Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mróz kontra ogrzewanie wodne płaszczyznowe (tzw. podłogówka)


Recommended Posts

No więc w spoczynku powszechnym problemem jest złe ukrwienie stóp (brak pompy mięśniowej) i uczucie zimna. Akurat przy podłogówce ten problem jest bardzo dobrze rozwiązywany. Tętnice udowe mają przede wszystkim za zadanie dostarczenie odpowiedniej ilości krwi a więc tlenu do mięśni w sytuacji kryzysowej. Nogi nie są "chłodnicą" organizmu co sugerujesz. Za to odpowiada skóra na całym ciele. Nie wiem jak mozna pisać o szkodliwym wpływie temp. 27 st na stopy. Wyżej jest juz chłodniej. Zmierz sobie temperaturę w skarpetkach, na bank będzie więcej niż 27 stopni chyba że coś z krążeniem nie tak. Wg tego co sam piszesz powinienes tak niebezpiecznej temperatury unikać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 511
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Założę taki wątek kiedyś:

Podłogówka a przyrost masy ciała

Poważnie...

Z ciekawości..

 

7tonik.

Czyli masz tak samo jak ja przy grzejnikach - pół stopnia różnicy pomiędzy podłogą a sufitem, tyle, że w odwrotną stronę... :wink:

 

Do rozważenia jest kilka opcji:

 

1/. "podłogówka" sama - solo

2/. podłogówka w przewadze + grzejniki lokalnie - proporcje np. 80/20

3/. grzejniki + podłogówka w równowadze 50/50

4/. grzejniki w przewadze + podłogówka lokalnie - proporcje np. 80/20

5/. grzejniki same - solo.

 

Z punktu widzenia taktyki grzania i temperatur w układzie c.o. najkorzystniejsze wydaje się rozwiazanie 1 i 2 oraz 4 i 5.

 

Z powodu zdecydowanej, znacznej przewagi okresu przejściowego w Polsce oraz z powodu wielu uzysków ciepła w nowoczesnych, ciepłych domach ja osobiście jestem za opcją 4 lub 5.

Instalacja grzejnkowa jest modyfikowalna i dynamiczna.

W ciepłym domu również przy grzejnikach można grzać niskotemperaturowo a grzejnik może być na ścianie, niewidoczny w ścianie lub w podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perm co Ty to wypisujesz? :roll:

Nie będę analizował Twojej wypowiedzi.

Mam Cię za poważnego dyskutanta....

 

Może źle się wyraziłem?? Nogi nie są "chłodnicą, lecz w nich znajduje się najwięcej mechanizmów regulujących spoczynkowo temperaturę powrotu krwi do mózgu poprzez korekty proporcji przepływu krwi przez poszczególne ich partie:

Aby to zrozumieć, należałoby przyswoić sobie znaczenie pojęć:

układ żylny powierzchnowny i głęboki,

układ żył perforatorów

anastomozy tętniczo-żylne

szerokość łożyska naczyniowego.

....

Działanie wspomagające pompy mięśniowej na krążenie jest działaniem permanentnym. Mięśnie mają swój stały tonus poprzez impulsację z centrum... nawet we śnie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzisz, największą zaletą budowanych teraz budynków, jest możliwość utrzymania w nich komfortu cieplnego,

właśnie dlatego, że są tak doskonale izolowane cieplnie, jest możliwe stosowanie rozwiązań typu podłogówka czy też ścienne i tak naprawdę w tych budynkach nie jest potrzebne nagłe dogrzanie grzejnikami, bo i po co?

w budynku jest cały czas stabilna temperatura świadcząca o panującym tam komforcie cieplnym,

stosowanie tak polecanego przez Ciebie ogrzewania dynamicznego ma sens gdy jest to budynek nie spełniający dzisiejszych norm,

wtedy, jak już taki zziębnięty przychodzisz do domu, to możesz sobie wtedy podnieść tę temperaturę powietrza,

chociaż ja wolę gorącą kąpiel,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perm co Ty to wypisujesz? :roll:

Nie będę analizował Twojej wypowiedzi.

