Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

PE 32, wykop szeroki na metr, jaka odległość pomiędzy pętlami?

Ano właśnie, przy liniowym jest łatwiej policzyć. Dla spiralnego Hubomag http://hubomag.com.pl/pdf/zrodelko_energii_cz1.pdf pisze: Typowa gałąź ma moc chłodniczą 1,5 kW, przepływ ~0,25 m3/h, 150 m rury średnicy 32 mm z PE i leży w wykopie 1,2 m – 1,8 m głębokim, szerokim na ok. 1,8 m, a długim na ok. 20 m. Podobną moc uzyskać można, układając liniowo ok. 130 m rury co ~40 cm jedna od drugiej. Oczywiście to tylko jakieś porównanie jednego z drugim i do tego trzeba by odnieść rodzaj gruntu.

Ja zakładałem między środkami pętli koło 5m, ale zależy ile masz miejsca na działce, jeśli mało, to nie masz wyjścia imusisz zagęścić, ale poniżej 4m pomiędzy środkami pętli bym nie schodził.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam już siły na Ciebie, Pyxis. Bijesz większość na głowę. Wysiadam. Jutro mam odwiert do zrobienia, taki zwyczajny 2-rurowy ;)

Dobranoc.

 

No bo czas zaczac pisac precyzyjnie kiedy chdzi o moc a kiedy i ilosc energii. Od profesjonalistow bym jednak tego wymagal. Jak uzytkownik napisze, ze zuzyl 1500kW w sezonie, to nic, ale fachman juz tak nie moze "uproscic". ;-)

Dobranoc.

 

PS. Tylko nie zrob 2x krotszego, bo przeciez tam sa 2 rurki ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GDZIE ja tak napisałem? Dawaj, cytuj. Gdzie ja walnąłem taki lub podobny tego kalibru błąd?????????????????????????????????????

Nie musisz teraz, jak znajdziesz to zacytuj proszę!!!!!!

 

Liwko pisze:

Tak odnośnie tego.

Mam łącznie 120m odwiertów. Z doprowadzeniem do domu wyszło około 140m rury.(...)to znaczy że poziomego wystarczyło by w moim wypadku 280m rury.

Ty mu na to:

Liwko, jeśli masz 120mb odwiertów, to rury jest tam RAZY DWA

Policz jeszcze raz.

 

Czyli jaki z tego wniosek? Bo ja widze, ze ilosc rury w odwiercie przeklada sie na zapotrzebowanie domu na cieplo. Ewidentnie pomylona przez Ciebie moc z iloscia energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klaudiusz_x możesz przyjąć że z 1m2 zajętego gruntu przez kolektory spiralne, (nie powierzchnię wykopów) uzyskasz 25 W/m2 jeżeli oczywiście nie masz piasków,

 

dobierasz moc pompy do zapotrzebowania na ciepło budynku,

dolne źródło dobierasz do mocy chłodniczej pompy,

żeby obliczyć powierzchnię kolektora wystarczy podzielić moc chłodniczą przez te wspomniane wyżej 25 W,

wtedy uzyskasz minimalną powierzchnię kolektora,

 

jak zwykle obliczenia zaokrąglamy do góry,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko, jeśli masz 120mb odwiertów, to rury jest tam RAZY DWA

Policz jeszcze raz.

Czyli jaki z tego wniosek? Bo ja widze, ze ilosc rury w odwiercie przeklada sie na zapotrzebowanie domu na cieplo. Ewidentnie pomylona przez Ciebie moc z iloscia energii.

Bredzisz.

Zwróciłem uwagę tylko że zaszła pomyłka, głupie przeoczenie.

Gdzie Ty widzisz jakiś celowy związek z energią?

Brak mi słów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak będzie chciał większą pompę to dobierze dolne źródło do mocy większej pompy,

bez przesady,

TY NAPRAWDĘ TEGO NIE ROZUMIESZ??????

 

A co, przy wiekszej mocy PCi wstawionej do kotlowni wzrosnie mu automatycznie zapotrzebowanie energetyczne domu, ze musi zrobic wieksze DZ? Domek zrzuci izlolacje ze scian, czy jak?

No wlasnie tego jakos nie moge zalapac? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja Ci na to już nic nie poradzę,

 

ale w dalszym ciągu wierzę w Ciebie,

 

kombinuj, kombinuj,

 

może coś wymyślisz w miarę rozsądnego,

 

nie uczyli Cię czytać ze zrozumieniem?

 

a minie się wydawało, że przede wszystkim, chodziło mu o to, jak zrobić zgodnie ze sztuką dolne źródło,

 

czyż nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klaudiusz_x możesz przyjąć że z 1m2 zajętego gruntu przez kolektory spiralne, (nie powierzchnię wykopów) uzyskasz 25 W/m2 jeżeli oczywiście nie masz piasków,

 

Obawiam się że mam.

Dom na zboczu. Piaski mam pod domem, cały opad z miesięcy maj-sierpień wsiąkał w piasek (przy budowie). Gruntowy w połowie byłby niżej gdzie może, a nie musi być piachu. Dlatego pytałem o złoże z rurki o długości 600 metrów w kawałku. Jakieś 100-150 metrów niżej mam całoroczne bagienko.

Co robić?

Mam gaz na działce za 2k, mimo tego skłaniam się do pompy.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...