Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mróz kontra ogrzewanie wodne płaszczyznowe (tzw. podłogówka)


Recommended Posts

Mechanizmy termoregulacji działają w sposób zaskakujący, szczególnie dla ludzi z branży ogrzewniczej.

........

...

Do takich miejsc należy głównie rejon kończyn dolnych.

W ich obrębie organizm posiada najwięcej narzędzi regulacyjnych służących korekcie temperatury powrotu krwi.

 

Jak już to kiedyś sformułowałem, system c.o. powinien służyć komfortowemu schładzaniu się organizmu.

 

bogus rozwin temat i wyjaśnij jakimi to narzedziami regulujacymi temp. posługuje sie organizm jak jest za ciepło w nogi albo jest za goraco? 8)

 

Ale tak na "chłopski rozum" :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 511
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

bogus rozwin temat i wyjaśnij jakimi to narzedziami regulujacymi temp. posługuje sie organizm jak jest za ciepło w nogi albo jest za goraco?

 

Cóż ci się stało. Nagle chcesz lekcji ode mnie ?

 

Proponuję zrób tak:

Przeczytaj kilka razy polecany wątek:

http://forum.muratordom.pl/podlogowka-kaloryfery,t84616-120.html

Tam jest prosto, "łopatologicznie" wyłożona odpowiedź na twoje pytania.

Prościej się już nie da.

Boję się marianku, że nie zrozumiesz. Bo dotychczas nie zrozumiałeś.

Lecz kto wie.. kto wie.. Próbować zawsze warto.

 

Jeżeli po lekturze tego tekstu zadasz mi sensowne pytanie, wówczas będę wiedział, że zakumałeś i ci na nie odpowiem. Daję słowo.

 

Jednakże jeżeli będziesz się ograniczać do pohukiwania i chichotania, utwalisz we mnie przekonanie, ze jesteś facetem od swojego motta... i szkoda na ciebie czasu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ci odpowiem jak sie boisz 8)

w wolnym tłumaczeniu ale wmiare przystepnie :roll:

" ...Gdy temperatura otoczenia jest podniesiona np. gorące dni lata, opalanie się, podwyższona temperatura inicjuje szereg automatycznych odpowiedzi. Thermal Receptory przekazują bodźce do sympatycznego centrów kontroli mózgu, od której hamujące wiadomości podróżują wzdłuż sympatycznych nerwów naczyń krwionośnych skóry, powodując poszerzenie skórnych naczyń krwionośnych, a tym samym znaczne zwiększenie przepływu krwi do powierzchni ciała gdzie ciepło jest tracone przez promieniowanie z powierzchni ciała. Poszerzenie naczyń krwionośnych w ten sposób dąży do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi oraz wspieranie mulistego działania płynu z naczyń włosowatych, które mogą spowodować obrzęk kończyn. Układ sympatyczny kontroluje skurcz naczyńowy i ciśnienie w celu zapobieżenia nadmiernym naczyniowym dylatacjom i nadmiernego obniżenia ciśnienia krwi. W przeciwnym wypadku może to spowalniać poważne grawitacyjne wymiane krwi w kończynach dolnych zmniejszając tym samym przepływ krwi do mózgu i powoduje napady omdlenia, do których osoby z zaburzeniami sympatycznymi funkcji układu nerwowego są bardzo wrażliwe.

Współczulny układ nerwowy reaguje również na środowisko ciepła w inny istotny sposób. Wzrost temperatury ciała jest monitorowany przez podwzgórze centrum, z którego bodźce pochodzą poprzez układ sympatyczny nerwów gruczołów potowych, co powoduje odpowiednie pocenie się. To służy do schłodzenia ciała przez utratę ciepła w wyniku odparowania potu, wspomagany przez chłodny wietrzyk. Tylko rzeczywiście dobrany układ, można jeszcze ułatwić chłodzenie w ciepłym otoczeniu : basen, zimny prysznic, lub klimatyzowana sala! Nie możemy dobrowolnie wpływać na poszerzenie naszych naczyń krwionośnych lub efektywnościi naszego pocenia się w odpowiedzi na ciepło w inny sposób.

W niskich temperaturach układ obkórcza naczynia krwionosne w skórze , przepływ odbywa się naczyniami krwionosnymi warstwy głebokiej ogrzewając kończynę i zapobiegając utracie ciepła przez organizm."'

