Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

hybryda WM i DGP


Recommended Posts

A te BANANY nie zalaczaja sie jak jest 40 stopni w obudowie kominka ?

Gdzie zastosowales dwa troniki ? Jeden tak jak na schemacie, a drugi do podzialu specjalnie na salon bez kominka ?

I zastanawia mnie jeszcze jedno : po co sa przepustnice zwrotne za turbina i za reku ? Ta pierwsza chyba nigdy sie nie przyda, bo BANAN zamyka swoja przepustnice jak nie pracuje ? Ta druga to teoretycznie tez nigdy, bo moze zadzialac tylko w sytuacji gdy reku nie chodz a turbina pracuje. W realu raczej takie cos nie wystapi ?

 

Fantom

Edytowane przez szczukot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 245
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A te BANANY nie zalaczaja sie jak jest 40 stopni w obudowie kominka ?

Gdzie zastosowales dwa troniki ? Jeden tak jak na schemacie, a drugi do podzialu specjalnie na salon bez kominka ?

I zastanawia mnie jeszcze jedno : po co sa przepustnice zwrotne za turbina i za reku ? Ta pierwsza chyba nigdy sie nie przyda, bo BANAN zamyka swoja przepustnice jak nie pracuje ? Ta druga to teoretycznie tez nigdy, bo moze zadzialac tylko w sytuacji gdy reku nie chodz a turbina pracuje. W realu raczej takie cos nie wystapi ?

 

Fantom

 

Witam !

Ja mam podobny układ bez przepustnic zwrotnych.

Dałem 2 trójniki do podziału na 2 pętle: 1-pracownia+sypialnia, 2-pokoje dziecięcie I, II, III.

Salon bez nadmuchu.

Temp. ma turbinie możesz ustawić od 10-150 stopni, ja mam 40.

Dziś zapaliłem znowu bo meble składałem i zaraz się miło zrobiło ;).

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe pytanko : czy BANAN lepiej umiescic na strychu czy kolo kominka ?

Na strychu :

- wada : strych nieogrzewany ocieplony - moze byc kilka stopni co bedzie powodowalo straty energii z kominka na ogrzewanie strychu

- wada ? : dodatkowe powietrze bypass bedzie pobieral z nieogrzewanego strychu

- zaleta - ciszej w domu i duzo wiecej miejsca na montaz

 

Kolo kominka :

- wady : bedzie nad kominkiem w osobnej komorze np, bedzie goraco (a temp maks zew pracy podawana jest do BANANA na 50 st)

- wady : potencjalny halas

- zalety : zadnych stat ciepla

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zostalo tu jeszcze opisane rozwiazanie "odwrotne". A mianowicie wyjscie z rekupertaora wlatuje do obudowy kominka. Z obudowy powietrze leci do pomieszczen. Bardzo proste i zadnych problemow z regulacja itp. Pozostaje np temat szczelnosci obudowania kominka itp

 

Fantom

 

ja opisywałem taki układ tylko rozbudowany jeszcze o nagrzewnicę, do dzisiaj działa, kłopot tylko był ze zrobieniem sterownika ale i to zostało pokonane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie zostalo tu jeszcze opisane rozwiazanie "odwrotne". A mianowicie wyjscie z rekupertaora wlatuje do obudowy kominka. Z obudowy powietrze leci do pomieszczen. Bardzo proste i zadnych problemow z regulacja itp. Pozostaje np temat szczelnosci obudowania kominka itp

 

Fantom

 

 

Witam,

 

dokładnie tak mam zrobione i też opisywałem - działa drugi sezon

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano wlasnie. Czyli jak widac istnieje jeszcze kolejne rozwiazanie zrealizowane przez kilka osob. Moze jakies sugestie dla nastepcow ? Jakies problemy, wady zalety ?

 

Fantom

 

Witam,

 

ze względu na przepływ powietrza z reku takie rozwiązanie można zastosować chyba tylko w kominkach z płaszczem wodnym ( tak mam i się sprawdza). Przy zwykłych kominkach problemem może być temp. powietrza w czopuchu kominka ( zbyt małe przepływy ) i dalej na wyjściu z anemostatów.

