Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

Przy kotle kondensacyjnym zawór stałotemperaturowy z nastawą ręczną to nieporozumienie.Powinien być zaw.3D obrotowy z siłownikiem.Sterowanie pogodowe.

 

Będzie zamontowany zawór 3D , czekam na siłownik. Obecnie montowane jest sprzęgło hydrauliczne XP 60 DN 25. Czy jest to prawidłowe podłączenie do instalacji (grzejniki i podłogówka) , gdzie bezpośrednio ze sprzęgła wychodzi rozdział na trójniku. http://womix.pl/download/instrukcje/ZWROTNICE/zwrotnica_xp_mini.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć gdzie można ustawić histerezę dla CWU Junkers Cerapur Smart ZSB24-5c, regulator CW400, zasobnik Elektromet duosol (choć to nie istottne) ?

Piec ładuje zasobnik (czujka temperatury SF4) wyjście z pieca poprzez zawór 3d wbudowany na płaszcz w zasobniku. Czujnik temperatury w rurce zasobnika.

 

Temperatura cwu ustawiona na 43 (ale i z 45* testowałem), kocioł czeka aż spadnie w zasobniku do 36-37* zanim zacznie grzać CWU... Priorytet CWU ustawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

W 14/ 3 jaka jest zasada jak ładuje zasobnik zewnętrzny bojler, zawsze pisze ładowanie zasobnika? na Fw 120 ? bo widzę że piec chodzi i trójdrożny przepięty na grzanie bojlera a na FW 120 płomień pokazuje ale nie pisze że ładuje zasobnik .

Czyżby piec grzać chciał podłogówkę a zawór 3-drożny zostaje w pozycji grzania bojera?

Nagle przestała mi działać funkcja żądanie ciepłej wody z przycisku ktoś tak miał ? komunikat się pojawia ale piec nie startuje a zawsze było bum i szedł na full mocy .

 

Dzięki

Edytowane przez epterode
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć gdzie można ustawić histerezę dla CWU Junkers Cerapur Smart ZSB24-5c, regulator CW400, zasobnik Elektromet duosol (choć to nie istottne) ?

Piec ładuje zasobnik (czujka temperatury SF4) wyjście z pieca poprzez zawór 3d wbudowany na płaszcz w zasobniku. Czujnik temperatury w rurce zasobnika.

 

Temperatura cwu ustawiona na 43 (ale i z 45* testowałem), kocioł czeka aż spadnie w zasobniku do 36-37* zanim zacznie grzać CWU... Priorytet CWU ustawiony.

 

 

Witam,

 

W większości naszych kotłów wartość histerezy jest stała i wynosi 5K dla trybu Komfort oraz 10K dla trybu ECO. Więc może Pan tylko wybrać pomiędzy trybem Komfort oraz ECO. Jedynie kocioł Bosch Condens 9000 ma dynamicznie zmienną histerezę zależną od ustawionej żądanej temperatury.

Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Junkers - Bosch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Prośba o podpowiedź w temacie tego kotła. Jak na żądanie, skłonić kocioł do grzania CWU? Na co dzień kocioł grzeje CWU tak jak potrzebuję, ale zdarza się czasem, że goście posiedzą dłużej i brakuje CWU na nocną kąpiel, a kocioł już nie grzeje w nocy. Jest jakiś prosty sposób, by na krótki okres włączyć grzanie CWU jakimś przyciskiem, bez grzebania w ustawieniach kotła?

A jeśli jest problem, to jak w ogóle to ustawić, bo ustawienia grzania OP jest w sterowniku, a ustawień CWU nie widzę w ogóle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie, przeczytałem 70 stron wątku ale jednak dla poszerzenia wiedzy postanowiłem napisać i być może uzyskać ciekawe informacji od bardziej doświadczonych gaziarzy:-)

 

Posiadam od tego sezony kocioł Cerapur smart zsb 14-5C . Mieszkam w domu z początku lat 90 , dom ok 130 m2, słabo ocieplony , pustak tzw.hasiak w środku styropian 5cm zalany betonem. Strop 5 cm styropianu , wszędzie okna plastikowe 2 szybowe. Nie mam podłączonego sterowania pogodowego tylko zwykły regulator pokojowy salus.

 

Trochę czytając w poszukiwaniu optymalnych ustawień w regulatorze np. zmieniłem histereze z 1 stopnia na 0,5 . Na początku grzałem w ten sposób ,że na regulatorze w trybie komfortowym miałem ustawione 21 a w trybie oszczędzania od godz. 22 do 6 rano 19,8. Temp zasilania na kotle była 55 stopni . Działało to w ten sposób że kocioł pracował np 1,5 godziny dogrzał do tych 21,25 stopnia i następnie temp spadała do 20,75 i znów się załączał trwało to około 2 godzin . W tym czasie gdy piec nie chodził po pewnym czasie komfort cieplny był dla nas słaby było odczuwalnie chłodno. Dodam że mam stare żeliwne grzejniki takie żeberkowe. Postanowiłem zmienić strategie i zacząłem grzanie w dzień non stop ale niska temp zasilania dziś było to 42 stopnie,w nocy regulator miał zadane aby utrzymywać te 19,8 komfort cieplny po 3 dniach takiego grzania bardzo się poprawił . Mimo że temp ledwo dochodziła do 21 stopni . Problem w tym że spalanie na takim nastawie za ostatnie 3 doby gdzie temp. w dzień była bliska zeru a w nocy około -3 wychodziło 10,11,12 m3. Wydaje mi się a może tylko mi się wydaje że to trochę dużo jak na te temperatury a może po prostu taki mam dom? A może są jeszcze jakieś rezerwy żeby to wszystko się zgrało i pracowało bardziej optymalnie? Rozważam zakup czujnika temp. zewnętrznej gdyż ten kocioł ma wbudowany automat pogodowy. Może to zwiększy efektywność całego układu? będę wdzięczny za rady i uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Cw400 plus cerapur smart zsb 14-5c . Piec dalej grzeje mimo osiągnięcia temperatury

Od 3msc mam odpalony piec w nowym domu .