 

Krótko mówiąc temperatura podłogi w zakresie 25-33 oC ( to samo woda w basenie) jest przyjazdna naszemu organizmowi i czujemy sie komfortowo natomiast trzymanie stóp na kalafiorze przy temp. 45oC i wyzej napewno jest niewskazane

http://www.inmont.pl/inmont/userfiles/image/Instalacje/ogrzew.elektryczne/48_max.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to marianku tym tekstem popularnonaukowym, z błędami merytorycznymi i ortograficznymi strzeliłeś sobie w stopę...... :lol: :lol: :lol:

Napisz skąd pochodzi ten cytat....Choć po licznych błędach- literówkach i licznych błędach merytorycznych widać , że to jest wątpliwe by to był cytat..

W każdym razie nie napisany przez nikogo, kto studiował medycynę, ma pojęcie o fizjologii i maturę z j. polskiego.....

 

Twój komentarz + wykresik nijak się ma do przytoczonego pseudonaukowego tekstu....

 

Widzę, że bardzo ci sie marianku podoba określenie "współczulny układ nerwowy", gdyż je podkreśliłeś... Ciekawe dlaczego?

Równoważnik to "układ sympatyczny" i nie ma nic wspólnego z sympatią i antypatią.. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kiedy jest nam zimno?

Kiedy zmarzną nogi. Spróbujecie wyjść z gołą głową na mróz. Co się stanie?

W zasadzie nic. Wytrzymamy naprawdę niskie temperatury.

A wyjdźcie z gołymi nogami na mróz.... Co się stanie? Spróbujcie...

 

Kiedy jest nam gorąco?

Kiedy jest nam gorąco w nogi. Sprawdźcie proszę.

Kiedy jest nam gorąco w łóżku co wystawiamy spod pierzynki? Nogi.

To jest nasza "chłodnica".

 

 

jeśli jest tak że zimno jest nam jak jest zimno w nogi to wniosek prosty że trzeba je trzymać w cieple. wtedy będziemy mieć odczucie ciepła to pozwala mieć niższą temp na poziomie głowy. nikt nie przykrywa głowy pierzyną wejdz cały pod pierzynę zrobi ci się gorąco i sprawdz co najpierw wystawisz głowę czy nogi.

 

Latem jest mi gorąco przede wszystkim jak mi grzeje w głowę, o nogach nigdy nie myślałem zawsze osłaniałem glowe

 

 

STEK BZDUR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to marianku tym tekstem popularnonaukowym, z błędami merytorycznymi i ortograficznymi strzeliłeś sobie w stopę...... :lol: :lol: :lol:

Napisz skąd pochodzi ten cytat....Choć po licznych błędach- literówkach i licznych błędach merytorycznych widać , że to jest wątpliwe by to był cytat..

W każdym razie nie napisany przez nikogo, kto studiował medycynę, ma pojęcie o fizjologii i maturę z j. polskiego.....

 

Twój komentarz + wykresik nijak się ma do przytoczonego pseudonaukowego tekstu....

 

Widzę, że bardzo ci sie marianku podoba określenie "współczulny układ nerwowy", gdyż je podkreśliłeś... Ciekawe dlaczego?

Równoważnik to "układ sympatyczny" i nie ma nic wspólnego z sympatią i antypatią.. :wink:

 

I tu masz racje połowicznie :roll: tekst w orginale spłodził

 

David H.P. Streeten, MB, DPhil, FRCP, FACP

Emeritus Professor of Medicine

SUNY Health Science Center Syracuse, NY 13210

 

(Myśle ze skróty przy nazwisku D.Streetena nie trzeba tobie wyjaśniać :lol: )

 

a tłymaczył pan Translator 8) a on matury z polskiego pewnie nie robił :wink:

 

 

tu jest tekst: http://www.ndrf.org/ans.html

 

Jak coś nie merytorycznie napisał to moze te błędy poprawisz i podasz nam na forum 8)

 

ps. to co wcześniej pisałeś wytłuszczoną trzcionką to ty wogóle kumasz merytorycznie ??? :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy czytają.

To dobrze.

 

Owiń te obute nogi w domu kocem. Całe. Od pasa w dół.

Włóż do koca (do buta ?) termometr. Sprawdź jaką temperaturę osiagnął, gdy wyskoczysz z tego opakowania z powodu dyskomfortu.. Niezbyt wysoką prawda?

 

1950 pisze:

specjalnie ubrałem sobie ciepłe papucie z oryginalnego futra baraniego,

15 minut od włożenia do buta i wyciągnięcia,

 

Źle odrobiłeś zadanie domowe 1950.

Nie stopy, lecz całe nogi od pasa w dół.

I nie 15 minut, tylko kilka godzin.

Wyobraź sobie, że jesteś starszym człowiekiem, starszym niż jesteś, i nigdzie nie wychodzisz zimą....

