Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kotła Vitodens


revalidon

Recommended Posts

..model o mocy od 5,2kw... nie więcej jak 200m2..

Krzywe grzewcze: podlogowka: 0,4-2k, temperatura żadna 21, grzejniki: 0,8, temp zadana 20 stopni, w zasadzie od początku bez zmian, nigdzie nie przegrzewa.

Kocioł działa 24h na dobę: dla grzejników na noc robię redukcje temperatury na 18 stopni(ale pompa i tak cały czas działa, tłoczy wodę w grzejniki), podłogowka wiadomo, tez ,,pracuje” 24h na dobę ale zrezygnowałem dla niej z trybu nocnego- ,,rozciągnąłem” godziny pracy na maks, bodajże 00-24....

W taką pogodę jak teraz dobowo palnik załącza się 7 razy, w tym co najmniej w 2 razy dla CWU I cyrkulacji.....

Ja z 1.9-19kW/230m2 i 2-3 okna grzania, w domu więcej bo 22*C i ledwo mieszczę się w 10 załączeniach palinka na dobę.

Jeśli masz krzywą 0,4/-2 to z krzywej dla temperatur zewnętrznych masz. T zasilania: +10*C -> 23*C / 0*C -> 27*C

B. proszę o wypowiedź Konsultanta Viessmann i uproszczony bilans energetyczny dla temperatur +5...+10*C. -jak można pogodzić ciągłą pracę przy minimum 5,2kW i zasilaniu podłogówki temperaturą 23-27*C i taktowaniu <10x/d???

Przy zasilaniu 23*C i 20*C w domu, woda schłodzi sie pewnie do 21-22*C -daje przecież tylko ok. 1 kW dla pracy ciągłej, pewnie drugie tyle dla grzejników, ale dla grzejników kocioł musi pracować z dużo wyższą mocą, by zapewnić odpowiednio wyższą temperaturę a to z mojego doświadczenia powoduje częste taktowanie, bo podawanie wyższej temperatury z kotła wiąże się przecież z jego pracą na wiele wyższej mocy niż moc wymagana. No chyba, że pompa w kotle kręci się na 10%...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja z 1.9-19kW/230m2 i 2-3 okna grzania, w domu więcej bo 22*C i ledwo mieszczę się w 10 załączeniach palinka na dobę.

Jeśli masz krzywą 0,4/-2 to z krzywej dla temperatur zewnętrznych masz. T zasilania: +10*C -> 23*C / 0*C -> 27*C

B. proszę o wypowiedź Konsultanta Viessmann i uproszczony bilans energetyczny dla temperatur +5...+10*C. -jak można pogodzić ciągłą pracę przy minimum 5,2kW i zasilaniu podłogówki temperaturą 23-27*C i taktowaniu <10x/d???

Przy zasilaniu 23*C i 20*C w domu, woda schłodzi sie pewnie do 21-22*C -daje przecież tylko ok. 1 kW dla pracy ciągłej, pewnie drugie tyle dla grzejników, ale dla grzejników kocioł musi pracować z dużo wyższą mocą, by zapewnić odpowiednio wyższą temperaturę a to z mojego doświadczenia powoduje częste taktowanie, bo podawanie wyższej temperatury z kotła wiąże się przecież z jego pracą na wiele wyższej mocy niż moc wymagana. No chyba, że pompa w kotle kręci się na 10%...[/quote

 

Dokładnie jak piszesz, dla podłogówki, przy takiej pogodzie, w okolicach 0 na zasilaniu mam okolice 27 stopni, grzejniki 37 stopni, w trybie zredukowanym pewnie mniej, oba obiegi pracują 24h.

Dobowo 7 zalaczen palnika. Jutro chyba wstawię tu zdjęcie diagnostyki i rachunków za gaz z jutrzejsza gazeta. MoZe to kwestia mojej instalacji tj dobrego projektu i robione wg niego, nic nie zmieniane praktycznie od początku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z 1.9-19kW/230m2 i 2-3 okna grzania, w domu więcej bo 22*C i ledwo mieszczę się w 10 załączeniach palinka na dobę.

