Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie czasopismo o ogrodach uważacie za najlepsze..?


Recommended Posts

Które najlepsze? - ciężko jednoznacznie stwierdzić...

"Mój Piękny Ogród" - zawiera dobrze przyswajalną garść informacji praktycznych (ogród owocowy, warzywny, pielęgnacja i ochrona roślin) i zawsze podobają mi się w nim pomysły na okazjonalne dekoracje - czy to skrzynki z roślinami jednorocznymi czy dekory bożonarodzeniowe - ładne, ciekawe, łatwe do wykonania. Minusem jest to, że w większości stanowi przedruk z j. niemieckiego, sporo odmian roślin jest niedostosowanych do naszego klimatu albo podany terminarz prac nieco się rozjeżdża z możliwościami ;-)

 

Podobny do "MPO" jest "Kwietnik" - bardziej dopasowany do naszych realiów, ale część magazynu zajmują informacje o roślinach doniczkowych a to nie dla każdego jest potrzebne.

 

Te dwa to wg mnie faworyty dla osób mających założony ogród/wprowadzających różne drobne zmiany, zainteresowanych ogrodnictwem, ale nie profesjonalistów.

 

"Działkowiec" - tez ma dużo dobrych wiadomości z naciskiem na strone praktyczną zagadnienia - mało tam informacji nt. projektowania

 

Odwrotnie w "Ogrody Ogródki Zieleńce" - tu z kolei kładą nacisk na projektowanie, takie czasopismo aspirujące do bycia miesięcznikiem dla profesjonalistów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lubię czytać : Mój piękny ogród, Działkowca i czasami Kwietnik

zgadzam się z w/w opinią Mymyk

na ich temat

 

 

Na początku czytania - ok 2 lata temu - czytywałam tylko wybrane artykuły teraz czytam od deski do deski (w działkowcu omijam środkową część) i zaznaczone mam na okładkach - szczególnie w dwóch pierwszych czasopismach co jest w środku pilnego :wink: do zrobienia w moim ogrodzie

 

 

p.s. i mam jeszcze encyklopedię roślin ogrodowych, która kiedyś wychodziła z Gazetą wyborczą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem za "działkowcem" - dużo konkretnych, praktycznych informacji. Przedtem czytałam "Ogrody", ale pod przewodnictwem nowej pani redaktor bardzo sie zmieniły. Można sobie pooglądać piękne ogrody na zdjęciach, ale nie ma informacji, jakie rośliny tak cudownie wyglądają. Może dobre dla bardziej zaawansowanych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie Ogrody wcale nie są pismem dla fachowców. Są niesamowicie...egzaltowane. Połowe tekstu opisujacego ogrod zajmuja dygresje o tym jak czyiś dziadek przed wojną przywoził rośliny z Wiednia a babcia pijała pod platanem kawe czytując Mickiewicza. Po kiego licha mi taka informacja? Zdjęcia ładne, ale nijak z reguły nie dają wyobrażenia o kompozycji rabaty czy ogrodu. A do tego nie ma chyba numeru bez błędów merytorycznych.

 

"Mój piękny ogród" - wiekszośc zdjęc to rabaty bylinowe i jednoroczne, niepopularne w naszym kraju. Dodatkowo kilka zdjęc, którym przyjrzałam się dokładniej było przerabianych by rabata wyglądała kolorowo (np. doklejano zdjęcia kwiatów). Rabaty do zdjęć są też specjalnie aranżowane (np. w puste miejsca wstawiane sa doniczki z kwitnącą rośliną) - w rzeczywistości, gdyby spróbowac skopiować, wcale nam coś takiego nie wyjdzie. Poza tym zdjęcia robione sa głównie w czerwcu - w momencie najbardziej obfitego kwitnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupuję tylko na stoliczku ze starymi wydaniami. 3-4 zł- tyle mogę zaryzykować, że znajdzie sie coś ciekawego. Bo nie zawsze się znajdzie.

