Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mróz kontra ogrzewanie wodne płaszczyznowe (tzw. podłogówka)


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 511
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Masz dwa domy zaraz obok siebie? Jeden z podłogówką, drugi z grzejnikami?

Gratuluję!

Ja też mam dwa domy. Z ogrzewaniem mieszanym.. Oczywiście podłogówka tylko "wyspowo"... wiatrołap, łazienki (prócz małych grzejników), toalety, kuchnia (prócz małego grzejniczka - 30% potrzebnej mocy na wiosnę i jesień)

Ogrzewanie podstawowe - grzejniki.

Domy z Panią Domu perfekcjonistką.

Tam gdzie jest podłogówka - podłoga myta jest znacznie częściej.

A może to kwestia funkcji pomieszczenia a nie rodzaju ogrzewania?

Nie badałaś kwestii pod tym kątem?

 

Mam dwa domu (nie obok siebie).

Podłogi w obu myję równie często - bez względu na fukcję pomieszczenia. Jakaś dziwna jestem :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam dwa domy. Z ogrzewaniem mieszanym.. Oczywiście podłogówka tylko "wyspowo"... Ogrzewanie podstawowe - grzejniki

 

Ty masz podłogówkę aby podgrzać podłogę a Ja po to aby ogrzać dom.

Inni dyskutanci też.

 

Jest w tym spora różnica, powoduje przez to niezrozumienie i jatkę wewontku :roll:

Pinok spokojnie, coś Ty taki nerwowy się zrobił.

Przydała by Ci się lekcja "spokoju i opanowania" od Adama ( mk) .

Daga ostatnio taką dostała :lol:

 

On jest od nas mądrzejszy, dlatego tutaj Go "nie ma".

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wiatrołapie nie rzadziej niż raz dziennie... Domownicy, goście..

W łazience raz dziennie.

Tacy dziwni jesteśmy.

Gdzie indziej jednak nie aż tak często... Nie więcej niż raz dziennie.. :oops:

W niektórych rejonach domu nawet raz na tydzień...

Cóż dużo zieleni dookoła. Nie brudzi się.. Nie ma otwartych budów.

Ogrzewanie gazem.. nie ma sadzy i innych takich tam...

Buty się wyciera. Przebiera... Wiesz jak jest.. Wszystko lśni.

Pająki? Uchowaj Boże! Pani Domu ma silną arachnofobię...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podłogówkę i częściowo ścienne. Podłogi całość kafelki. Nie widzę powodów aby przy ogrzewaniu podłogowym mogły wystąpić problemy przy niższych temperaturach. zakładam że mówimy o przypadkach prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej instalacji. Wiadomo, że gdy instalacja spieprzona to bedą kłopoty tak przy podłogówce, jak i przy grzejnikach.

A zatem reasumując odpowiedź na zadane pytanie rozpoczynające wątek brzmi: Temperatura na zewnątrz nie wpływa na komfort przy ogrzewaniu podłogowym.

Nie wyobrażam sobie innego ogrzewania, może dlatego, że mam pompę ciepła (powietrze-woda) - przy okazji dodam, że nie zgadzam się ze stwierdzeniem Bogusława, że są to drogie instalacje bogatych inwestorów.

 

Mogę równiez ustosunkować się do stwierdzeń które padły na temat podłogówki:

 

1. na dole ciepło -u góry zimno - całkowita bzdura

2. kafelki na podłodze to nieprzyjemne odczucia - również bzdura

3. brak kurzu przy podłogówce - u mnie się kurzy nie mniej, niż w poprzednim mieszkaniu przy grzejnikach

4. brak wysuszania powietrza - ja mimo, że mieszkam 1 sezon, to mam problem z uzyskaniem wilgotności powyżej 30%, mimo że ograniczyłem wentylację i suszę pranie w pokojach- może to wina tynków gipsowych???.

5. bardzo duża bezwładność - prawda, ale u mnie jest to wielka zaleta. Pompa ciepła grzeja tylko w tańszej taryfie, a temperatura jest stabilna ok 23 st przez cały dzień.