Jeśli masz krzywą 0,4/-2 to z krzywej dla temperatur zewnętrznych masz. T zasilania: +10*C -> 23*C / 0*C -> 27*C

B. proszę o wypowiedź Konsultanta Viessmann i uproszczony bilans energetyczny dla temperatur +5...+10*C. -jak można pogodzić ciągłą pracę przy minimum 5,2kW i zasilaniu podłogówki temperaturą 23-27*C i taktowaniu <10x/d???

Przy zasilaniu 23*C i 20*C w domu, woda schłodzi sie pewnie do 21-22*C -daje przecież tylko ok. 1 kW dla pracy ciągłej, pewnie drugie tyle dla grzejników, ale dla grzejników kocioł musi pracować z dużo wyższą mocą, by zapewnić odpowiednio wyższą temperaturę a to z mojego doświadczenia powoduje częste taktowanie, bo podawanie wyższej temperatury z kotła wiąże się przecież z jego pracą na wiele wyższej mocy niż moc wymagana. No chyba, że pompa w kotle kręci się na 10%...[/quote

 

Dokładnie jak piszesz, dla podłogówki, przy takiej pogodzie, w okolicach 0 na zasilaniu mam okolice 27 stopni, grzejniki 37 stopni, w trybie zredukowanym pewnie mniej, oba obiegi pracują 24h.

Dobowo 7 zalaczen palnika. Jutro chyba wstawię tu zdjęcie diagnostyki i rachunków za gaz z jutrzejsza gazeta. MoZe to kwestia mojej instalacji tj dobrego projektu i robione wg niego, nic nie zmieniane praktycznie od początku

 

Jeszcze jedna sprawa o której nie pisałem- w kotłowni mam bufor ciepła- nie wiem czy to istotne, czy on coś w ogole daje, bo zabiera na pewno miejsca. Wiem ze zdania na temat zasadności i sensowności tych buforów przy kotle gazowym są podzielone, czy jest to raczej placebo czy lek na cało zło nie wiem, hydraulika to nie moje hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeszcze jedna sprawa o której nie pisałem- w kotłowni mam bufor ciepła- nie wiem czy to istotne, czy on coś w ogole daje, bo zabiera na pewno miejsca. Wiem ze zdania na temat zasadności i sensowności tych buforów przy kotle gazowym są podzielone, czy jest to raczej placebo czy lek na cało zło nie wiem, hydraulika to nie moje hobby.

 

Kotłownia wg wytycznych Viesmanna, opisana cała instalacja... a tu nagle bufor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konsultant Viessmann wracam do wcześniejszej dyskusji bo poświęciłem znowu trochę czasu i zauważyłem, że kocioł 200-W 1,9-19kW zamiast schodzić min. 10%, to preferuje wysokie moce i wyłączanie:

1. utrzymuje poziom grzania na ok. 30% i Tw=45*C (tylko grzejniki) i Twymagana 45*C (Tstłumiona =0*C)

2.w pewnym momencie forsuje stopniowo T aż do 57*C (+12*C) i moc wzrasta ta odczytana do 33%, ale na pewno jest więcej tylko odświeżanie b. długie

3. następuje wyłączenie palnika

4. po czasie załączenie palnika i forsowanie mocy (odczyt 55%) i temperatura szybko rośnie do 57*C

5. Następuje znowu szybkie wyłączenie palnika!

Co jest nie tak ustawione u mnie lub w automatyce tego kotła, że nie schodzi z tych 30% do 10%, tylko zachowuje się jak wyżej?

 

Do czego służy ustawienie mocy maksymalnej, skoro i tak nie jest zawsze przez system przestrzegane?

Edytowane przez daniel.w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy podobnie z nowym Vitodensem 200wo 1,9 KW mocy minimalnej, a nie schodzi poniżej 30 % mocy, zamiast 10%!

