Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

hybryda WM i DGP


Recommended Posts

No musialbym zerknac jakie sa wentyle, i jakie temp wytrzymaja, aby trzymac to w bezpiecznej odleglosci. Najsensowniej bedzie to regulowac zwiekszajac wydajnosc reku. Na razie maks wlotu do reku mialem jakies 35 st (przy 150-200 m3/h). Jakbym zatkal bypass, i dal lekko mniejsze obroty, to mysle, ze 50 st od razu wskoczy.

Co do sprawnosci reku, to przy tych temp na strychu, mam mniejsza sprawnosc dla "normalnych"temperatur wywiewu. dla tych wiekszych jest duzo lepiej (a wszyscy spodziewali sie, ze bedzie gorzej).

Co do "mizernych" ilosci energii, to w sumie to jest prawie dokladnie tyle, ile da kominek. A przeciez o to chodzilo. Mysle wiec, ze zalozenia glownego watku, zrealizowane w 95%. Teraz zostalo zrobic jakas automatyke do tego, zalozyc znowu izolacje i mozna chyba uzywac :)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 245
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 4 months później...

Dobra podepnę się po raz kolejny.

Czy funkcjonowanie odrębne DGP i WM jest możliwe? Będę miał WM z reku i do tego chciałbym poprowadzić DGP z kominka.

Czy dawać po 2 anemostaty w suficie w każdym pomieszczeniu czy np można dać jeden sufitowy a drugi ścienny (nawiew powietrza z kominka).

Czy oba systemy mogą pracować razem czy lepiej założyć jakieś zabezpieczenie, że przy włączeniu wentylatora od DGP wyłącza się wentylator reku?

Połączyć to z czujnikiem CO, który wymusi wyłączenie DGP i załączy reku na najwyższy bieg jak wystąpi za duże stężenie CO?

Sterowanie domu chciałbym oprzeć o Integrę więc funkcje te da się zrealizować, kwestia czy z punktu widzenia wentylacyjno/kominkowego ma to sens...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy te dwa systemy i po dwa anemostaty na pomieszczenie. Wszystko działa bardzo fajnie. Są momenty gdy działa okap kuchenny i zdarza się, że przy naszych szerokich drzwiczkach we wkładzie kominkowym, gdy się je otworzy zbyt szeroko podczas palenia, to anemo wywiewne WM nad wkładem sporadycznie zaciągnie trochę dymu. Zastanawiałem się nad montażem obok wkładu wyłącznika/sterownika odcinającego zasilanie wentyla wyciągowego, ale daję sobie z tym spokój. Czujnik czadu/gazu/dymu warto zamontować, aby nie z tych tanich, wrzeszczących już przy dymie z rozpałki : ). DGP jest oddzielnym systemem zrownoważonym i wpływu na Wm raczej nie powinien mieć żadnego. Zachowaj reguły umiejscowienia wylotów instalacyjnych i wszystko będzie OK.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy te dwa systemy i po dwa anemostaty na pomieszczenie. Wszystko działa bardzo fajnie. Są momenty gdy działa okap kuchenny i zdarza się, że przy naszych szerokich drzwiczkach we wkładzie kominkowym, gdy się je otworzy zbyt szeroko podczas palenia, to anemo wywiewne WM nad wkładem sporadycznie zaciągnie trochę dymu. Zastanawiałem się nad montażem obok wkładu wyłącznika/sterownika odcinającego zasilanie wentyla wyciągowego, ale daję sobie z tym spokój. Czujnik czadu/gazu/dymu warto zamontować, aby nie z tych tanich, wrzeszczących już przy dymie z rozpałki : ). DGP jest oddzielnym systemem zrownoważonym i wpływu na Wm raczej nie powinien mieć żadnego. Zachowaj reguły umiejscowienia wylotów instalacyjnych i wszystko będzie OK.

 

Przy systemie który powoduje zaciąganie dymu z pieca/kotła do pomieszczenia kotłowni należało by przewidzieć należyte zabezpieczenie drzwi kotłowni przed dostępem osób postronnych (niewyposażonych w ucieczkowy aparat tlenowy) a w szczególności przed nieletnimi.