Ze względu na szczelność obudowa kominka wymaga dużej staranności wykonania i niestandardowego kształtu ( nie zastosuje się gotowca )

Ogromnym plusem są czyściutkie anemostaty, sufit i ściany.

 

pozdrawiam

Edytowane przez Jareq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim opracowaniu jest to kominek robiony na zamówienie z płaszczem powietrznym a nie wodnym,(wyszedł taniej) ładnie grzeje cały dom, wydajność centrali do tego rozwiązania musiała zostać zwiększona trochę i sterownik od niej przerobiony bo doszły jeszcze dwa bajpasy i wydajność wentyli w trakcie palenia w kominku zablokowana do minimum 40%
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam adam_mk

Twój pomysł jest mam nadzieję podobny do moich planów i potrzeb. Przeczytaj i pomyśl czy tak można i czy Mógłbyś to zrealizować. Nie zamierzam korzystać z drogich nośników energii (prąd) do ogrzewania a i domek nie będzie duży 120m2, w związku z tym nie zamierzam instalować WM z rekuperatorem. Dom którego budowa ruszy na wiosnę będzie jak większość nowych inwestycji dobrze ocieplony i szczelny. Pozostaje więc otwieranie okien zimą i napływ zimnego powietrza. Mam taki pomysł aby w okresie zimy korzystać z czerpni świeżego powietrza i wpiąć ją do instalacji DGP. W związku z powyższym czy uważasz że te kilkanaście "wspólnych" metrów spowoduje że powietrze z zewnątrz będzie miało już dodatnią, komfortową temperaturę.Oczywiście rozumiem że obieg tego powietrza będzie wymuszony więc będzie to rodzaj mechanicznej wentylacji nawiewnej. Na początku tej czerpni jeszcze przed wpięciem do DGP wstawiłbym przepustnice odcinającą dopływ powietrza z zewnątrz. Czy takie rozwiązanie uchroniłoby przed rozszczelnieniem i otwieraniem okien przy -20 na zewnątrz. Jeszcze jedno czy takie "starcie " skrajnych temperatur nie poprowadziłoby do skraplania się w przewodach, ale myślę że można by je poprowadzić ze spadkiem i zastosowac rewizję.

-pozdrawiam

Michał.bdg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Mieszkam od paru dni, skazany jestem tylko na grzanie kominkiem bo gaz może będzie za kilka dni.

Ogrzewam cały dom kominkiem TQD Flat (moc około 14kW), pali się na okrągło ale bez przesady.

Połączone mam całość w WM - sposób połączenia wcześniej opisywałem.

Wrażenia:

- w salonie ciepło około 22-24 (promieniowanie i kratka górna)

- pokoje dziecięce 19-20 (nawiew kanałami WM wspomagany DGP),

- nasza sypialnia 17-18 (nawiem jak w/w ale mniejszy żeby dzieciom ciepło było),

- łazienki, pralnia 15-16 (wyciągi WM)

- kuchnia 18-19 (połączona z salonem ale ciągnie od piwnicy trochę - musze zaizolować zejście do piwnicy).

- przedsionek 12-13 (częste otwieranie drzwi + wyciąg WM)

- hol 18-20 (nawiew grawitacyjny z komory kominka)

 

DGP (BANAN3) ustawione na termostacie 30 st.C, wentylacja idzie na około 150-200m3/h.

Spalam około 6 klocków o średnicy 25-30cm i długości 33cm na dobę.

 

Narazie ok, ale na gaz czekam ;).

konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

otrzymałem ostatnio projekt i wycenę od firmy z Bielska-B na wykonanie hybrydy WM i DGP dla mojego domku

http://lh5.ggpht.com/_tb6TlszB2kQ/TMFRic_mWvI/AAAAAAAAB7M/nGWJwYn4t-0/s800/hybryda%20WM%20i%20DGP.jpg

 

Jakie macie uwagi do samego projektu, jakie do wyceny ?

