Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

WItam,

 

Będę instalował kocioł jednofunkcyjny w nowym budynku i potrzebuję porady odnośnie mocy oraz zasobnika. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Warunki:

  • Dom SZKIELETOWY
  • 170m2 / użytkowej 130m2. Kubatura całkowita 590 m3 ale w to wliczony jest nieocieplony szczyt dachu więc pewnie ok 500m3
  • Ocieplony z zewnątrz 10cm Rockwool 038, w ścianie 15cm isover 038
  • Skosy i sufit na piętrze 25cm Isover 038
  • Podłoga 15cm Austrotherm 037
  • Na parterze ogrzewanie podłogowe, na piętrze grzejniki + w toalecie podłogówka.
  • Wentylacja grawitacyjna
  • Rodzina 3 osobowa

Rzoważam JUNKERS CERAPUR SMART ZSB 24-5C + 120l zasobnik (nie wiem jeszcze jaki :))

 

Czy ten piec nie będzie miał zbyt dużej mocy do moich warunków?

 

Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.

gringo

 

PS. Żona ma duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę :( ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pytałem o temp. jaką ustawiacie dla cwu. Nie otrzymałem odpowiedzi więc sam próbuję kombinować.

Miałem 45`C i podgrzanie 60`C.

Przestawiłem teraz 50`C i sytuacja się na tyle poprawiła, że po prostu cieplejsza woda się napełnia lecz problem nadal występuje bo powiedzmy na oko z 50-70l się wleje i już leci zimna woda.

Muszę odczekać z 15-20 minut i znów mam zapas gorącej wody więc dolewam.

Muszę porozmawiać z jakimś specjalistą czy to jest naturalne czy jednak coś źle ustawione.

 

Przepraszam, że cytuję sam siebie ale nie macie przymusu pamiętać jaki miałem problem.

A był nim wybrany program pracy "redukcja c.w.u." zamiast "program własny", który sobie defacto ustawiałem (godzinowo w ciągu doby).

I piec po prostu cały czas podawał wodę 45`C w trybie pracy "redukcja", która powinna działać tylko i wyłącznie w nocy (bo tak ustawiłem program.

Jeszcze nie sprawdzałem efektów co do wypełnienia wanny ale komfort gorącej wody w kranach od razu się poprawił.

Mam nadzieję, że to koniec bo szukałem tego kilka miesięcy i na taką banalną rzecz nie trafiłem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierz model mniejszy - ZSB14 lub ZSBR16 oraz zbiornik 150L - nie musi być Junkers, może być Elektromet albo Biawar.

 

Ja na razie Biawara srednio polecam bo mam Vikinga 100L i ZSB-15 i w tym zasobniku miejsce na czujnik kotła jest nie do końca trafnie umieszczone bowiem przekłamuje pomiar temperatury - jak ustawiam 40 stopni to grzeje do 50 a nawet troche wiecej (wg wskazan na zasobniku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie Biawara srednio polecam bo mam Vikinga 100L i ZSB-15 i w tym zasobniku miejsce na czujnik kotła jest nie do końca trafnie umieszczone bowiem przekłamuje pomiar temperatury - jak ustawiam 40 stopni to grzeje do 50 a nawet troche wiecej (wg wskazan na zasobniku)

 

Fizyka działa taka samo dla zbiorników wszystkich producentów i prawie zawsze cieplejsze będzie na górze. Pamiętać trzeba, że kocioł ma temperaturę zasilania wyższą o 15-25stK od temperatury żądanej, dodatkowa jak wyjmiesz termometr to z tyłu masz jego regulację na śrubokręt płaski - sprawdź czy będzie pokazywać 100stC w gotującej się wodzie.

 

A potem posty na forum: mam bojler ale wylatuje tylko 40l wody i nie moge ie wykapac w wannie. Bojler tylko renomowanego producenta np Junkers/Buderus

 

Adam626 - rozbierałeś kiedyś zbiornik "renomowanego producenta"? Mi się zdarzyło parę i jakość pozostawia do życzenia, bo czy możńa nazwać zbiornik dobrym jeśli z jednej strony ma 10cm PURu a po przeciwnej 2cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyka działa taka samo dla zbiorników wszystkich producentów i prawie zawsze cieplejsze będzie na górze. Pamiętać trzeba, że kocioł ma temperaturę zasilania wyższą o 15-25stK od temperatury żądanej, dodatkowa jak wyjmiesz termometr to z tyłu masz jego regulację na śrubokręt płaski - sprawdź czy będzie pokazywać 100stC w gotującej się wodzie.

 

Tak tylko ze slyszalem ze w niektórych zasobnikach (podobno np Junkersa) miejsce zamocowania jest wyzej albo w ogole od gory i wtedy jest to bardziej miarodajne i zgadza sie ze wspomniana fizyka. Natomiast tutaj czujnik wchodzi tylko ok 20 cm od dolu i stad ta roznica bo termostat zasobnika juz jest zamocowany wyżej.