Dom masz niezbyt ciepły. Żadne tam 20-25 sm styropianu.....

znowu zaczynasz manipulować :evil: :evil: :evil:

 

piszemy o podłogówce,

czyli o warunkach jakie ona ma zapewnić,

a ma zapewnić temperaturę podłogi maksymalnie:

w pomieszczeniach mieszkalnych do 29 C,

w kuchniach ze wzgledu na stojący charakter pracy powinno to być 27 C

a w łazienkach 33 C,

strefach brzegowych może dochodzić nawet do 35 C,

 

to wszystko może być uzyskane (nie musi) przy maksymalnej temperaturze zasilania do 50-55 C, przy temperaturach ekstremalnych na zewnątrz u mnie i u Ciebie -20 C, te maksymalne temperatury zasilania zależą od producenta rur,

 

czyli licząc dla Śląska, na którym sezon grzewczy trwa statystycznie 228 dni w roku,

ilość dni a raczej nocy, (też statystycznie) z występującą temperaturą minimalną -20 C wynosi 6, (słownie sześći) czyli 2,7% czasu z całości sezonu grzewczego, w którym podłogówka może (nie musi) uzyskiwać założone maksymalne temperatury podłogi,

 

może wytłumacz mi, biednemu instalatorowi, który nie patrząc na Twoje wpisy na forum, poleca z całą świadomością (że robi źle i szkodzi Inwestorowi, narażając go na rozstrój zdrowia ) :lol: :lol: :lol: podłogówkę jako doskonałe rozwiązanie :oops: :oops: :oops:

gdzie tkwi błąd w moim wywodzie i gdzie przypiąć tę Twoją szkodliwość,

ale nie ściemniaj :evil:

 

Bogusław, ja sprzedaję kotły De Dietricha i materiały instalacyjne,

zależy mi tak samo jak Tobie, żeby interes się kręcił,

ale nie uważasz, że od tego jest dział Ogłoszenia drobne,

tam będziesz mógł się produkować nie narażając się na zarzut kryptoreklamy,

bardzo nieuczciwej kryptoreklamy, wypełnionej pseudonaukowymi, nieprawdziwymi, wywodami na temat szkodliwości podłogówki,

 

sądzisz że to co robisz to dobra reklama dla tych grzejników które produkujesz?

 

masz swój kawałek tortu, ale na Boga nie staraj się go w taki sposób powiększać, nie rozumiesz, że sam sobie szkodzisz,

 

wiesz, ja jestem techniczny, dlatego bardziej do mnie przemawiają liczby, one przynajmniej nie kłamią,

ponad to wiem bardzo dużo na ten temat w którym Ty niestety jesteś słaby,

szafując argumentami, które nijak mają się do dobrze wykonanej podłogówki,

bo przecież cały czas o takiej piszemy,

 

jesteś inteligentnym człowiekiem, ale jakoś nie sądzę, żebyś wyciągnął wnioski z tego co napisałem wyżej,

zgadnij dlaczego :roll:

 

proszę, przenieś się do działu ogłoszeń,

ale wiem, że żądam zbyt dużo :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy popierasz marianka?

Z jego poziomem argumentow? Z jego językiem?

Nie ośmieszaj się, bo zdrowie nie powinno być tematem do przepychanek i żartów.

 

Poziom wywodu psora jest jak najbardziej łopatologiczny i napisany najwyraźniej pod gospodynie domowe... a to co z tym dodatkowo zrobił translator powoduje, że i tak prosty wywód traci miejscami sens..

Wypowiedź dotyczy g;łównie gorącego lata i w tym kontekście podstawienie

wykresu i komentarz marianka jest ni przypiął ni wypiął....

 

Wzrost temperatury ciała jest monitorowany przez podwzgórze centrum, z którego bodźce pochodzą poprzez układ sympatyczny nerwów gruczołów potowych, co powoduje odpowiednie pocenie się. To służy do schłodzenia ciała przez utratę ciepła w wyniku odparowania potu, wspomagany przez chłodny wietrzyk.

 

Nieźle.... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950. Staram się Ciebie traktować poważnie, choć z Twoja argumentacją bywa rozmaicie..

Ty jesteś rocznik 1950 (?)- ja jestem 1953..

Ty jesteś specjalistom w swoim fachu, ja jestem przede wszystklm lekarzem.

Posiadam pewna wiedzę interdyscyplinarną. Wystarczającą, by formułować pewne tezy.

Lekarz to nie tylko wykształcenie.. to wyczulenie na pewne kwestie.

Nie będę tego rozwijać...