 

Czy Ty naprawdę uważasz że twoje rozwiązania w kotłowni są bezpieczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie mam WM i DGP w kotłowni

2. Pisałem o kominku w salonie, a nie o piecu w kotłowni

3. Kotłownia z każdym piecem bez zamkniętej komory spalania musi posiadać własne drożne/czynne kratki wentylacji grawitacyjnej

4. W innych kotłowniach nie wykonuje się WM zrównoważonej, nie ma takiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy systemie który powoduje zaciąganie dymu z pieca/kotła do pomieszczenia kotłowni należało by przewidzieć należyte zabezpieczenie drzwi kotłowni przed dostępem osób postronnych (niewyposażonych w ucieczkowy aparat tlenowy) a w szczególności przed nieletnimi.

 

Czy Ty naprawdę uważasz że twoje rozwiązania w kotłowni są bezpieczne?

:o

Reszta została już napisana.

 

Dobra podepnę się po raz kolejny.

Czy funkcjonowanie odrębne DGP i WM jest możliwe? Będę miał WM z reku i do tego chciałbym poprowadzić DGP z kominka.

Czy dawać po 2 anemostaty w suficie w każdym pomieszczeniu czy np można dać jeden sufitowy a drugi ścienny (nawiew powietrza z kominka).

Czy oba systemy mogą pracować razem czy lepiej założyć jakieś zabezpieczenie, że przy włączeniu wentylatora od DGP wyłącza się wentylator reku?

Połączyć to z czujnikiem CO, który wymusi wyłączenie DGP i załączy reku na najwyższy bieg jak wystąpi za duże stężenie CO?

Sterowanie domu chciałbym oprzeć o Integrę więc funkcje te da się zrealizować, kwestia czy z punktu widzenia wentylacyjno/kominkowego ma to sens...

 

To całkowicie odrębne systemy, wzajemnie się niewykluczające.

WM jest obiegiem zrównoważonym... z lekkim nadciśnieniem na +,

DGP jest oparte o recyrkulację powietrza i tworzy jego zamknięty obieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie mam WM i DGP w kotłowni

2. Pisałem o kominku w salonie, a nie o piecu w kotłowni

3. Kotłownia z każdym piecem bez zamkniętej komory spalania musi posiadać własne drożne/czynne kratki wentylacji grawitacyjnej

4. W innych kotłowniach nie wykonuje się WM zrównoważonej, nie ma takiej potrzeby.

 

Czy uważasz że jak ktoś u Ciebie w kotłowni zejdzie to będzie mu z tym lepiej że kotłownia była nazwana salonem.

Albo napraw wentylacje albo oddziel szczelnymi drzwiami kotłownie od pomieszczeń mieszkalnych.

Dlaczego w innych kotłowniach musi być bezpiecznie a w tych nazwanych salonem może być niebezpiecznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cruz, mam kotłownię. W niej stoi kocioł na olej opałowy. I wyobraź sobie teraz, że w tej kotłowni nie uświadczysz komina. Ba, tam nawet kratki wentylacyjnej nie ma. Jest tylko zamontowany wentylator wyciągowy, chociaż i takiego obowiązku nie było. A wiesz czemu? Ponieważ kocioł ma swój komin, poziomy w wersji dualnej, a więc pobiera powietrze potrzebne do spalania i jednocześnie wyrzuca spaliny. Patrz pan panie jak świat się zmienia. Salon ma natomiast kominek z wkładem z doprowadzeniem powietrza. Sam wkład niby szczelny, ale jak to jest to nie sprawdzałem. Kotłownią naszego salonu bym nie nazwał. Skąd takie wnioski u Ciebie? Czemu ktoś miałby zejść w kotłowni? Na WM mam lekkie nadciśnienie. pozwala to unikać zasysania. Napisz co jeszcze ci nie pasuje do tego układu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Układam za piecem akumulacyjnym kanał wentylacyjny, którym będzie "biegło" powietrze na piętro domu. Całość będzie obudowana kaflami, więc dostępu w terminie późniejszym nie będzie. Moje obawy powoduje wykraplanie kondensatu, czy tzw. punkt rosy. Zakładam, że powietrze w kanale będzie mieć +14 C, a temperatura panująca w zabudowie kaflowej pieca + 80 C. Czy kondensat będzie powstawał wewnątrz rury, czy na zewnątrz? Jak zareaguje na wilgoć aluminiowy kanał flex, a jak mufa wykonana z blachy w ocynku?

