Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator w "nieprzystosowanym domku"


Recommended Posts

Witam

Posiadam SSZ domku z wentylacja grawitacyjna. Zaczynam troche sie zastanawiac nad rekuperatorem. Czy istnieje mozliwosc przerobki takiego domu ? Aktualnymi kanalami wyciagowymi sa kominy : 2 lazienki, WC, kuchnia, okap kuchenny. Wszytsko idzie w dwoch pionach.

1) Mam rozumiec, ze powinienem zamknac te kominy a wyloty z nich w posadzkach puscic do rekuperatora ?

2) Jak zrobic wyloty powietrza na parterze (u gory latwiej - po strychu) ?

3) Czy daloby sie jakos to zrobic, aby mogl sobie miec "przelacznik" : rekuperator / graitacyjnie ? Czyli przekladam kierunek w kominie i mam graitacje lub do rekuperatora (np wylaczam go wogole w lato) ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt sie nie orientuje ?

Bo tak mysle, aby np nad stropem, na poddaszu nieuzytkowym, odciac (zasuwa) kominy wentyalcyjne. Ponizej sie wpiac z rekuperatorem jako wyciag, a powyzej wpiac sie jako wydmuch. Do tego czerpnie gdzies z boku domu wprowadzic. Rozpowadzic tylko po pomieszczeniach na pietrze - latwo. Pomine salon i pokoik z parteru, ale nie bede mial problemu z rozprowadzeniem powietrza.

I tak nie zakladam, ze bede trzymal pelna szczelnosc domu. Traktuje ten rekupertaot jako dodatek, ktory czasami bede uzywal a czasami nie. No i np w lato, bede mogl go smailo wylaczyc, wysunac zasuwy z koinow i miesdzkac na grawitacyjnej.

Nie wiem czy nie za male srednice tych kominow sa (typowe ksztalki ceramiczne).

Co o tym sadzicie ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...