W weekend wyjem ten czujnik i zrobie jak pisales ale nie wiesz moze czy np.w samym kotle gdzieś w ustawieniach nie mogę ustawic korekty np o "-5 stopni"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że mam bojlery Biawara i Elektrometu elektryczne o tej samej pojemności.

Dwa bojlery elektrometu po niecałym roku zaczęły wywalać różnicówkę- > złom.

Biawar pracuje do dziś - prawie dwa lata.

Z elektrometu wylatuje zaledwie połowa objętości ciepłej wody w stosunku do Biawara.

 

Biawar to skandynawski koncern NIBE, zaś Elektromet to chyba jakiś Janusz. Polecam poczytać komentarze o urządzeniach tej firmy czy to na ceneo czy castoramie. Są dość zbieżne (krótka żywotność-> śmietnik)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam626 ja nie jade po Biawarze ze względu na jakosc bo ciezko mi sie tu wypowiedziec po ok 3 miesiacach użytkowania a wybralem ich ze zwgledu na pozytywne opinie wlasnie. Jednakze jesli czujnik jest ok a tak pewnie bedzie to miejsce jego montazu nie jest do konca szczesliwe pod katem konstrukcyjnym do czego zreszta juz mi sie przyznal jeden z ich techników przez telefon. Najlepszy byl tekst ze "niektórzy sobie z tym radzą nawiercając otwór w izolacji od góry i tam czujnik umieszczają ale oczywiście wiąże sie do z utrata gwarancji...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko ze slyszalem ze w niektórych zasobnikach (podobno np Junkersa) miejsce zamocowania jest wyzej albo w ogole od gory i wtedy jest to bardziej miarodajne i zgadza sie ze wspomniana fizyka. Natomiast tutaj czujnik wchodzi tylko ok 20 cm od dolu i stad ta roznica bo termostat zasobnika juz jest zamocowany wyżej.

W weekend wyjem ten czujnik i zrobie jak pisales ale nie wiesz moze czy np.w samym kotle gdzieś w ustawieniach nie mogę ustawic korekty np o "-5 stopni"?

 

Pytanie, jaki masz zapas wody jeśli czujnik jest zamontowany wyżej a jaki masz zapas wody jeśli czujnik jest zamontowany niżej zbiornika. Termometr tarczowy jest tylko wizualizacją temperatury na danym poziomie (pod warunkiem, że jest dobrze ustawiony). Sposobem na niższą temperaturę w górnej części zbiornika jest np. zmniejszenie maksymalnej temperatury zasilania zbiornika ciepłej wody użytkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gringo

Czytałem co tam zamierzasz postawić i ja mam 174m2 a użytkowej 120 i kocioł 14kw wystarczy, do tego mam palnik na 60% skręcony, w mrozy -27*C kocioł dawał radę bez problemu.

 

Zadzwoniłem do Viessmana i bardzo profesjonalna pani poradziła mi abym kupił piec 26kW.

Kuźwa skąd oni biorą takich doradców! Paaaanie weź pan najmocniejszy, będziesz miał zapas mocy, urwali się z 1985.

 

Na stronie cieplowlasciwie.pl sprawdziłem zapotrzebowanie mojego domu na ciepło i wyszło mi, że wystarczy mi kocioł 11kW, ale sugerują wziąć 13kW+. Wykonawca sugeruje 19kW i wydaje mi się, że to jest przewymiarowane o 60% ale ciągle rozsądn - ale nie 26kW!

Ty to może wezmę sobie kocioł komercyjny 150kW, wtedy będę miał naprawdę spory zapas mocy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, jaki masz zapas wody jeśli czujnik jest zamontowany wyżej a jaki masz zapas wody jeśli czujnik jest zamontowany niżej zbiornika. Termometr tarczowy jest tylko wizualizacją temperatury na danym poziomie (pod warunkiem, że jest dobrze ustawiony). Sposobem na niższą temperaturę w górnej części zbiornika jest np. zmniejszenie maksymalnej temperatury zasilania zbiornika ciepłej wody użytkowej.

 

A z ciekawosci jak jest Twoim zdaniem optymalna wysokość lub miejsce montażu takiego czujnika?

Jak mam rozumiec zasade "dzialania" takiego zasobnika - bowiem jak ustawiam sobie np.na 40 stopni to po zagrzaniu w teorii powinienem miec caly zbiornik z taka temperatura a rzeczywistosci jak jest?

A co mi da jak zmniejsze temp zasilania (np. z obecnych 80 stopni na powiedzmy 60) bowiem wydaje mi sie ze wtedy bedzie tylko dluzej grzał do zadanej temp bo czujnik i tak będzie pokazywał to samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...