Mam Cię za poważnego dyskutanta....

....

Działanie wspomagające pompy mięśniowej na krążenie jest działaniem permanentnym. Mięśnie mają swój stały tonus poprzez impulsację z centrum... nawet we śnie..

 

No nie, pompa mięśniowa działa permanentnie ale w spoczynku jest dużo mniej skuteczna niz w ruchu. Uczucie zimnych nóg ma z tym bezpośredni związek. Nie ma potrzeby używania całej tej anatomo - fiziologicznej wiedzy by odpowiedzieć na pytanie czy podłogówka szkodzi. Wystarczy znaleść odpowiedź na pytanie po co ludzie noszą ciepłe kapcie. Mają ciepłe nogi? Odczuwają taką potrzebę? Wg ciebie 27 stopni jest temperaturą szkodliwą dla stóp. Olbrzymia większość ludzi wg ciebie szkodzi sobie zatem uparcie trzymając nogi w podobnej temperaturze. Ty również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950. Staram się Ciebie traktować poważnie, choć z Twoja argumentacją bywa rozmaicie..

Ty jesteś rocznik 1950 (?)- ja jestem 1953..

Ty jesteś specjalistom w swoim fachu, ja jestem przede wszystklm lekarzem.

Posiadam pewna wiedzę interdyscyplinarną. Wystarczającą, by formułować pewne tezy.

Lekarz to nie tylko wykształcenie.. to wyczulenie na pewne kwestie.

Nie będę tego rozwijać...

 

Dodam:

W organizmie następuje nadprodukcja ciepła, które trzeba bezwzględnie usunąć...

 

Nie wierzę !!

boguś ty jesteś lekarzem, to przestań robić " siare" lekarzom !!

 

Lekarz to nie tylko wykształcenie ale dla mnie jako pacjenta jest to najwazniejsze bo chce być leczony najlepiej jak tylko wiedza medyczna na to pozwala.

 

Jak posiadasz wiedze aby na forum wmawiac ludziom ze ogrzewanie podłogowe szkodzi to moze poprzesz tą teze konkretnymi wynikami badan.

 

Moze moja wiedza jest "lajtowa" i pobiezna ale oparta na informacji o wynikach badan specjalistów od naczyniówki. :roll:

 

Z tego co napisałes wynika że nie zgadzasz się np.

z prof. dr hab. med. Stanisławem Zapalskim czy z prof. dr hab. med. Adamem Piskorzem w temacie " zweżenie lub niedrożność tętnic kończyn dolnych, 8)

rozumie ze nie zgadzasz sie z z prof. dr hab. med. Wojciechem Noszczykiem że utrata ciepła następuje przez powierzchnie skóry drogą parowania, promieniowania, kontaktu i przedewszystkim konwekcji? 8)

 

 

czy twierdzenie że "ogrzewanie podłogowe jest niezdrowe"

 

"...PRZYCZYNY CHOROBY ŻYLAKOWEJ

 

Za czynniki sprzyjające powstawaniu żylaków uważa się:

 

-gwałtowny wpływ gorąca (sauna, opalanie się, ogrzewanie podłogowe);

 

przyczyny -ogrzewanie podłogowe chcesz boguś bronic jak niepodleglości?? :D

 

to za nim to zrobisz zapoznaj się /przypomnij sobie( wybierz właściwe )

 

wiadomości na temat: Etiopatogenoza i patomorfologia chorób żył - żylaki

np. prof. dr hab. med.Zdzisława Lewickiego i prof. dr hab. med. Wojciecha Noszczyka

 

(czynniki: wiek, ciąża-hormony, , geny-czynniki wrodzone , praca stojąca i siedząca )

 

Nie potrzebuje 100 argumentów słownych ale jeden udokumentowany naukowo. :D :D :D