6. przy podłogówce na poddaszu użytkowym z oknami połaciowymi podczas większych mrozów jest bardzo duże prawdopodobieństwo ze skraplaniem wody na szybach i w efekcie namaczanie płyt k-g (zwłaszcza przy słabej wentylacji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy typ grzejnika ma swoją wydajność również przy temp. 40-45 oC.

W obiekcie ciepłym może ona być całkowicie wystarczająca do uzyskania pożądanej temperatury wnętrza...

Czy to, co napisałeś, oznacza, że wydajność tego grzejnika jest również zachowana przy takich niskich temperaturach zasilania?

 

Czy może to, że on ma jakąś wydajność (znacznie niższą)?

 

I powiedz, jak te kanaliki czyścić, bo ja też się doczekać nie mogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam, że przy ogrzewaniu podłogowo-ściennym nie bardzo mogę potwierdzić teorię, że temp. odczuwalna jest 1-2 st wyższa, niż przy ogrzewaniu tradycyjnym. U mnie to nie działa. Gdy temp. na termometrze (ok 150 cm nad podłogą) zbliża sie do 22 st to niektórzy u mnie zakładają swetry a przeciez odczuwalna powinna byc ok 24 st ???

Ale jak wspomniałem wczesniej nigdy bym nie zamienił tego ogrzewania na grzejnikowe.

 

Co do ogrzewania dynamicznego, to moje obserwacje nie potwierdzają efektu ekonomicznego takiego sposobu ogrzewania.

Przede wszystkim aby skutecznie szybko podnieśc temp. w pomieszczeniu nie może być ono zbyt mocno wychłodzone. Myslę, że nie można zejść poniżej 19 st. Wtedy faktycznie można szybko podbic temp. Poza tym teoria o oszczędzaniu na pomieszczeniach mniej używanych upada przy coraz bardziej rozpowszechnionej wentylacji mechanicznej, gdzie obieg powietrza wyrównuje temperatury w pomieszczeniach. Zatem i tak musimy dostarczyć potrzebną ilość ciepła. Dodatkowe straty ciepła na zbiorniku buforowym, który raczej jest konieczny, no i nie zapominajmy, że podniesienie temp. w wychłodzonym pomieszczeniu jest znacznie kosztowniejsze niż zysk podczas wychładzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I powiedz, jak te kanaliki czyścić, bo ja też się doczekać nie mogę.

 

Niestety, nie doczekasz się odpowiedzi na te pytanie. Boguś to mistrz uników - do perfekcji opanował sztukę odwracania kotka zadkiem, oraz podchodów o dynamicznym i ekonomicznym czymś tam co ładnie brzmi - więc nie liczcie, że na tak niewygodne pytanie raczy wprost odpowiedzieć. Tym razem nagryzmolił coś piąte po dziesiąte o tym jak to u niego zielono i czysto, więc dla maluczkich przekaz jasny, że lokum ma być wylizane tak żeby lśniło jak psu jajeczka, to żadnych kanalików w jego regulusach czyścić nie będzie trza. Jasne?

Może wam jeszcze odpalić, że to nie jest tematem tego wewontka, więc on jako jego gospodarz poradzi wam założyć nowy na tenże temat.

Bo co by miał innego napisać? Żeby szlaufem z wodą opryskać od góry, a od dołu miseczkę na ociekającą wodę podstawić? Bądźcie poważni! :wink: Możecie jeszcze spróbować nasączonym wacikiem na patyczkach - powodzenia! :p

 