 

Reku Mistral 300 Duo z automatyką 5850 zł

Instalacja kanałowa na sztywnych rurach ok. 74 mb 2590 zł

izolacja termiczna i akustyczna Ventilam alu ok. 74 mkw 1850 zł

kratki, anemostaty, czerpnie 1320 zł

przepustnica wielopłaszczyznowa 200 zł

dmuchawa kominkowa 750 zł

materiały instalacyjne i pomocnicze 1500 zł

montaż 4000 zł

uruchomienie 700 zł

dopłata do reku z silnikami stałoprądowymi 1500 zł

razem 20.260 + 7% VAT

 

Cena jest dla mnie bardzo wysoka ...

Zamiast reku Pro-Ventu widziałbym Brinka Renovent HR Medium - mam ofertę za 5.050 zł. Cena montażu i uruchomienia na pewno do negocjacji.

Zastanawia mnie poprawność umieszczenia zarówno nawiewu i wywiewu niemal w każdym pomieszczeniu?

Wprowadzenie DGP następuje za reku do kanału nawiewnego za pomocą przepustnicy wielopłaszczyznowej. Umiejscowienie reku jest zaplanowane w nieogrzewanym dobudowanym garażu.

 

Jeszcze jedno, zasugerowano mi wybudowanie jednak dwóch kominów wentylacyjnych - jednego do podłączenia okapu, a drugiego do kominka? Myślałem, że przy WM będę mógł zrezygnować zupełnie z kominów wentylacyjnych, zostanie tylko komin spalinowy do kominka ...

Edytowane przez Dareckyy
uzupełnienie tekstu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Otrzymałem wstępny projekt z kolejnej firmy (tym razem z Częstochowy) na hybrydę DGP i WM:

https://docs.google.com/fileview?id=1ExAocP2_G3vzRIudKpuo4RP-ujRQOiXQdZeZzx-05OCEonnCN-uyeIsEhceb&hl=pl

https://docs.google.com/fileview?id=1Gr3FGWqd7YSEBfN_1wfyG7mqTTzKqor3fxPRIeBHFXzkub29T_jywbOH5LkR&hl=pl

 

Kanały DGP i WM łączą się przed anemostatem nawiewnym w trzech sypialniach za pośrednictwem skrzynek rozprężnych i przepustnic zwrotnych.

 

Info od projektanta:

"W instalacji ze wspólnym anemostatem dla WM i DGP niezbędna jest skrzynka rozprężna, do której podłączone są przewody od WM i DGP. W systemie tym oprócz przepustnic ręcznych dodatkowo potrzebne są przepustnice zwrotne. Przepustnice ręczne służą do wyregulowania instalacji, tak by do każdego z pomieszczeń docierała odpowiednia ilość powietrza. Przepustnice zwrotne natomiast służą do zablokowania przepływu powietrza z instalacji WM do DGP oraz z DGP do WM. W momencie gdy instalacji DGP jest włączona należy wyłączyć prace WM. W takim wypadku gdy WM nie pracuje, przepustnice zwrotne na w/w instalacji zamykają się a ciepłe powietrze z DGP dociera do pomieszczeń i nie przedostaje się do instalacji WM.

 

Jako alternatywę otrzymałem wstępny projekt na niezależne systemy DGP i WM:

https://docs.google.com/fileview?id=1a4Y7akI3jTYJsrhprsruMmcBR1gI2sm-jbzIWE7DVmFmPLVCD8DKlm9o6JzY&hl=pl

https://docs.google.com/fileview?id=1x32pKz4v4SnOJgq39MN3nwvy_nrhkNG-RwdehjPYLDyqU0i-_ZiQHoPRc4hi&hl=pl

 

Różnice pomiędzy wersjami wg projektanta:

"Ciężko jest jedno znacznie stwierdzi, która z instalacji jest lepsza. Obie sprawdza się w wentylacji oraz dystrybucji gorącego powietrza. Co różni obie instalacje. Mianowicie instalacja ze wspólnym anemostatem WM i DGP potrzebuje dodatkowe elementy taki jak: przepustnice zwrotne, skrzynki rozprężne. Instalacja z oddzielnymi anemostatami dla WM i DGP natomiast wymaga dodatkowych anemostatów oraz przekuć w suficie, a co za tym idzie dodatkowych kosztów za montaż."

 

No i którą wersję wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...