Myśleliśmy, że to wyższe temperatury, ale ostatnio jest przecież ok. zera. Dół podlogówka, piętro grzejniki, razem 200m2. Góra nie wykończona, więc nie grzejemy, temperatura zredukowana ustawiona na 3stopnie. Kocioł tego nie dostrzega i podnosi temperaturę w kotle i używa mieszacza. Serwis uważa, że jak będziemy grzać piętro to wszystko będzie OK. Ale co teraz? Czy to normalne, że kocioł tako oszczędny a grzeje nawet do 50'C by używać mieszacza. Ale niech tam, skoro czytamy, że tzw. delty są różne i mieszacz je dopasowuje. Ale w takim razie dlaczego kocioł nie grzeje na 30-10% ? Tylko wyłącza się przy ponad 30%? Kto pomoże, co sprawdzić i zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konsultant Viessmann wracam do wcześniejszej dyskusji bo poświęciłem znowu trochę czasu i zauważyłem, że kocioł 200-W 1,9-19kW zamiast schodzić min. 10%, to preferuje wysokie moce i wyłączanie:

1. utrzymuje poziom grzania na ok. 30% i Tw=45*C (tylko grzejniki) i Twymagana 45*C (Tstłumiona =0*C)

2.w pewnym momencie forsuje stopniowo T aż do 57*C (+12*C) i moc wzrasta ta odczytana do 33%, ale na pewno jest więcej tylko odświeżanie b. długie

3. następuje wyłączenie palnika

4. po czasie załączenie palnika i forsowanie mocy (odczyt 55%) i temperatura szybko rośnie do 57*C

5. Następuje znowu szybkie wyłączenie palnika!

Co jest nie tak ustawione u mnie lub w automatyce tego kotła, że nie schodzi z tych 30% do 10%, tylko zachowuje się jak wyżej?

 

Do czego służy ustawienie mocy maksymalnej, skoro i tak nie jest zawsze przez system przestrzegane?

 

ad,1 skoro kocioł pracując z mocą 30% utrzymuje wymaganą temperaturą tzn że aktulaniu jest takie zapotrzebowanie na moc i nie ma tu podstaw do jej obniżania.

ad.4, 5 objaw ograniczonego przepływu

 

wszystko juz wczesniej dokładnie opisywałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy podobnie z nowym Vitodensem 200wo 1,9 KW mocy minimalnej, a nie schodzi poniżej 30 % mocy, zamiast 10%!

Myśleliśmy, że to wyższe temperatury, ale ostatnio jest przecież ok. zera. Dół podlogówka, piętro grzejniki, razem 200m2. Góra nie wykończona, więc nie grzejemy, temperatura zredukowana ustawiona na 3stopnie. Kocioł tego nie dostrzega i podnosi temperaturę w kotle i używa mieszacza. Serwis uważa, że jak będziemy grzać piętro to wszystko będzie OK. Ale co teraz? Czy to normalne, że kocioł tako oszczędny a grzeje nawet do 50'C by używać mieszacza. Ale niech tam, skoro czytamy, że tzw. delty są różne i mieszacz je dopasowuje. Ale w takim razie dlaczego kocioł nie grzeje na 30-10% ? Tylko wyłącza się przy ponad 30%? Kto pomoże, co sprawdzić i zmienić?

 

W przyrodzie niestety niema ideałów, tak samo jest też z zawormi mieszajacymi. Charakterystyka zaworu idealnego była by prostioliniowa, tzn że przepływ byłby prostoliniowo zależny od kąta otwarcia, tak niestety nie jest. Aby zawór mieszajacy nie zachowywał się "nerwowo" tzn nie zamykał się i nie otwierał cały czas przed zaworem musi być wyższa temperatura niż ta która ma być za. Domyślnie automatyka przyjmuje że to przewyższenie wynosi 8K. Czyli jeśli za zaworem na obieg ma iść 30*C to kocioł na zawór będzie podawał 38*C. Oczywiście wartość przewyższenia temepratury należy obliczyć na podstawie charakterystyki zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad,1 skoro kocioł pracując z mocą 30% utrzymuje wymaganą temperaturą tzn że aktulaniu jest takie zapotrzebowanie na moc i nie ma tu podstaw do jej obniżania.

ad.4, 5 objaw ograniczonego przepływu

 

wszystko juz wczesniej dokładnie opisywałem.