Problem jednak pozostaje, zwłaszcza dla alergików, bo tego kurzu w kanałach grzejnika dość trudno się pozbyć, jeśli w ogóle. Kiedyś grzejniki panelowe były tylko płaskim panelem bez tych "dziwacznych" blaszek. Kto to w ogóle wymyślił takie dziadostwo? Innych (tzn. bez blaszek) się już teraz nie produkuje (przynajmniej ja już takich nigdzie nie widuję). Pamiętam jak mieszkałem w bloku, co jakiś czas myło się ściereczką taki zwykły prosty "bezblaszkowy" panel zarówno od strony zwróconej do pomieszczenia, jak i stronę od ściany - i dało się to zrobić bez problemów, a problem obecności kurzu w domu - dla alergików rzecz niebagatelna - można było sprawnie i całkowicie wyeliminować. Stare czasy... były i minęły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 tonik. Podoba mi się niezmiernie szczerość Twoich wypowiedzi, choć oczywiście w wielu kwestiach mam zdanie nie tyle całkowicie odrębne, co inaczej doprecyzowane.

 

By dojść do porozumienia należałoby uzgodnić użytą nomenklaturę..

 

Np. z Twojej wypowiedzi wynika, że różnimy się całkowicie w kwestii rozumienia, czym jest ogrzewanie dynamiczne.

Napisz co Ty określasz jako ogrzewanie dynamiczne.

 

Aha. Dopisz jeszcze jaki masz dom pod względem technologii budowy ścian.

No i oczywiście jakie masz grzejniki..

 

i jeszcze:

Dodatkowe straty ciepła na zbiorniku buforowym

Dlaczego takie straty muszą wystąpić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrzysztofLIs2 pisze:

boguslaw napisał:

Każdy typ grzejnika ma swoją wydajność również przy temp. 40-45 oC.

W obiekcie ciepłym może ona być całkowicie wystarczająca do uzyskania pożądanej temperatury wnętrza...

 

Czy to, co napisałeś, oznacza, że wydajność tego grzejnika jest również zachowana przy takich niskich temperaturach zasilania?

 

Czy może to, że on ma jakąś wydajność (znacznie niższą)?

 

I powiedz, jak te kanaliki czyścić, bo ja też się doczekać nie mogę.

 

Wydajność cieplna każdego typu grzejnika w niższych temperaturach czynnika grzewczego jest dokładnie określona w tabelach.

Spadek mocy różnych typów grzejników, wraz ze spadkiem temperatury czynnika grzewczego jest różny i jest wprost uzależniony od ich całkowitej powierzchni kontaktu z ogrzewanym powietrzem w tym od wielkości powierzchni czołowej oddającej ciepło na pomieszczenie poprzez promieniowanie.

 

Jeśli obiekt jest dość ciepły, ilość ciepła niezbędna do utrzymania pożądanej temperatury, może być całkowicie wystarczająca również przy zastosowaniu grzejników pracujacych w niskiej temperaturze zasilania.

 

Pytanie drugie:

Zestawienie przekroju grzejnika Regulus oraz zakurzonej ściany było oczywistą manipulacją.

 

Rodzaj grzejników przedstawionycg w ścianie, ukytych za żaluzją jest nieznany.

Podejrzewam, że są to zamaskowane grzejniki typu Favier pracujące w jakimś

obiekcie przemysłowym w instalacji wysokotemperaturowej, najpewniej parowej zasilanej wprost z kotłowni zakładowej bez wymiennika.

Żaluzje mają za zadanie ochronne dla pracowników przed poparzeniem sie o gorący grzejnik.

 

I powiedz, jak te kanaliki czyścić, bo ja też się doczekać nie mogę

 

Problem jest całkowicie wydumany, nieistniejący...

Grzejniki Regulus są na rynku dziesięć lat.

Używane są głównie w instalacjach niskotemperaturowych.

Nikt nigdy nie zgłaszał problemu z ich zabrudzeniem się w środku.

 

Jedynie niemieccy odbiorcy :wink: , przed dokonaniem zakupu, zadawali takie pytanie: jak się je czyści? Do pierwszej partii na rynek niemiecki dołączone zostało pięć sztuk długiej na 1.2 m specjalnie dla nich zrealizowanej szczotki: rączka + elastyczny stalowym drucie + delikatna miotełka wyglądająca jak te wielobarwne stosowane do pajęczyn..... Temat już nigdy nie powrócił....

