Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja pompy ciepła "tymi ręcami" robiona


rwxw

Recommended Posts

Sam tego nie skladalem, ale z tego co widzialam jest tam taki pierscien o profilu klina, ktory ta rure sciska bardzo mocno (po rozkeceniu jest wyrazne wgniecenie). Od strony PE pisze oczywiscie.

Ale ten pierścień jest tylko do mechanicznego połączenia , a do uszczelnienia jest oring. W ogóle jak czytam jak inwestorzy namiętnie wszelkie połączenia rur pe wykonują tylko zgrzewane , bo złączki skręcane to gorsze są, to niech się troszkę opamiętają , te złączki używa się sieci wodociągowej , gdzie ciśnienia są wiele większe niż w DZ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale ten pierścień jest tylko do mechanicznego połączenia , a do uszczelnienia jest oring. W ogóle jak czytam jak inwestorzy namiętnie wszelkie połączenia rur pe wykonują tylko zgrzewane , bo złączki skręcane to gorsze są, to niech się troszkę opamiętają , te złączki używa się sieci wodociągowej , gdzie ciśnienia są wiele większe niż w DZ..

 

Ja niestety mam wyprowadzenie DZ pod posadzka zrobione na PE i kolankach skrecanych. Proba szczelnosci OK. Stalo toto 72h i zdalo egzamin. Po zrobienu i zalaniu DZ pojawily sie problemy ze szczelnoscia i to wlasnie wpod posadzka. Prawdopodobnie posadzkarze podczas przygotowywania roboty podeptali mi je nieco i mialem problem. Teraz NA PEWNO zrobil bym ta czesc instalacji w miedzi i polaczyl z PE przy budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszelkie połączenia rur pe wykonują tylko zgrzewane , bo złączki skręcane to gorsze są, to niech się troszkę opamiętają , te złączki używa się sieci wodociągowej , gdzie ciśnienia są wiele większe niż w DZ..

Pod ziemią najlepiej rur nie łączyć, a jeśli trzeba, to przez zgrzewanie, w studzience/piwnicy mogą być skręcane - widać i w miarę łatwo zmienić. Jeśli w wodociągu parę kropel wypłynie, to nikt nie zauważy, w dz będzie inaczej i będzie stały problem. Ja mam złe doświadczenia ze skręcanymi, bo część ciekła mimo różnych kombinacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi o ciśnienia, tylko o oringa który niekoniecznie może dobrze znosić medium które jest w dolnym źródle (spirytus, glikol). Może skruszeć?

Zywot tego oringa na pewno jakiś tam jest , ale jak długi to tego nie wiem.Czy wejdzie w reakcje z czynnikiem nie sądze - wszędzie się chwalą że pe nie ulega korozji chemicznej i biologicznej więc pewnie oring też jest o podobnych parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte na żądanie

Może to głupie ale zadam takie pytanie- czy gdyby w pompie ciepła woda - woda po pobraniu wody ze studni, a przed doprowadzeniem jej do pompy ów wodę podgrzać

Np. przy pomocy jakiegoś gazowego przepływowego ogrzewacza zasilanego z butli PB to czy sprawność pompy nie byłaby lepsza. Wydaje mi się, że zużycie gazu nie koniecznie musiałoby być duże gdyż przepływ wody nie jest zbyt wielki. A podniesienie temp. wody o jakieś 2- 3 stopnie może dużo dać? - tak mi się wydaje ale mogę głupoty pisać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to głupie ale zadam takie pytanie- czy gdyby w pompie ciepła woda - woda po pobraniu wody ze studni, a przed doprowadzeniem jej do pompy ów wodę podgrzać

Np. przy pomocy jakiegoś gazowego przepływowego ogrzewacza zasilanego z butli PB to czy sprawność pompy nie byłaby lepsza. Wydaje mi się, że zużycie gazu nie koniecznie musiałoby być duże gdyż przepływ wody nie jest zbyt wielki. A podniesienie temp. wody o jakieś 2- 3 stopnie może dużo dać? - tak mi się wydaje ale mogę głupoty pisać...

 

Nie, to sie nie zbilansuje ekonomicznie. :-)

Jesli bys odzyskiwal cieplo ze sciekow albo chociaz wentylacji, to tak. Ciepelko do grzania DZ musi byc z duzym przyblizeniem darmowe, bo inaczej lipa ekonomicznie wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka spostrzeżeń na temat mojego DZ

mam 3 x 150m. Dwa są liniowe a jeden spiralny.DZ zrobione na początku pazdziernika-grzać zacząłem 2-ga połowa grudnia..Pompa przepracowała 250h

Temp. spiralny i jeden liniowy miały po 5*(te same warunki glebowe glina -piasek) a druga linowa 6,2* (mokra łąka) po około 100h pracy zaczęło to się wyrównywać.Teraz pętla linowa zakopana(glina-piasek) ma 0.6* mniej od spiralnego.Przy ON i OFF PC słychać automatyczne odpowietrzniki,czyli pewnie mam

-powietrze w pętli

-zapadła mi się ziemia na wykopami(kilka ładnych cm)

-myślałem,ze z liniowego będę miał troszkę więcej stopni niż ze spiralnego

Pomiary

na każdej pętli D18B20

Szczęśliwy posiadacz PC z Instalacją pompy ciepła "tymi ręcami" robiona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-myślałem,ze z liniowego będę miał troszkę więcej stopni niż ze spiralnego

 

Ziemia poki co ma podobna temperature na tym samym obszarze.