Dom ocieplony 20cm grafit ,okna szczelny montaż itd.

Na pogodowce mam ustawione 2 obieg

1. Drabinka

2. Podłogowa (podłogowka w całym domu 100m2)

 

Serwisant ustawił mi temperatury takie same na oba obiegi

22 stopnie grzenie std program 6-23

21 stopni obniżanie 23-6

 

W domu jest ciepło , tylko dlaczego piec po osiągnięciu temperatury 22 stopnie , nawet 22,5 wciskając przycisk info

Dalej świeci się świeczka i grzeje .

Jak ręcznie zmienię na 21.5 po chwili świeczka się wyłącza , i tylko pracuję pompa i sprzęgło oraz mieszacz .

Ustawiam z powrotem 22 i też jest ok nie włącza się .

 

Moje pytanie jak ustawić tą pogodowke żeby piec nie pracował cały czas .? I jak ustawić drabinke , drabinka jest wpięta przed sprzęgło. Czujnik pogodowy cw400 jest w korytarzu na piętrze. Dodatkowo mam czujnik temperatury zewnętrznej oraz moduł mm100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko po co sprzęgło i MM przy samej podłogówce dodam niezbyt rozbudowanej podłogówce)Tzw.pójście w koszty)Było sobie darować tą słownie 1 szt. drabinki(wsadzić do niej grzałkę)a całość puścić bezpośrednio z kotła Edytowane przez Kondensat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......dlaczego piec po osiągnięciu temperatury 22 stopnie , nawet 22,5 wciskając przycisk info

Dalej świeci się świeczka i grzeje .

Jak ręcznie zmienię na 21.5 po chwili świeczka się wyłącza , i tylko pracuję pompa i sprzęgło oraz mieszacz .

Ustawiam z powrotem 22 i też jest ok nie włącza się .

 

Moje pytanie jak ustawić tą pogodowke żeby piec nie pracował cały czas .? I jak ustawić drabinke , drabinka jest wpięta przed sprzęgło. Czujnik pogodowy cw400 jest w korytarzu na piętrze. Dodatkowo mam czujnik temperatury zew.

 

 

Piszesz że drabinka jest wpięta przed sprzęgło.

Jeśli tak jest to opomiarowanie sprzęgła idące do modułu MM100 działa niewłaściwie bo drabinka wprowadza błędy.

Rozumiem że moduł MM100 reguluje całą podłogówkę?

 

Kocioł po osiągnięciu zadanej temperatury i przekroczeniu jej o 0,5*C pracuje jeszcze jakiś czas utrzymując wypracowaną temperaturę na zasilaniu tak aby wyrównać ją w całej instalacji oraz aby osiągnąć jak najmniejszą różnicę pomiędzy zasilaniem a powrotem.

Według moich spostrzeżeń trwa to nawet kilkadziesiąt minut podczas którego zmniejsza modulując swój płomień palnika.

Poza tym masz nowy dom i pierwszy rozruch więc zawsze kilka miesięcy regulator adaptuje się do obiektu i uczy się go niejako badając szybkość zmian temperatury.

 

Może jesteś po prostu niecierpliwy.?

 

Wiem że to nowa zabawka dla mężczyzny i codzienne latanie do gazomierza także przeżyłem ale daj sobie na wstrzymanie i kilkanaście tygodni przeżyj bez stresów po czym napisz ponownie jak to wygląda.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mareks77 dużo racji , człowiek chciałby już wsZuskto wiedzieć na początku . Ale nie jestem.pewny czy serwisant wszyskto się że ustawił . Z drabinkaasz rację ,dziś wyłączyłem.drabinke w celu 400 bo przecież skoro jest przed sprzęgłem to o tak dostaje temperaturę 30-40 stopni która idzie na podłogę oczywiście przed zmieszaniem w zaworze 3d . I jest dużo lepiej tazn piec zrobil swoje i dziś się wyłączył,i działa tylko automatyka teraz a swieczka zgasła . Będę obserwował zużycie gazu na dobę . Nie mniej jednak liczę na pomoc w sprawdzeniu czy aby na pewno wszyskto jest dobrze ustawione . W linku zdjęcia ustawień pieca . Jutro wstawię ustawienia z cw400. Z góry wszystkim dziękuję za pomoc .

 

https://photos.app.goo.gl/bEtMKJ9x5jCpt7PB9

20181129_171535.jpg

20181129_171541.jpg

20181129_171545.jpg

20181129_171549.jpg

20181129_171552.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zawór 3 drogowy ma 2 funkcje czyli albo CWU CO czy może ustawiać się pomiędzy?

Czy raczej zaczyna. się zacinać ? bo jak grzeje mi podłogówkę to. widzę że idzie na bojler też.

Ktoś już wymieniał na starszy model? który nie miał tego problemu wraz z. rurkami do smarta 14 .

Koszt spory.

517 zł 8716010801 plus rurki. 330zł. 3 sztuki

 

8718642211. ten który. jest w piecu to 316 zł

 

Jak ktoś kupował to gdzie proszę info.

Dzięki

Edytowane przez epterode
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...