Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

200m PE40 możesz spokojnie rozciągnąć na wykop 30m lub przesunąć tak, żeby objąć też taras - wtedy wyjdzie Ci L-ka. Ten drugi prosty zewnętrzny wykop mógłbyś wtedy rozciągnąć do tego bliżej domu i utworzyć drugą sekcję w kształcie odwróconego h. Wtedy obie sekcje będą obejmować mniej więcej taki sam obszar a zostaniesz przy 3 sekcjach, a nie 4-rech. 2m pomiędzy brzegami pętli powinno być ok, brzeg pętli powinien być co najmniej 2m od domu - lepiej przesunąć kolektor bliżej granicy niż domu.

Tak jak pisze Pyxis ilość glikolu nie ma wpywu na sprawność. Powierzchnia wymiany przy PE40 się zwiększa, ale barierą jest przewodność cieplna gruntu a nie samej rury.

Chcesz robić studzienkę, czy wszystkie rury pójdą prosto do pompowni?

 

dokonalem modyfikacji:

 

opcja z 4 kolektorami

 

4_kolektory.jpg

 

opcja z 3 kolektorami

 

3_kolektory.jpg

 

chiałbym wejść do kotłowni z wszystkimi rurami ( ale nie mam piwnicy - to chyba nie przeszkadza? )

 

kolektory maja po około 48m2

 

 

w opcji z trzema kolektorami, w wykopie pod skarpą będzie musiała byc PE32 bo rowy max 1,5m sie uda wyrzeźbić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadal nie wiem co to za niechińska pompa powietrzna, która jest w tak dobrej cenie.

Prawda jest taka, że nie Ty chcesz pompę, tylko chcesz przekonać nas do swojej racji. Zresztą my Cię do swojej też. Pytanie tylko. po ch..j było zaczynać dywagacje skoro nie było szans na konsensus?

Już pisałem - ja już pompę mam ale P-W. Jest to Atlantic TRI i kosztował mniej niż przyjąłem do porównania. Mój brat nastawił się też na P-W ale z uwagi na niekwestionowane zalety gruntówek chciałem namówić go na taką instalację. Niestety jakoś mi się cyferki nie dopinają :(

Bynajmniej nie chcę nikogo przekonywać do P-W. Sam kupiłbym gruntówkę gdyby nie to, że u mnie była modernizacja kotłowni a nie chciałem demolki ogrodu. Mój brat ma jeszcze szansę na gruntówkę ale jak bym nie liczył to ciężko się zamknąć w porównywalnych kosztach a odpowiedzialność zupełnie inna przy samodzielnym dłubaniu :(

Tak samo można P-W (firmową) zainstalować samodzielnie i zamknąć się poniżej 20kzł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj namiar na firmę, która przyjedzie i wykona kompletną instalację gruntówki za te pieniądze (DZ+podłączenie i uruchomienie pompy).

 

Jesli chcesz to podam namiar do Pana Zdziska. Pracuje on i 2 synow. Hydraulicy "z urodzenia" :-)

Nie wiem czy przyjada dalej niz 30km. Pewnie masz takich "Zdzislawow" tez u siebie. Rusz glowa, telefonem i jezykiem i rozpytaj. Jak sie nie chce niczym ruszac, to doplac 10 tys i znajda Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo wszystki 40tki albo 32ki. Inaczej bedzie to trudno bez rotametrow zrownowazyc hydraulicznie.

 

jakoś bardziej podoba mi się układ z trzema kolektorami (łatwiej to będzie wykopać) więc wtedy rura musiałaby być PE32.

 

czy kolejny dodatkowy kolektor do REKU to już będzie przerost " formy nad treścią" ekonomicznie nieuzasadniony?

 

jaką powierzchnię zajmują u Ciebie te 4 pętle co masz wkopane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w opcji z trzema kolektorami, w wykopie pod skarpą będzie musiała byc PE32 bo rowy max 1,5m sie uda wyrzeźbić.

Raczej nie mieszaj PE32 z PE40. Pod skarpą możesz wykopać rowy po 2m, ale będą trochę bliżej siebie. Nie będzie wtedy pełne E, tylko bardziej odbicie lustrzane F, na jedno wyjdzie. Jeśli jedna sekcja będzie na nieco mniejszej powierzchni, to jej nie zaszkodzi. Czy 3 czy 4 sekcje, to zależy od mocy pc i średnicy rur, dla 10kW proponuję 3x200 PE40 lub 4x150 PE32. Gdzie będzie pompownia ? To, że nie masz piwnicy, nie przeszkadza, rury wyjdą podłogą mniej więcej tak jak u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem dzisiaj z Ecopowerem, sprawdzałem ceny materiałów, itp. Szacuję, że przy wkładzie własnej pracy można zamknąć instalację PC w jakiś 25kzł.

