Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

hybryda WM i DGP


Recommended Posts

Forest-Natura

Przemyślę, bo zalety by były.

Tylko czy jakiego haka nie znajdę? :lol:

 

ravbc

Ogrzewanie nadmuchowe ma i wady i zalety.

DGP to nie ogrzewanie a wsparcie ogrzewania, więc i wady i zalety większe.

Ale jak MA BYĆ, to tak chyba źle nie jest.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 245
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Adaś - gdyby "puścić" powietrze z obydwu instalacji razem od miejsca ich połączenia (na Twoim schemacie), ale tylko w jednej rurze, efekt będzie ten sam, a koszty materiałowe i nakład pracy nieporównywalnie mniejszy (zwłaszcza pracy będzie mniej, bo układanie rury w rurze będzie zajęciem dosyć upierdliwym).

 

A no właśnie, też o tym wspominałem. Głównym hakiem pewnie będzie tu konieczność wstawienia czegoś w rodzaju zaworu zwrotnego - żeby powietrze z wentylacji mechanicznej nie cofało się na kominek. Dobrze myślę? Tylko czy da się to praktycznie wykonać? Taką turbinę od DGP układa się zapewne gdzieś na nieużytkowym poddaszu, zaraz za nią dopiero ten zaworek... jak nim sterować? Otwierać, zamykać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, tylko ze te 3mb rury trzeba pomnożyć przez ilość nawiewów. Pewnie kwota nie będzie znaczna, ale przemawia do mnie argument zwiększonego ryzyka rezonansu bądź generowania hałasu. No chyba że zainstalować to w sposób "profesjonalny, na jakichś "tłumikach" bądź dystansach... ale to już nie takie hop siup.

 

Ale z chęcią zobaczył bym efekt takiego eksperymentu. Masz, Adamie, możliwość zasymulowania takiej instalcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym już tego nie robił (w ograniczonym zakresie - bo na stole a nie na budowie) to bym nie zawracał , no ... na okrągło nie zawracał! :lol:

A dźwięki?

Tego przy przewidywanych przepływach nie ma.

To przecież nie turbonawiewy do pompowania gumowego Michelina.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł mieszania ma sens - ja się tylko zastanawiam jak rozwiążesz problem montażu rury w rurze - czy zamierzasz położyć jedną w drugiej co jest proste czy też jest jakiś patent na mocowanie "współśrodkowe" ??

 

Ja bym się skłaniał raczej za patentem dodania strugi gorącego powietrza na trasie za rekuperatorem w kierunku wydmuchu do domu - to będzie banalnie proste do wykonania.

 

pozdr.

zebacz

 

P.S. Ja po rozmowie z mistrzem kominiarskim odpuściłem kominek - gość stwierdził że przy WM i kominku nie odbierze mi budynku - chwilowo temat poległ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dokładając do tego systemu płaszcz wodny, ma to jeszcze sens?

 

Nie ma sensu. Płaszcz wodny zabiera już większość ciepła. Jeśli wymusisz jeszcze odbiór ciepła przez strumień powietrza, spaliny będą miały b. niską temperaturę i pierwsze co przychodzi mi do głowy to problem z kondensacją pary wodnej w kominie - czyli zalewanie komina "kwaśnymi" syfami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanówcie się!

Jak ma być i kominek - promieniowanie termiczne przez szybę.

Płaszcz wodny - unoszenie (konwekcja) wraz z wodą.

DGP - konwekcja powietrzna.

To:

Zbilansować, zoptymalizować, zbudować urządzenie do tak postawionych zadań!

No, kominek to TO już nie będzie! :lol:

Puki co, to takich kombajnów nie oferują.

To co jest - zawsze czegoś "nie umie".

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A jakieś argumenty? Rozumiem, iż kominek z "zamkniętym" paleniskiem, z doprowadzeniem powietrza bezpośrednio do wkładu?

 

Mistrz powiedział że nie chodzi o doprowadzanie powietrza z zewnątrz a o grawitacyjne odprowadzanie spalin. IMHO sensu to nie ma bo cały układ jest zamknięty ale znajdź mi USTAWĘ która definiuje dokładnie "kominek z zamkniętą komorą spalania" - taki kominek uznawany jest za KOCIOŁ NA PALIWO STAŁE (słusznie) i stosowane są do nie go właśnie takie przepisy (IMHO niesłusznie). Zresztą co kominiarz to inna interpretacja, niestety przepisy pozostawiają dość szeroki zakres interpretacji i du.pa jak się kominiarz uprze.