Kein problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem alergii a ogrzewanie i in. był już wielokrotnie opisywany.

Jest to kolejne zaklęcie, na którym większość ludzi "technicznych" nie zna się wogóle, mające coś tam zdeterminować jako korzystne a coś tam jako niekorzystne.

Łatwy argument używany jako straszak.

Niestety w większości przypadków fałszywie..

 

90% alergii to roztocza a zwłaszcza ich odchody i rozdrobnione szczątki...

Lokalizacja: głównie łóżko i jego otoczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby odrzucić wypowiedzi nie na temat, zaczepki słówne, inwektywy i skupić się na prawdziwym poszukiwaniu Złotego Środka dla wszelkich rozwiązań, dla każdego inwestora z osobna, wówczas każdy wątek pomógłby skonstruować ostateczny, rzetelny pogląd na poruszany temat... :-?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię bicie piany z Bogusławem w roli przewodniej :lol:

 

120mkw, w części dziennej i łazienkach podłogówka, w sypialniach konwektory.

Podłoga nagrzewa się do max. 25-26st.C., temp. powietrza wewnątrz 21st.C. Elektryka.

 

W grudniu mieliśmy mrozy -26st.C. - wtedy podłoga aby utrzymać w środku te ~20st.C. nagrzała się do 29st.C.

 

Odczucia? Dużo przyjemniej w części dziennej, gdyż konwektory w sypialniach za bardzo wysuszają powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem pojęcie dynamiczny grzejnik jako zdolność do bardzo szybkiego oddawania ciepła do otoczenia. I rozumując dalej po co nam dynamiczny grzejnik gdy chcemy stabilną temperaturę w pomieszczeniu? Zatem ta cecha przyda się, gdy chcemy szybko podgrzewać pomieszczenie, gdy zaczynamy je użytkować, a wychładzamy, gdy opuszczamy je na jakiś czas. I w tym kontekście wypowiedziałem się nad sensem takiej próby "oszczędzania".

 

O stratach na buforze wnioskuję obserwując straty na zasobniku cwu. Z tym, że na buforze będą większe, gdyż temperatura w buforze jest znacznie wyższa. Ktoś powie, że i tak "tracone" ciepło pozostaje w budynku, ale nie koniecznie w pomieszczeniu, w którym mamy bufor, zależy nam na utrzymywaniu wysokiej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściana BK24cm+20cm styro, wewnątrz silka. Budynek zwarty, prostokątny, parterowy :)

 

Chciałbym dodać że odczucie temp. to jednak zmienne jest. Jeszcze nie dawno odpowiadała mi temp wewnątrz 19-20st.C., a od jakichś 3 tygodni wolę jak jest 21st.C, bo poniżej odczuwam chłód (cały czas chodzę po domu w krótkim rękawku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@boguslaw

Dlaczego mam wrazenie ze trolujesz w watku ktory sam zalozyles?

Nie interesuje Cie jak jest naprawde, chcesz udowodnic ze podlogowka jest bee...

Chcesz przepchnac jakis towar i probujesz przekonywac do niego, starasz sie nie reklamowac wprost zeby Cie nie zbanowali a liczysz np. na priwa zeby "uderzyc" z towarem w "klyjenta" :lol: :wink:

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 tonik. .........

 

Aha. Dopisz jeszcze jaki masz dom pod względem technologii budowy ścian.

No i oczywiście jakie masz grzejniki..

 

Dom z poddaszem użytkowym, zwarty. Na dole wyeliminowane okna północne. Żadnych wykuszy, lukarni itp. Większość okien na południe. Ściany beton komórkowy 24cm Solbet. Ocieplenie podłoga 20cm, ściany 20cm, dach niedokończony na razie pierwsza warstwa waty 15 cm, tylko w uruchomionych pokojach skosy na poddaszu ocieplone 30 cm waty. Ogrzewanie w całości podłogowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...