Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CYRKULACJA CIEPLEJ WODY


Magda i Marek

Recommended Posts

Uruchomiłem cyrkulację.

Pompka cyrkulacyjna WILO energooszczędna podłączona została do licznika energii wskazującego aktulany pobór. Jednocześnie na czujniku temperatury obserwowałem temperaturę wody w tym miejscu.

Bojler elektryczny Galmet 120 l z temperaturą wody 43 *C.

 

I tak: po załączeniu pompki, licznik energii wskazał pobór 6,4W - a więc pompka chodzi (albo tylko pobiera energię, a nie chodzi - nie wiem jeszcze tego). Temperatura wody nie rośnie. Po paru minutach zaczęło się coś dziwnego. Nagle słychać było przyspieszenie przepływu wody przez pompkę (spore!), a licznik poboru energii wskazuje 0,0W! Dopiero wtedy temperatura wody na czujniku wzrastała.

 

1. Czy tak ma być? Czy cyrkulacja zadziałała ciśnieniowo bez udziału pompki (w momencie tego nagłego szybkiego przepływu)?

2. Może pompka jest uszkodzona?

 

Dodam, że przez jakiś tydzień instalacja działała z zaworem zwrotnym podłączonym odwrotnie (hydraulik się pomylił) i wyłączoną pompką cyrkulacyjną. W efekcie zimna woda płynęła rurką cyrkulacyjną do baterii, dochodziła tam także przecież normalnie zimna woda i swoją rurką ciepła. Miałem zatem 2 zimne i jedną ciepłą - efekt: za chłodna woda w baterii. Czy wtedy mogła uszkodzić się pompka cyrkulacyjna (przy odwrotnym przepływie przez nią)?

 

http://img806.imageshack.us/img806/2091/cyrkulacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 5 years później...

Moi hydraulicy również ( bez mojej decyzji ) założyli mi pompkę cyrkulacyjną od kotłowni do kuchni - odległość około 8m.

Zostałam powiadomiona o tym, po fakcie dokonanym, bo "oni tak w standardzie robią" i "powinna być Pani zadowolona". Jak odbierałam, to zadowolona byłam, ale jak zaczęłam czytać ten wątek, to już moje zadowolenie zostało wystawione na próbę. Zadzwoniłam więc do tych hydraulików i powiedziałam, że ta pompka ponoć generuje duże koszta i ja się o nią nie prosiłam. Odpowiedzieli, że to jest jakaś mała pompka, która ciągnie tylko 8 wat, a mogę ją sobie podpiąć pod programator jak chcę, albo jej nie podpinać. Tyle to i ja wiem, po przeczytaniu tego wątku.

No dobra, niech im będzie, że zrobili to dla mojego dobra, za moje pieniądze. Ale teraz zastanawiam się, ile czasu potrzebuje taka pompka, aby przetłoczyć tę wodę na odcinku 8m. z kotłowni do kuchni???

Dlaczego pytam?

Bo tak myślę, aby tę pompkę podpiąć do gniazdka działającego na fale radiowe, a nadajnik umieścić gdzieś na ścianie/przy zlewie w kuchni. Miało to by tak wyglądać, że jeżeli wiem, że jakieś gary będę zaraz myła, to nacisnę przycisk, pompka zacznie działać i będę miała ciepłą wodę.

Pytanie jest takie, jaki czas jest potrzebny tej pompce, aby przetransportować ciepłą wodę na odcinku 8m. z kotłowni do kuchni???

20-40 sekund? Czy 2-3 minuty?

Bo jeżeli ta pierwsza opcja, to takie rozwiązanie ma sens! Ale jeżeli powyżej minuty, to już nie jest tak komfortowo...

Może mi ktoś to wyliczyć, albo napisać z doświadczenia? Ja jeszcze nie mam kuchni, więc nie mogę tego sprawdzić w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś to wyliczyć, albo napisać z doświadczenia? Ja jeszcze nie mam kuchni, więc nie mogę tego sprawdzić w praktyce.

 

Nikt Ci dokładniej nie odpowie, niż Twój pomiar. Wyłącz pompkę i po dłuższej przerwie (np. rano) odpal, i patrz kiedy powrót do tej pompki robi się ciepły. Jak rura tej samej średnicy w obydwie strony - to podziel czas przez dwa. Jak nie, to odpowiednio trzeba przeliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

Zapraszamy do obejrzenia nowego filmu murator.tv na temat prowadzonej dyskusji.

 

Cyrkulacja ciepłej wody. Właścicielowi domu powinno zależeć, by woda nie krążyła bez przerwy - bo to wychładza ją i rosną koszty grzania. Nowość na rynku - sterownik ECO-CIRCULATION - czuwa nad tym, by pompa pracowała tylko wtedy, kiedy to potrzebne. Sprawdziliśmy u użytkowników - byliśmy w trzech domach. Zobaczcie...

 

 

Zobacz inne filmy murator.tv - Telewizji Budowlanej Muratora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...