Roznice moga sie zaczac pojawiac jak juz tego ciepla troszke wyciagniesz. Jesli masz podobna ilosc rury na petli liniowej co na spiralnej (a pewnie tak jest), to spiralny w warunkach takiego "granicznego" poboru sezonowego moze miec ciut nizsze temaperatury, bo ma wieksza efektywnosc pozyskiwania ciepla z gruntu, ale pozyskuje je z mniejszej objetosci w stosunku do liniowego o tej samej dlugosci rury. Ilosc ciepla jest zdeterminowana ta wlasnie objetoscia gruntu.

 

Jak masz przewymiarowane DZ, to roznice moga sie wogole nie pojawic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to głupie ale zadam takie pytanie- czy gdyby w pompie ciepła woda - woda po pobraniu wody ze studni, a przed doprowadzeniem jej do pompy ów wodę podgrzać

Np. przy pomocy jakiegoś gazowego przepływowego ogrzewacza zasilanego z butli PB to czy sprawność pompy nie byłaby lepsza. Wydaje mi się, że zużycie gazu nie koniecznie musiałoby być duże gdyż przepływ wody nie jest zbyt wielki. A podniesienie temp. wody o jakieś 2- 3 stopnie może dużo dać? - tak mi się wydaje ale mogę głupoty pisać...

Praw fizyki Pan nie zmienisz... . ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...W ogóle jak czytam jak inwestorzy namiętnie wszelkie połączenia rur pe wykonują tylko zgrzewane , bo złączki skręcane to gorsze są, to niech się troszkę opamiętają , te złączki używa się sieci wodociągowej , gdzie ciśnienia są wiele większe niż w DZ..

 

To piszą nie tylko inwestorzy, ale również instalatorzy i producenci systemów. Jest sporo wiedzy fachowej i lata doświadczeń w tym temacie.

 

Nie zamierzam pouczać, ale z tym tekstem "opamiętają" to przegięcie ;)

 

Proszę się zastanowić na różnicami w tych instalacjach i nad parametrami pracy oraz przenoszonym medium.

1. Jak szybkie i częste są zmiany temperatur w sieci wodociągowej, a jak szybkie i częste w instalacji DZ.

2. Proszę zwrócić uwagę na różnice między wodą i glikolem, alkoholami itd. bo to nie to samo co woda - szczególnie dla niskiej jakości wyrobów.

3. Czy przy wodociągu w szczelinach połączenia może zamarzać woda z gruntu? DZ nierzadko przy pracy może mieć lekko na minusie. Co będzie wtedy się działo ze złączka? Ona jest szczelna od środka, a woda z zewnątrz ma dostęp we wszystkie szczeliny. I tak 2 lub więcej razy na dobę przez całe lata...

 

Nie można łamać głównych praw fizyki, chemii, mechaniki itd. żeby wykazać że się coś zrobi za połowę ceny (po taniości) na częściach z marketu budowlanego... Potem wychodzą różne kwiatki w trakcie użytkowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto producenci pomp obiegowych najczęściej nie dopuszczają spirytusy jako cieczy obiegowej - jest za "suchy" i powoduje zacieranie się pomp obiegowych.

 

a więc dostałem odpowiedź z WILO:

 

Panie Krzysztofie w załączeniu do wiadomości przesyłam kartę katalogową przykładowo dobranej pompy Wilo do tłoczenia roztworu SPIROL/woda w instalacji dolnego źródła gruntowej pompy ciepła.

Pompa dławnicowa – stałoobrotowa z typoszeregu IPL.

 

WILO_karta doboru_Page_1.jpg

WILO_karta doboru_Page_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co taka pompa ?

W specyfikacji w której ci przesłali jest napisane -Medium tłoczone WODA

A tu kolejny link z opisem no i cena-Przetłaczana ciecz woda 100%

http://www.wilo.ekologika.com.pl/pompa-wilo-ipl-32-160-0-25-4.html

Na głównej stronie Wilo masz pompkę do (jak to łanie nazwali) geotermi -Wilo star grs

Zastosowanie

Instalacje geotermalne, instalacje grzewcze.

http://www.wilo.pl/pl/strona-glowna/produkty-i-zastosowania/ogrzewnictwo-klimatyzacja-chlodnictwo/geotermia/#.UO0yCqwaKQA

Jak widać oni sami nie wiedzą które pompki są do czego:bash::bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...