pracje samam pompa) choc mam ustawione by ogrzewanie w danym momencie nie było włączone.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu zmiany nachylenia krzywej żaden błąd nie powinien się pojawić.

Nie wiem co oznacza błąd ponieważ takiego błędu nie ma na liście błędów, czy błąd spowodował zatrzymanie pracy kotła?

 

Błąd H16 Sygnały od czujników temperatury są zbyt zróżnicowane. Tak jest napisane w instrukcji.

Kocioł pracuje nadal, w zeszłym tygodniu był serwisant do konserwacji kotła, może to po jego robocie.

Wezwę serwis niech zobaczą co to jest. Po wyjęciu wtyczki zasilania i ponownym uruchomieniu błąd znikł.

 

Podobno ten błąd wyskakuje jak jest za duża różnica temperatur na wejściu i wyjściu.

Edytowane przez drk001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd H16 Sygnały od czujników temperatury są zbyt zróżnicowane. Tak jest napisane w instrukcji.

Kocioł pracuje nadal, w zeszłym tygodniu był serwisant do konserwacji kotła, może to po jego robocie.

Wezwę serwis niech zobaczą co to jest. Po wyjęciu wtyczki zasilania i ponownym uruchomieniu błąd znikł.

 

Podobno ten błąd wyskakuje jak jest za duża różnica temperatur na wejściu i wyjściu.

W jakiej instrukcji jest to opisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strona 52 --> http://www.szkolenia-junkers.pl/materialy,219.html

mój model to: Junkers Cerapur ACU - Smart ZWSB 30-4A z FW120

W twojej wersji kotła ( z podgrzewaczem) jest inny panel sterujący na kotle, inny wyświetlacz, dlatego pokazuje więcej błędów niż w wersji bez podgrzewacza.

Co do przyczyn to w instrukcji wszystko jest opisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie serwisant będzie piątek przegląd po dwóch latach, nie robiłem po roku użytkowania, koszt normalnego przeglądu w Krakowie to 250 zl, 300 zl jeżeli jest to przegląd z przedłużeniem gwarancji, plus dojazd. Wcześniej już było o tych przeglądach w tym wątku...ale się trochę rozrósł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W twojej wersji kotła ( z podgrzewaczem) jest inny panel sterujący na kotle, inny wyświetlacz, dlatego pokazuje więcej błędów niż w wersji bez podgrzewacza.

Co do przyczyn to w instrukcji wszystko jest opisane.

 

ale chyba twoje ustawienia mogę zastosowac? na razie sprawdzają mi się idealnie obniżyłem tylko temp. początkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam od kwietnia kocioł zsb-14c z zasobnikiem 120l. Od tego czasu już 3 razy wzywałem serwisanta z powodu następującego błędu. Mianowicie przy podgrzewaniu zasobnika nie odcina mi grzejników i podłogówki tylko grzeje wszystko. W wyniku tego zasobnik zamiast 15min grzeje przez godzinę w domu w tym czasie mam o kilka stopni więcej no i najbardziej obawiam się o podłogówkę. Wiadomo wodę grzeje nawet na 80st. Zaznaczam że błąd taki zdarza się nie wiadomo czemu (zero zmian ustawień itp) i trwa najczęściej 1 grzanie zasobnika po czym wszystko na kolejne 2-3 miesiące wraca do normy. Serwisanci junkersa nie wiedzą co może być przyczyną. Raz zrobili tylko reset, innym razem wymienili jakiś silniczek a ostatnio posmarowali bodaj ten przewód trójdrożny jakimś smarem żeby się nie brudził.

1. Co waszym zdaniem może być przyczyną???

2. I jak to znosi moja podłogówka?

Dodam że dom 110m2 mam ogrzewany grzejnikami i podłogówką 70-30 na rtg bez żadnych mieszaczy. Wszystkim steruje FW120, nigdy nie ustawiałem żadnych krzywych itp, serwis doradził że przy takim podwójnym układzie najlepiej skręcić to pokrętło w piecu najbardziej w prawo - czyli chyba wszystkim steruje tylko pogodynka. I dodam że jestem zadowolony bo temp waha się w przedziale 0,5-1st od zamierzonej więc oki.

3. Jeszcze takie pytanko bo grzejniki kupowałem większe by właśnie nie musiało się mocno grzać - może w takim wypadku lepiej dać ustawienie w piecu na ogrzewanie podłogowe bo i tak niska temperatura grzania powinna wystarczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze inne łatwiejsze pytanie. Gdzie zmienia się histereze przy grzaniu wody w zasobniku. Mam ustawione 46st a zaczyna mi grzać jak spadnie do 39. Przy 40st już kąpiel dla dzieci jest za chłodna a nawet jak dam żądanie szybkiego grzania to nie działa bo jeszcze nie spadło do tych 39st.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam fachowcem nie jestem ale z tego co pamiętam ( nie bawiłem się dawno ustawieniami) zmienił bym ustawienia na:

grzanie podłogowe

u mnie pogodynka tez jest ale piec do CWU bierze ustawienia z pokrętła na piecu,

jest coś takiego w ustawieniach serwisowych pieca jak max moc zasilania zasobnika, dał bym na 55, taka temp w podłogę ujdzie zasobnik będzie ci nagrzewał wolniej ale do 50 nagrzeje a im mniejsza temp dla kondensata tym lepiej,

można tez ustawić max moc zasilania CO tez bym to obniżył,

ten instalator chyba nie miał pojęcia o ustawieniach serwisowych, poczytaj o tym, bo 80 stopni w podłogę to zdecydowanie za dużo!!

do tego nawet jak piec bierze ustawienia z pogodynki to na piecu ustaw moc CO i cwu na mniej niż na max-a nie zaszkodzi a zawsze bezpieczniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam fachowcem nie jestem ale z tego co pamiętam ( nie bawiłem się dawno ustawieniami) zmienił bym ustawienia na:

grzanie podłogowe

u mnie pogodynka tez jest ale piec do CWU bierze ustawienia z pokrętła na piecu,

jest coś takiego w ustawieniach serwisowych pieca jak max moc zasilania zasobnika, dał bym na 55, taka temp w podłogę ujdzie zasobnik będzie ci nagrzewał wolniej ale do 50 nagrzeje a im mniejsza temp dla kondensata tym lepiej,

można tez ustawić max moc zasilania CO tez bym to obniżył,

ten instalator chyba nie miał pojęcia o ustawieniach serwisowych, poczytaj o tym, bo 80 stopni w podłogę to zdecydowanie za dużo!!

do tego nawet jak piec bierze ustawienia z pogodynki to na piecu ustaw moc CO i cwu na mniej niż na max-a nie zaszkodzi a zawsze bezpieczniej

 

80st to mi grzeje właśnie tylko w trakcie tej awarii gdy przy grzaniu zasobnika nie wyłącza obiegu grzejników a zasobnik dchodzi właśnie tak do 70-80st. zanim nagrzeje wode do 46st.

A gdzie się zmienia te ustawienia max dla CWU i CO na piecu czy pogodynce i jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czemu serwisanci z Junkersa nie chcą tego wymienić od razu tylko mówią że jak coś to będą przyjeżdżać i wymieniać różne elementy do skutku. Ja im proponowałem żeby sobie wzięli ten piec i sprawdzili sobie w fabryce a mi niech dadzą inny egzemplarz i już.

 

Jak kolega wyżej pisałał są tylko dwie możliwości zawór trójdrożny u ciebie nie jest otwierany do końca zatrzymuje się gdzieś w połowie i puszcza wodę tu i tu bo byc może elektronika ta nim steruje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...