 

a ja to widzę tak:

 

6k na DZ - wykonane samodzielnie

14-15k na nową pompę (instalacja wykonana samodzielnie )

 

to w 20k sie zamykam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
a ja to widzę tak:

 

6k na DZ - wykonane samodzielnie

14-15k na nową pompę (instalacja wykonana samodzielnie )

to w 20k sie zamykam ;)

Jeśli ktoś kuma zagadnienia z hydrauliki,nie boi się i wierzy we własne umiejętnosci,ma odpowiednie sprzęty do wykonania przyłączy,napełnienia glikolu,regulacji,odpalenia pompy itp.to owszem ;)

Podobnie jest z powietrzną do własnoręcznej instalacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie mieszaj PE32 z PE40. Pod skarpą możesz wykopać rowy po 2m, ale będą trochę bliżej siebie. Nie będzie wtedy pełne E, tylko bardziej odbicie lustrzane F, na jedno wyjdzie. Jeśli jedna sekcja będzie na nieco mniejszej powierzchni, to jej nie zaszkodzi. Czy 3 czy 4 sekcje, to zależy od mocy pc i średnicy rur, dla 10kW proponuję 3x200 PE40 lub 4x150 PE32. Gdzie będzie pompownia ? To, że nie masz piwnicy, nie przeszkadza, rury wyjdą podłogą mniej więcej tak jak u mnie.

 

na rysunku taki żółty prostokąt to jest podejście DZ do fundamentów.

 

 

tak porównując:

 

1) 200mb zakopanych w rowie 25m o szerokości 1,8m

2) 200mb zakopanych w rowie 15m o szerokości 2,5m

 

który ma lepszą wydajność?

 

bo pewnie technicznie to latwiej/szybciej 1,8m (łyżka 90cm) wykopać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś kuma zagadnienia z hydrauliki,nie boi się i wierzy we własne umiejętnosci,ma odpowiednie sprzęty do wykonania przyłączy,napełnienia glikolu,regulacji,odpalenia pompy itp.to owszem ;)

Podobnie jest z powietrzną do własnoręcznej instalacji :)

 

Czyli wie co to zawor i kolanko, ma palnik, cyne i topnik i ma stra pompe od hydroforu lub nowa za 130 zl.

Co do "odpalenia i regulacji". Co przez to rozumiesz? Korba/rozrusznik i subokret do dysz gaznika? Co tam "odpalasz" i co "regulujesz", bo ja takiego etapu u siebie nie pamietam (jesli nie liczyc zabawy ze sterownikiem i ustawienia w tryb "praca")? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Czyli wie co to zawor i kolanko, ma palnik, cyne i topnik i ma stra pompe od hydroforu lub nowa za 130 zl.

Co do "odpalenia i regulacji". Co przez to rozumiesz? Korba/rozrusznik i subokret do dysz gaznika? Co tam "odpalasz" i co "regulujesz", bo ja takiego etapu u siebie nie pamietam (jesli nie liczyc zabawy ze sterownikiem i ustawienia w tryb "praca")? :-)

Może się jeszcze przydać zgrzewarka do PP za 100zł, wiertarka i parę śrubokrętów. Odpalanie będzie jak 3 fazy podłączy na zwarcie ;-)

O właśnie ;)

Przez odpalenie rozumiem wszystko od zamontowania na ścianie do ogrzania pomieszczeń do odpowiedniej temperatury,regulacja podłogówki,ustawienie przepływów,odpowietrzanie itp.

Nie każdy to potrafi,nie każdy wie do czego ma służyć ta pompa z hydroforu,nie każdy wie gdzie dać zawór a gdzie nie,gdzie kolanko,jakie średnice,gdzie naczynie przeponowe,jak podłączyć zasobnik do pompy i nie każdy dysponuje sprzętem ,ja np nie ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy to potrafi,nie każdy wie do czego ma służyć ta pompa z hydroforu,nie każdy wie gdzie dać zawór a gdzie nie,gdzie kolanko,jakie średnice,...

Właśnie po to rozpocząłem ten wątek, żeby łatwiej było się dowiedzieć co, jak i do czego podłączyć. Z tego co widzę, przydał się paru osobom. Oczywiście oprócz forum są jeszcze instrukcje instalacji przygotowywane przez producentów, gdzie za rękę prowadzony jest przyszły instalator. A podstawowe narzędzia warto w domu mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
bez żadnej złośliwości a ta twoja druga osobowość dałaby sobie radę

?

 

przepraszam to bylo trochę uszczypliwe

powinno to brzmieć

napewno twoja druga osobowość poradziłaby sobie z tym

 

i piszę to serio teraz

Gdyby dała radę to pompa by już działała ;)

Właśnie po to rozpocząłem ten wątek, żeby łatwiej było się dowiedzieć co, jak i do czego podłączyć. Z tego co widzę, przydał się paru osobom. Oczywiście oprócz forum są jeszcze instrukcje instalacji przygotowywane przez producentów, gdzie za rękę prowadzony jest przyszły instalator. A podstawowe narzędzia warto w domu mieć.

No i o to chodzi :)

Z tego co obseruje instalacja pompy,przynajmniej powietrznej nie jest taką prostą sprawą,dla kogoś kto nie miał styczności z tym tematem.

Rurki zgrzać to nawet ja umiem ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...