Hmmm, automatyka powinna być dla ludzi, więc powinna być zrozumiała i do panowania na d nią -nie dziwię się, że wielu serwisantów na szkoleniach nie lubi czegoś takiego -pisał Pan o tym.

ad4,5 ograniczony przepływ??? Skoro wcześniej kocioł stabilnie pracował np. na poziomie ok. 35%, rotametry kontrolowane 1.6 l/min, termostaty otwarte na maxa. I skoro z zachowania kotła widać że temperatura rośnie tylko dlatego, że kocioł forsuje moc tak, by mieć nadwyżkę i za chwilę wyłączyć palnik -preferuje pracę cykliczną zamiast obniżania mocy! To specjalne i bezsensowne działanie automatyki. Prawdziwa automatyka nawet bardziej złożona (mam taką w pracy, tzn. koledzy to obsługują) ma schemat logiczny i widać co, kiedy i dlaczego działa a tu wiele funkcji ukrytych, nie opisanych, niewymiernych, jakieś gradienty, itp. - reasumując: wyższość automatyki Viessmanna nad ludźmi z Viessmanna?

Powiem (bardzo nieskromnie -przepraszam): Proszę nie wpadać w samozachwyt, tylko doskonalić to i przekazać gdzie trzeba, że automatyka nie jest zadowalająca przy 0*C i nie służy wykorzystywaniu obniżonej mocy minimalnej tych kotłów. Poprawicie to możecie się reklamować, bo teraz to cienko, cienko -konieczne korekty i aktualizacja softu.

Edytowane przez daniel.w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, automatyka powinna być dla ludzi, więc powinna być zrozumiała i do panowania na d nią -nie dziwię się, że wielu serwisantów na szkoleniach nie lubi czegoś takiego -pisał Pan o tym.

ad4,5 ograniczony przepływ??? Skoro wcześniej kocioł stabilnie pracował np. na poziomie ok. 35%, rotametry kontrolowane 1.6 l/min, termostaty otwarte na maxa. I skoro z zachowania kotła widać że temperatura rośnie tylko dlatego, że kocioł forsuje moc tak, by mieć nadwyżkę i za chwilę wyłączyć palnik -preferuje pracę cykliczną zamiast obniżania mocy! To specjalne i bezsensowne działanie automatyki. Prawdziwa automatyka nawet bardziej złożona (mam taką w pracy, tzn. koledzy to obsługują) ma schemat logiczny i widać co, kiedy i dlaczego działa a tu wiele funkcji ukrytych, nie opisanych, niewymiernych, jakieś gradienty, itp. - reasumując: wyższość automatyki Viessmanna nad ludźmi z Viessmanna?

Powiem (bardzo nieskromnie -przepraszam): Proszę nie wpadać w samozachwyt, tylko doskonalić to i przekazać gdzie trzeba, że automatyka nie jest zadowalająca przy 0*C i nie służy wykorzystywaniu obniżonej mocy minimalnej tych kotłów. Poprawicie to możecie się reklamować, bo teraz to cienko, cienko -konieczne korekty i aktualizacja softu.

 

Może mieć Pan własne zdanie i nie będę Pana nawet próbował przekonywac do jego zmiany. Automatyka zastosowana w kotłach Vitodens serii 200 jest najbardziej zaawansowaną automatyką jaka jest obecnie dostepna dla kotłów wiszących. Mnogość funkcji pozwala ja łatwo doposawoać do zaprojektowanej instalacji, niestety nie jest tak doskonała by naprawić błędy instalacyjne.

 

Jak się zachowuje kocioł podczas startu opisywałem już wcześniej w tym wątku więc chyba nie ma sensu tego wkllejać ponownie co kilka postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz już wiemy, żeby omijać Viessmanna szerokim łukiem.

