Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

wciskasz symbol klucza ,aż sie zaświeci a na ekranie 1A, przejdz na 1b to jest moc cwu

2b maksymalna temp zasilania, nie napisali czy tylko CO czy wszystko

1b mam na 100% a 2b na 88 , więc powinno być ok. Dzisiaj znowu ładował zasobnik jak by chciał a nie mógł, ale zauważyłem, że na zmianę z temperaturą miga się znaczek napełniania syfonu i po około 15 minutach zaczął sam z siebie normalnie pracować i podnosić temperaturę w konkretnym tempie. W instrukcji piszą, że po długim nieużywaniu może chcieć naładować syfon i chodzić na małej mocy, więc mam nadzieję, że sobie naładował raz i mu starczy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1b mam na 100% a 2b na 88 , więc powinno być ok. Dzisiaj znowu ładował zasobnik jak by chciał a nie mógł, ale zauważyłem, że na zmianę z temperaturą miga się znaczek napełniania syfonu i po około 15 minutach zaczął sam z siebie normalnie pracować i podnosić temperaturę w konkretnym tempie. W instrukcji piszą, że po długim nieużywaniu może chcieć naładować syfon i chodzić na małej mocy, więc mam nadzieję, że sobie naładował raz i mu starczy :-)

napełnianie syfonu można wyłączyć ale lepiej nie..

2F na 00 ?

napelnianie syfonu odbywa sie po wylaczeniu glownym wylacznikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam, pytanko mam następujące:

 

Posiadam ten piecyk jak w temacie - mieszkanie miałem modernizowane i wcześniej miałem kocioł na węgiel wraz z kalafiorami żeliwnymi.

Kalafiory zostały a piec zmieniony na ZSB-14-3. Rury również wymienione. Proszę kolegów o pomoc w doradztwie czy wymienić żeliwiaki na blaszaki ?

Jeśli tak to jakie najlepsze ? Jakiej firmy KERMI PURMO DIAMOND czy może aluminiowe ?

 

Dlaczego o to proszę ?

 

Dlatego, że uważam że spalam bardzo dużo gazu a w domu wcale nie jest tak ciepło - mecze się II sezon z tym piecem i nie potrafię go wyregulować. Czytałem wszystkie posty x 3 kilka tygodni czytania i sprawdzania i za każdym razem wszystko inaczej wychodzi. Piec regularnie serwisowany przez Junkers Serwis. Zmieniałem programy, parametry krzywe - testowałem rysowałem krzywe analizowałem i za każdym razem wyniki różne - pozakładałem na kalafiory żeliwne głowice firmy scholser żeby nimi wyregulować dobrze temperaturę. Wnioski mam takie że jak oleję kondensację czyli max temp np do 56c i ustawię np na zasilaniu 60-70 - to kalafiory ładnie grzeją i jest ciepło ale za to bardzo dużo gazu spalam bo około 15-18m3.

Nadmienię, że dom mam ocieplony styropianem 10cm. Piwnica +Parter + piętro. Proszę o poradę czy wymiana grzejników coś pomoże - żeliwiaki maja pewnie dużą bezwładność - trzeba do nich wlać dużo wody i dużo tej wody trzeba też zagrzać - z drugiej strony żeliwo dłużej trzyma ciepło ale i dłużej się nagrzewa. Proszę fachowców o pomoc i ewentualne doradztwo. Jak ewentualnie od podstaw zacząć poprawnie testować i dobierać krzywą ?

Jeśli problemem jest opisać wszystko to proszę o informację na priva jeśli byłby ktoś ochotny do udzielenia mi pomocy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Proszę o poradę czy wymiana grzejników coś pomoże - żeliwiaki maja pewnie dużą bezwładność - trzeba do nich wlać dużo wody i dużo tej wody trzeba też zagrzać - z drugiej strony żeliwo dłużej trzyma ciepło ale i dłużej się nagrzewa. Proszę fachowców o pomoc i ewentualne doradztwo. Jak ewentualnie od podstaw zacząć poprawnie testować i dobierać krzywą ?

Coś tam pewnie da, ale wątpię żeby była opłacalna. Sprawdź czy nie przegrzewasz domu (mimo głowic) czyli czy temp. w pomieszczeniach nie przekracza zadanej (bo jednak żeliwne grzejniki mogą dawać taki efekt). Ja, na Twoim miejscu, spróbowałbym grzać niższymi temperaturami wody na kotle i wtedy sprawdzał efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy niższymi temperaturami ? staram się grzać do56stopni żeby była kondensacja czy to już duża temperatura ? Tylko problem w tym, że taka temperatura powoduje że mieszkanie nie chce się zagrzać. Jak puszcze temperaturę np. 70stopni to wtedy grzeje - o czym to świadczy ? chciałbym też spalać mniej gazu - tak jak userzy piszą w zależności od ocieplenia i powierzchni spalają 6-10m3 na dobe a ja spalam 15 - to zdecydowanie za dużo.