Jeżęli mam do czynienia z ewidentnym lekceważeniem potencjalnych problemów, muszę reagować.

Nie wkładaj na mnie wypowiedzi kategorycznych i krańcowych, gdyż nie są one moje i nie są w moim stylu !!

 

Nie chcę Ci odpowiadać "po łebkach".

 

Czy da sie zrobić bezpieczną "podłogówkę" ?

Moja odpowiedź brzmi : Da się.

Czy instalację z "podłogówką" mozna spieprzyć ?

Można! Obaj to wiemy.

Czy instalację z grzejnikami można spieprzyć?

Można! Obaj to wiemy.

Czy spieprzona instalacja z grzejnikami moze szkodzić ? Mało prawdopodobne.

Czy spieprzona instalacja z "podłogówką może szkodzić? Może.

 

Jesteś ciepłownikiem. Sprzedajesz kotły...

Wyobraź sobie...

Wyobraź sobie system centralnego schładzania, którego zasadniczym, głównym celem byłaby temperatura powrotu czynnika grzejnego do kotła z dokładnością do o.1 oC.

Jak musiałby wyglądać odbiór ciepła na obwodzie, jak elektronika, by przy dynamicznie zmieniających się warunkach otoczenia cel ten bezwzględnie osiągnąć ?

A teraz wyobraź sobie, że głównym regulatorem strat ciepła na obwodzie są kończyny dolne człowieka ( nie stopy lecz całe kończyny dolne)....

i szybki zmiany- korekty w przepływie czynnika grzejnego przez nie...

Dodam:

W organizmie następuje nadprodukcja ciepła, które trzeba bezwzględnie usunąć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak musiałby wyglądać odbiór ciepła na obwodzie, jak elektronika, by przy dynamicznie zmieniających się warunkach otoczenia cel ten bezwzględnie osiągnąć ?

 

Wystarczy nałożyć ciepły płaszcz, czapkę i szalik by warunki otoczenia przestały zmieniać się dynamicznie. Wystarczy ocieplić dom by osiągnąć ten sam rezultat.

 

No tak, ty piszesz o chłodzeniu. W organizmie człowieka jest to realizowane przez skórę i układ oddechowy. Przez całą skórę. Szczególnie przez rejony gdzie tego ciepła jest najwięcej więc pachy i pachwiny. Jak się zgrzejesz to się pocisz, odparowanie wilgoci zmniejsza temperaturę. W największym stopniu tam gdzie napisałem. Pierwsza rzecz jaką zdejmujesz jak jest gorąco to koszula nie skarpetki. Ilość krwi docierająca do nóg jest zbyt mała by ich głównym zadaniem było chłodzenie organizmu (poza motoryką). Udaru cieplnego możesz dostać leżąc na słońcu i trzymając stopy w zimnej wodzie. Człowiek z odmrożonymi nogami może funkcjonować jeszcze bardzo długo. Dziwne że jako lekarz tego nie wiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perm pisze:

 

Wystarczy ocieplić dom by osiągnąć ten sam rezultat.

 

Bardzo słusznie.

Tylko bardzo ciepły dom sprawi, że temperatury podłogi będą bardzo daleko od "normowych"...

Temperatury podawane jako normowe uważam za o wiele za wysokie dla osób zagrożonych...

 

Pisałem dwa czy trzy razy w tym wątku.

Przypomnę:

Temperatury podawane przez użytkowników z początku tego wątku wydają się być bezpiecznymi, o ile są prawdziwe - (a przy pompach ciepła mają prawo takie być, przy bardzo dobrze ocieplonym domu..)

 

Zatem niech nikt mi nie imputuje stwierdzeń ,że jeśli podłogówka to pewna choroba !

 

to civic9 pisał w tym wątku 4 lutego o 5.30 p.m.:

 

Powtarzam jeszcze dla jasności - podłogówka ewidentnie pogarszała sytuację, wzmagała ten problem, do znaczącego bólu. Pomagało znacząco obniżenie temperatur (ale 20st.C to nie dla mnie) lub przebywanie poza domem. Na szczęście była to kwestia tylko 1-2 miesięcy.

 

Jego stwierdzenia to nie moje stwierdzenia...

 

-------------------------------------------------------------------

 

 

Jeżeli już bardzo ciepły dom- to jakie ogrzewanie:

dynamiczne czy niedynamiczne.

Tu przebiega główna linia sporu !!

 

Ci co to czują mieszają wątkiem i spychają go na "manowce"..

Stąd tyle emocji u niektórych w tym wątku...

 

Dla mnie jest oczywiste, że dynamiczne,

z przyczyn, o których wielokrotnie pisałem...