Okazuje się, że ich inżynierowie nie są w stanie ogarnąć automatyki, w przeciwieństwie do Immergasa, Beretty, Termeta czy innych :lol2:

 

inżynierownie bardzo dobrze "ogarnęli" automatykę. Różnica między kotłami Viessmann a wymienioną konkurencją jest taka, że u nas można ustawić wiele parametrów (czego u szanownej konkurencji zrobić sie nie da nawet z poziomu serwisu fabrycznego) ale równiez zrobić pełną diagnostykę (choćby odczytac liczbę startów czy czasy pracy palnika) co róznież jest w konkurencji niedostępne. To że paramatrów nie można odczytac nie oznacza, ze ich kotły pracują inaczej.

Edytowane przez Konsultant Viessmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mieć Pan własne zdanie i nie będę Pana nawet próbował przekonywac do jego zmiany. Automatyka zastosowana w kotłach Vitodens serii 200 jest najbardziej zaawansowaną automatyką jaka jest obecnie dostepna dla kotłów wiszących. Mnogość funkcji pozwala ja łatwo doposawoać do zaprojektowanej instalacji, niestety nie jest tak doskonała by naprawić błędy instalacyjne.

 

Jak się zachowuje kocioł podczas startu opisywałem już wcześniej w tym wątku więc chyba nie ma sensu tego wkllejać ponownie co kilka postów.

 

Ok wiemy jak sie zachowuje podczas startu, ale u mnie „przypadłość” wypada na koniec okienka kiedy grzeje, i o dziwo nie zawsze wystepuje, mianowicie czasami zaraz przed koncem grzania w trybie normalnym i przed przejsciem w tryb zredukowany w sytuacji gdzie przez cale okienko kociol grzal na ok 20% mocy i z temp max 42 stopnie na obieg grzejników nagle zaraz przed przejsciem w tryb zredukowany grzeje wode w kotle do 55 stopni czyli do temp jaka mam ustawiona maxmalnie w kotle, czym to jest spowodowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pegaziatko - witam serdecznie. Warto było napisać tych kilka gorzkich słów, aby Kolega znowu się pojawił. :) Nie mam nic do ludzi, chcę poprawy automatyki, a zwroty typu "laik" nie na miejscu. Nikogo nie atakowałem personalnie. Ano są tacy, którzy lubią mieć wszystko poukładane i pozamykane na ostatni guzik, ale pisałem już o tym, że "stojąc przy kotle" sam lub z serwisantem nie znajdujemy problemu w instalacji, a jedynie w dziwnym zachowaniu automatyki kotła. Żeby było ciekawiej to w sytuacjach dynamicznej zmiany mocy kotła odczytywane parametry są bezwartościowe, gdyż czas całkowani dla mocy palnika i parametrów jest zbyt długi. Może kiedyś dla kotów modulowanych w zakresie 30-100% nie było problemów, ale czasy się zmieniły, mamy coraz lepsze izolacje i kupujemy drogi i najlepszy kocioł z mocą minimalną 10%, nie po to, żeby mi pulsował pomiędzy 60-35%! Nawet b. dobra automatyka, ale ukryta i nietransparentna jest do bani. Zrozum rozgoryczenie, praca ciągła 1.9-19kW u mnie rodziła cykli bez liku, więc przeszedłem w 2-3 okna, ale i tu są problemy.

 

"PEGAZIE" brakowało mi tu Ciebie (czytałem b. ciekawe Twoje wypowiedzi), pomóż w opanowaniu tego cuda i podpowiedz:

1. dlaczego ustawiona moc maksymalna palnika jest często ignorowana i kocioł wpada w pułapkę: wzrost mocy/ wył/zał/wył/zał itd?

2. jak dokładnie działają na automatykę ustawione temperatury maksymalne dla obiegów

3. Jak obliczane są wspominane wcześniej przez Konsultanta (ale wciąż niejasne) gradienty zmian temperatur, które wpływają znacząco jako korekta na Twymaganą?