 

Ta moja wiedza nie z netu ale z dzieła zbiorowego wydanego przez PZWL przy współpracy minn. lekarzy Kliniki Chirurgii Naczyniowej CMKP :roll:

 

Bogus nie daj sie :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzisz, największą zaletą budowanych teraz budynków, jest możliwość utrzymania w nich komfortu cieplnego,

właśnie dlatego, że są tak doskonale izolowane cieplnie, jest możliwe stosowanie rozwiązań typu podłogówka czy też ścienne i tak naprawdę w tych budynkach nie jest potrzebne nagłe dogrzanie grzejnikami, bo i po co?

w budynku jest cały czas stabilna temperatura świadcząca o panującym tam komforcie cieplnym,

stosowanie tak polecanego przez Ciebie ogrzewania dynamicznego ma sens gdy jest to budynek nie spełniający dzisiejszych norm,

wtedy, jak już taki zziębnięty przychodzisz do domu, to możesz sobie wtedy podnieść tę temperaturę powietrza,

chociaż ja wolę gorącą kąpiel,

 

Nie chce Bogusław przyznać że grzejniki w takim kształcie jak je znamy to przeżytek. Pewnie wie to dobrze ale podkopywać podstawy własnej egzystencji... Mam nadzieję że to co wymysli będzie faktycznie rewolucyjne i rewelacyjne. Myślę że wiedzę ma wystarczającą tylko czy wyobraźni nie zabraknie. Naprawdę chętnie napiszę że te nowe regulusy czy co to będzie podobają mi się i spełniają moje oczekiwania. System ogrzewania mało widoczny, modyfikowalny bez większych nakładów, niech będzie że dynamiczny chociaż ja akurat uważam ze to ma znaczenie drugorzędne, niskotemperaturowy ale z mozliwościa zasilania również wysoką temperaturą. Każdy by chciał. Jest o co się starać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perm pisze:

 

Wystarczy ocieplić dom by osiągnąć ten sam rezultat.

 

Bardzo słusznie.

Tylko bardzo ciepły dom sprawi, że temperatury podłogi będą bardzo daleko od "normowych"...

Temperatury podawane jako normowe uważam za o wiele za wysokie dla osób zagrożonych...

 

Bogusławie, podsumowując... popyt na Twoje grzejniki tworzą ludzie, którzy:

- nie potrafią w wymiarze choćby podstawowym ocieplić domu

- z nienawiścią i nieufnością podchodzą do wykonawców ogrzewania podłogowego

- lubią wieszać na ścianach nie tylko obrazy...

- cierpią na hipochondrię

- itp...

 

Walcz o swoje miejsce w ten niszy! :lol:

 

PS: Zwróć uwagę, iż osoba po dokonaniu pewnej decyzji, będzie jej broniła do upadku....taki dysonans podecyzyjny. Uwagi krytyczne w kierunku Regulusów podniosłyby ciśnienie zadowolonym posiadaczom tych cudeniek... i dorzuciliby kilka pozytywnych opinii na ich temat. A tu cisza.... :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walcz o swoje miejsce w ten niszy! :lol:

 

PS: Zwróć uwagę, iż osoba po dokonaniu pewnej decyzji, będzie jej broniła do upadku....taki dysonans podecyzyjny. Uwagi krytyczne w kierunku Regulusów podniosłyby ciśnienie zadowolonym posiadaczom tych cudeniek... i dorzuciliby kilka pozytywnych opinii na ich temat. A tu cisza.... :-?

 

Też tak uważam.

Zadowolenie z trzeszczącej i brudzącej skrzynki na ścianie. :D :D :D

Może jakiś hodowca pająków. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950.

Probowałem zawiazać z Tobą poważną merytoryczną rozmowę.

Szkoda, że nam nie wyszło...

 

perm. Czy Ty naprawdęc nie potrafisz czytać i zrozumieć tego co piszę, czy tylko sobie żarty stroisz? :roll:

 

Czy naprawę dla Ciebie stopy a nogi to jedno i to samo?

