Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

hybryda WM i DGP


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 245
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam !

A znowu dołożę swoje 3 grosze, niestety gazu nie mam jeszcze !@%@#$%^#$%.

Dobrze, że zima czeka z atakiem, grzejemy DGP cały dom, jak przepalam tylko na noc to mamy kolo 19 a jak palimy cały dzień to wjeżdżamy do 21-22 stopni.

Myślę, ze jakby temp. na zewnątrz nie spadła poniżej -5 to przy paleniu na okrągło chyba by się udało +20 utrzymać, dom mam dobrze ocieplony, robiłem świadectwo i wyszło mi 44kWh - dom parterowy/

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

A znowu dołożę swoje 3 grosze, niestety gazu nie mam jeszcze !@%@#$%^#$%.

Dobrze, że zima czeka z atakiem, grzejemy DGP cały dom, jak przepalam tylko na noc to mamy kolo 19 a jak palimy cały dzień to wjeżdżamy do 21-22 stopni.

Myślę, ze jakby temp. na zewnątrz nie spadła poniżej -5 to przy paleniu na okrągło chyba by się udało +20 utrzymać, dom mam dobrze ocieplony, robiłem świadectwo i wyszło mi 44kWh - dom parterowy/

Pozdr.

Obecnie spalam dziennie kilka klepek + reklamówką trocin i mam około 22 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Ale czym palisz, piecem czy kominkiem ?.

Jaki wielki dom ?.

Pozdr.

 

Witam.

 

Oczywista oczywistość że w kominku;), jedyne ogrzewanie odnowionej części parteru ( około 100m2 wys. pom 3,1m) rozprowadzenie ciepła grawitacyjnie, długość rur do 10mb.

Instalacja wentylacji reku prawie zrobiona (ze strefowowaniem ;))....... ale tylko prawie..... jak to się mówi szewc bez butów chodzi:D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywista oczywistość że w kominku;), jedyne ogrzewanie odnowionej części parteru ( około 100m2 wys. pom 3,1m) rozprowadzenie ciepła grawitacyjnie, długość rur do 10mb.

Instalacja wentylacji reku prawie zrobiona (ze strefowowaniem ;))....... ale tylko prawie..... jak to się mówi szewc bez butów chodzi:D

 

Witam !

No jasne, żem nie wpadł ;) na to, hehe.

Ja też miałem robić grawitacje ale przy WM postanowiłem wejść w turbine i myślę że jest ok.

Na początku było cięzko bo zaczęliśmy mieszkać niedawno i musiałem dom "rozgrzać" teraz w zasadzie zapalam tylko na noc żeby podtrzymać około 20.

Teraz będe miał gości przez weeken i będziemy grzać na okrągło to zobacze jak będzie.

U nas dom troche większy (160m2) i kominek mam niezbyt duży - 12kW się okazuje (TQD Flat).

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak swoja droga, moc kominka, zalezy chyba tylko od ilosci drewna ktore mozna w niego wlozyc ? Czy jest inaczej ? Bo jest przelicznik, ze 1 kg drewna to powiedzy 4-5 kW i tyle (w zaleznosci oczywiscie tez od jakosci drewna).

 

Fantom

:DDodaj z 20 do 30% na straty kominowe (w zależności od konstr. paleniska) jeszcze zmniejsz o sprawność paleniska. Buble mają sprawność około 60%, dobre powyżej 80% . Jeszcze można narobić dużo strat na przesyle ciepła - wentylator i rury na strychu ;)

 

Dołożę jeszcze straty przy braku połączenia powietrza zew. do spalania, zużywa ciepłe powietrze z domu ok 10m3 na 1 kg drewna + przy "kurtynach" znaczy brakujących uszczelkach dodatkowa wentylacja nawet w przerwach użytkowania kominka... itd.

Edytowane przez an-bud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

No jasne, żem nie wpadł ;) na to, hehe.

Ja też miałem robić grawitacje ale przy WM postanowiłem wejść w turbine i myślę że jest ok.

Na początku było cięzko bo zaczęliśmy mieszkać niedawno i musiałem dom "rozgrzać" teraz w zasadzie zapalam tylko na noc żeby podtrzymać około 20.

Teraz będe miał gości przez weeken i będziemy grzać na okrągło to zobacze jak będzie.

U nas dom troche większy (160m2) i kominek mam niezbyt duży - 12kW się okazuje (TQD Flat).

Pozdr.