 

Dla pracy w oknach pomogło mi (tak się wydaje na ten czas) zniwelowanie tego dopalenia +20% ponad T z krzywej przez 1h. Wcześniej te ww. pułapki "wył/zał/wył/zał" występowały znacznie częściej. Ponadto z parametrów stabilnej pracy widać, że kocioł mógłby pracować na niższej mocy, ale on nawet nie utrzymuje tej "stabilnej", tylko w pewnym momencie forsuje palnik na wyższą moc (to słychać), to wiąże się z kaskadowym wzrostem wszystkich temperatur i wyłączeniem palnika. Niestety widząc to nie można powiedzieć inaczej niż ignorowanie minimum 10% i preferowanie pracy cyklicznej.

Trudno powiedzieć co i dlaczego wyłącza palnik, gdyż parametry dla tego dynamicznego stanu za wolno się odświeżają. Jednak na pewno rotametry i termostaty nie powodują spadku przepływu.

Edytowane przez daniel.w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wiemy jak sie zachowuje podczas startu, ale u mnie „przypadłość” wypada na koniec okienka kiedy grzeje, i o dziwo nie zawsze wystepuje, mianowicie czasami zaraz przed koncem grzania w trybie normalnym i przed przejsciem w tryb zredukowany w sytuacji gdzie przez cale okienko kociol grzal na ok 20% mocy i z temp max 42 stopnie na obieg grzejników nagle zaraz przed przejsciem w tryb zredukowany grzeje wode w kotle do 55 stopni czyli do temp jaka mam ustawiona maxmalnie w kotle, czym to jest spowodowane?
Jacku, dokładnie o to mi chodzi. Tylko, że u mnie dzieje się to na kotle z niższym minimum i również przy temperaturach ok. zera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyrodzie niestety niema ideałów, tak samo jest też z zawormi mieszajacymi. Charakterystyka zaworu idealnego była by prostioliniowa, tzn że przepływ byłby prostoliniowo zależny od kąta otwarcia, tak niestety nie jest. Aby zawór mieszajacy nie zachowywał się "nerwowo" tzn nie zamykał się i nie otwierał cały czas przed zaworem musi być wyższa temperatura niż ta która ma być za. Domyślnie automatyka przyjmuje że to przewyższenie wynosi 8K. Czyli jeśli za zaworem na obieg ma iść 30*C to kocioł na zawór będzie podawał 38*C. Oczywiście wartość przewyższenia temepratury należy obliczyć na podstawie charakterystyki zaworu.
Ale odpowiedział Pan nie na temat. Pytanie główne było podobne do ostatnich postów. Ten kocioł często po prostu nie obniża mocy. Chyba to lepiej opisali inni formułowicze, bo teraz też dostrzegamy podobnie. Palnik w Vitodens niespodziewanie densuje w górę i wyłącza się. Natomiast wszystkie odczyty mówią, że powinien obniżyć moc. Instalator rozkłada ręce, narzeka że nie ma dokladnego schematu automatyki.

-Czy rzeczywiście Vissmann nie dostarcza autoryzowanym fachowcom pełnych dokładnych schematów?

-Jaki najnowszy software jest dla Vitodens 200W 1,9-19 KV? I skąd ew. można go pobrać do aktualizacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

 

Mam Vitodensa 200, nie wiem dokładnie jaki to model, ale ma ponad 10 lat bankowo i cały czas działa elegancko. Kocioł współpracuje tylko z obiegiem grzejników- razem 16 szt.

Przeglądając ten temat natknąłem się na informacje ze w 2 poziomie kodowania można zmienić kody 30:1, 30:0 i 31 tak by dostosować prędkość obrotową pompy na potrzeby instalacji. Dość mocno słyszę szum wody w grzejnikach i może to być uciążliwe w nocy.

Mam ustawione przez serwisanta 30:0 i przy zmianie na 30:1 wyskakuje mi błąd C5.

Co może być tego przyczyna? W środku jest pompa firmy Viessmann(60/70 bodajże)z takim przełącznikiem II na III

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale odpowiedział Pan nie na temat. Pytanie główne było podobne do ostatnich postów. Ten kocioł często po prostu nie obniża mocy. Chyba to lepiej opisali inni formułowicze, bo teraz też dostrzegamy podobnie. Palnik w Vitodens niespodziewanie densuje w górę i wyłącza się. Natomiast wszystkie odczyty mówią, że powinien obniżyć moc. Instalator rozkłada ręce, narzeka że nie ma dokladnego schematu automatyki.