Widzicie jakieś zagrożenia?

[ATTACH=CONFIG]139640[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

compi, nie wie jakie sa przepisy itp, ale moge odpowiedziec za poprzednika, czemu moze ktos zejsc w kotlowni. Z takich samych powodow jak np u mnie w 'kotlowni gazowej'. co z tego, ze piec kondensacyjny ma rure w rurze itp. A co w przypadku nieszczelnosci gazu lub nieszczelnosci tego ukladu ?? gaz, spaliny, tlenek wegla itp zaczna sie wydobywac do kotlowni i ....

Ja mam kratke wentylacyjna.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

compi, nie wie jakie sa przepisy itp, ale moge odpowiedziec za poprzednika, czemu moze ktos zejsc w kotlowni. Z takich samych powodow jak np u mnie w 'kotlowni gazowej'. co z tego, ze piec kondensacyjny ma rure w rurze itp. A co w przypadku nieszczelnosci gazu lub nieszczelnosci tego ukladu ?? gaz, spaliny, tlenek wegla itp zaczna sie wydobywac do kotlowni i ....

Ja mam kratke wentylacyjna.

 

Fantom

 

Cruz podważył działanie DGP, a raczej ogólnie próbował podważyć sens i bezpieczeństwo takiego układu, więc wytłumaczyłem mu, że jednak można. Przy gazie w kotłowni i kominie dualnym zapewne zastosowałbym zwykły układ grawitacyjny, lub przynajmniej dodatkowo czujki. Kotłowni jako takiej do systemu WM się nie podłącza, więc i dalsza dyskusja na temat samej kotłowni nie ma sensu. Jeszcze niedawno spece od odbiorów gazu mieli problem z przyjęciem instalacji gazowych z kominami dualnymi w domach z WM. A tego że czad lub gaz zabija nie podważam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cruz podważył działanie DGP, a raczej ogólnie próbował podważyć sens i bezpieczeństwo takiego układu,

 

To może powtórzę nie uważam za bezpieczny układ w którym jak twierdzisz zaciąga Ci (czasami) dym do kotłowni. I o zgrozo twierdzisz, że w tej niebezpiecznej kotłowni przesiadujecie z całą rodziną. A i dalej mnie nie przekonałeś dlaczego u Ciebie jedno pomieszczenie z kotłem/piecem ma być bezpieczne a drugie pomieszczenie z kotłem/piecem już nie musi. Reasumując posiadasz dwie kotłownie z czego jedna jest bardzo niebezpieczna.

 

Ja też posiadam kotłownię ale świadomy zagrożeń jakie ze sobą niesie szczelnie ją odgrodziłem od pomieszczeń mieszkalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może powtórzę nie uważam za bezpieczny układ w którym jak twierdzisz zaciąga Ci (czasami) dym do kotłowni. I o zgrozo twierdzisz, że w tej niebezpiecznej kotłowni przesiadujecie z całą rodziną. A i dalej mnie nie przekonałeś dlaczego u Ciebie jedno pomieszczenie z kotłem/piecem ma być bezpieczne a drugie pomieszczenie z kotłem/piecem już nie musi. Reasumując posiadasz dwie kotłownie z czego jedna jest bardzo niebezpieczna.

 

Ja też posiadam kotłownię ale świadomy zagrożeń jakie ze sobą niesie szczelnie ją odgrodziłem od pomieszczeń mieszkalnych.

 

Interpretujesz po swojemu i masz prawo, ale:

1. Jeśli dym podczas rozpalania wydostanie się poza kominek to jest to spowodowane

- kiepskim ciśnieniem atmosferycznym

- akurat włączonym okapem kuchennym, ale na maks

- gdy zapomni ktoś otworzyć szyber i przepustnicę powietrza

Innych przypadków nie ma.