Abstrahując całkowicie od regulusów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak jak powiedziałeś..

Pocenie się jest ostatecznością, gdy standardowe mechanizmy regulacyjne temperatury powrotu krwi do mózgu już nie wystarczają.

 

perm. wszystko na ten temat jest w wątku, który podawałem str. 3 i 4.

Nie będę się powtarzał.

Na marginesie... Dwie tętnice udowe mają każda grubość średniego palca...

Człowiek z odmrożonymi nogami ma całkowicie odcięte krążenie na peryferiach, na obwodzie kończyn.

Krew ze średnich tętnic wraca natychmiast poprzez anastomozy tętniczo-żylne w kierunku serca po to właśnie, by się nie schłodzić zbytnio na obwodzie...

Następuje centralizacja krążenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to wszystko pisałem...

Choć wnioski nie muszą być widoczne dla człowieka spoza branży już na pierwszy rzut oka..

Możemy uściślać do oporu... Nie ma problemu..

Organizm pracuje niezwykle precyzyjnie, optymalnie dozuje siły i środki.

Możemy podzielić możliwe środki odziałowywania na temperaturę powrotu kriw do mózgu na:

spoczynkowe,

ponadspoczynkowe i

awaryjne.

 

Nas, w rozważaniach, intreresują wyłącznie spoczynkowe sposoby termoregulacji, gdyż w warunkach domowego relaksu, odpoczynku inne warto znać, lecz nie są one przypisane "człowiekowi wypoczywajacemu".

Jeżeli wyobrazimy sobie, że mamy zrelaksowany spokojny oddech,

akcja serca wolna, charakterystyczna dla stanu wyciszenia.

ciśnienie tętnicze (szczególnie rozkurczowe) niskie (jak na nas :wink: )

to znaczy, że z ogrzewaniem i np. jakością powietrza wszystko jest ok.

Jeśli organizm da sobie radę ze zmianami temperatury jedynie poprzez dyskretne zmiany przepływów naczyniowych, oznacza to , ze wszystko z temperaturą jest ok.Jeżeli w związku z temperaturą, któryżś z wymienionych parametrów uległ zakłóceniu, to znaczy, ze organizm musiał sięgnąć do działań obronnych ponadspoczynkowych...

Organizm zaczyna wydatkowywać energię na walkę z temperaturą..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem temp. na mojej podłogówce na razie w sypielni (podłoga kafelki). Przypominam grzeję PC tylko w II taryfie. Zatem koniec grzania o 6 rano. Temp. o 19: podłogi 22,9st, na wys 1m 22,4, na wys 2m 22,3szt. Myślę, że temat krążenia, negatywnego oddziaływania jest przesadzona. W końcu normy na temp. podłogi nie są chyba z księżyca i wystarczy ich nie przekraczać. Przypominam, że są też normy na przenikalność cieplną przegród przy budowaniu domu, więc nie ma problemu z niedocieplonymi domami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to wszystko pisałem...

Choć wnioski nie muszą być widoczne dla człowieka spoza branży już na pierwszy rzut oka..

Możemy uściślać do oporu... Nie ma problemu..

Organizm pracuje niezwykle precyzyjnie, optymalnie dozuje siły i środki.

Możemy podzielić możliwe środki odziałowywania na temperaturę powrotu kriw do mózgu na:

spoczynkowe,

ponadspoczynkowe i

awaryjne.

 

Nas, w rozważaniach, intreresują wyłącznie spoczynkowe sposoby termoregulacji, gdyż w warunkach domowego relaksu, odpoczynku inne warto znać, lecz nie są one przypisane "człowiekowi wypoczywajacemu".

Jeżeli wyobrazimy sobie, że mamy zrelaksowany spokojny oddech,

akcja serca wolna, charakterystyczna dla stanu wyciszenia.

ciśnienie tętnicze (szczególnie rozkurczowe) niskie (jak na nas :wink: )

to znaczy, że z ogrzewaniem i np. jakością powietrza wszystko jest ok.

Jeśli organizm da sobie radę ze zmianami temperatury jedynie poprzez dyskretne zmiany przepływów naczyniowych, oznacza to , ze wszystko z temperaturą jest ok.Jeżeli w związku z temperaturą, któryżś z wymienionych parametrów uległ zakłóceniu, to znaczy, ze organizm musiał sięgnąć do działań obronnych ponadspoczynkowych...

Organizm zaczyna wydatkowywać energię na walkę z temperaturą..

a kobiety, tyle pieniędzy wydają na środki odchudzające, :roll:

 

nie lepsza jest podłogówka,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...