-Czy rzeczywiście Vissmann nie dostarcza autoryzowanym fachowcom pełnych dokładnych schematów?

-Jaki najnowszy software jest dla Vitodens 200W 1,9-19 KV? I skąd ew. można go pobrać do aktualizacji?

 

Przykro mi to pisać ale jeśli instalator mówi, ze nie udostępniamy jakiś materiałów to albo nigdy nie był u nas na szkoleniu albo poprostu kłamie.

Ponieważ najnowsze kotły mają zupełnie nową automatykę z nową szyną komunikacyjną i z nową zasdą programaowania układu to na szkoleniu każdy instalator otrymuje specjalnie przygotowane materiały gdzie ma wszytsko pokazane krok po kroku. Co więcej każdy kto ma dostęp do internetu może sam sobie pobrać kpl dokumentacji z naszej strony internetowej http://www.viessmann.pl/vibooks. Można z tamtąd pobrać zarówno instrukcję obsługi dla użtkownika, instrukcję montażu i serwisu - dla instalatora, jak również wytyczne projektowe. Dodatkowo pod adresem https://www.viessmann.pl/pl/informacje-dla/projektanci-i-architekci.html znajduje się link do bazy wszystkich sschematów jakie można zrealizować na naszych urządzeniach wraz z dokładnym opisem jak również schematem połączeń zarrówno hydraulicznych jak i elektrycznych.

Proszę mi wierzyć na naszych szkoleniach każdy może otrzymać komplet informacji tylko trzeba chcieć, niestety większość instalatorów wychodzi z założenia: "jestem na rynku od xx lat i czym oni mogą mnie zaskoczyć", Państwo im wierzycie a potem skutki tego mamy na tym forum.

 

CO do aktualizacji softu proszę mi wierzyć, kocioł to nie komputer czy smartfon z uniwersalnym systemem wymagającym ciągłych aktualizacji. Płytki elektroniczne nie wymagają aktualizacji oprogramowania. Owszem przy wymienie płytek serwis musi się podpiąć komputerem gdyż płytki sa uniwersalne i wymagają parametryzacji.

 

Co do opisanego zjawiska sporadycznego zwiększania mocy pod koniec cyklu pracy to nie da się zdiagnozować tego nie będąc przy kotle w momencie wystąpienia tego zjawiska. Przyczyn może być bardzo dużo, a kocioł ma bardzo zaawasnowany system autodiagnostyki i jeżeli by to bylo coś nieprawidłowego automatyka by to zgłosiła albo jako zakłócenie albo jako usterkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

 

Mam Vitodensa 200, nie wiem dokładnie jaki to model, ale ma ponad 10 lat bankowo i cały czas działa elegancko. Kocioł współpracuje tylko z obiegiem grzejników- razem 16 szt.

Przeglądając ten temat natknąłem się na informacje ze w 2 poziomie kodowania można zmienić kody 30:1, 30:0 i 31 tak by dostosować prędkość obrotową pompy na potrzeby instalacji. Dość mocno słyszę szum wody w grzejnikach i może to być uciążliwe w nocy.

Mam ustawione przez serwisanta 30:0 i przy zmianie na 30:1 wyskakuje mi błąd C5.

Co może być tego przyczyna? W środku jest pompa firmy Viessmann(60/70 bodajże)z takim przełącznikiem II na III

 

Szanowni Państwo jeśli robicie doświadczenia na waszych urządzeniach niemając podstawowej wiedzy to proszę potem nie pisać, ze kocioł jest zły....

W opisanym kotle jest pompa z biegami zmienianymi ręcznie i zmiana kodu 30:0 (pompa z biegami zmienianymi ręcznie) na 30:1 (pompa elektroniczna) nie spowoduje, że będzie można elektronicznie ustawiać prędkość obrotową pompy.

Proszę pamiętać KODOWANIE JEST TYLKO DLA PRZESZKOLONEGO PERSONELU, złe zakodowanie może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...