Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

hybryda WM i DGP


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 245
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ale z kominka do rekuperatora mam kanałem alu

 

Fantom

 

Tak, zrozumiałem Twój wątek jak masz to podłączone. Moje obawy były takie, że reku nie wytrzyma temperatury z kominka (pomimo zmieszania z domowym) i potem po wymianie ciepła w reku powietrze świeże podgrzane będzie za gorące. Możesz podać jeszcze model centrali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Witam

 

Wyciągnę sztywniaka z szafy.

 

Obecnie jestem na etapie murowania ścian. Jako, że będzie trumienka i pur to chcę ogarnąć wm za wczasu.

 

Kominek jest w centralnie umieszczony więc przewiduję dgp grawitacyjny. Pytanie czy zadziała to przy wm. Wstępne obliczenia dla wm mówią że zbilansuje mi się parter i piętro. Oba po 120m3.

 

Jako że kominek przewiduję do wspomagania pompy ciepła i jako awaryjne źródło ogrzewania zależy mi głównie na sypialniach i salonie. Na parterze pomieszczenia sąsiadują więc grawitacja powinna zadziałać. Co z sypialniami na górze jeśli wm jest "symetryczne".

 

Rura do wm na dół będzie przy kominie dymowym. Zastanawiam się czy nie pójść rurą do podłogi salonu i wewnątrz obudowy kominka nie poprowadzić odrazu rur do wentylacji góry. Dgp przewidziane jest w podwieszanym suficie. Mam też przepusty w stropie na kanały 200x90. Tylko rodzą się kolejne pytania.

1. Czy 2,5 m rury stalowej obok wkładu kominkowego wytrzyma?

2. Czy uzysk ciepła będzie jakiś sensowny?

3. Najdłuższy kanał od czerpni do anemostatu to jakieś 25m i opory na poziomie 160 pa. Czy reku o wydajności ok. 400-500 m3 to przepcha ( jeszcze nie wybrany)?

4. Od kominka do końca wentylacji trzeba by iść stalą?

 

Plusy takiej hybrydy to jeden wentylator dla wm i dgp. Wspólne kanały obu systemów. Przy braku prądu może udałoby się zachować grawitacyjne działanie dgp. Zawsze można założyć rewizję w rurze nawiewowej u podstawy kominka. Tyle, że rury dgp w tej hybrydzie miałyby z 6-7 m więc pytanie czy grawitacja da radę wtedy. Pierwotnie miało być 3-4m...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...