Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pyxis odnosze wrażenie , że nie masz rodziny i sam sobie mieszkasz w tym swoim domu z PC w której się zakochałeś. Nazwałeś mnie chamem , a atakujesz każdego kto ma odmienne zdanie nawet o 1,5 stopnia. Osobiście podziwiam tych co tu na forum siedzą dzień i noc i próbują udowodnić swoją racje. Jeżeli nie masz w tym swojego interesu to naprawdę Ci wspóczuję. Przejmujesz pałeczkę po Liwku którego dzięki Tobie lubić zacząłem. Bo on przy Tobie to pikuś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie wypowiadasz się na temat kosztów instalowania PC a przecież to ty ten wątek założyłeś.

Nie wypowiadam się na temat kalkulacji, bo zrobiłem to na początku wątku, a szczegółowe wyceny nie mają wielkiego sensu. Co za różnica, czy wyjdzie 1000zł w tą, czy w tamtą. Jeden będzie chciał najtańszy osprzęt i obiegówkę za 100zł, ktoś inny zażyczy sobie firmową obiegówkę za 500zł, a jeszcze inny kupi tą obiegówkę za 250zł. To samo z zasobnikiem, Ty piszesz o 3kzł, ktoś inny zadowoli się tym za 1000zł, a ktoś jeszcze inny zechce mieć używaną nierdzewkę za np. 2kzł lub mniej. Można co najwyżej zrobić listę niezbędnego wyposażenia i to jest dobry pomysł, a wycenę i korektę niech każdy robi sam w zależności od swoich potrzeb.

Co uważam za niezbędne podczas wykonywania instalacji z pc:

przykładowy zestaw DZ:

- rura DZ PE32 lub PE40 na dz

- płyn niskozamarzający 30% na bazie glikolu lub etanolu

- rozdzielacz (np. zgrzewany z pp, skręcany z trójników pe, spawany z nierdzewki, gotowy firmowy)

- zawory po 2 do każdej sekcji dz (kulowe lub zasuwowe)

- złącza do podłączenia rozdzielacza do rur PE gwint 1"/PE32 lub PE40

- trójnik PE40

- przejściówka PE40/3/4" (do przejścia na rurę np. PP25 do podłączenia zbiornika przeponowego, odpowietrznika, manometru itp)

--- zbiornik przeponowy np. 10l (może być mały, bo temperatury dz się specjalnie nie zmieniają i ciśnienie dz nie jest duże)

--- manometr

--- zawór spustowy/kranik do dopełniania

--- odpowietrznik

- rura PE40 do połączenia rozdzielacza z pc

- filtr 5/4"lub inny o małych oporach + 2 złącza PE40/ 5/4,

- moduł do napełaniania i odpowietrzania dz (kształt TT z zaworem w środku): 2 trójniki PE40, między nimi zawór 5/4", 2 zawory 1", 2 przejściówki PE40/5/4", 2 przejściówki PE40/1"

- obiegówka + do podłączenia jej 2 przejściówki PE40/1" + 2 śrubunki

- 2x kolano PE40 do podłączenia rury PE40 do pc

 

Przykładowy zestaw na GZ (zakładam średnicę rury 1", dla większych pomp większą):

- 2x rura elastyczna 1" ze śrubunkami

- 2x zawór 1" GW/GZ

- 2x złącze GZ 1" na PP32

- filtr siatkowy + 2x złącze 1" GZ

- obiegówka + 2x złącze 1" GZ + 2 śrubunki

- 3-nik do podłączenia "grupy bezpieczeństwa":

--- zawór bezpieczeństwa + złącze PP25/3/4"

--- zbiornik przeponowy + zlacze PP25/3/4"

--- kranik do napełniania + zlacze PP25/3/4"

--- manometr

- rozdzielacz do podłogówki

- odpowietrznik na rozdzielaczu,

 

Przykładowy zestaw na cwu:

- zawór 3-drożny (jeśli pc nie ma osobnego wyjścia na cwu) - wtedy wystarczy jedna obiegówka obsługująca obwód co i cwu

- LUB zamiast zaworu 3-drożnego trójnik i druga pompa obiegowa (może być mniejsza) obsługująca tylko ogrzewanie cwu + 2 zawory zwrotne klapkowe po jednym na obwodzie cwu i co

- zasobnik na cwu + 2 śrubunki

- zawór bezpieczeństwa cwu

- zbiornik przeponowy cwu

- 2 zawory np. kulowe umożliwiające odłączenie obwodu cwu

 

Elektryka:

- czujnik kolejności faz (jeśli pc nie ma)

- bezpiecznik

- skrzynka natynkowa

- kabel

 

 

Wydaje mi się, że ująłem wszystkiej najważniejsze elementy. Jeśli o czymś zapomniałem, to piszcie, a zaktualizuję tą listę. Oczywiście te moje wylicznenia są niedokładne, na pewno będzie więcej złączek z gwintem, kolanek, 3-ników, rurki PP32, zaworów, ale to zależy od konkretnej instalacji. Poza tym to są grosze, no załóżmy na to 500zł.

