Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

Witam,

 

Prosze o porade z sprawie usprawnienia systemu grzewczego domu, bo na fachowcow Junkersa z okolic Krakowa nie ma co liczyc. Przy problemie zalaczajacego sie i wylaczajacego pieca - jeden "specjalista" powiedzial, ze to wina tego ze mam tylko podlogowke:-) a drugi tak ustawil histereze na piecu, ze piec jeszcze szybciej sie zalaczal i wylaczal. Dzieki temu forum bylem w stanie 5 minut ustawic piec na prace ciagla i piecyk smigal az pieknie, z najwiekszym spalaniem 230m3 w jednym z miesiecy - ogrzewanie wody + domu.

 

Jako, ze sezon grzewczy sie konczy mysle o modernizacji (czytaj jestem zmuszony :-)) systemu. Mam tylko podlogowke w calym budynku - gora i dol. Na dole 7 sekcji, na gorze 7 sekcji. Powierzchnia budynku - 130m3 bez garazu. Caly system napedzany jedna pompa wbudowana w piec, zadnych mieszaczy czy dodatkowych pomp. Niestety przeplywy na gorze po przydlawieniu petli na dole osiagaly maksymalnie 0,8-1 l/m. Bylo to wystarczajace do spokojnego osiagniecia temperatury na dole 22-23 stopnie, na gorze 20-21. Caly system jest sterowany sterownikiem pokojowym umieszczonym na dole. Pompa pracowala na 3 biegu, na 2 - przeplywy na gorze byly zauwazlnie mniejsze.

 

Problem jaki mam to uzyskanie wyzszej temperatury w lazience na gorze (przynajmniej 23 stopnie) ze wzgledu na malenkie dzieci. Dlawienie petli dol gora - nie jest w stanie tego zapewnic - gdyz przeplywy na gorze sa tak male - ze mam niewielkie pole manewru. Czy powinienem dodac dodatkowa pompe do sekcji na gorze? przy belce rozdzielajacej wode na petle? W jaki sposob zwiekszyc przeplywy na gorze? Czy nie isc ta droga i dokupic grzejnik recznikowy na prad i nim dogrzewac lazienke?

 

Dzieki za pomoc,

J.

 

W celu zapewnienia bezpiecznej eksploatacji urządzenia, aby spaliny nie były wydmuchiwane do kanalizacji tylko do systemu spalinowego, w kotłach montowany jest syfon. Program napełniania syfonu zapewnia napełnienie syfonu kondensatu po montażu urządzenia i po dłuższych czasach przestoju – jeżeli kocioł nie pracował przez 28 dni, lub kiedy przełączany był TRYB PRACY (urządzenia z letniego/zimowy - nie czas). Dlatego przez 15 minut urządzenie pracuje z najmniejszą mocą cieplną.

Możliwe ustawienia parametru 4.f to 0, 1 lub 2. Aby wyłączyć funkcję napełniania syfonu należy wybrać „0”

 

Jeżeli sytuacja powtórzy się, sugerujemy w tej sprawie kontakt z jednym z autoryzowanych serwisantów Junkers w Pana okolicy. Ciężko jednoznacznie ocenić na podstawie Pana opisu co może być przyczyną regularnego załączania trybu napełniania syfonu i tak długiego cyklu tej operacji.

 

Pozdrawiam,

Konsultant marki Junkers

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

a co o tym myślicie prawda?

Piec sprzedawany z wadą fabryczną można go uznać za produkt wręcz niebezpieczny, co ciekawe jeżeli ktoś używa tego pieca jako piec tylko do C.O. nigdy się o tym nie przekona. Jeżeli ten piec doposażymy w zasobnik ciepłej wody to problemy gwarantowane ze względu na wadliwy elektrozawór który nie działa prawidłowo i piec zamiast CW grzeje bez opamiętania C.O. miałem w C.O. już 93 stopnie na wyświetlaczu i piec automatycznie się nie wyłączył, pytanie co by było gdyby nie było nikogo w domu, restart pieca działał kilka dni prawidłowo i znowu to samo, zgłoszenie do naprawy okazało się ze problem znany Junkers zaoszczędził na elektrozaworach montuje jakieś tanie badziewie nowego typu, ma przyjechać serwisant i zmienić na starego typu niezawodne - po gwarancji to już ładne koszty u mnie na szczęście piec niedawno montowany - ale odradzam zakup tego pieca dla celów C.O. i C.W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Kurcze chłopaki sam już nie wiem w co iść w tym tygodniu muszę już podjąć decyzje

każdy instalator swoje i w co się pakować.

Domek 115m2 wszędzie podłogówka co 10 cm

 

Muszę wybrać i każdy proponuje co innego

Vitodens 222-F z zasobnikiem ładowanym przez wężownicę (130 l) moduluje 3,2-13 B2SA019

Vitodensa 200-W. z zasobnikiem zew.

Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C

JEDNOFUNKCYJNY TALIA GREEN EVO sysytem 2,4-24kW

Termeta Gold z mocą od 2,8 kW.