 

 

Jak przyjeżdza kilku znajomych to przestaję palić, Oni grzeją :) sobą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj popelnilem pierwsza czesc hybrydy.

U mnie to bedzie w tej wersji ryzykownej pod katem przepychania sie wentylatorow. Czylo dwa wentylatory (turbina z kominka i wentylator z reku) pchaja powietrze do rur. Polaczone te dwa wiatraki na strychu trojnikiem. Trojnik typu Y - zawsze jakies wieksze opory ay powietrze nie zawracalo miedzy wiatrakami.

Dzisiaj dokonalem dziela w obudowie kominka na dole. Kupilem bypass z firmy darco. Jedynym celem zakupu byl automatyczny bypass (i filtr) w nim zawarte. Wywalilem cala welne ze srodka - nie potrzebna mi w zupelnosci - nie potzrebuje tlumienia dziweku ani temperatury. Odkrecilem wlot do bypasa i zostal przespawany jako wylot.. Wlot zostal wiec wielka dziura. Wylot wpialem w komin "powietrzny" idacy nad dach. Bypass wystaje ze scianki w kuchni. Idea zrobienia tego co dzisiaj : w przypadku zbyt wysokiej temp w obudowie, otworzenie bypasa i wylot powietrza do kuchni. W przypadku pracy turbiny (na strychu) bede ciagnal powietrze z komory kominka. Jakby temp zbytnio wzrosla to otworzy sie jeszcze bypas - aby nie przegrzac turbiny.

Dalsze prace : na strychu wkuwam w komin od dolu trojnik a nad nim przepustnice. Przepustnice bede uzywal latem. Zdaza mi sie zapalic w kominku, a niechcialbym grzac chaty - bede wywalal to powietrze poza dom. Z trojnika wejde do turbiny a z turbiny w trojnik za reku.

Z dolu z komory kominka bedzie szlo jeszcze sterowanie turbina - im wyzsza temp tym wieksze obroty.

Mysle, ze pierwsze test beda jeszcze w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze dodam :

na rurze dymnej amontowalem radiator - zawsze wieksze odzyskanie ciepla zanim ucieknie kominem.

Dzisiaj zrobilem pierwsze odpalenie kominka (jeszcze bez zabudowy od przodu). Bypass ladnie sie otworzyl jak temperatura w obudowie wzrosla. Mozna robic dalej.

 

Przy okazji : gdzie mozna kupic kratki o wielkosc minimalnie 30x30 cm ?? Kij juz o kolory czy wyglad.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

No ja niestety jeszcze nie mam, i chyba w ta zime nie zdaze skonczyc. Co juz mam : rekuperator i bypasa zamontowanego w obudowie kominka. Cieple powietrze leci kominem na strych. Tam planuje dolozyc rure miedzy skrzynka pobierajaca powietrze z pomieszczen i ta rura idaca z kominka (przez ten bypas).chce uzyskac przez to wprowadzenie wiekszej temepratury do rekuperatora.

Czemu nie zrealizowane ? Bo boje sie wrzucic tylko ta rure laczaca. Nie wiem ile stopni mi wtedy pojdzie do rekuperatora. Nie bede mial kontroli. MAm ogolnie dwa pomysly co tam zrobic po drodze :

1) turbina - i w zalaeznosci od temperatury dolotu z kominka pchac mniej lub wiecej do rekuperatora. Wady : jak temperatura bedzie duza, turbina bedzie sie wylaczac, i w obudowie bedzie sie robila niezla grzejnia. Po drrugie nie jestem pewein, czy grawitacyjnie nie wystaczy juz i czy ta turbina ma sens.

2) jezeli wystarczy grawitacyjny ciag tego powietrza z obudowy kominka, to powinna byc na tej rurze laczacej jakas sterowana przepustnica (na podstawie tej temperatury dolotowej).

 

W ou przypadkach, mam ten problem, co bedzie jak tej temperatury bedzie za duzo. W drugim rozwiazaniu, moge ewentualnie rozwiazac to na dwa sposoby znowu

1) na strychu, ta przepustnica bedzie puszczala w rekuperator lub na strych. W tym przypadku marnuje sporo energi bo bede strych ogrzewal.

2) dodam wentylator na dole przy kominku (tam gdzie mam bypass) i jak tem bedzie za bardzo wzrastac to bede pompowal powietrze na kuchnie (i salon) z oudowy kominka.

 

Co sadzicie ogolnie o tym ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...