Edytowane przez rwxw
poprawki do przykładowego zestawu cwu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu w przeciwieństwie do ciebie wihajster ma rozeznanie w temacie montażu PC.

Ja może nie mam takiego rozeznania, niby laik w temacie montażu PC, mimo wszystko PC z całą instalacją zrobiłem za 12000pln( no plus zbiornik który skombinowałem wcześniej , taki od solara , ale akurat to on nie bardzo się nadaje do PC- mimo wszystko za mała wężownica), i możesz wyliczać mi jak chcesz ale to jest fakt-12000PLN!!. Działa drugi sezon i jak widzę jestem z niej bardziej zadowolony niż ty ze swojej , zamontowanej przez profesjonalistę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis odnosze wrażenie , że nie masz rodziny i sam sobie mieszkasz w tym swoim domu z PC w której się zakochałeś. Nazwałeś mnie chamem [..]

 

Hinc illae lacrimae ;-)

 

 

Specyfika pracy. Jak sie siedzi 12h przy komputerze, to czlowiek szuka odskoczni. Na szczescie rodzina jest wyrozumiala.

 

Przejmujesz pałeczkę po Liwku

 

Ze niby Ty mnie nie obrazasz. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj widze jednak niebezpieczenstwo pracy z "prototypami". Nawet takie "garazowe" firmy co skladaja pompy pare(nascie) lat, maja spore doswiadczenie w tym jak do zrobic dobrze. Kupowanie krowy zeby npic sie mleka to juz IMHO jest raczej dla pasjonatow tematu niz dla przecietnego inwestora. :-)

Ale po co składać samemu PC, czy też nabywać PC od kogoś kto złożył w garażu parę szt, skoro można nabyć sprawną działającą ,zmontowaną w fabryce , przez fachowców PC 7kw , za 4200pln,Jeżeli coś miałoby nie działać , to jeśli ktoś czuje się na siłach można sobie ulepszać,choć mój przykład pokazuje że narazie nic łapek wpychać w PC nie trzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wypowiadam się na temat kalkulacji, bo zrobiłem to na początku wątku, a szczegółowe wyceny nie mają wielkiego sensu. Co za różnica, czy wyjdzie 1000zł w tą, czy w tamtą. Jeden będzie chciał najtańszy osprzęt i obiegówkę za 100zł, ktoś inny zażyczy sobie firmową obiegówkę za 500zł, a jeszcze inny kupi tą obiegówkę za 250zł. To samo z zasobnikiem, Ty piszesz o 3kzł, ktoś inny zadowoli się tym za 1000zł, a ktoś jeszcze inny zechce mieć używaną nierdzewkę za np. 2kzł lub mniej. Można co najwyżej zrobić listę niezbędnego wyposażenia i to jest dobry pomysł, a wycenę i korektę niech każdy robi sam w zależności od swoich potrzeb.

 

Też uważam że aptekarskie wyliczenia to się co najwyżej "do kosza" nadają a przepychanki za ile również.

 

Podałeś orientacyjną cenę swojej instalacji i to już daje jakieś pojęcie w kwesti kosztów.

Zestawienie materiałów napewno pomoże tym co mają zamiar sami wykonywać lub skontrolować wycenę.

Doby instalator sam będzie wiedział co mu jest potrzebne bo to jego chleb powszedni...

 

Nadal nie potrafie zrozumieć dyskusji 20 czy 25k ( kto da więcej) :)

 

Panowie wyluzujcie, temat jest dobry i pomocny po co go zaśmiecać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licznik tez masz niemaly, wiec wnosze, ze to na bazie wlasnego doswiadczenia piszesz. :)

 

Błąd nr 1 - jednak u mnie to "tylko" 3x mniej, a róznica czasie rejestracji zaledwie cztery miesiace

Błąd nr 2 - nigdzie nie napisalem, ze u mnie wyrozumiale odnoszą sie do poswięconego tu czasu....

 

tak wiec, nie ma co porównywać naszych "doświadczeń"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...