Kocioł IMMERGAS VICTRIX X 12 2L

GB072 Buderus

GB162 Buderus

 

To są moje typy którego wybrać proszę o podpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tego Smarta od 3 lat i chcilabym dokupic modul MB100-LAN do komuniakcji via internet. Czy ktos przerabial ten temat ? Czy serwery Junkersa dzialaja bezawaryjnie, czy aplikacja na androida jest rzeczywiscie uzyteczna, tzn. nie wiesza sie, wartosci sa odswiezane, etc. Na Google Play aplikacja Junkers Home ma slabe noty, moze udalo sie im to usprawnic, prosze o najswiezsze informacje na temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad wyborem kotła do nowego, ocieplonego styropianem grafitowym piętrowego domu. Dom zbudowany jest z pustaka wienerberger 25 P+W. Nad pełnym piętrem jest ocieplony strop 15 cm styropianem i wylaną grubą wylewką.

Na parterze będzie 10 cm styropianu, fundamenty są ocieplone styrodurem BASF 8 cm.

Dom ma strefy buforowe od str wschodu i północy w postaci wiatrołapu, kotłowni, garażu, spiżarni, klatki schodowej.

Okna 3-szybowe 9 cm-Alphaline.

Powierzchnia do ogrzewania to 166 mkw, a 424 m3. Zbiornik na wodę chyba wystarczy 120l., chyba także Junkers.

 

Instalacja grzewcza (tylko rurki) jest wykonana pod kaloryfery z termostatami; bez podłogowego ogrzewania.

 

Czytając ten wątek widzę, że można znaleźć tu odpowiedzi na meandry ogrzewania kotłem Cerapur 14-3.

Czy jest szansa na zastosowanie tego kotła czy jednak wybrać trochę większy?

 

 

Dzięki za pomoc

pozdrawiam

Edytowane przez GraMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :yes:

 

 

Zastanawiam się jednak, czy kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zamkniętą komorą spalania w moim przypadku będzie wykorzystywany w maksymalnym stopniu, czy jego funkcje przyniosą oszczędności w zużyciu gazu?

 

Na parterze jest szafka łącząca te rurki, a na piętrze druga-jakie sterowniki temp na dwa poziomy oraz czy zewnętrzny także najlepiej zastosować do takiego pieca? Na piętrze byłby problem z kablowym-są już wylewki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Mam tego Smarta od 3 lat i chcilabym dokupic modul MB100-LAN do komuniakcji via internet. Czy ktos przerabial ten temat ? Czy serwery Junkersa dzialaja bezawaryjnie, czy aplikacja na androida jest rzeczywiscie uzyteczna, tzn. nie wiesza sie, wartosci sa odswiezane, etc. Na Google Play aplikacja Junkers Home ma slabe noty, moze udalo sie im to usprawnic, prosze o najswiezsze informacje na temat.

 

Sterownik ten może działać z kotłem jeśli jest on wyposażony w automatykę Bosch

Heatronic 3 lub 4 generacji oraz regulatory:

- regulatory pokojowe FR 100, FR 120

- regulatory pogodowe FW 100, FW 120, FW 200 lub FW 500

 

Aplikacja, jak i całe oprogramowanie rozwijane jest cały czas od 2013 roku. Wszystkie ewentualne błędy związane z kompatybilnością z nową wersją systemu lub telefonu są usuwane na bieżąco. Ostatnia aktualizacja miała miejsce w połowie czerwca.

 

Pozdrawiam,

Konsultant marki Junkers

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze chłopaki sam już nie wiem w co iść w tym tygodniu muszę już podjąć decyzje wybrałem ceraptura chyba nie ma sensu wydawać na viessmana 222f -------3500 zl więcej.

 

Domek 115m2 wszędzie podłogówka co 10 cm

Teraz pytanie prosta instalacja czyli 2 rozdzielacze są po 9 sekcji bez pomp mieszaczy.

Jakieś 1100mb rurki pompka z pieca będzie to zasilać rotometry i kable w razie czego pod siłowniki wyprowadzone.

Teraz kwestia podłączeń.

 

Z pieca przez zawór trójdrożny na CWU i na podłogówkę bezpośrednio bez sprzęgła do podłogówki? żeby było prosto bez zbędnych urządzeń?

Na rozdzielacze góra dół i na powrocie też nic nie dawać>?

Jakie sterownik wybrać ? FW 120? czy 200 czy 100 jak tylko podłogówka?

Jakie zasobnik ? FW 120 -2E prostopadłościenny? czy zwykły ? owalny?

 

Dzięki

Edytowane przez epterode
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Żyje jeszcze temat :)?

 

Zakładając, że:

Dom potrzebuje 5,75kW (115mk X 50W/mk) i całość ogrzewamy og. podłogowym to mamy przepływ na poziomie 500l/h. W instrukcji od ZSB 14-3C jest bodaj napisane, że przy przepływie <1000l/h nie trzeba stosować sprzęgła hydraulicznego.

Regulator FW120.

Zbiornik wybierz z przyłączami bocznymi - mniejsze straty ciepła, dzięki możliwości zasyfonowania przyłączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli bez sprzęgła i całego ustrojstwa jak tylko podłogówka.

Pytanie mam jak jest użytkowa woda grzana do wyższej temp i potem zawór przepina nagle na podłogówkę to wiadomo że pójdzie przez pare sek wyższa temp z CWU na rurki ? jak bez sprzęgła nic się wtedy nie dzieje?

Pompka też uciągnie? z pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...