2. Ilość wspomnianego dymu jest znikoma i zdarza się to bardzo rzadko.

 

Tak więc nie strasz ludzi(mnóstwo posiada wm i kominki), bo palimy od dwóch tygodni codziennie(poprzedni sezon również na maks) i nikogo głowa nie rozbolała. Znasz kogoś kto ma kominek i NIGDY nie zaciągnęło mu dymu do pomieszczenia? Instalacje które posiadam w domu zostały skonsultowane z ludźmi którzy na tym zęby zjedli, zaprojektowane, wykonane zgodnie ze sztuką, odebrane i musisz się bardziej wysilić, żeby powstały jakieś wątpliwości. Jednak żebyś był usatysfakcjonowany choć w małym stopniu to dodam, że mam roziągniętą instalację do czujek dymu i tlenku węgla. Odnieś się jeszcze do prawdziwej kotłowni którą już ci opisałem w odpowiedzi na twój post. Napisz co mam niezgodnego z zaleceniami producenta kotła, przepisami lub zdrowym rozsądkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiać się chce z niektórych wypowiedzi :-) Np. że strach dzieci wypuszczać do pomieszczenia z kominkiem, który jest nieoddzielony od reszty salonu gazoszczelnymi drzwiami :-) Bo raz na ruski rok trochę dymu zaciągnie :-) Przecież nasi przodkowie w kurnych chatach całe wieki mieszkali, wcześniej tysiące lat w zadymionych jaskiniach i każdy był szczęśliwy!

A przejdźcie się malkontenci do góralskiego szałasu gdzie robią oscypki - pomieszczenie to pełni zwykle JEDNOCZEŚNIE dwie funkcje - mieszkalną i WĘDZARNI. Oscypki są uwędzone jak należy - czyli dymu jest tam 100x więcej niż u Compiego w chacie, i jest on tam non-stop a nie przez 0,0001% czasu!

Mimo przebywania w ciągłym dymie jakoś te babcie i dziadki dożywają setki, a my wychuchani z gazoszczelnymi drzwiami przy kominku i WM z filtrami antypyłkowymi do piachu po 50-tce :-)

Poczytajcie sobie lepiej o korzystnym wpływie niskiego stężenia CO w powietrzu na zdrowie i przestańcie pleść farmazony o szkodliwości kominka w domu. Jeszcze z WM, która w mig dym wyciągnie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem pewny, że gdyby nie WM to tego dymu mógłbym mieć w domu więcej i częściej. Przy nadciśnieniu problemu nie ma. Kiedyś kombinowalem co by się stało gdyby wentyl nawiewny padł, a w kominku właśnie by się dopalało? Uspokojono mnie, że wywiewny, nawet jeśli byłby wstanie zaciągnąć czad do domu to zaciagnąłby go do kanałów i usunął z domu. Jeśli padłyby dwa wentyle to komin spełnia wtedy swoją rolę. Co cruz próbuje udowodnić nie wiem. Jakieś tragiczne przykłady warto by przytoczyć. Ja takich nie znam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
No to obiecany wykresik

 

http://images42.fotosik.pl/260/6c115b1ddeafc6edm.jpg

 

W kominku rozpalone okolo 17 i zaczelo wygasac kolo 21. Kreski pionowe sa co godzine. Tep na strychu lekko wzrosla, bo zdjalem troche izolacji aby to zmontowac, i czesc ciepla ucieka jeszcze.

 

Fantom

 

I pierwszy test w tym roku potwierdza te wyniki. Rozpalilem w kominku. Przy wentyalcji rzedu 100 m3/h temperatura na wywiewie zaczela ostro rosnac, Przy 60 st wlaczylem jakies 220 m3/h. Temperatura sie wyrownala i caly czas na wywiewie i na nawiewach mam okolo 30 st (+-1 st). Na czerpni okolo zera. Do tego temp na strychu wzrosla o okolo 3 stopnie (z 10 do 13). To wynik ucieczki ciepla z rur tam poloznych. Ale to tez poduszka powietrzna dla domu wiec jest ok. Z kominka idzie okolo 30% powietrza z calego dou. Reszte ciagnie z typowych wyciagow.

Podsumowujac : moj system hybrydy działa. A glowna roznica miedzy zwyklym DGP polega na tym, ze nie mam zapachu palonego kurzu. Koszt budowy znikomy.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...