Czy ja chodzę w ciepłych kapciach?

Czy naprawdę nie rozumiesz, że większym problemem dla organizmu nie jest za temperatura lecz za wysoka temperatura otoczenia?

że uruchomienie mechanizmow pozaspoczynkowych na dłuższą metę odbędzie się zawsze ze szkodą dla zdrowia... Jak dużą ? Nie wiem.

 

Mamy wewnątrz średnio 37 oC...

Ile czasu wytrzymasz w temp. otoczenia takiej samej, 37 stopni przy małej wilgotności powietrza?

A ile przy dużej wilgotności powietrza?

W temperaturach niższych od temp. organizmu wytrzymujemy bez problemu, temperatury wyższe szybko stają się nieznośne, szczególnie przy pogorszeniu warunków do utraty ciepła przez pocenie (duża wilgotnośc powietrza).

W organizmie następuje nadprodukcja ciepła.

 

Pompa mięśniowa nie ma nic wspólnego z uczuciem zimnych nóg w warunkach komfortu cieplnego.....

Wspomaga powrót krwi do serca a zatem wspomaga krążenie żylne ( działanie wbrew grawitacji w pozycji stojącej) a nie tętnicze ( w warunkach zdrowych naczyń tętniczych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Whitemag pisze:

 

Uwagi krytyczne w kierunku Regulusów podniosłyby ciśnienie zadowolonym posiadaczom tych cudeniek... i dorzuciliby kilka pozytywnych opinii na ich temat. A tu cisza....

 

Piszą przeważnie bardzo pozytywnie. Poszukaj...

np. tutaj..

http://forum.muratordom.pl/grzejniki-regulus-znacie-a-moze-macie,t38089-60.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dynamiczne ogrzewanie jest mi potrzebne do korygowania temperatury powietrza a nie temperatury ścian i obiektu.

Zima jak zima, trzeba grzać ....podłoga, grzejniki, kominek. W zasadzie bez różnicy...

Głownym celem systemu dynamicznego jest okres nie bardzo zimny i nie bardzo ciepły, czyli okres przejsciowy wiosna - jesień.

W Polsce jest to okres dominujący i tu jest najwięcej do ugrania zarówno w zakresie komfortu cieplnego jak i grzania ekonomicznego.. Stąd akumulacyjność ścian i posadzek ma przy takim celu znaczenie drugorzędne.

System dynamiczny mogę odpalić nawet w środku chłodnego lata na kwadrans czy też dłużej, po to by nieznacznie podnieść temperaturę wnętrza, co ja osobiście chętnie czynię w chłodne wieczory, szczególnie w wilgotne dni...

-------------------------------------------------------------

Mam na przyklad na stałe np. 22 oC.

Przychodzę zziębnięty do domu.

Podwyższam temp. powietrza aby się zagrzać, do np. 24 o C na pół godziny... lub dłużej, lub krócej..

Reakcja grzejników na włączenie instalacji to minuty...

Mogę to zrobić zdalnie, przed przyjściem do domu...

Po zmianie temp. na sterowniku pokojowym sytuacja szybko wraca do poprzednich 22 oC.

Przecież to proste.

Takie szybkie manewry możesz zrobić tylko przy konwektorach elektrycznych a z wodnych, tylko przy regulusach.. Ich dynamika jest znacznie wyższa od grzejników panelowych.. Niech ktoś nie mówi, ze różnica jest marginalna... Jest wystarczająco znaczna.

Przy małym początkowym wkładzie energii uzyskuję łatwo pełną moc nominalną....

 

 

Jest cała masa sytuacji o różnych porach roku , gdy chcę mieć nagle cieplej.... na czas dłuższy lub krótszy. Opisywałem je krótko - choroba, zmęczenie, przemarznięcie, nawet goście, wizyta osób starszych..itd. itp.