Jeśli ktoś jest w stanie mi pomóc z poprawną konfiguracją np. na priv to bym wdzięczny.Wtedy mogę jeszcze raz przetestować te żeliwiaki.- tylko muszę wiedzieć jak dokładnie ustawić wszystkie parametry - jeśli zechciałby ktoś mi pomóc to zapraszam na priv - podam wszystkie niezbędne dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak był kocioł na węgiel to nie mieszkałem tam bo mieszkanie nie było moje. W tym momencie mieszkanie jest już moje i gruntownie był przeprowadzony remont. Mieszkam już 2.5 roku. W zimę dogrzewam się tradycyjnym kominkiem. Na Parterze mam kuchnie (2 kalafiory po 70cm długości) salon (tak samo)

łazienka (drabinka) Przedpokój (grzejnik panelowy purmo i przedpokój to samo. Piętro: 4 pokoje a w każdym z nich kalafiory po 70-120cm długości).

skoro radzicie bym nie wymieniał kalafiorów to dla mnie to dobra nowina bo nie poniosę kosztów, ale proszę o pomoc w konfiguracji. Można powiedzieć że piec mam opanowany tzn wiem gdzie wejść i jak zmieniać zarówno na kotle jak i na sterowniku. Tylko teraz muszę od nowa przywrócić ustawienia fabryczne i zacząć testować - jaka konfigurację polecacie na początek ?

 

Ps. Wiem, że nie da się w postach tego wszystkie wytłumaczyć i to nie ma sensu dlatego proszę od zaawansowanych użytkowników o pomoc na priv - możemy też pisać przez jakiś komunikator, bo tak będzie szybciej. Po prostu już sam nie mam sił ustawiać tego i próbować bo nic nie da się wywnioskować , może coś mam źle ustawione na kotle ? Krzywe raczej dobrze dobieram testowałem 2 dni i znów zmiana. Boje się że mogę wskoczyć na taryfę W.2.2 bo tyle gazu leciało w zeszłą zimę na testy, że w końcu zaprzestałem i paliłem cały czas kominkiem. Wiem, że piec jest oszczędny i można go świetnie wykorzystać tylko proszę o pomoc w poprawnej konfiguracji jeśli ta nie pomoże to może wtedy wymiana grzejników. Nadmienię tylko że przy wyłączony CO i załączonym CWU + kuchenka gazowa codziennie spalam 1-1,5m3 gazu - myślę że to w normie.Oczywiście na noc wody nie grzeje od 22:00-5:00. W pozostałych godzinach temp 50-55stopni + włączona cyrkulacja 3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy niższymi temperaturami ? staram się grzać do56stopni żeby była kondensacja czy to już duża temperatura ? Tylko problem w tym, że taka temperatura powoduje że mieszkanie nie chce się zagrzać.

Chodziło mi o to, że żeliwiaki długo się nagrzewają, ale później długo oddają ciepło i przykładowo, jakbyś miał zasilanie ustawione na 80°C, to:

1) żeliwiaki zaczynają się nagrzewać

2) żeliwiaki są gorące i grzeją pomieszczenia

3) sterownik dostaje sygnał "temperatura zadana osiągnięta" i odłącza kocioł

4) w żeliwiakach nadal jest b. gorąca woda i przegrzewane są pomieszczenia

 

Przy niższej temperaturze zasilające CO efekt z pkt 4. byłby zredukowany.

staram się grzać do56stopni żeby była kondensacja

Pamiętaj, że kondensacja uwzględnia temperaturę powrotu! zasilanie nie ma nic do rzeczy (o ile odbiorniki: kaloryfery, podłogówka itd. zdążą odebrać ciepło)

 

Jeśli ktoś jest w stanie mi pomóc z poprawną konfiguracją np. na priv to bym wdzięczny.Wtedy mogę jeszcze raz przetestować te żeliwiaki.- tylko muszę wiedzieć jak dokładnie ustawić wszystkie parametry - jeśli zechciałby ktoś mi pomóc to zapraszam na priv - podam wszystkie niezbędne dane.

Ja niestety czasowo nie dam rady, próbuj jak najniższej temperatury zasilania.

Z ciekawości jaka powierzchnia ogrzewana i jaka temperatura w pomieszczeniach dzień/noc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia do ogrzania to 120m2 (dół + góra) temperatury pomieszczeń różnie się klarowały w zależności jaka była temp na zew. Jak żeby czuć komfort cieplny to musze mieć 22sto w domu tym bardziej że mam małe dziecko.

Czyli jeśli chodzi o kondensację to nie musze układać krzywej np. 40- 56 ? tylko np. 50-70 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...