Chyba nie wiele mozna polecić. Raz czy 2 razy do roku agora wydaje specjalne, ogrodnicze wydanie muratora - tam można podejrzeć jakies pomysły. Są rózne ogrody, nawierzchnie, sposób na budowę ławki, altanki czy inne takie. Ale w każdym numerze jest to samo , więc warto kupić tylko raz i to jest dobre dla początkujacych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czasu do czasu zaglądam na strone http://www.architekturakrajobrazu.info. Na tym portalu dostępne jest e-czasopismo "Ogrody, tarasy...". Może nie jest super odjazdowe, ale za darmo.

Jeśli chodzi o pielęgnację to jestem fanką Działkowca. W Działkowcu jest też ostatnio sporo artykułów nt. projektowania. Porady te są dostosowane do posiadaczy rodzinnych ogródków działkowych, ale na tyle ogólne, że każdy posiadacz ogrodu może je wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem fanką Działkowca. Dla mnie to pismo jest super. "Odziedziczyłam" kilkudziesięcioletni ogród w manierze socjalistyczno-każdy mieszkaniec zostawia swoj slad. Z początku nie mialam pojecia jakie mam roslinki i co z nimi robic. Chciałam wyciać w pien stare jablonki. Ale dzieki lekturze Działkowca, troche zadbalam o jablonki. Okazało sie, ze daja super pyszne jablka. Nauczylam sie przycinac krzaczki i winogrona :D Dotad bylam blokersem i bladego pojecia nie mialam o ogrodzie. Tzn wciaz nie mam, ale dzieki temu pismu dowiedzialam sie, jak wogole sie "ruszyc" w ogrodzie.

Osobiscie nie czytam tych wkladek o zwiazku dzialkowcow.

Uwazam jednak, ze ta grupa spoleczna ma prawo do publicznego bronienia swoich racji. To pismo po pierwsze powstalo jako "organ dzialkowcow". Po drugie powinni miec gdzie poruszac swoje problemy. Uwazam, ze pomysl z likwidacja ogrodkow dzialkowych to bylo barbazynstwo. Nie kazdego stac na dzialke budowlana z domem. Pismo to robi wiele dobrego.

No i redakcja Dzialkowca "polapala sie", ze szykuje im sie nowy krag czytelników i pismo znakomicie ewoluowalo.

Dla mnie to jest absolutna rewelacja.

Podczytuje tez Ogrody. Mam podobne zastrzezenie jak Elfir. Brakuje mi tam planu ogrodu z opisem. Zdjecia sa czesto piękne, ale ciezko sie polapc.

Natomiast co do Mojego pieknego ogrodu, tez odniosłam wrazenie, ze odbiega ono od rzeczywistosci. Wszystko w pieknym rozkwicie. Brakuje odpowiedzi, jak ta kompozycja bedzie wygladac wczesna wiosna, jesienia i itp. Faktycznie sa tam piekne obrazki, ale nic wiecej.

Chociaz osobiscie lubie byliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

A propos, czy ktoś może czyta "Weranda Country"? Jestem ciekawa opinii. Kupiłam ostatni numer i trochę jestem rozczarowana, ale może czego innego oczekiwałam po piśmie dla miłośników szeroko rozumianej,idealnej "wsi polskiej". Trochę za dużo sielanki, a za mało naturalizmu, np. jaksobie poradzić z sąsiadem, który notorycznie pali w piecu śmieciami i robi to oczywiście w weekend, gdy żadna ze służb, do których możnaby donieśćnie pracuje. Czy nasłać na niego jakąś kontrolę kominiarską, która jest w stanie potwierdzić, że pali plastikiem?

A "Działkowca" chyba zaprenumeruję w ciemo, skoro tak go wszyscy chwalą, bo u mnie posucha z motywacją, a tak, to się przynajmniej zmobilizuję, żeby coś zrobić w ogrodzie.,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...