 

Są również inne aspekty dużej dynamiki układu grzewczego.

 

-----------------------------------------

System grzewczy dynamiczny nie potrzebuje kwalifikowanej obsługi, nie potrzebuje sterowników pogodowych i całej elektroniki wyprzedzającej, korygującej, pewnie z czasem psującej się.

System dynamiczny obsłuży 5-letnie średniorozgarnięte dziecko i każdy techniczny antytalent..

Sam w sobie jest sterowalny..

-------------------------------------

 

 

Pozdrawiam

Bogusław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Whitemag (to Gandalf czy jak mu tam ?) pisze:

 

Bogusławie, podsumowując... popyt na Twoje grzejniki tworzą ludzie..

 

Tak. Ludzie.

Polacy, Niemcy, Anglicy, Grecy, Szwedzi, Łotysze. Litwini, Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Mołdawianie, Kazachowie, Kirgizi, Czesi, Słowacy, Węgrzy, Bułgarzy, Chorwaci

a niedługo Rumuni i Nowozelandczycy..

W dwóch krajach wykonano podróbki (pomimo zastrzeżeń patentowych).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę.... coś niesamowitego, jakie recenzje zbierają. Najfajniejsze jest to, że za każdym razem temat jest przez Ciebie podgrzewany.

 

Nie tylko. Jest tam jeszcze paru "dyskutantów".

Ich obecnośc zmusza mnie do ciagłego wałkowania tematu.

Nie mam innego wyjścia......

 

Temat grzejników jest na tym forum politycznie niepoprawny..

A ja nie znoszę poprawności politycznej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950.

Probowałem zawiazać z Tobą poważną merytoryczną rozmowę.

Szkoda, że nam nie wyszło...

 

perm. Czy Ty naprawdęc nie potrafisz czytać i zrozumieć tego co piszę, czy tylko sobie żarty stroisz? :roll:

 

Czy naprawę dla Ciebie stopy a nogi to jedno i to samo?

Czy ja chodzę w ciepłych kapciach?

Czy naprawdę nie rozumiesz, że większym problemem dla organizmu nie jest za temperatura lecz za wysoka temperatura otoczenia?

że uruchomienie mechanizmow pozaspoczynkowych na dłuższą metę odbędzie się zawsze ze szkodą dla zdrowia... Jak dużą ? Nie wiem.

 

Mamy wewnątrz średnio 37 oC...

Ile czasu wytrzymasz w temp. otoczenia takiej samej, 37 stopni przy małej wilgotności powietrza?

A ile przy dużej wilgotności powietrza?

W temperaturach niższych od temp. organizmu wytrzymujemy bez problemu, temperatury wyższe szybko stają się nieznośne, szczególnie przy pogorszeniu warunków do utraty ciepła przez pocenie (duża wilgotnośc powietrza).

W organizmie następuje nadprodukcja ciepła.

 

Wspomaga powrót krwi do serca a zatem wspomaga krążenie żylne ( działanie wbrew grawitacji w pozycji stojącej) a nie tętnicze ( w warunkach zdrowych naczyń tętniczych).

 

Jakieś dowody na to masz?? 8)

Pompa mięśniowa nie ma nic wspólnego z uczuciem zimnych nóg w warunkach komfortu cieplnego.....

 

I tu się mylisz Boguś 8)

 

Przeprowadzone badania w 1995 roku dowodzą jednak o nieprawidłowości tej tezy, kiedy to przebadano 84 pacjentów. Stwierdzono wówczas, że taki rodzaj ogrzewania przyczynia się nawet do lepszego samopoczucia w tym wypadku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeprowadzone badania w 1995 roku dowodzą jednak o nieprawidłowości tej tezy, kiedy to przebadano 84 pacjentów. Stwierdzono wówczas, że taki rodzaj ogrzewania przyczynia się nawet do lepszego samopoczucia w tym wypadku.

 

Jakiej tezy i w jakim wypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...