 

pozdr.

zebacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistrz powiedział że nie chodzi o doprowadzanie powietrza z zewnątrz a o grawitacyjne odprowadzanie spalin. IMHO sensu to nie ma bo cały układ jest zamknięty ale znajdź mi USTAWĘ która definiuje dokładnie "kominek z zamkniętą komorą spalania" - taki kominek uznawany jest za KOCIOŁ NA PALIWO STAŁE (słusznie) i stosowane są do nie go właśnie takie przepisy (IMHO niesłusznie). Zresztą co kominiarz to inna interpretacja, niestety przepisy pozostawiają dość szeroki zakres interpretacji i du.pa jak się kominiarz uprze.

 

pozdr.

zebacz

 

Akurat te przepisy są jednoznaczne. Nie wolno stosować wentylacji mechanicznej wywiewnej (wyciągowej). Tylko tej.

Dla przypomnienia:

 

§ 150.

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia, stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

 

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

 

A co do „grawitacyjnego odprowadzenia spalin”, to dotyczy tylko i wyłącznie „urządzeń gazowych”.

Ten „mistrz”, to chyba tytuł mistrzowski otrzymał w spadku jak w taki sposób interpretuje ten zapis, albo (co jest bardzo prawdopodobne) czeka na bakszysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, może nie doczytałem. Jaki ma sens rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka dodatkowymi rurami? Przecież chodzi o wymuszenie przepływów. Takie jest między innymi zadanie WM. Po co to dublować? By uniknąć przesuszania powietrza można część powietrza zasysać z wnętrza i wyrzucać do wnętrza. Z zewnątrz tylko tyle ile trzeba dla odpowiedniej jego jakości. Rekuperator może dużo lepiej wyrównywać temperatury niż jakieś rury w rurze. Po to w końcu jest zrobiony. Może lepiej w tą stronę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://img85.imageshack.us/img85/6087/hybrydan.jpg

Tak nie może być? Skoro cieplejsze powietrze pod sufitem nie stanowi problemu to chyba najprostszy sposób?

Łatwiej chyba niż rury w rury :o Nie wysusza, ciepło rozprowadza, można zwiększyć lub zmniejszyć ilość powietrza pobieranego i wyrzucanego na zewnątrz. Ewentualny kondensat sobie spływa tam gdzie i tak by sobie płynął, gorące powietrze z kominka miesza się i ochładza chłodnym powietrzem wyciąganym z kuchni, łazienki itp, o to chodziło?

Może czegoś nie wziąłem pod uwagę ale zawsze wydawało mi się że cieplejsze powietrze z anemostatów pod sufitem to największa przeszkoda w połączeniu reku z DGP. Mam nadzieję że jakiegoś babola nie strzeliłem bo fachowcem nie jestem ale chciałbym mieć taki zwanzig jak połączenie kominka i reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie nieco zmodyfikowac wyżej zamieszczony szkic.

http://images44.fotosik.pl/250/ae20935944f2a997med.jpg

 

Adam_,mk może wystarczy wykonac tylko jeden odcinek rura w rurze gdzieś na głównej magistrali za reku,

może należałoby na tym odcinku dac zewnętrzną rurę o wiekszej średnicy aby nie dławic przepływu.

Wszystko zależy czy ktoś może wygospodarowac troche miejsca na takie połączenie DGP i WM-najlepsze do tego nieużytkowe poddasze/strych.

Mam tylko nadzieje że nie ma tutaj możliwości zrobienia cofki do rekuperatora- obieg jest wewnętrzny wiec nie powinien zmieniac ciśnienia.

 

Nie ukrywam że prostsza w wykonaniu jest dla mnie propozycja PERM'a, tym bardziej ze nie potrzeba do tego dodatkowego wentylatora DGP, a jeszcze lepiej gdyby wystarczyło zebranie ciepłego powietrza spod sufitu anemostatem umieszczonym w pobliżu kominka tylko obawiam sie ze skutecznośc byłaby niska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...